Anna Łukawska
Anna Łukawska
09 Maj, 2018 - 12:38

Podróż autostopem – jak się przygotować?

Anna Łukawska

Podróż autostopem to dla jednych niezapomniana wakacyjna przygoda, z kolei dla innych swoisty styl życia. Jeśli planujesz wakacje autostopem, z pewnością już zastanawiasz się co spakować do plecaka, a co zostawić w domu. Jak więc dobrze przygotować się do podróży? Poznaj porady Anny Łukawskiej z bloga Art Of Life!

Moda na podróże autostopowe wróciła, a co za tym idzie coraz więcej osób wybiera ten sposób podróżowania. Dla niektórych jest to jednorazowa przygoda, dla innych styl życia. Ale niezależnie od tego, czy to Twoja pierwsza, czy kolejna podróż – warto się do niej dobrze przygotować.

Podróż autostopem – jakich dokumentów potrzebuję?

Jeśli nie jest to podróż spontaniczna, z dnia na dzień, to warto zaopatrzyć się w kilka dokumentów, które mogą Ci pomóc. Po pierwsze, jeśli planujesz poruszać się po Europie, wyrób sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza ona prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA.

Po drugie, jeśli jesteś uczniem lub studentem wyrób sobie międzynarodową legitymację, która uprawni Cię do świadczonych ulg dla osób uczących się. Uwierz, potrafi to czasem bardzo zaoszczędzić pieniądze.

I po trzecie: miej schowane w innym miejscu niż plecak ksero swoich dokumentów: dowodu osobistego, paszportu, ubezpieczenia, legitymacji. W razie kradzieży bądź zgubienia na pewno Ci się przydadzą.

Podróż autostopem - paszport

Co z pieniędzmi?

Często zadawanym pytaniem jest: Czy wymieniać pieniądze wcześniej, czy na miejscu?

  • Jeśli w planach masz zamiar poruszać się tylko po państwie / państwach gdzie obowiązuje jedna waluta, to jak najbardziej warto wymienić pieniądze wcześniej.
  • Natomiast jeśli trasa naszej podróży biegnie przez różne państwa (których waluty się różnią od siebie) warto zabrać, np. tylko EUR (kiedy poruszasz się po Europie), które bez problemu wymienisz w każdym kraju na daną walutę.

Poznaj autostopowe przygody autorki artykułu: Autostopem do Barcelony! >>

Plecak autostopowicza: co ze sobą zabrać?

Tu działa zasada „im mniej tym lepiej”. Zbyt duża liczba bagażu może przerazić Twojego potencjalnego kierowcę lub po prostu nie zmieścisz się do małych aut. Zabierz ze sobą coś ciepłego, przewiewnego i przede wszystkim wybieraj ubrania z materiału, dzięki któremu twoja skóra będzie mogła oddychać.

Pamiętaj o wygodnych butach, latarce, powerbanku i naczyniach do jedzenia. Nie zabieraj ciężkich rzeczy, a jeśli już coś takiego musisz ze sobą zabrać – spakuj to na dno plecaka. Właściwe pakowanie plecaka odciąży Twoje plecy od codziennego zmagania się z noszonym ciężarem. Zabieraj ze sobą tylko takie jedzenie, które nie będzie wymagać przechowywania w chłodnym miejscu i ma długą datę ważności.

Podróż autostopem - jak się przygotować? - pakowanie plecaka

Lepiej wybrać hotel czy namiot?

To kwestia bardzo indywidualna, jednak musimy się nastawić, że nie zawsze uda nam się dojechać do miejsca, w którym istnieje jakiś nocleg dla turystów. Absolutnie nie da się zarezerwować noclegu ze stuprocentową pewnością, że dotrzemy do niego na czas.

Jednak, jeśli nie czujesz się dobrze w namiocie, to przed wyjazdem rozeznaj się jakie możliwe noclegi możesz napotkać na wytyczonej przez Ciebie trasie. Sprawdź cennik, dostępność pokoi oraz przeczytaj opinie danego miejsca.

Dobrego życia!

ZOBACZ RÓWNIEŻ