Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
03 Paź, 2017 - 05:00

Jak zaaranżować pokój dziecięcy dla rodzeństwa

Julia Ziółkowska

Jak najlepiej urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa? Tak, aby młode osoby nie tylko mogły kreatywnie spędzać w nim czas, ale także czuć się swobodnie. Aranżacja wspólnej przestrzeni to nie lada wyzwanie – poznaj nasze pomysły na pokój dla rodzeństwa! Dowiedz się, jak stworzyć przestrzeń, którą dzieci pokochają!

Czasami koniecznością jest taka aranżacja przestrzeni w mieszkaniu, aby dwoje dzieci miało wspólny pokój. Podpowiadamy jak najlepiej urządzić pokój dziecięcy dla rodzeństwa – oto kilka przydatnych porad, dzięki którym nasze pociechy będą się czuć dobrze we wspólnym wnętrzu.

Dzieci mieszkające razem a wspólna przestrzeń

Braku własnego pokoju rodzeństwo wcale nie musi odczuwać w przykry sposób. Wręcz przeciwnie, we wspólnej przestrzeni dzieci mogą się razem bawić i nie muszą sobie przeszkadzać czy to podczas nauki, czy snu.

Ważne aby młodzi ludzie mieli „własny kącik”, to znaczy, że musi istnieć część pokoju przeznaczona na rzeczy osobiste i małą prywatność. Jak to najlepiej zrobić?

Przede wszystkim najważniejsze jest umieszczenie łóżek tak, aby dzieci czuły się swobodnie podczas snu. Mogą to być przeciwległe strony pokoju.

 

Najlepiej nie umieszczać łóżeczek w jednej linii, choć gdy pokój jest wąski i długi, niestety będzie to konieczne. Wówczas postarajmy się, aby stykały się one częściami, gdzie umiejscowione są nogi.

 

Można także zakupić łóżko piętrowe, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo przestrzeni, którą możemy wykorzystać na inne meble, na przykład biurka służące do nauki.

 

Dobrym pomysłem jest umiejscowienie biurka pod oknem w formie jednego długiego blatu z dwoma krzesłami. Daje to optimum możliwości pod względem wygody podczas nauki. Na blacie można wygodnie umieścić przybory do pisania, zeszyty, książki i inne dziecięce drobiazgi.

Dowiedz się więcej: Najlepsze pomysły na pokój dziecięcy dla chłopca >>

 

Czasami razem mieszkają chłopczyk i dziewczynka, wówczas trzeba odpowiednio zadbać o komfort psychiczny dwojga młodych ludzi. Na pewno przydadzą się odpowiednie meble dla dzieci – idealne będą oddzielne (zamykane) szafki na osobiste rzeczy takie jak pamiętnik czy drobiazgi, których istnieniem niekoniecznie młodzież chce się podzielić ze współlokatorem/współlokatorką.

W pokoju rodzeństwa muszą się także znaleźć osobne szafy na ubrania, oddzielne półki na książki i CD oraz wydzielona przestrzeń na ścianie przeznaczona do dziecięcej dekoracji – w końcu to bardzo przyjemne mieć plakat swojego idola w zasięgu wzroku. Ważne jest, aby w pokoju panowała równość i sprawiedliwość pod względem przestrzeni.

 

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa – styl i aranżacje

Choć mieszkanie należy do nas, warto sprawić, aby dzieciaki miały też coś do powiedzenia w kwestii wystroju wnętrza. Ich pomysły mogą nas naprawdę zaskoczyć i zainspirować.

Niezależnie od tego czy pokój zamieszkują chłopczyk i dziewczynka czy może rodzeństwo o dużej różnicy wiekowej, postarajmy się urządzić go tak, aby był uniwersalny. Chyba że oboje są fanami Gwiezdnych Wojen czy Avengers, wówczas przyjemność sprawimy im wyposażając przestrzeń w stylu ulubionego filmu czy serialu. Jednak często dzieci różnią się od siebie w sposobie bycia, mają też inne zainteresowania, dlatego najlepiej gdy dedykowana im przestrzeń jest „stylowo obojętna”.

 

Ważna jest także jakość i trwałość mebli – dzieciaki są energiczne i mają mnóstwo pomysłów, zwłaszcza gdy są razem. Przyda się tu dbałość o to, aby sprzęty nie uległy zbyt szybko zniszczeniu.

Dowiedz się więcej: Pomysł na pokój dziecięcy – praktyczne rozwiązania >>

Pamiętajmy, aby co kilka lat warto zmienić zupełnie aranżację. Dzieci rosną bardzo szybko, trzeba wymieniać łóżka na większe, a styl wnętrza dopasowywać do wieku.

 

Postarajmy się, by pokój dziecięcy dla rodzeństwa był miejscem zarówno wypoczynku, zabawy, jak i nauki w odpowiednich warunkach. W końcu to tutaj dzieci spędzają najwięcej czasu – muszą się czuć komfortowo. Wzajemna obecność rodzeństwa we wspólnej przestrzeni nie powinna dzielić, tylko łączyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ