ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Sty, 2016 - 06:00
Wady i zalety podwójnego obywatelstwa

Wady i zalety podwójnego obywatelstwa

ARTYKUŁ PARTNERA

Kwestia emigracji to ciągle gorący temat w naszym kraju. Liczba Polaków za granicą imponuje i coraz więcej z nich zastanawia się nad opcją posiadania podwójnego obywatelstwa.

Mówiło się, że fala emigracji się zatrzymała, że Polacy będą z pewnością wracać do kraju, że warunki są już lepsze i nie ma na co czekać. Prawda? Nie do końca.

W październiku zeszłego roku Główny Urząd Statystyczny poinformował, że pod koniec 2014 roku pobiliśmy rekord. W tamtym czasie poza krajem przebywało ponad 2,32 milionów Polaków. Liczba ta zaskakuje, gdyż jest to aż o 5,6% więcej emigrantów niż odnotowano w 2013 roku.

Najwięcej emigrantów mieszka w Wielkiej Brytanii (ponad 680 tysięcy Polaków) oraz w Niemczech (ponad 610 tysięcy). Na trzecim i czwartym miejscu plasują się Irlandia (ponad 110 tysięcy) oraz Holandia (ponad 100 tysięcy).

Polacy emigrują w 80% za pracą i perspektywą na lepszą przyszłość.

Według danych Eurostatu, w 2013 roku najwięcej imigrantów znalazło miejsce w Niemczech (ponad 690 tysięcy), Wielkiej Brytanii (ponad 525 tysięcy), we Francji (ponad 330 tysięcy), we Włoszech (ponad 300 tysięcy) oraz w Hiszpanii (ponad 280 tysięcy).

Jeżeli chodzi o liczbę emigrantów, w Unii Europejskiej najwięcej zgłoszono ich w Hiszpanii (ponad 530 tysięcy), Wielkiej Brytanii (ponad 315 tysięcy), we Francji (ponad 300 tysięcy), w Polsce (ponad 275 tysięcy) oraz w Niemczech (ponad 259 tysięcy).

Co ciekawe, w 2013 roku aż w szesnastu państwach UE zaobserwowano, że imigracja jest wyższa niż emigracja. Polska razem z Bułgarią, Irlandią, Grencją, Hiszpanią, Chorwacją, Cyprem, Portugalią i Rumunią oraz trzema państwami bałtyckimi były wyjątkami, gdzie emigrantów było więcej niż imigrantów.

Kwestia nabycia obywatelstwa

Żeby w pełni zrozumieć temat, trzeba przypomnieć, że w 2013 roku liczba osób, które nabyło obywatelstwo któregoś z krajów Unii Europejskiej wzrosło aż o 20% w stosunku do roku poprzedniego.

Co to oznacza?
Liczba daje do myślenia: 984 tysiące osób mogło cieszyć się z podwójnego obywatelstwa (rekord od 2002 roku).

Podwójne obywatelstwo w Europie w liczbach:

 • Hiszpania: 225 tysięcy
 • Wielka Brytania: 207 tysięcy
 • Niemcy: 115 tysięcy
 • Włochy: 100 tysięcy
 • Francja: 97 tysięcy

Podwójne obywatelstwo z naturalizacji

Naturalizacja oznacza przyjęcie obywatelstwa państwa, w którym postanowiliśmy zamieszkać. W Unii Europejskiej najwyższy wskaźnik naturalizacji odnotowała Szwecja, Węgry oraz Portugalia (dane z 2013 roku).

Podwójne obywatelstwo w Polsce i inych krajach

Każdy obywatel naszego kraju ma prawo posiadania równocześnie dwóch obywatelstw. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda osoba posiadająca podwójne obywatelstwo, wobec Polski posiada dokładnie takie same obowiązki oraz prawa jak osoba, która ma tylko polskie obywatelstwo. Poza tym jeżeli ubiegamy się o nadanie, uznanie albo przywrócenie obywatelstwa polskiego, nie ma obowiązku zrzekania się swojego aktualnego obywatelstwa.

Nie wszędzie jednak kwestia podwójnego obywatelstwa wygląda tak samo. Zawsze przed podjęciem decyzji należy zoprientować się w prawie i przyjętych zasadach danego kraju.

Okazuje się bowiem, że nie wszystkie kraje uznają podwójne obywatelstwo i często, aby nabyć nowe, osoba musi zrzec się dotychczasowego. Najlepiej sprawdzić w urzędach obu krajów.

Obywatelstwo polskie można uzyskać:

 • Z tak zwanej mocy prawa
 • Poprzez nadanie obywatelstwa polskiego
 • Poprzez uznanie
 • Poprzez przywrócenie

Jeżeli jesteście ciekawi kosztów, opłata skarbowa wynosi 219 złotych. Jeżeli wniosek zostanie odrzucony, opłata może być zwrócona.

Wady podwójnego obywatelstwa

 • Wszystko zależy od państwa, którego obywatelstwo nas interesuje. Różne są obowiązki wobec obywateli i jakże różne prawa. Na przykład często zmuszeni jesteśmy do obowiązku służby wojskowej czy obowiązkowego głosowania.
 • Biurokracja, którą trzeba przejść, kiedy zdecydujemy się na wnioskowanie o podwójne obywatelstwo czasem bywa uciążliwa oraz łączy się z kosztami.
 • Często, aby je uzyskać, trzeba mówić w języku danego kraju, zdać odpowiednie testy. Władanie wieloma językami uznajemy za zaletę, jednak dla niektórych osób cały proces nauki może być trudnym krokiem w drodze do uzyskania podwójnego obywatelstwa.

Zalety podwójnego obywatelstwa

 • Łatwiejsze podróżowanie to na pewno jedna z zalet. Mając dwa paszporty mamy większe możliwości, aby udać się w niektóre miejsca, często bez wizy.
 • Posiadamy realne szanse na kształtowanie sytuacji w kraju, w którym mieszkamy. Bez osobowości prawnej, nie moglibyśmy głosować. Jest to ważne, gdyż w pełni możemy czuć się jako 100% obywatele danego kraju.
 • Posiadając podwójne obywatelstwo możemy bez problemu znaleźć legalnie pracę, zdobywać niezbędne dokumenty, założyć rodzinę, posłać dzieci do przedszkola – bez udowadniania, że mamy do tego prawo.
 • Żyjemy w świecie dwóch kultur równocześnie – uczymy się codziennie obyczajowości drugiego kraju. Światopogląd staje się szerszy i często mamy większe porównanie, kiedy trzeba ustosunkować się na temat problemów społecznych czy gospodarczych.