Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
19 Paź, 2018 - 09:54

Podróżowanie z Niemiec do Polski – najtańsze opcje

Mariola Krzyżak

Podróżowanie z Niemiec do Polski – jaki środek transportu wybrać, aby zaoszczędzić? Jak zaplanować odpowiedni termin, by zminimalizować wydatki?

Podróżowanie z Niemiec do Polski i w drugą stronę to domena osób, które zdecydowały się na mieszkanie w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Pragniemy jak najczęściej odwiedzać naszych bliskich pozostałych w kraju, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że dzielące nas setki kilometrów wymagają pokonania długiej trasy, co wiąże się z kosztami. Jednak odpowiednie zaplanowanie podróży z właściwym wyprzedzeniem i wybranie korzystnych w danym momencie środków transportu pozwoli na znaczne ograniczenie wydatków.

Podróżowanie z Niemiec do Polski – jak ograniczyć koszty i jaki środek transportu wybrać?

Wyjazd do Polski nie musi być drogi, jeżeli będziemy wiedzieć, w jaki sposób zaplanować naszą podróż. Podjęcie przemyślanych wcześniej decyzji, poprzedzonych dokładnym rozeznaniem w aktualnych kosztach różnego rodzaju środków transportu, pozwoli nam na zaoszczędzenie często znacznych sum, które będziemy mogli wykorzystać na rozrywki już na miejscu. Na co należy więc zwracać uwagę?

Samolot – jak upolować tanie bilety?

Podróżowanie z Niemiec do Polski samolotem jest w większości przypadków zdecydowanie najtańszą opcją. Pomimo tego, że wielu osobom wydaje się, że podniebne wojaże kosztują zbyt dużo przy stosunkowo niewielkiej odległości pomiędzy krajami, to jednak przy dobrej strategii bilety można kupić za wyjątkowo niewielką cenę.

Do tego na trasie pomiędzy największymi lotniskami obydwu krajów kursują tak zwane tanie linie lotnicze, które oferują swoim pasażerom bardzo okazyjne oferty. Wystarczy tylko wiedzieć,  jak i kiedy kupować.

Kupuj z wyprzedzeniem

Najważniejszą zasadą polowania na tanie bilety jest kupowanie ich dużo wcześniej przed datą planowanej podróży. Ta zasada obowiązuje zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy wypad do Polski na święta. W tym okresie ceny są znacznie wyższe, dlatego tylko duże wyprzedzenie zagwarantuje nam okazyjny zakup. Jeżeli wiemy więc, że świąteczne dni spędzamy zazwyczaj w ojczyźnie, warto już nawet kilka miesięcy wcześniej zarezerwować bilet.

Wybieraj mało popularne okresy lotów

Najtańsze bilety lotnicze pojawiają się wtedy, kiedy potencjalnie najmniej osób jest zainteresowanych ich kupnem. To właśnie w takim momencie warto polować na okazje. Okazyjne ceny pojawiają się zwłaszcza w takich okresach jak druga połowa stycznia, luty, pierwsza połowa marca, październik czy listopad.

Porównuj oferty

Kluczem do sukcesu będzie także sprawdzanie cen lotów u różnych przewoźników. Warto analizować, w jaki sposób koszty zmieniają się w zależności od daty podróży oraz na jakie udogodnienia możemy liczyć. Bardzo ważna będzie zwłaszcza polityka linii dotycząca kosztów przewozu bagażu: bardzo często dopłata za większą walizkę może przewyższać cenę samego biletu.

Dowiedz się więcej: 6 sposobów na tanie bilety lotnicze

Podróżowanie z Niemiec do Polski samolotem to szybka i korzystna opcja

Podróżowanie z Niemiec do Polski autobusami i busami

Popularnym środkiem komunikacji pomiędzy krajami, które dzieli stosunkowo mała odległość, są autobusy oraz busy. Dzięki dużej liczbie Polaków zamieszkujących Niemcy transport tego typu wyróżnia się rozbudowaną siatką połączeń i bez problemu w najbliższej okolicy znajdziemy miejsce, skąd praktycznie codziennie będziemy mogli wyruszyć w drogę do ojczyzny.

Autobusy – czy to się opłaca?

Dla wielu z nas podniebne loty kojarzą się ze stresem. Dużo bardziej komfortowe wydaje się w takim przypadku podróżowanie wygodnymi autobusami.

Przewóz osób do Niemiec oferuje kilku popularnych przewoźników, którzy oferują swoim gościom w większości przypadków codzienne przejazdy pomiędzy różnymi miastami.

Ceny biletów są także zazwyczaj stałe lub zmiany nie są zbyt duże, co pozwala lepiej oszacować ewentualne koszty. W zależności od wybranej trasy mogą wahać się od około 200 do 300 zł. Do najpopularniejszych przewoźników oferujących kursy na trasie Polska-Niemcy należą:

Wielu przewoźników chcąc zachęcić klientów do skorzystania ze swoich usług, wprowadza promocje na wybrane trasy. Warto więc planując podróż, od czasu do czasu wchodzić na strony internetowe firm transportowych, aby móc w porę wychwycić atrakcyjne ceny. Dodatkowo można korzystać z programów lojalnościowych, dzięki którym za częste podróżowanie otrzymamy zniżki.

Dużą zaletą autokarów jest fakt, że można zabrać do nich duży bagaż. Jeżeli więc mamy świadomość tego, że będziemy mieć potrzebę zabrania większej ilości rzeczy, warto zdecydować się na taki środek transportu, gdyż w koszt przewozu sporej wielkości walizki jest już wliczony w cenę, która jest atrakcyjniejsza w porównaniu do zsumowanej ceny bilety i bagażu w przypadku samolotów. Reasumując, podróżowanie z Niemiec do Polski z dużą ilością rzeczy autobusami jest najtańsze.

Dowiedz się więcej: 5 sposobów na tanie podróżowanie po Europie

Podróżowanie z Niemiec do Polski autobusem - może być tanie i wygodne

źródło zdjęcia: Getty Images / Milos-Muller

Busy – tania i łatwo dostępna opcja

Busy z Niemiec do Polski to szybka i tania forma transportu. Jej największą zaletą jest dostępność wielu połączeń oraz fakt, że kursują praktycznie codziennie. W wielu przypadkach ceny prezentują się podobnie do tych autokarowych, jednak również tutaj można trafić na promocje.

Ciekawym rozwiązaniem, które może ograniczyć koszty, są przejazdy do Niemiec lub Polski „od drzwi do drzwi“. Oznacza to, że niektórzy przewoźnicy oferują swoim klientom transport dokładnie z wybranej destynacji pod konkretny docelowy adres. Taka opcja może okazać się atrakcyjna cenowo np. w momencie, kiedy korzystając z innych środków transportu pomiędzy krajami, musielibyśmy dojeżdżać jeszcze do lotniska czy dworca.

Przewozy do Niemiec lub Polski z wykorzystaniem busów gwarantują stosunkowo wysoki komfort podróży w dobrej cenie. Bardzo często korzystają z nich osoby decydujące się na pracę w Niemczech. W porównaniu z autokarem będziemy musieli jednak zwrócić baczniejszą uwagę na rozmiar bagażu, jednak w stosunku do samolotu będziemy mogli nadal zabrać znacznie więcej w niezmiennej cenie biletu.

Podróżowanie busem jest możliwe spod drzwi do drzwi

źródło zdjęcia: Getty Images / Apriori1

Podróżowanie z Niemiec do Polski z innymi kierowcami

Jednym z bardzo tanich sposobów podróżowania jest skorzystanie z tego, że inne osoby planują podróż samochodem w podobnym kierunku i czasie, ale posiadają wolne miejsca i wykazują chęć zabrania kogoś ze sobą.

Najpopularniejszym serwisem pośredniczącym w kontakcie kierowców z pasażerami jest BlaBlaCar. W serwisie wystarczy podać miejsce wyjazdu i adres docelowy, a także datę podróży. Następnie możemy już kontaktować się z innymi użytkownikami, umawiając się na wspólne odbycie trasy i określoną cenę. W taki sposób nie tylko możemy tanio przemieścić się z miejsca na miejsce, ale także poznać nowych ludzi.

Podróżowanie z innymi jest także świetnym pomysłem na zaoszczędzenie w trasie, jeżeli to my jesteśmy kierowcami, a w naszym samochodzie znajdują się wolne miejsca. Zabranie ze sobą pasażera pozwoli nam na zmniejszenie kosztów paliwa i w ten sposób przejazd autem będzie bardziej ekonomiczny, nawet kiedy w podróż wybieramy się sami. Warto pamiętać, że planując wyjazd, oprócz korzystania z serwisów specjalizujących się w pośrednictwie możemy także ogłosić się na jednym z forum przeznaczonych dla Polaków w Niemczech.

Dowiedz się więcej: Aplikacje dla podróżnika – 20+ najlepszych

Podróżowanie z innymi kierowcami jest tanie i popularne

źródło zdjęcia: Getty Images / monkeybusinessimages

Podróżowanie z Niemiec do Polski bywa kosztowne, ale wcale nie musi takie być. Odpowiednie zaplanowanie naszego wyjazdu może pomóc nam w znacznym ograniczeniu wydatków. Warto więc pamiętać, że zazwyczaj im wcześniej rozpoczniemy organizację, tym lepiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ