Podatek od umowy o dzieło może być różny – w zależności od specyfiki zawartej umowy, jej stron i kwoty wynagrodzenia.
Czym jest umowa o dzieło?
Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna, regulowana przepisami kodeksu cywilnego. Stronami są zamawiający i przyjmujący zamówienie (wykonawca). Umowa o dzieło to umowa rezultatu. Dla zamawiającego ważny więc będzie ostateczny efekt pracy wykonawcy.
Przedmiotem takiej formy współpracy mogą być rzeczy materialne – na przykład namalowanie obrazu, jak również kwestie niematerialne – na przykład doradztwo lub tworzenie stron internetowych. Umowa ta jest oczywiście umową odpłatną, wykonawcy należy się wynagrodzenie. Wynagrodzenie wiąże się natomiast z podatkiem.
Podatek od umowy o dzieło
Kwestię opodatkowania umowy o dzieło regulują przepisy o podatku dochodowym. Należy zaznaczyć, że opodatkowanie takiej umowy uzależnione jest od wysokości kwoty, na jaką umowa o dzieło opiewa i od rodzaju podmiotu, jaki zleca wykonanie dzieła.
1. Gdy umowę o dzieło zawarto z przedsiębiorstwem
Gdy stroną naszej umowy jest firma, wówczas przychody z umowy o dzieło należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek pobrać i odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy lub zaliczkę na podatek dochodowy od wynagrodzenia przewidzianego w umowie między stronami. Forma wpłaty podatku uzależniona jest od wysokości wynagrodzenia, jakie otrzyma wykonawca.
a) Gdy ustalone w umowie wynagrodzenie przekracza 200 zł
Wówczas płatnik ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i wpłacić ją na konto właściwego urzędu skarbowego. Jak wyliczamy wysokość takiej zaliczki? Od przychodu odejmujemy koszty uzyskania przychodu – będą to najczęściej koszty w wysokości 20% lub 50% . Otrzymujemy dochód, od którego liczymy 18% podatku. Wykonawca dzieła może uwzględnić wyższe koszty otrzymania dochodu, ale pod warunkiem udowodnienia ich faktycznego poniesienia.
Na zamawiającym spoczywa również obowiązek sporządzenia imiennej deklaracji PIT-11 dla wykonawcy dzieła. Taką informacje do końca lutego roku następnego, musi przekazać i wykonawcy i urzędowi skarbowemu właściwemu dla miejsca zamieszkania wykonawcy. Osoba wykonująca dzieło, ma z kolei obowiązek rozliczenia dochodów wykazanych w PIT 11 w swoim zeznaniu rocznym. Przychody te należy wykazać jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Dowiedz się więcej: Przychód i dochód – różnice >>
b) Gdy ustalone w umowie wynagrodzenie nie przekracza 200 zł (i umowa nie dotyczy pracownika)
W takiej sytuacji zamawiający również ma obowiązek pobrać i odprowadzić na konto urzędu skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%. Trzeba tu zaznaczyć, że te 18 % liczymy bezpośrednio od przychodu. W tej sytuacji nie mamy możliwości pomniejszenia naszego przychodu o koszty uzyskania przychodu.
Tak opodatkowanego przychodu – w formie ryczałtu – nie mamy obowiązku rozliczać w naszym zeznaniu rocznym. Z kolei przedsiębiorca jako strona naszej umowy, nie ma obowiązku sporządzenia nam informacji PIT-11.
Dowiedz się więcej: Opodatkowanie przez ryczałt – dla kogo jest opłacalne >>
2. Gdy umowę o dzieło zawarły dwie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej
Przepisy podatkowe regulują również i tą sytuację. W przypadku takiej umowy, żadna ze stron nie musi odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy ani zryczałtowanego podatku dochodowego. Jednak na wykonawcy dzieła spoczywa obowiązek rozliczenia podatku z umowy o dzieło. Może on to uczynić w zeznaniu rocznym, wykazując przedmiotowe przychody jako przychody z innych źródeł. Takie rozliczenie musi być dokonane do dnia 30 kwietnia roku następnego.
Należy zwrócić uwagę, że w sytuacji, gdy wykonawca prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje zlecenie z umowy o dzieło, to zamawiający nie ma obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek do urzędu skarbowego.
Wówczas wykonawca powinien złożyć oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności.
Podatek od umowy o dzieło a koszty uzyskania przychodu
Do końca roku 2017 osoby wykonujące prace o charakterze autorskim mogły w swych rozliczeniach stosować 50% koszty uzyskania przychodu. Na chwilę obecną przekazanie praw autorskich nie upoważnia do zastosowania 50% kosztów uzyskania dochodu. Nowelizacja umożliwia użycie takiej stawki kosztów uzyskania przychodów tylko dla wąskiego grona twórców – chodzi o osoby tworzące w zakresie:
- publicystyki i dziennikarstwa,
- literatury pięknej,
- twórczości ludowej,
- sztuk plastycznych,
- sztuki aktorskiej i estradowej,
- twórczości audiowizualnej,
- architektury i urbanistyki,
- programowania.
Kolejna zmiana dotyczy progów podatkowych – maksymalny limit dochodów, wobec których można stosować stawkę 50%, zostanie podwyższony dwukrotnie – z 42 764 do 85 528 zł.
Umowa o dzieło to wygodna i nieskomplikowana forma współpracy. Jednak w zależności od stron umowy, jej wartości i rodzaju wykonywanych prac, podatek od umowy o dzieło może się od siebie znacząco różnić.
ZOBACZ RÓWNIEŻ