Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
11 Paź, 2018 - 00:00
Podwyższona bądź obniżona temperatura w ciąży - kiedy do lekarza?

Podwyższona bądź obniżona temperatura w ciąży – kiedy do lekarza?

Elzbieta Tchorowska

Temperatura w ciąży jest najlepszym miernikiem zdrowia Twojego i dziecka. Czy wiesz, jak ją mierzyć i ile powinna wynosić? Kiedy udać się do lekarza?

W trakcie ciąży musimy na siebie szczególnie uważać i obserwować każdy niepokojący nas objaw. Alarmująco niska lub wysoka temperatura w ciąży może być objawem chorób i problemów hormonalnych, które mogą wywołać wiele konsekwencji – z zagrożeniem życia matki i dziecka włącznie. Kiedy powinna nas ona niepokoić?

Podwyższona temperatura w ciąży

Lekko podwyższona temperatura ciała w ciąży nie jest powodem do obaw. Wręcz przeciwnie – to znak, że wszystko w porządku.

Mierzenie temperatury a zapłodnienie

Temperatura ciała kobiety zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Przed owulacją całkowicie normalny jest przedział między 35,5 a 36,4 st. C. Kiedy nastąpią dni płodne, obserwujemy wzrost o mniej więcej pół stopnia – czasami nieco więcej. Do momentu menstruacji temperatura może więc utrzymywać się nawet do 37,5 st. C. Nie oznacza to wcale przeziębienia czy innego stanu zapalnego. Tak wygląda standardowy cykl u każdej zdrowej kobiety.

Dlatego też temperatura jest jednym z elementów, które powinno się badać w trakcie planowania ciąży. Jeśli miesiączka nie pojawi się w ustalonym terminie, a ciepłota ciała pozostaje podniesiona przez cały czas, to istnieje duża szansa, że doszło do poczęcia. Inne, pierwsze objawy ciąży to:

 • śluz przed okresem,
 • ból w okolicach piersi,
 • zmęczenie,
 • częste oddawanie moczu.

By jednak móc z całą pewnością stwierdzić, że doszło do zapłodnienia, konieczne jest regularne sprawdzanie temperatury. Niektóre kobiety naturalnie mają podwyższoną lub obniżoną temperaturę i jest to dla nich całkowicie normalne. Jednorazowy pomiar nie przynosi więc żadnych informacji.

Więcej o mierzeniu temperatury przy planowaniu poczęcia przeczytasz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny.

Narzędzie online do prowadzenia wykresu temperatury w trakcie cyklu menstruacyjnego znajdziesz na stronie enpr.pl.

Temperatura w ciąży a zapłodnienie

źródło zdjęcia: Getty ImagesSACheckley

Jaka powinna być ciepłota ciała w ciąży?

Podwyższona temperatura ciała powinna utrzymywać się przez cały okres ciąży. Jej faktyczna wartość jest uzależniona od naturalnych predyspozycji każdej kobiety, tym bardziej powinno się mierzyć ją jeszcze przed zapłodnieniem.

Standardowo uznaje się, że temperatura w ciąży niższa niż 38 st. C jest całkowicie normalna, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą jej żadne niepokojące objawy.

Organizm kobiety pracuje na zwiększonych obrotach, musi zapewnić wartości odżywcze zarówno sobie, jak i dziecku. Pamiętajmy, by ciepłotę ciała badać w ustach lub odbycie – gdzie jest ona z reguły o kilka kresek wyższa. Mierzenie pod pachą jest najmniej precyzyjne.

Zbyt wysoka temperatura – najczęstsze przyczyny

Kiedy temperatura w ciąży przekroczy 37,5 st. C i dodatkowo pojawią się objawy wskazujące na przeziębienie, to można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że złapała nas infekcja. Nie jest to powód do panikowania, choć dobrze jest zastosować domowe sposoby, które wspomogą nas w walce z wirusem i będą bezpieczne dla dziecka.

Dowiedz się więcej: Przeziębienie w ciąży – jak leczyć i czy jest groźne?

Kiedy do lekarza z gorączką?

Kiedy temperatura ciała przekroczy 38 st. C, konieczne może być zasięgnięcie rady lekarza. Najlepiej wezwij wizytę domową i odpuść sobie przychodzenie do przychodni. Aż tak znacznie podwyższona ciepłota może spowodować uszkodzenia płodu – krew nie przenosi wystarczającej ilości tlenu, co w krytycznych przypadkach może spowodować niedotlenienie.

Wysoka temperatura powoduje też silniejsze skurcze macicy. W pierwszym okresie może wywołać poronienie, a dwa ostatnie trymestry ciąży mogą być zagrożone przedwczesnym porodem.

Nawet jeśli ciepłota ciała nie przekracza 38 st. C, ale niepokojące objawy przeziębienia, mimo leczenia domowymi sposobami, utrzymują się bez zmian przez więcej niż 2 dni – także warto zasięgnąć opinii lekarza. Wiele chorób groźnych dla nienarodzonego dziecka zaczyna się bardzo podobnie:

 • grypa,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie płuc.

Dowiedz się więcej: Ból brzucha w ciąży: czy to normalne?

Temperatura w ciąży - może oznaczać jedynie przeziębienie

źródło zdjęcia: Getty Images / macniak

Obniżona temperatura w ciąży

Z drugiej strony obniżona temperatura w ciąży zawsze jest przesłanką do tego, by udać się do lekarza. W pewnych przypadkach nawet normalne 36,6 st. C może być powodem do obaw.

Kiedy niska temperatura ciała jest normalna?

Istnieje pewna grupa kobiet, dla których niska temperatura ciała jest całkowicie normalna. Na co dzień funkcjonują przy ciepłocie rzędu 35 st. C i nie stanowi to dla nich czego groźnego. W takich przypadkach lekko obniżona temperatura w ciąży także jest naturalna. Z pewnością jednak powinna być wyższa niż przed zapłodnieniem. W przeciwnym wypadku musimy skonsultować się z ginekologiem.

O czym może świadczyć niska ciepłota ciała?

Zbyt niska temperatura ciała może świadczyć o wielu zaburzeniach czy chorobach. Najczęściej jest oznaką zbytniego osłabienia organizmu, które pojawia się na skutek anemii. Dodatkowo pojawiają się: uczucie chronicznego zmęczenia, bóle głowy i zawroty. Kobieta cierpiąca na to schorzenie jest także nad wyraz blada.

Liczba możliwych zaburzeń jest znacznie większa i należą do nich:

 • niedoczynność tarczycy,
 • choroba Addisona,
 • choroba wątroby,
 • niewydolność nerek,
 • niedożywienie,
 • zatrucia oddechowe lub pokarmowe,
 • sepsa.

Jedynie lekarz, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, może stwierdzić, co nam dolega i w jaki sposób powinnyśmy się leczyć.

Inną, bardzo częstą przyczyną obniżonej temperatury ciała w ciąży, jest niedobór hormonu zwanego progesteronem. Odgrywa on kluczową rolę w utrzymaniu zarodka w macicy kobiety. Jego niewystarczająca ilość może przyczynić się do poronienia.

Kiedy do lekarza?

Obniżona temperatura w ciąży zawsze powinna być przesłanką ku temu, by odwiedzić lekarza. Do tego momentu warto wprowadzić suplementację odpowiednimi witaminami dla ciężarnych, które pozwolą zminimalizować ryzyko anemii. Ciepłota ciała niższa niż 35 st. C stanowi zagrożenie dla życia dziecka i matki i powinna zostać natychmiast skonsultowana. Możliwe, że konieczna będzie nawet hospitalizacja.

Zanim udamy się do lekarza z obniżoną temperaturą, warto wziąć ze sobą wszystkie wykresy i pomiary ciepłoty ciała, które powiedzą specjaliście, o jak dużym problemie mówimy. Dla niektórych kobiet zagrożeniem będzie 36,6 st. C, a dla innych nawet 35 st. C nie będzie stanowić tak wielkich powodów do obaw.

Skutki nieprawidłowej temperatury ciała w ciąży

Utrzymująca się wysoka temperatura w ciąży, która przekracza 38 st. C, może spowodować poronienie lub przedwczesny poród. Często obserwuje się uszkodzenie narządów wewnętrznych płodu. Zagrożeniem może być także nie tyle sama ciepłota ciała, ale choroba, która ją podniosła. Infekcje wirusowe i bakteryjne stanowią realne niebezpieczeństwo.

Dokładnie te same skutki może wywołać zbyt niska temperatura. Pamiętajmy, żeby samodzielnie nie próbować jej podwyższać lub obniżać za pomocą leków lub zimnych i gorących kąpieli. Skutki takich działań mogą być jeszcze gorsze.

Temperatura w ciąży - czasami wymaga wizyty u lekarza!

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Zarówno temperatura w ciąży, jak i przed nią, powinna być regularnie mierzona przez każdą kobietę. Zbyt gwałtowne zmiany są pierwszym sygnałem, że w naszym organizmie dzieją się niepożądane procesy chorobowe lub hormonalne. Pamiętajmy, że w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lepiej jest udać się do lekarza, który rozwieje nasze wątpliwości. Nie bagatelizujmy niczego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ