ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
24 Paź, 2017 - 05:00
Plusy i minusy zakupu mieszkania w wieżowcu

Plusy i minusy zakupu mieszkania w wieżowcu

ARTYKUŁ PARTNERA

Ostatnie piętro wieżowca kojarzy się przede wszystkim z pięknym widokiem z okna. Rozważając zakup mieszkania na jednej z najwyższych kondygnacji, warto wziąć pod uwagę także kilka innych czynników. Mieszkania w wieżowcach mają pewne wady, ale nie brakuje im też zalet, które mogą rekompensować niedostatki.

Zanim wjedziemy na szczyt, czyli co nieco o lokalizacji

Wady i zalety mieszkania w wieżowcu warto zacząć analizować jeszcze przed wejściem do budynku. Na czym należy się skupić? Na lokalizacji i otoczeniu. Jedna z zalet mieszkania w wieżowcu nie wynika bezpośrednio z usytuowania lokalu na wysokim piętrze, a z położenia samego budynku.

Wieżowce można spotkać często w dzielnicach dobrze skomunikowanych z resztą miasta, które nie są znacznie oddalone od centrum. Osiedla bloków i wieżowców charakteryzują się też zwykle dużą ilością terenów zielonych oraz bliską obecnością placów zabaw, boisk, szkół, przedszkoli, sklepów czy przychodni.

Windą pod drzwi

Dla wielu osób odległość, jaką muszą pokonać od wejścia na klatkę schodową aż do swoich drzwi, jest zniechęcająca. Warto jednak w tym miejscu zwrócić uwagę na niewątpliwą zaletę wieżowców – obecność windy. W niższych blokach często nie spotyka się tego udogodnienia, mimo iż czasem z ciężkimi zakupami, wózkiem czy nowymi meblami, należy pokonać na nogach minimum cztery piętra.

Winda może okazać się szczególnie przydatna dla rodzin z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych.

Spójrzmy za okno

Oprócz tego, że widok z okna ostatniego piętra wieżowca może rekompensować wszystkie ewentualne niedostatki, warto zwrócić też uwagę na kwestię prywatności. Brak innego, równie wysokiego budynku w najbliższej okolicy powoduje, że nie trzeba chronić się przed spojrzeniami sąsiadów, zasłaniając okna.

Wysokie piętro skutkuje również tym, że przez okno nie docierają dźwięki gwaru ulicy. Im wyżej położone jest mieszkanie, tym większy spokój mają jego lokatorzy.

Zejdźmy na ziemię – różnice temperatur i ciśnienie wody

O tych elementach łatwo zapomnieć w trakcie podejmowania decyzji o kupnie mieszkania. Warto jednak mieć świadomość, że mieszkanie na wysokim piętrze może wiązać się na przykład ze zmniejszonym ciśnieniem wody. Jest to szczególnie zauważalne latem, kiedy mniejsze ciśnienie wody jest odczuwalne nawet na niższych kondygnacjach, nie wspominając już o ósmym czy dziesiątym piętrze wieżowca.

Nie tylko ciśnienie wody może ulegać zmianom, ale też temperatura wewnątrz mieszkania. Dotyczy to głównie lokali znajdujących się w bocznych częściach budynku (te, które otoczone są innymi mieszkaniami, zachowują zwykle stałą temperaturę) oraz na ostatnim piętrze. Takie mieszkania latem mogą być wyjątkowo nagrzane, a zimą wychłodzone bardziej niż pozostałe.

Plusy i minusy zakupu mieszkania w wieżowcu - wnętrze wieżowca

Podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania, niezwykle istotny jest aspekt finansowy. Nieruchomości z rynku wtórnego, na którym najwięcej jest ofert mieszkań w blokach i wieżowcach, często mają korzystne ceny i atrakcyjną lokalizację. Dzięki temu kuszą potencjalnych nabywców. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na koszty utrzymania i wysokość czynszu, a w tym także wysokość składki na fundusz remontowy.

Na rynku nieruchomości zdarzają się też oferty tak zwanych mieszkań bezczynszowych. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w tym artykule: http://www.legalnews24.pl/artykuly,10209,27530,zalety-i-wady-mieszkan-bezczynszowych .

A jeśli chcesz znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu oraz dowiedzieć się więcej o całym procesie – sprawdź narzędzie Navidom!

ZOBACZ RÓWNIEŻ