Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
03 Lip, 2018 - 03:00

Płyn do kąpieli dla niemowląt – jak wybrać najlepszy?

Malwina Tomżyńska

Płyn do kąpieli dla niemowląt to jeden z podstawowych produktów znajdujących się w wyprawce każdego noworodka. Czym się kierować wybierając ten kosmetyk?

Zastanawiasz się, jaki płyn do kąpieli dla niemowląt wybrać? Który z produktów będzie najlepszy dla delikatnej skóry Twojego dziecka? A może wybrać żel, mydło lub emolienty dla dzieci? W każdym sklepie na młodą mamę czeka półka wypełniona różnego rodzaju preparatami przeznaczonymi do kąpieli niemowlaka.

Jak wybrać najlepszy? Czym kierować się, dobierając odpowiedni kosmetyk dla naszej pociechy? Co różni dostępne na rynku produkty? I o czym nie możemy zapomnieć, kompletując kosmetyki dla noworodka? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kosmetyki dla niemowląt – na co zwracać szczególną uwagę?

Każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej i wiąże się to ze wszystkimi sferami życia dziecka: od wartościowego i zdrowego jedzenia, przez naturalne i miłe w dotyku ubranka, kolorowe i edukujące dziecko zabawki, aż po odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka kosmetyki do codziennej pielęgnacji.

Problem pojawia się, kiedy stajemy przed wyborem tego jednego, najlepszego produktu, który będzie nam służył przez dłuższy czas. Półki sklepowe, regały w aptece i internetowe portale zakupowe „uginają się” od różnego rodzaju preparatów, emolientów i kosmetyków dla niemowlaka. Jak nie pogubić się w gąszczu informacji?

Podejmując decyzję, jaki płyn do kąpieli dla niemowląt wybrać, należy przede wszystkim kierować się dwoma podstawowymi zasadami:

 1. Kosmetyki dla noworodka i wszelkiego rodzaju emolienty dla dzieci, w tym płyn do kąpieli dla niemowląt, powinny mieć atest lub pozytywną opinię ośrodka badawczego (np. Instytut Matki i Dziecka, Państwowy Zakład Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka) lub towarzystwa naukowego (np. Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne).
 2. Płyn do kąpieli dla niemowląt powinien zawierać małą liczbę składników – mniejsza liczba substancji „wzbogacających” kosmetyk oznacza większe bezpieczeństwo i lepszą tolerancję przez delikatną skórę niemowlaka.

Ważne: Zanim dokonamy zakupu, dokładnie zapoznajmy się z informacjami zamieszczonymi na etykiecie. Po pierwsze, sprawdźmy czy wybrany przez nas kosmetyk posiada odpowiedni atest, po drugie uważnie przeczytajmy skład produktu.

Mając do wyboru dwa produkty o różniej liczbie składników, bezpieczniej będzie wybrać ten o ich mniejszej liczbie (nie zawsze więcej znaczy lepiej). Zawsze, w przypadku wyboru pierwszego kosmetyku dla noworodka, warto rozważyć zakup produktu hipoalergicznego, który z zasady jest bardziej bezpieczny dla skóry i powinien wywoływać mniej podrażnień.

Dowiedz się więcej: Wanienki dla niemowląt – jak wybrać najlepszą?

Jaki powinien być idealny płyn do kąpieli dla niemowląt?

Oto najważniejsze aspekty, na jakie trzeba zwracać uwagę, wybierając płyn do kąpieli dla niemowląt:

 • powinien mieć niskie pH,
 • nie powinien drażnić skóry dziecka,
 • powinien mieć delikatny i naturalny zapach,
 • jego składniki powinny mieć roślinne pochodzenie,
 • powinien być przebadany dermatologicznie,
 • nie powinien zawierać barwników,
 • dobrze aby można go było wykorzystać do mycia ciała, włosów i do delikatnego przemywania buzi niemowlaka.

Co brać pod uwagę w trakcie zakupu idealnego kosmetyku do pielęgnacji naszego dziecka?

Zapach kosmetyku

Najlepiej gdy nie będzie go wcale, zwłaszcza w przypadku kosmetyków przeznaczonych do mycia noworodków, które wystarczająco są narażone na dużą ilość nieznanych im dotąd bodźców. Jeżeli w naszym sklepie lub aptece nie ma produktu bezzapachowego, starajmy się wybrać ten o delikatnym i przyjemnym zapachu.

Skład kosmetyków dla niemowląt

Oprócz tego, że w kosmetykach dla niemowląt powinna być jak najmniejsza liczba składników, niezwykle ważna jest analiza zawartości wybieranego produktu pod kątem wystąpienia ewentualnych reakcji alergicznych. Wiedząc co było w składzie uczulającego kosmetyku, nie popełnimy kolejnego błędu w przyszłości, narażając nasze dziecko na kolejne nieprzyjemne doznania.

Płyn do kąpieli dla niemowląt a dozownik

To często element, na który młode mamy w ogólne nie zawracają uwagi, a to duży błąd. Kąpiel niemowlęcia, nie mówiąc już o pierwszych kąpielach noworodka, jest często mocno stresującą czynnością zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców. Dla zachowania większego bezpieczeństwa i poczucia pewności własnych ruchów, ważne aby płyn do kąpieli dla niemowląt można było obsłużyć jedną ręką.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktu z tzw. pompką (podobne rozwiązanie stosowane jest w mydłach w płynie) lub ze specjalną zakrętką z klapką (rodzic nie musi odkręcać buteleczki, wystarczy odgiąć do góry klapkę i użyć kosmetyku).

Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup produktu z nakrętką, warto sprawdzić jak duży jest otwór buteleczki (im większy, tym większe prawdopodobieństwo wylania, przelania, rozlania płynu).

Pojemność kosmetyku

Przede wszystkim stojąc przed półką z kosmetykami dla dzieci, nie kierujmy się wielkością butelki z zewnątrz. Często duże buteleczki, nie świadczą o dużej ilości produktu w środku. Jeżeli zależy nam na zakupie najbardziej wydajnego produktu, zawsze patrzmy na pojemność produktu w ml, zamieszczoną na opakowaniu.

Ważne: Większa pojemność kosmetyku może być bardziej korzystna z ekonomicznego punktu widzenia, pamiętajmy jednak że „operowanie” mniejszym gabarytowo opakowaniem, jest dużo łatwiejsze i wygodniejsze.

Atesty kosmetyków

Zawsze sprawdzajmy, czy wybrany przez nas kosmetyk ma odpowiednie atesty, świadczące o jego bezpieczeństwie w kontakcie ze skórą naszego dziecka (pamiętajmy, że płyn do kąpieli dla niemowląt podczas codziennego mycia może przez przypadek dostać się do oczu lub buzi, ważne więc żeby używane do pielęgnacji dziecka kosmetyki były w 100% bezpieczne).

Kosmetyki dla dzieci a przedział wiekowy

Kupując płyn do kąpieli dla niemowląt należy zwracać uwagę dla jakiego wieku jest dedykowany. Niestety nie wszystkie produkty przeznaczone dla dzieci i z napisem „dla dzieci” będą nadawały się dla noworodka lub niemowlaka.

Etykieta produktu

Kolorowe opakowanie jest niewątpliwie zachęcające i powoduje, że w pierwszej kolejności sięgniemy właśnie po taki produkt, nie dajmy się jednak zwieść ładnemu wyglądowi i zanim podejmiemy decyzje o kupnie, zapoznajmy się ze składem produktu i najważniejszymi informacjami zamieszczonymi przez producenta na etykiecie.

Konsystencja płynu do kąpieli

To jaką konsystencję płynu wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i upodobań, najważniejsze żeby to właśnie nam było wygodnie stosować go podczas pielęgnacji dziecka.

Rodzaj płynów do kąpieli dla niemowląt

Płyn do kąpieli dla niemowląt to bardzo ogólne pojęcie. Młodzi rodzice mogą wybierać z szerokiej gamy produktów dedykowanych noworodkom i niemowlętom, wśród najbardziej popularnych zalicza się:

 • żele do kąpieli,
 • mydła do kąpieli,
 • płyny do kąpieli,
 • produkty 2 w 1 lub nawet 3 w 1,
 • szampony dla dzieci,
 • emolienty,
 • olejki do kąpieli,
 • produkty w żelu,
 • emulsje do kąpieli,
 • kosmetyki do mycia kojące, uspokajające, wyciszające,
 • kosmetyki hipoalergiczne,
 • płyn do mycia z oliwką i inne.
Płyn do kąpieli dla niemowląt - noworodek

Płyn do kąpieli dla niemowląt – dostępne produkty

Wśród bardziej popularnych producentów kosmetyków dla niemowląt, których produkty znajdziemy w każdym sklepie stacjonarnym, internetowym oraz w każdej aptece, znajdują się m.in.:

 • Nivea – łagodzący żel do mycia ciała i włosów,
 • Bambino – żel do mycia ciała i włosów 2w1 od pierwszego miesiąca życia,
 • Mustela – płyn do kąpieli dla noworodków od pierwszych dni życia,
 • Ziaja – Ziajka Płyn do kąpieli dla dzieci i niemowląt natłuszczający już od 1 dnia życia,
 • Emolium – kremowy żel do mycia odpowiedni dla dzieci od 1 miesiąca życia,
 • Oillan – płyn do mycia i kąpieli 2 w 1 od pierwszych dni życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ