Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
17 Mar, 2018 - 02:00

Platynowa karta kredytowa – co daje i jak ją dostać?

Malwina Tomżyńska

Platynowa karta kredytowa to obecnie jedna z najbardziej prestiżowych form plastikowych pieniędzy dostępna na rynku usług kredytowych. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, by zostać jej posiadaczem. Zapoznaj się z dodatkami, jakie oferuje karta Platinum (m.in. pakiet assistance i serwis usług concierge).

Jeszcze kilka lat temu posiadanie najzwyklejszej karty kredytowej wiązało się z pewnego rodzaju prestiżem. Obecnie karta kredytowa to jedno z najpowszechniejszych narzędzi płatniczych spotykanych w portfelach Polaków.  Samo jej posiadanie, ze względu na popularność plastików, straciło jednak na znaczeniu. Aktualnie o statusie społecznym nie świadczy już sam fakt noszenia karty w portfelu. Ważny jest rodzaj posiadanego plastiku. Poniżej prezentujemy jedną z najbardziej pożądanych i prestiżowych kart kredytowych dostępnych na rynku usług bankowych, jaką jest platynowa karta kredytowa.

Prestiżowe karty kredytowe

Jeszcze do niedawna jedną z najbardziej pożądanych kart kredytowych, klasyfikowaną jako prestiżowa, była złota karta. Ten rodzaj plastiku dedykowany był przede wszystkim wąskiej elicie osób, reprezentującej określony poziom uzyskiwanych dochodów.

Obecnie złota karta kredytowa to produkt dostępny dla każdego Polaka, który osiąga przeciętnie miesięczne wpływy na konto w wysokości od czterech do pięciu tysięcy złotych (dokładna kwota zależy od banku).  Na rynku usług bankowych, można jednak znaleźć także takie oferty złotej karty kredytowej, których posiadanie warunkuje miesięczny dochód na poziomie tysiąca złotych. Czym natomiast wyróżnia się platynowa karta kredytowa, dedykowana dla bardziej zamożnych klientów?

Prestiż w portfelu: Platynowa karta kredytowa

Platynowa karta kredytowa to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów na prestiżowe usługi, dostępne na rynku usług bankowych. Ten rodzaj plastiku szturmem zdeklasyfikował znaczenie znanej już Polakom złotej karty kredytowej, „spychając” ją na dalszy plan.

Platynowa karta kredytowa – warunki przyznania

W zależności od banku, platynowa karta kredytowa jest produktem przeznaczonym dla osób, których miesięczne przychody na konto bankowe znajdują się w widełkach od około 7 tys. zł do kilkunastu tys. zł.

Ciekawostka: Dla najbogatszych klientów, niektóre banki przewidziały lepsze rozwiązanie niż platynowa karta kredytowa, w postaci karty World Signia (tzw. czarnej karty kredytowej, wydawanej w systemie MasterCard. Posiadaczem tej karty, można zostać jedynie na specjalne zaproszenie).

Ile kosztuje platynowa karta kredytowa?

Rozważając oferty platynowej karty kredytowej, musimy zwrócić uwagę na dwa podstawowe koszty związane z jej posiadaniem. Koszt wydania karty kredytowej oraz opłata roczna za korzystanie z karty (raczej rzadko możemy się spotkać z opłatą miesięczną, która jest powszechna w przypadku standardowych kart kredytowych).

Opłata za wydanie karty zależy od banku oraz obowiązującej aktualnie oferty. Na rynku możemy znaleźć m.in. platynowe karty kredytowe wydawane bezpłatnie (np. Lion’s Bank), karty których koszt wydania wynosi 300 zł (np. Deutsche Bank), a także karty za których wydanie musimy ponieść koszt w wysokości nawet 900 zł (np. mBank ).

Roczny  koszt platynowej karty kredytowej może się wahać w zależności od warunków oferowanych przez poszczególne banki. Jednak decydując się na to prestiżowe rozwiązanie, musimy się nastawić na  opłatę rzędu od minimum 600 zł do nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Platynowa karta kredytowa – cechy charakterystyczne

Ponieważ platynowa karta kredytowa z założenia ma być kartą ekskluzywną, do jej cech charakterystycznych należy zaliczyć przede wszystkim wygląd – w odcieniach platyny, srebra i szarości.

Kolejną cechą charakterystyczną jest wysoki maksymalny limit dostępny w ramach karty – w zależności od banku od 100 tys. do 200 tys.  Na rynku usług bankowych możemy znaleźć karty platynowe, których maksymalny limit dostępny na karcie to nawet milion złotych (takie karty kredytowe mają w swojej ofercie m.in. PKO BP, City Bank, Millenium).

Okres bezodsetkowy, podobnie jak w przypadku pozostałych rodzajów kart kredytowych, waha się od 52 do 56 dniu (w zależności od banku).

Oprocentowanie nominalne od 7,5% (Lion’s Bank) do standardowych 9%-10% (Deutsche Bank, MBank, Millenium, City Bank).

Ponadto karta gwarantuje szereg dodatkowych funkcjonalności i niestandardowe ubezpieczenie.

Dodatki związane z platynową kartą kredytową

Platynową kartę kredytową, oprócz wyglądu oraz wysokich limitów, z pośród innych dostępnych na rynku plastików przeznaczonych dla każdego wyróżniają przede wszystkim dodatkowe funkcjonalności i niestandardowe ubezpieczenie, na które może liczyć jej posiadacz. Poniżej prezentujemy wybrane możliwości, jakie dają nam dostępne na rynku platynowe karty kredytowe:

 • bogaty pakiet bezpłatnych ubezpieczeń (np. ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia za granicą, ubezpieczenie od wypadków komunikacyjnych, ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie środków na karcie (w tym także tych wypłaconych z karty oraz produktów, za które płaciliśmy kartą), ubezpieczenie w podróży, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i inne),
 • serwis usług Concierge (osobisty asystent dedykowany do wszelkiego rodzaju rezerwacji, organizacji imprez, wyjazdów, spotkań itp.),
 • pakiet Assistance:
  • pomoc hydraulika,
  • pomoc elektryka,
  • pomoc medyczna,
  • pomoc mechanika,
  • holowanie,
  • dowóz paliwa,
  • organizacja noclegów w hotelu w trakcie nieprzewidzianych zdarzeń w podróży,
  • samochód zastępczy,
  • pomoc prawna,
  • awaryjna wypłata gotówki,
  • wydanie karty zastępczej, także za granicą,
 • członkostwo w programach partnerskich oferujących posiadaczowi karty m.in. dostęp do salonów VIP na lotniskach na całym świecie, atrakcyjny program rabatowy największych marek na świecie, w tym hotelów, sklepów, punktów handlowo-usługowych.

Dowiedz się więcej: Karta płatnicza – rodzaje i bezpieczeństwo transakcji >>

Platynowa karta kredytowa – czy warto?

Jeżeli tylko nasze dochody umożliwiają nam posiadanie tego prestiżowego plastiku to jak najbardziej powinniśmy ją wziąć pod uwagę. Nie warto jednak działać pod wpływem impulsu i wiązać posiadanie platynowej karty kredytowej jedynie z oznaką prestiżu. Analizując dostępne na rynku karty kredytowe, należy przede wszystkim zastanowić się do jakich celów potrzebny jest nam plastik, a kolejno wybrać odpowiedni dla nas rodzaj karty.

Posiadanie platynowej karty kredytowej z pewnością wpłynie na specjalne traktowanie w Polsce i na całym świecie, a to z pewnością jest niewątpliwym plusem tego produktu bankowego, a także (dla niektórych osób) czynnikiem wpływającym na decyzję o posiadaniu tej karty.

Dowiedz się więcej: Etui na karty, czyli skuteczna ochrona kart płatniczych i kredytowych >>

O karcie kredytowej słów kilka…

Karta kredytowa to obecnie, obok kart debetowych najpopularniejsze narzędzie wykorzystywane do płatności bezgotówkowych. Na rynku usług bankowych można spotkać różnego rodzaju karty kredytowe, różniące się m. in. rodzajem , oprocentowaniem, walutą rozliczeniową, dodatkowymi usługami w ramach karty. Jakie rodzaje karty kredytowej wyróżniamy ze względu na status materialny klienta?

Podział kart ze względu na sytuację finansową klienta

Karty podstawowe – plastik będący w zasięgu każdego klienta, bez względu na poziom jego dochodów. Do kart podstawowych zalicza się m.in. karty typu Maestro lub Visa Electron.

Karty standardowe – cechą charakterystyczną tego typu kart jest fakt, że spełniają one jedynie rolę środka płatniczego, nie gwarantując swoim posiadaczom żadnych dodatkowych usług (wyjątkiem może być ewentualne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków ). Do kart typu standard zaliczyć można kartę MasterCard, Visa Classic lub Eurocard.

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza? >>

Karty złote – obecnie poza klasyfikacją kart prestiżowych. Dedykowane są tzw. „ lepszym klientom”, czyli tym osiągającym dochody na wyższym poziomie niż standardowy. W ramach karty złotej możemy liczyć na ciekawy pakiet dodatkowych usług oraz ubezpieczeń. Do tego typu plastików można zaliczyć kartę Visa Gold, MasterCard Gold lub American Express Gold.

Karty prestiżowe – prestiżowe karty kredytowe to karty stworzone z myślą o klientach reprezentujących wysoki próg dochodowy, na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Posiadacz karty prestiżowej może liczyć na atrakcyjne funkcjonalności oraz niestandardowe ubezpieczenie lub ubezpieczenie o niestandardowych kwotach świadczeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ