Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
21 Sie, 2017 - 11:38

Pokój dziecięcy dla małego ucznia – na co zwrócić uwagę?

Sylwia Łysak

Pokój dziecięcy dla małego ucznia  – jak go urządzić, aby stworzyć dziecku idealną przestrzeń do nauki i zabawy?

Dopiero co zmienialiśmy maluchowi pieluchy, a już dziecko idzie do szkoły. Jesteśmy pewni, że powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki do nauki i wypoczynku. Decydujemy się więc na wyremontowanie jego pokoju. O czym powinniśmy pamiętać, urządzając pokój dziecięcy dla małego ucznia? Jak połączyć w nim funkcje pomieszczenia nadającego się tak do nauki, jak i zabawy? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Całkowicie niezbędne – biurko i fotel

Biurko dla dziecka

Możliwe, że dotychczas pokój dziecięcy wypełniały jedynie kolorowe meble dla dzieci i zabawki. Teraz, gdy dziecko idzie do szkoły, w pokoju musi stanąć także biurko do odrabiania lekcji, czytania i nauki.

Możemy zdecydować się na proste – złożone z nóżek i blatu lub nieco bardziej rozbudowane – z szafką na podręczniki, półką na plecak i miejscem na klawiaturę komputera. Jeśli chcemy, aby biurko służyło maluchowi dłużej, postawmy na takie z regulowanymi nóżkami i/lub blatem.

Fotel dla ucznia

Drugą ważną rzeczą, w jaką musimy zainwestować jest fotel dla dziecka. Najlepiej byłoby, gdyby posiadał regulację oparcia (wysokości i nachylenia) oraz siedziska (wysokości). Możemy zdecydować się na fotel zatwierdzony do użytku biurowego lub szkolnego – o oznaczenia spytajmy w sklepie meblowym. Nie zapomnijmy też o lampce na biurko.

Ustawienie biurka a nauka przy świetle dziennym

Same zakupy to jednak nie wszystko. Warto też zastanowić się nad tym, gdzie biurko zostanie postawione. Ergonomiczną lokalizację charakteryzuje niewielka odległość od okna, umożliwiająca dziecku naukę przy świetle dziennym. Promienie słoneczne powinny padać na biurko od lewej strony, a jeśli maluch jest leworęczny – prawej.

Możemy oczywiście postawić biurko równolegle do okna, co jest dobrym pomysłem, jeśli ma stać na nim komputer czy laptop (słońce nie będzie odbijało się od jego ekranu). Jeśli podłoga w pokoju dziecięcym wykończona jest panelami lub gresem, połóżmy pod biurkiem niewielki, miękki dywan, który zapewni komfort dziecięcym stopom.

Pokój dziecięcy dla małego ucznia - na co zwrócić uwagę? - biurko

Pozostałe meble, które doceni mały uczeń

Nie wszyscy rodzice kupują szafy i regały na lata – czyli takie, które pasowałyby tak dorosłym, jak i dzieciom. W wielu domach pokój dziecięcy przepełniają kolorowe, bajkowe meble dla dzieci, które są praktyczne tylko dopóki maluch skupia się na zabawie.

Gdy dziecko idzie do szkoły, fantazyjne mebelki przeważnie przestają mu się podobać. W miarę możliwości możemy je więc wymienić na nieco bardziej „dorosłe” meble młodzieżowe. Pod względem praktycznym przypominają meble dla dorosłych, jednak ich design pasuje do temperamentu dzieci w wieku szkolnym.

Ponadto, dziecko, które idzie do szkoły potrzebuje dużej ubraniowej szafy (najlepiej z półkami, chyba, że maluch przyzwyczajony jest do wieszania ubrań), pojemnej komody z szufladami, szafki z witrynką (która prędzej czy później zapełni się zdjęciami klasowymi i pamiątkami z wycieczek, a przy odrobinie szczęścia – pucharami, dyplomami i nagrodami), półki lub regału na książki oraz… wolno stojącego wieszaka. To niezbędne minimum, w które powinniśmy wyposażyć pokój dziecięcy małego ucznia.

Dowiedz się więcej: Najlepsze pomysły na pokój dziecięcy dla dziewczynki >>

Pokój dziecięcy dla małego ucznia - na co zwrócić uwagę? - pozostałe meble

Dodatkowe akcesoria dla dziecka

Pokój dziecięcy to kraina zabawy, na którą po pójściu do szkoły jest coraz mniej czasu. We wrześniu zorientujemy się, że z pokoju muszą zniknąć niektóre zabawki (przeważnie przerażająca ich większość). Pustkę, którą po sobie zostawią możemy wypełnić akcesoriami ułatwiającymi naukę.

Zamontujmy nad biurkiem praktyczną tablicę korkową – stworzy idealne miejsce na plan lekcji, kartki z przypomnieniami czy kalendarz ścienny. Powieśmy nad łóżkiem duży, wyraźny zegar, dzięki któremu dziecko będzie wiedziało, ile pozostało mu czasu do wyjścia do szkoły czy zaśnięcia.

Zastanówmy się nad zakupem akcesoriów na biurko – podkładka z mapą świata i tabliczką mnożenia czy przybornik na długopisy i ołówki ułatwią naszemu dziecku naukę.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić wyjątkowy pokój dziecięcy i nie wydać fortuny >>

Pokój dziecięcy dla małego ucznia - na co zwrócić uwagę? - akcesoria

Pokój dziecięcy dla małego ucznia powinien być maksymalnie przystosowany do nauki i odpoczynku. Do jego najważniejszych elementów należą: ergonomiczne biurko i fotel dla dziecka, przemyślane meble dla dzieci i akcesoria ułatwiające naukę. Z taką bazą można eksperymentować do woli – z motywami zgodnymi z zainteresowaniami dziecka czy jego ulubionymi kolorami. Podejdźmy do urządzania pokoju kreatywnie i stwórzmy maluchowi krainę z jego snów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ