Michał Nielub
Michał Nielub
18 Lut, 2018 - 02:00

Czy pochłaniacz wilgoci do samochodu to dobry sposób na pleśń?

Michał Nielub

Pochłaniacz wilgoci do samochodu to zarówno proste woreczki z substancją pochłaniającą wilgoć, jak i zaawansowane urządzenia. Czy są skuteczne na pleśń?

Pochłaniacz wilgoci do samochodu najczęściej występuje w formie woreczka z zamkniętą wewnątrz substancją, która przyjmuje wilgoć. Taki produkt domowej roboty wypełniany jest ryżem, który również świetnie sobie radzi z absorpcją nadmiaru wody. Rozwiązania te spełnią swoją rolę w codziennym osuszaniu wnętrza auta.

Zaawansowane urządzenia, które należy podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania, są stosowane np. w wyniku zalania samochodu dużą ilością wody. Jak oba rozwiązania sprawdzają się w zwalczaniu grzyba i pleśni?

Pochłaniacz wilgoci do samochodu – woreczki

Popularne woreczki są rozwiązaniem stosunkowo tanim. Taki produkt można nabyć w granicach od 7 zł do 30 zł. Im wyższa cena, tym dłużej woreczki można użytkować. Wiąże się to z tym, że są zdolne przyjąć większą ilość wody, zatem minie więcej czasu, zanim straci swoje właściwości.

Taki osuszacz można również zrobić samemu. Wystarczy do materiałowego woreczka wsypać nieco ryżu, który również nieźle sobie radzi z wilgocią.

Kiedy woreczki są dobrym zakupem?

Zakup tego typu woreczków jest opłacalny wówczas, gdy nie mamy dużego problemu z wilgocią. Przydają się w codziennym użytkowaniu auta. W okresie jesienno-zimowym warto mieć zawsze po dwa lub trzy tego typu pochłaniacze wilgoci do auta, aby zredukować lub całkowicie wyeliminować problem zaparowanych szyb. Mogą się jednak okazać za mało wydajne, jeżeli wilgoć gromadzi się w naprawdę sporych ilościach.

Elektryczne pochłaniacze wilgoci do auta

W przypadku, gdy nasze auto uległo zalaniu lub gdy parkujemy w miejscu gromadzenia się dużej ilości wody, proste i tanie pochłaniacze wilgoci do auta mogą nie zdać egzaminu. Wówczas musimy korzystać z bardziej zaawansowanych urządzeń, wymagających zasilania z sieci. Cechują się one wysoką wydajnością.

Kiedy elektryczne pochłaniacze są dobrym zakupem?

Taki pochłaniacz wilgoci do samochodu warto kupić wówczas, gdy korzystamy z własnego lub wspólnego garażu, a także gdy dysponujemy podjazdem w domku jednorodzinnym. Mając możliwość podłączenia się do sieci, wystarczy taki osuszacz włączyć i pozostawić na czas postoju w samochodzie. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy korzystamy z publicznego parkingu.

Jak elektryczne pochłaniacze radzą sobie z pleśnią?

O ile takie osuszacze dobrze sobie radzą z wilgocią, o tyle ich skuteczność w zwalczaniu pleśni i grzyba we wnętrzu samochodu jest ograniczona. Można z nich korzystać wówczas, gdy pleśń dopiero osadziła się na tapicerce samochodu i jej obecność jest wyłącznie powierzchowna.

W takim przypadku jest to jedynie sygnał ostrzegawczy, że wilgoć w aucie jest za wysoka i należy coś z tym faktem zrobić. Wystarczy wówczas wytrzeć tapicerkę, spryskać preparatem antypleśniowym i zacząć stosować pochłaniacze wilgoci do auta. Jednak gdy zmiany już nie są powierzchowne, takie rozwiązanie nie będzie wystarczające.

Sposoby na walkę z pleśnią

Jeżeli pleśń i grzyb już są dużym problemem, nie obejdzie się bez zaawansowanych sposobów na ich zwalczanie. W pierwszej kolejności należy usunąć przyczynę, czyli skorzystać z zewnętrznego pochłaniacza wilgoci. To właśnie wilgoć jest odpowiedzialna za rozwój pleśni i grzyba we wnętrzu naszego auta.

By je skutecznie usunąć, należy wykonać ozonowanie. Najlepiej nawet kilka razy. Następnie całe wnętrze spryskać preparatem na pleśń, by usunąć zarodniki. Zapach do samochodu powinien być ostatnim zakupionym produktem, by jego przyjemny aromat usunął pozostałości po grzybie oraz preparacie.

Pochłaniacz wilgoci do samochodu jest przydatnym produktem. Stosowany codziennie pozwala uniknąć pojawienia się pleśni i grzyba we wnętrzu naszego pojazdu. Jako środek profilaktyczny i zapobiegający spełni swoje zadanie – nawet jeżeli są to najtańsze woreczki z ryżem w środku. W bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju pleśni samo osuszenie powietrza jednak nie wystarczy. W takich przypadkach należy skorzystać z ozonowania oraz preparatów na pleśń, by raz na zawsze wyeliminować ten problem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ