Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
07 Lis, 2018 - 21:24

Planowanie ciąży od A do Z – przewodnik

Mariola Krzyżak

Planowanie ciąży to ważny moment w życiu zakochanych. Dlaczego warto przygotować się do poczęcia i jak zrobić to w najlepszy sposób?

Decyzja o powiększeniu rodziny to poważne wyzwanie dla każdej pary. Kiedy jednak już zapadła, przychodzi czas na planowanie ciąży. Odpowiedzialne podejście do sprawy wymaga przygotowania na wielu płaszczyznach życia. Przyszli rodzice nie tylko muszą jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie i kondycję psychiczną, ale także tak zorganizować swoją rzeczywistość, aby znalazło się w niej odpowiednio dużo miejsca także dla nowego członka rodziny.

Planowanie ciąży z perspektywy kobiety

Planowanie dziecka w największej mierze dotyczy przede wszystkim przyszłej mamy. To pod jej sercem będzie rozwijać się nowe życie i to właśnie jej organizm będzie zmuszony do ogromnego wysiłku, jakim jest utrzymanie przez 9 kolejnych miesięcy stanu wzmożonej pracy. Do kobiety będzie w dużym stopniu należała także opieka nad maleństwem tuż po urodzeniu, kiedy potrzebuje ono ciepła matki i najczęściej również jej pokarmu. Jeżeli więc decyzja o powiększeniu rodziny zapadła, warto już na kilka miesięcy przed podjęciem starań o dziecko rozpocząć pierwsze przygotowania.

Planowanie ciąży – o co powinna zadbać kobieta?

Planowanie ciąży – badania

Planowanie ciąży najlepiej jest zacząć od dokładnego sprawdzenia stanu zdrowia kobiety. Systematyczne wykonywanie podstawowej diagnostyki jest w przypadku kobiet ważne nie tylko ze względu na własny organizm, ale także dlatego, że potencjalnie w każdym z cyklu może dojść do zapłodnienia. Jeżeli jednak przygotowujemy się do zostania rodzicem, pierwszym krokiem powinno być skompletowanie wyników podstawowych badań. Które z nich warto wykonać?

Mofrologia i badanie moczu

Pierwsze informacje o stanie zdrowia kobiety można pozyskać z podstawowej morfologii oraz badania moczu. Jeżeli cierpi ona bowiem np. na niedobór żelaza, to ciąża może dodatkowo spotęgować ten problem. Dlatego każda nieprawidłowość wykazana w diagnostyce powinna zostać zniwelowana lub skorygowana do stanu, w którym nie będzie zagrażać donoszeniu ciąży lub zdrowiu przyszłej mamy.

Oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh

Takie badanie jest niezwykle ważne z dwóch powodów. Przede wszystkim informacja o grupie krwi jest kluczowa w przypadku sytuacji zagrożenia życia. Po drugie planowanie ciąży, jej donoszenie oraz poród mogą być nieco bardziej utrudnione, jeżeli u przyszłych rodziców dochodzi do tzw. konfliktu serologicznego (dochodzi do niego, gdy kobieta ma krew Rh-, a jej partner Rh+).

Oznaczenie stężenia hormonów tarczycy

Uregulowany poziom hormonów tarczycy ma duży wpływ na powodzenie zapłodnienia. To od nich zależy w dużej mierze to, jak szybko i czy w ogóle dojdzie do poczęcia oraz czy ciąża i poród będą przebiegać prawidłowo.

Cytologia, badanie czystości pochwy i USG

Kolejną serią badań do wykonania powinny być te nakierowane ściśle na kwestie ginekologiczne. Warto wybrać dobrego lekarza, który nie tylko zleci odpowiednią diagnostykę istotną w przypadku planowania ciążyale także pomoże w wyleczeniu wszelkich nieprawidłowości, które mogłyby zagrozić płodowi lub matce.

Badania w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii, różyczki, żółtaczki zakaźnej typu B i HIV

Przed ciążą warto sprawdzić, czy nie jesteśmy zarażeni jedną z chorób, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla naszego dziecka np. toksoplazmozą. Świadomość bycia nosicielem takiego schorzenia pozwala na wdrożenie już na początku właściwych środków ostrożności oraz leczenia.

Kontrola stomatologiczna

Podczas planowania ciąży warto pamiętać o znalezieniu czasu na wizytę kontrolną u dentysty. Jeżeli stan naszego uzębienia wymaga leczenia, warto zrobić to właśnie teraz, gdyż kobieta w trakcie ciąży ze względu na zwiększony wysiłek organizmu bardzo często może odczuć szybkie pogarszanie się kondycji zębów. W trakcie ciąży nie można także odbywać np. leczenia kanałowego. Aby więc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, należy mieć pewność, że nasze zęby są zdrowe.

Dowiedz się więcej: Jak zaplanować płeć dziecka?

Planowanie ciąży – badania

Zmiana trybu życia

Jak przygotować się do ciąży? Kompleksowo! Nie tylko stan naszego zdrowia, ale także styl życia może mieć wpływ na powodzenie naszego przedsięwzięcia. Jeżeli nasz tryb codziennego funkcjonowania opiera się na zdrowych nawykach, nie będziemy musieli nic zmieniać. W wielu przypadkach będzie trzeba jednak zadbać o kilka kwestii.

Rzucenie nałogów

Planując ciążę, kobieta, a w idealnej wersji także jej partner, będzie musiała zrezygnować z nałogów takich jak alkohol, tytoń czy narkotyki. Wielu paniom wydaje się, że wystarczy rzucić złe nawyki jedynie na okres ciąży i karmienia. Jest to błędne przekonanie, gdyż nawet jeżeli jesteśmy przygotowane na ewentualne zajście w ciążę, to nie mamy pewności, w którym momencie dojdzie do zapłodnienia.

Natomiast już w pierwszych dniach życia płodu w jego ciele zachodzi mnóstwo niezwykle ważnych procesów, które będą rzutować na przyszłość naszego dziecka. To właśnie na początku ciąży dochodzi do intensywnych podziałów oraz tworzenia zaczątków mózgu.

Dowiedz się więcej: Kawa w ciąży – dozwolona czy zakazana?

Zdrowa dieta

Kobiecy organizm niedługo będzie musiał zmierzyć się z wielkim wyzwaniem, jakim jest utrzymanie przy życiu nowego człowieka. Z tego względu należy zapewniać mu jak najlepsze produkty bogate w witaminy. Dobrze zbilansowana dieta powinna opierać się przede wszystkim na świeżych produktach dobrej jakości, zwłaszcza owocach i warzywach. Warto unikać żywności wysoko przetworzonej oraz tzw. fast foodów.

Warto pamiętać, że zarówno duża nadwaga, jak i niedowaga mogą być przyczyną występowania nieprawidłowości. Dobrym pomysłem będzie więc sprawdzenie swojego BMI, czyli indeksu masy ciała. Wskaźnik ten określa czy nasza waga mieści się w zalecanej normie. Jeżeli tak nie jest, warto zadbać o zmianę nawyków żywieniowych. Oprócz tego, że pozytywnie wpłynie to na przebieg naszej ciąży, to jeszcze pomoże nam w powrocie do upragnionej wagi po narodzinach dziecka.

Jeżeli zdecydujemy się na planowanie ciążyswoją dietę warto uzupełnić o suplementacje kwasu foliowego, który odgrywa niezwykle ważną rolę w organogenezie (proces tworzenia się narządów u dziecka). Dawkę warto skonsultować z ginekologiem, który dostosuje ją odpowiednio do naszych potrzeb.

Dowiedz się więcej: Dieta w ciąży – żywienie przyszłej mamy krok po kroku

Odpowiednia dawka ruchu

Planowanie ciąży powinno przewidywać także zadbanie o swoją kondycję fizyczną. Ruch to zdrowie i w każdym momencie życia warto o tym pamiętać. W przypadku kobiety starającej się o dziecko aktywny tryb życia sprzyja zachowaniu dobrej kondycji także w ciąży. Warto już wcześniej zapisać się także np. na zajęcia jogi czy pilatesu, na których nauczymy się zachowywania prawidłowej postawy, czy właściwego rozciągania naszych mięśni.

Planowanie ciąży z perspektywy mężczyzny

Nie tylko przyszła mama powinna dbać o stan swojego zdrowia przed poczęciem dziecka. Również mężczyzna powinien dbać o swoją kondycję, aby zapewnić jak najlepszą jakość nasienia.

Przede wszystkim parter będzie musiał wykonać podstawowe badania sprawdzające ogólny stan zdrowia. Warto także oznaczyć grupę krwi oraz wykonać diagnostykę w kierunku wirusa HIV. Jeżeli pojawiają się problemy z owocnym zapłodnieniem, przyszły tata powinien zdecydować się na badanie nasienia.

Bardzo ważnym aspektem w przypadku panów jest kwestia aktywności fizycznej. Liczne badania dowodzą, że systematyczne uprawianie sportu zwiększa jakość i ilość nasienia. Nie należy jednak przesadzać, gdyż aktywność przekraczająca 20 h tygodniowo może sprawić, że jądra ulegające przegrzaniu mogą produkować znacznie mniej nasienia.

Na koniec należy zwrócić uwagę na jadłospis naszego partnera. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zmienienie nawyków żywieniowych w naszym domu na zdrowe, dzięki czemu przyszli rodzice będą mogli mieć pewność, że do ich organizmów dostarczana jest odpowiednia ilość witamin i minerałów. W przypadku panów na jakość nasienia szczególnie pozytywnie wpływają takie składniki jak:

  • wit. E,
  • wit. C,
  • wit. D,
  • cynk,
  • selen.

Na jakość męskiego nasienia bardzo duży wpływ ma także stres. Warto więc zadbać o właściwą ilość czasu na zdrowy sen i wypoczynek oraz regenerację po stresogennych sytuacjach w pracy.

Dowiedz się więcej: Uprawiasz sport podczas smogu? To musisz wiedzieć!

Planowanie ciąży – na co powienien zwrócić uwagę mężczyzna?

Planowanie ciąży – dni płodne na podstawie obserwacji cyklu

Kiedy zadbamy już odpowiednio o nasze zdrowie, możemy rozpocząć aktywne staranie się o dziecko. Warto jednak pamiętać, że to czy zapłodnienie dojdzie do skutku, zależy w głównej mierze od tego, w jakiej fazie cyklu dojdzie do stosunku seksualnego.

Doświadczona kobieta, która obserwuje swój naturalny cykl miesiączkowy od dłuższego czasu, jest w stanie dość precyzyjnie ocenić, w której jego fazie aktualnie się znajduje. Jeżeli wcześniej stosowałyśmy jednak antykoncepcję hormonalną, to zaraz po jej odstawieniu warto zacząć prowadzić kalendarzyk, w którym będziemy zapisywać dokładne obserwacje kobiecego ciała, począwszy od pierwszego dnia miesiączki.

Najważniejszym dniem cyklu z perspektywy planowania ciąży jest owulacja, kiedy to dni płodne osiągają swoje apogeum. W tym czasie należy zaplanować współżycie, aby plemniki miały szanse spotkania się w jajowodach ze zdrową komórką jajową.

Określeniu dni płodnych sprzyja obserwowanie śluzu z pochwy oraz temperatury ciała. W momencie, kiedy temperatura jest nieznacznie wyższa, a śluz przybiera postać przypominającą kurze białko, czyli jest biały, śliski i rozciągliwy, pojawiają się dni, w których warto odbywać stosunek, gdyż szanse na zapłodnienie są wysokie.

Wielu przyszłych rodziców licząc dni płodne, zastanawia się także nad tym, jak zaplanować płeć dziecka. Wokół tego tematu krąży wiele teorii, jednak żadna z nich nie daje nam stuprocentowej pewności. Staranie się o dziecko samo w sobie bywa procesem trudnym i frustrującym, dlatego warto zastanowić się nad tym, czy jest sens dokładania sobie dodatkowych stresów związanych ze stosowaniem niepopartych naukowo metod.

Planowanie ciąży - kalendarz dni płodnych

źródło zdjęcia: Getty Images / razihusin

Jak zorganizować swoje życie planując powiększenie rodziny?

Starania o dziecko wymagają pewnej reorganizacji naszego dotychczasowego życia. Nasz brzdąc będzie wymagał od nas pewnych wyrzeczeń, ale także przestrzeni do zaistnienia w naszym świecie. Jeżeli więc wdrożyliśmy już działania zmierzające do powiększenia naszej rodziny, musimy skupić się także na pewnych aspektach praktycznych.

Dom

Nasze dziecko zostanie nowym mieszkańcem naszych czterech kątów. Musimy więc przygotować dla niego pokoik.

Dowiedz się więcej: Pomysł na pokój dziecięcy – praktyczne rozwiązania

Bardzo często powiększenie rodziny będzie wiązać się ze zmianą miejsca zamieszkania. W takim wypadku warto sprawdzić, czy w okolicy znajdują się miejsca dobre do spacerów, place zabaw, a także przedszkola czy dobre szkoły. Myśląc perspektywicznie, możemy uniknąć w przyszłości wielu problemów. Pamiętajmy jednak, że nie warto popadać w przesadę i wybiegać myślami w zbyt daleką przyszłość.

Dowiedz się więcej: Bezpieczny dom dla małego dziecka

Finanse

Narodziny dziecka wiążą się z dużymi wydatkami. Odpowiednio wcześnie warto więc gromadzić oszczędności, które pomogą nam w pokryciu części kosztów.

Praca

Planowanie ciąży oznacza, że jedno z rodziców będzie musiało na jakiś czas zrezygnować z pełnej aktywności zawodowej. Dobrym pomysłem będzie więc szczera rozmowa z partnerem, podczas której ustalimy wspólne priorytety i doprowadzimy do kompromisu w kwestii opieki nad dzieckiem. Takich rozmów nie warto odkładać na później!

Dowiedz się więcej: Ciąża a praca – poradnik dla przyszłych mam

Rozpoczęcie planowania powiększenia rodziny to poważna decyzja, która powinna wiązać się z przemyślanym działaniem, które będzie zakładać takie zorganizowanie rzeczywistości, aby jak najlepiej przygotować się na dziewięć miesięcy oczekiwania i kolejne minimum 18 lat wychowywania naszego potomstwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ