Michał Nielub
Michał Nielub
02 Cze, 2018 - 02:00
Plaże w Chorwacji - TOP 11

Plaże w Chorwacji – TOP 11

Michał Nielub

Odkryj najpiękniejsze plaże w Chorwacji. Dowiedz się, gdzie znajdziesz te piaszczyste, a także gdzie są najpiękniejsze, oferujące niesamowite widoki.

Plaże w Chorwacji w obiegowej opinii uważane są wprawdzie za piękne, ale żwirowate i kamieniste. Jednak przekonanie to jest mylne. Piaszczyste plaże w Chorwacji istnieją, ale jest ich stosunkowo niewiele. Za to nawet te kamieniste oferują niesamowite widoki – wiele z nich znajduje się w malowniczych i urokliwych zatokach. Można mieć wówczas wrażenie, że jest się w miejscu, w którym morze spotyka się z górami.

Plaże w Chorwacji – gdzie ich szukać?

Decydując się na wakacje w Chorwacji, warto wybrać regiony, w których znajduje się dogodny dostęp do plaż. W końcu gwarantowana pogoda oraz krystalicznie czyste niebo to powody, dla których tysiące polskich turystów wybiera ten kraj jako cel wakacyjnych wojaży.

Dowiedz się więcej: Chorwacja – pogoda w ciągu roku >>

Warto jednak pamiętać, że ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej niż kąpiele zarówno słoneczne, jak i morskie. Dlatego wybierając wczasy w Chorwacji warto wziąć pod uwagę wszystkie atrakcje turystyczne położone nieopodal naszego miejsca docelowego. Gdzie więc się wybrać, aby być całkowicie zadowolonym z urlopu?

Poniżej przedstawiamy propozycje niezwykle urokliwych plaż – idealnych dla nawet najbardziej wymagających turystów.

Najpiękniejsze plaże Chorwacji – TOP 11

Szukając najpiękniejszych miejsc w Chorwacji turyści często decydują się na pobyt gdzieś na wybrzeżu. Najwięcej atrakcyjnych regionów znajduje się właśnie nad morzem – dotyczy to zarówno historycznej Dalmacji, a także turystycznych lub urokliwych wysp. Oto ranking najpiękniejszych plaż w Chorwacji.

11. Wyspa Korcula i Vela Luka – plaża Plitvine

Wyspy Chorwacji dzielą się na te turystyczne oraz te, które mogą poszczycić się kameralnym charakterem. Wyspa Korcula zalicza się zdecydowanie do tych pierwszych. Największym jej miastem i równocześnie kluczowym portem jest Vela Luka.

Znajduje się tam wiele zachwycających zabytków. Jednak wybrzeże w okolicach tej miejscowości (podobnie jak całej wyspy) jest strome. Dlatego należy udać się nieco poza granice miasta, by znaleźć najlepsze plaże.

Jedna z nich znajduje się w odległości ok. 3 km i nazywa się plaża Plitvine. Ciekawostką jest fakt, że tuż obok niej znajduje się specjalnie wyznaczona strefa dla psów. Ponadto z plaży rozpościera się piękny widok na zatokę Plitvine.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z psem – przewodnik >>

Plaże w Chorwacji - plaża Plitvine

źródło zdjęcia: Depositphotos / zatletic

10. Plaże w Chorwacji – Zaton (okolice Zadaru)

Wybierając się do Dalmacji jako docelowy kierunek często rozważamy miasto Zadar. Plaże w tym regionie są zazwyczaj żwirowate, jednak znajdująca się w tej miejscowości plaża Zaton należy do miłych wyjątków. Ma ona szerokość ok. 1,5 km, zaś jej powierzchnię stanowi mieszanka piasku ze żwirem.

Dzięki temu istnieje możliwość spacerowania boso na niektórych jej odcinkach, czego nie zaleca się jednak przy wejściach do wody.

Atutem tego miejsca jest bogata infrastruktura towarzysząca – znajdują się tu m.in. naleśnikarnie, bary z przekąskami, boiska do siatkówki, atrakcje dla dzieci oraz wiele innych miejsc i urządzeń, które umilą pobyt turystom.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji >>

 

9. Żwirowato, ale urokliwie – poznaj plażę w Moscenice

Moscenice to niewielka miejscowość w okolicach Opatiji – uzdrowiska położonego nad zatoką Kvarner. Znajduje się tam żwirowa, jednak urokliwa plaża Moscenicka Draga. Warto podkreślić, że jest to jedno z niewielu miejsc w tej części wybrzeża nad zatoką Kvarner.

Brzeg jest tu wyjątkowo stromy, jednak znajduje się kawałek przestrzeni umożliwiającej wejście do wody. Warto podkreślić, że rozpościerają się stąd piękne widoki na całą zatokę, dodatkowo sama plaża usytuowana jest wśród zabytkowej zabudowy miejskiej.

 

8. Najpiękniejsze plaże w Chorwacji – Punta Rata

Punta Rata znajduje się niedaleko miejscowości Brela. Chociaż jest zaliczana do plaż żwirowych, to ze względu na położenie i usytuowanie określana jest często mianem jednej z „najpiękniejszych plaż świata”. Taki tytuł nadał jej w 2004 roku miesięcznik Forbes.

Rozciąga się stąd widok na wyspę Brać, zaś turyści mający dosyć upałów mogą skorzystać z wielkiej publicznej łaźni. Chcąc odpocząć od piekącego słońca, można wybrać się na spacer do pobliskiego lasu, który w 1964 roku został ustanowiony obszarem chronionym.

Warto podkreślić, że jest to jedno z tych miejsc, w których morze spotyka się z górami – wszak plaża leży u stóp masywu górskiego. Wystarczy wspomnieć, że ok. 6 km w linii prostej znajduje się szczyt Sveti Jure, który wynosi się ponad 1760 metrów nad poziom morza.

 

7. Plaża Zrce – chorwacka Ibiza

Jedni wolą zwiedzać, inni turyści preferują imprezować. Obie formy rozrywki oferuje Chorwacja. Wakacje na plaży Zrce to oferta dla fanów rozrywki. Jest to miejsce, w którym trwa jedna wielka impreza.

Poza możliwością zażywania kąpieli wodnych i słonecznych, turyści znajdą tutaj również bogatą ofertę klubową. Wszystkie kluby oferują możliwość zabawy pod otwartym niebem.

Warto nadmienić, że odbywają się tu również największe festiwale muzyczne w Chorwacji, do których należą m.in.: Hideout Festival, Hard Island Festival, Black Sheep Festival i wiele więcej.

 

6. Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji – Zlatni Rat

Plaże w Chorwacji to nie tylko możliwość korzystania z gwarantowanej pogody. U podnóża Vidovej Góry na wyspie Brać znajduje się miejsce uznawane za jedno z najpiękniejszych w całym kraju.

Zlatni Rat warto zobaczyć nawet wówczas, gdy nie jesteśmy amatorami morskich kąpieli oraz leżenia na plaży. W wyniku oddziaływania prądów morskich, ten fragment wybrzeża uformowany został w kształt rogu, który wdziera się w morze.

Można go podziwiać również ze szczytu Vidovej Góry. Warto wiedzieć, że jest to jedna z największych plaż w całej Chorwacji, chociaż ze względu na swoją popularność ciężko znaleźć tu kawałek przestrzeni w szczycie sezonu.

Plaże w Chorwacji - Zlatni Rat

5. Rajska Plaża w Lopar – dla rodzin z dziećmi

Zazwyczaj plaże w Chorwacji charakteryzują się powszechnie występującym żwirem, a także stromymi zejściami do morza. Inaczej jest w przypadku Rajskiej Plaży w Lopar. Znajduje się ona na wyspie Rab.

Posiada łagodne zejście do morza, zaś jej brzeg usłany jest piaskiem. To dlatego to miejsce jest proponowane dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo w przerwie pomiędzy kąpielami słonecznymi i morskimi czas można spędzić w którymś z licznych barów, restauracji, a także wypożyczyć rower lub skorzystać z urządzeń sportowych.

Dowiedz się więcej: Wyspa Rab w Chorwacji – co zobaczyć? >>

 

4. Piaszczyste podłoże w okolicy Zadaru – plaża Sakarun

Wyspy leżące w pobliżu Zadaru to nie tylko imprezowa Zrce. Nieco dalej, na wyspie Dugi Otok, znajduje się miejsce, które jest znacznie spokojniejsze. Można również chodzić tam boso, ponieważ jest to jedna z nielicznych piaszczystych plaż w Chorwacji.

Sakarun jest polecane całym rodzinom nie tylko ze względu na mało rozrywkowy charakter. Usytuowana jest w zatoce, która dopiero 250 m od brzegu osiąga 3,5 metra głębokości. Oznacza to, że kąpielisko jest rozległe oraz płytkie. Plaża Sakarun leży w otoczeniu sosnowych lasów, zaś w wolnej chwili można skorzystać z oferty gastronomicznej dwóch lokali.

 

3. Wypoczynek dla naturystów – plaża Slanica

Plaże w Chorwacji znajdują się również na tych wyspach, które są mniej znane szerszemu gronu turystów. Do takich należy wyspa Murter, leżąca na Riwierze Szibienickiej.

Znajduje się tutaj plaża Slanica, która słynie przede wszystkim z tego, że jest piaszczysta. Woda jest tu krystalicznie czysta, zaś morze ciepłe. Dodatkowo w najbliższej okolicy znajduje się również wydzielone miejsce dla naturystów.

 

2. Plaże w Chorwacji – piasek również na północy, czyli plaża Bijeca

Północ Chorwacji nie jest za bardzo kojarzona z piaszczystymi plażami. Jak się jednak okazuje, do takich należy Bijeca w mieście Medulin. Warto wiedzieć, że została ona dostosowana na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Jej szerokość wynosi 1 km i podzielono ją na trzy strefy – piaszczystą, kamienistą oraz betonową. Na co dzień nad bezpieczeństwem turystów czuwa 3 ratowników. Do najważniejszych udogodnień należą m.in. toalety, prysznice oraz liczne lokale oferujące lokalną kuchnię.

 

1. Plaża Sabunike – dla rodzin z dziećmi oraz windsurferów

Okolice Zadaru obfitują w ciekawe plaże. Jedna z nich znajduje się w miejscowości Nin, ok. 20 km od Zadaru.

Znajduje się na niej piasek, zaś dzięki usytuowaniu na cyplu panują tu doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu. Dodatkowo można skorzystać z leczniczego błota. Morze jest tu ciepłe, zaś kąpielisko rozległe i płytkie. Stwarza to idealne warunki dla rodzin z nawet najmniejszymi dziećmi.

 

Plaże w Chorwacji – co wybrać?

Wybierając ten kraj jako miejsce docelowe na spędzenie urlopu warto zawczasu dowiedzieć się, jakie są plaże w Chorwacji oraz co dokładnie oferują. Jeżeli zamierzamy podróżować wraz z dziećmi, wybór Zrce czy którejś z kamienistych plaż nie będzie sprzyjać wypoczynkowi. Z kolei osoby preferujące imprezowy tryb życia nie odnajdą się na kameralnej plaży w Moscenice.

Mając na uwadze powyższy ranking plaż z pewnością wybierzemy dogodne miejsce na spędzenie urlopu – całkowicie zgodne z naszymi oczekiwaniami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ