Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
04 Lis, 2017 - 04:00

Podatek od wygranej – jak rozliczyć i ile wynosi

Malwina Tomżyńska

Wygrałeś konkurs i otrzymałeś nagrodę? Sprawdź ile wynosi podatek od wygranej, czy obowiązuje w każdej sytuacji i jak go rozliczyć.

Zapewne większość z nas lubi brać udział w różnego rodzaju konkursach, a jeszcze bardziej lubi je wygrywać. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że wygrana w konkursie, tak samo jak przyjęcie darmowego prezentu może wiązać się z obowiązkiem podatkowym. W poniższym artykule prezentujemy zasady na jakich dochodzi do opodatkowania nagród w konkursach, sposób rozliczenia podatku od wygranej oraz jego wysokość.

Podatek od wygranej

Podatek od wygranej pobierany jest w formie zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10%. Podmiotem zobowiązanym do potrącenia i odprowadzenia podatku od wygranej jest organizator konkursu, który przed dokonaniem przekazania nagrody pieniężnej odciąga od niej kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego i przekazuje do urzędu skarbowego. Oznacza to, że na uczestniku konkursu, który otrzymał wygarną nie ciąży obowiązek ujmowania tej wygranej w rocznym zeznaniu podatkowym.

Podatek od wygranej – ustawowe zwolnienia

Ustawa o podatku dochodowym przewiduje pewne odstępstwa od konieczności zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego. Takie zwolnienie dotyczy m.in.:

  • konkursów organizowanych oraz ogłaszanych w środkach masowego przekazu (np. radio lub telewizja),
  • konkursów dotyczących tzw. sprzedaży premiowej (czyli umowa kupna sprzedaży połączona z przyznaniem przez sprzedającego dla kupującego premii np. w formie rzeczowej),
  • konkursów związanych z tematyką specjalną (kultura, nauka, sport, dziennikarstwo).

Dodatkowo zwolnieniu podlegają nagrody, których jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł. A także wszelkie wygrane w grach liczbowych, loteriach, grach pieniężnych, loteriach promocyjnych, zakładach wzajemnych, loteriach audiotekstowych oraz loteriach fantowych, których jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 2 280 zł.

Odrębnymi przepisami normowane są wygrane w kasynach, automatach, tzw. wieloloteriach, a także wygrane rzeczowe i pieniężne w bingo – tego typu wygrane są całkowicie zwolnione z podatku dochodowego, niezależnie od wysokości wygranej.

Podatek od wygranej a nagroda rzeczowa

Podatek od wygranej w przypadku nagrody pieniężnej nie stanowi większego problemu. Organizator konkursu przed przekazaniem wygranej zwycięzcy, ma prawo dokonać potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego od wysokości wygranej.

Sprawa komplikuje się jednak w przypadku wygranych rzeczowych. Ponieważ zryczałtowany podatek dochodowy należy uiścić przed odbiorem nagrody, organizator ma prawo wymagać od zwycięzcy uregulowania wysokości należnego podatku dochodowego.

Może się jednak zdarzyć, że zwycięzca nie będzie miał do dyspozycji takiej kwoty (np. wygrane w postaci samochodu osobowego łączą się z koniecznością zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych).

Z tego względu coraz bardziej popularne jest organizowanie konkursów, w których oprócz nagrody rzeczowej organizator przewiduje także nagrodę pieniężną, która umożliwi zwycięzcy opłacenie podatku dochodowego.

Wygrana w konkursie a sprzedaż nagrody

Prawo przewiduje możliwość sprzedaży nagrody otrzymanej w konkursie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku sprzedaży takiej nagrody przed upływem terminu 6 miesięcy od dnia jej otrzymania, zwycięzca konkursu będzie zobowiązany do zapłaty tzw. podatku od wzbogacenia. Aby ominąć ten przepis wystarczy dokonać sprzedaży nagrody po upływie sześciu miesięcy od dnia jej otrzymania.

Dowiedz się więcej: Kiedy zapłacisz podatek od wzbogacenia? >>

Obowiązkiem rozliczenia nagrody od wygranej obciążony jest organizator konkursu, który dokonuje potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% od wartości nagrody. Zwycięzca konkursu nie jest zobowiązany do wykazania nagrody w rocznym zeznaniu podatkowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ