RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
13 Lut, 2019 - 14:04
Jak urządzić pokój dla noworodka?

Jak urządzić pokój dla noworodka?

RynekPierwotny.pl

O czym warto pamiętać, urządzając pokój dla noworodka? Prezentujemy najciekawsze rozwiązania, które warto wykorzystać!

Pokój dla noworodka to w istocie pokój dla rodziców oraz ich nowonarodzonego dziecka. W żadnym innym pomieszczeniu rodzina nie będzie spędzać tyle czasu, co w pokoju dla noworodka. Jakie rozwiązania warto w nim zastosować, aby wygodnie było zarówno rodzicom, jak i dziecku? Poniżej proponujemy sprawdzone rozwiązania, które z pewnością ułatwią pierwsze – najtrudniejsze – miesiące opieki nad noworodkiem.

Metraż wyznacza granice

Powierzchnia pomieszczenia staje się tu tym istotniejsza, że chciałoby się umieścić w nim wszystko – od łóżeczka, aż po zabawki, których de facto noworodek nie potrzebuje. Warto postawić na minimalizm i zachowanie jak największej ilości przestrzeni pustej. Ułatwi to przechodzenie pomiędzy pomieszczeniami oraz przenoszenie dziecka – o nic się nie potkniemy, o nic nie zahaczymy, nie będziemy musieli torować sobie drogi między zabawkami.

Im mniejszy metraż, tym mniej urządzeń i mebli powinno się znaleźć w pokoju. Warto zatem zawczasu sprawdzić wymiary łóżeczka – ponieważ ono będzie tu najważniejsze – a także mebelków, jakie chcielibyśmy umieścić w pokoju. Dobrym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce na podłodze, są półki i regały podwieszane, zwłaszcza jeśli umieścimy je na dogodnej wysokości.

Metraż wyznacza nam możliwości. Jak podzielić pokój na strefy zabawy, odpoczynku, przewijania, karmienia, jeśli ma on niewielki metraż? Warto szukać sprytnych rozwiązań, jak szafki cargo, a także wykorzystać ściany do podwieszenia na nich mebli i półek.

Jasna kolorystyka do pokoju noworodka?

Jak urządzić pokój dla noworodka - kolorystyka

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Jasne kolory nie tylko optycznie powiększą pokój dla noworodka, ale również sprawią, że dziecko i rodzice będą się w nim czuć znacznie lepiej. Wesołe pastelowe kolory pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie człowieka, skutecznie poprawiając humor. Warto wybrać delikatne odcienie: żółty, pomarańczowy, różowy, błękitny, biały, jasny zielony, liliowy. Ostre czy ciemne kolory mogą przestraszyć dziecko.

Podobnymi wyznacznikami kierujmy się przy wybieraniu koloru mebli, ścian, ozdób i dodatków. Przyjemną dekoracją są niewątpliwie naklejki na ściany – mogą przedstawiać motywy roślinne, zwierzęce, bajkowe. Ważne, żeby ich kolorystyka również nie była krzykliwa. Podobnie jest z zasłonkami czy roletami – mimo, że ich zadaniem jest przyciemnianie pokoju dla noworodka, kolory również powinny być pastelowe, delikatne.

Łóżeczko – na teraz i na potem

Jak urządzić pokój dla noworodka - łóżeczko

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Obecnie łóżeczko nie jest jedynym dostępnym na rynku rozwiązaniem, jednak jego popularność nie spada. Przyczynia się do tego funkcjonalność oraz stosunkowo niski koszt zakupu na wiele lat. Łóżeczko służy często od pierwszych dni narodzin, nawet do wieku 3-4 lat. Ponadto jest również wygodne dla dziecka – ma ono tu dużo przestrzeni. Jakie łóżeczko wybrać? Gdzie je ustawić?

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zmierzyć metraż i do niego dostosować wymiary łóżeczka. Jeśli pokój dla noworodka będzie dość duży, można zdecydować się na większy rozmiar lub też postawić na kilka sprzętów o odmiennych funkcjach – o tym poniżej. W przypadku niewielkiego pomieszczenia nie pozostaje nam nic innego, jak wybór mniejszego łóżeczka. Możemy jednak zdecydować, czy mebelek ma być całkowicie zamknięty, czy też ze specjalną klapką, która w przyszłości ułatwi dziecku wychodzenie z niego. Noworodkowi wprawdzie nie będzie to potrzebne, ale warto myśleć przyszłościowo.

Dla rodziców oraz dziecka istotnym elementem może być również możliwość stopniowego opuszczania dna łóżeczka w miarę rozwoju pociechy. Gdy noworodek ma zaledwie tydzień, wysokie ustawienie materaca ułatwi umieszczenie go w łóżeczku. W miarę rozwoju dziecka materac ten można opuszczać, aby nie wypadło ono z łóżeczka, aż dno znajdzie się na samym dole. Taką funkcjonalność oferuje niewiele łóżeczek na rynku, jednak warto się nad nimi zastanowić. Zapobiegają one nie tylko upuszczeniu dziecka na materac z nieodpowiedniej wysokości, ale także pozytywnie wpływają na kręgosłup rodziców – nie muszą się oni schylać kilkanaście razy w ciągu dnia i nocy, aby położyć dziecko do snu. Materac jest kolejną istotną rzeczą przy łóżeczku – warto wybierać hypoalergiczny oraz z atestami.

Jak urządzić pokój dla noworodka - akcesoria

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

A gdzie ustawić łóżeczko? Z pewnością nie tuż przy drzwiach czy oknie ze względu na przeciągi. Najbezpieczniejszym miejscem będzie to przy ścianie mniej więcej pośrodku pokoju (ale nie pod podwieszanymi meblami!). Wtedy łatwo będzie można dojść do dziecka, a dodatkowo podłączenie wszelkich urządzeń na prąd (np. lampki) nie spowoduje konieczności przeciągania kabla przez środek pokoju, o który to kabel może się ktoś potknąć.

Dodatki do pokoju niemowlaka

Jak urządzić pokój dla noworodka - dodatki

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Na rynku dostępnych jest mnóstwo dodatków do pokoju dla niemowląt. Minimum to oczywiście przewijak, kosz na pieluchy, mebelki na kosmetyki i ubranka. Na nich warto skupić się szczególnie, ponieważ będą służyły przez długi czas. Zastanówmy się, czy przewijak powinien być składany i chowany, czy wręcz przeciwnie. Gdzie wygospodarujemy dla niego miejsce? Ważne, aby nie było ono mocno nasłonecznione, żeby przewijak się zbytnio nie nagrzewał.

Równie istotne są meble. Rozważmy, czy kupujemy typowo dziecięce mebelki, z których korzystać będzie także dziecko, kiedy podrośnie, czy raczej normalnej wielkości meble. Do najważniejszych rzeczy w pokoju dla noworodka należeć będzie również wygodny fotel lub łóżko dla rodzica. Tu również wiele zależy od metrażu, niemniej warto zakupić wygodne meble – rozkładany fotel lub łóżko, na których rodzic będzie mógł odpocząć, nakarmić dziecko itp.

Jeśli starczy nam miejsca, możemy również pomyśleć o kołysce, bujaku, macie do zabawy. Warto jednak zwrócić uwagę na ich jakość, kolorystykę, a także możliwość bezproblemowego złożenia i schowania do szafy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ