Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
13 Lis, 2018 - 13:02

Plan porodu (wzór) – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Mariola Krzyżak

Czym jest plan porodu i jak go sporządzić? Co powinno się w nim znajdować i czy w ogóle warto to robić? Dowiedz się więcej!

Standardy opieki okołoporodowej zalecają, aby każda z kobiet spisała swój plan porodu, w którym będą zawarte wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak chciałyby, aby wyglądał ten dzień. Taki dokument bardzo pomaga zarówno przyszłym rodzicom, jak i personelowi medycznemu. Obie strony nie będą bowiem musiały podejmować decyzji pod wpływem stresu związanego z nagłymi komplikacjami.

Warto więc zdecydować się na spisanie szczegółowego planu, który będzie dla nas gwarancją tego, że wszystkie kroki wykonywane przez personel, wyłączając te ratujące życie w szczególnych przypadkach, będą wykonywane w takim zakresie, jakiego sobie życzyliśmy.

Plan porodu – masz prawo decydować!

Fundacja Rodzić Po Ludzku plan porodu określa jako niezwykle ważny dokument, który umożliwia zapewnienie sobie opieki o standardach, które będą odpowiadać naszym przekonaniom.

Jak jednak pokazują wyniki sondy przeprowadzonej przez fundację, aż połowa kobiet nie wie, czym jest plan porodu, a jedynie 7% z nich została poinformowana przez swojego lekarza lub położną o możliwości spisania takiego dokumentu. Statystyki pokazują więc jasno, że duża liczba kobiet zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma pełne prawo do spisania swoich oczekiwań oraz egzekwowania ich podczas pobytu w szpitalu.

Czym jest plan porodu?

Plan porodu to dokument, w którym powinny pojawić się na piśmie wszelkie oczekiwania kobiety wobec tego, jak powinien wyglądać jej pobyt w szpitalu. Sporządza się go wraz z lekarzem prowadzącym lub położoną.

Tego typu zapis jest oparty na prawie do podejmowania własnych decyzji związanych z porodem, opieką położniczą i opieką nad noworodkiem zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Po przyjęciu na oddział porodowy kobieta musi więc przedstawić swój plan personelowi, który ma obowiązek do zapoznania się ze znajdującymi się w nim informacjami oraz do przestrzegania postulatów w nim zawartych.

Warto więc pamiętać o tym, że mamy pełne prawo oczekiwać, że zarówno lekarze, jak i położne będą stosować się do naszych oczekiwań, o ile nasze wymagania nie będą stwarzać zagrożenia dla zdrowia lub życia matki oraz dziecka. Jednak nawet w sytuacjach kryzysowych personel będzie musiał uzyskać od nas zgodę na zmianę sposobu postępowania.

Dowiedz się więcej: Kalkulator ciąży i porodu – w czym pomoże przyszłej mamie?

Jak powinien wyglądać plan porodu?

Jak przygotować się do spisania planu porodu?

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu w głowie przyszłej mamy pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących tego, jak będzie on przebiegać. Stres związany z wielką niewiadomą potęgowany jest często przez wysłuchiwanie opowieści innych kobiet lub czytanie informacji w Internecie, które nie tylko nie zawsze są prawdziwe, ale także bardzo często wyolbrzymiają pojawiające się podczas akcji komplikacje czy nieprawidłowości wynikające z nieprzyjemnego zachowania personelu.

Spisywanie planu porodu może okazać się świetnym przygotowaniem do wielkiego dnia. Kobieta będzie bowiem musiała podjąć pewne decyzje dotyczące tego, w jaki sposób chciałaby rodzić. Warto już na kilka miesięcy przed rozwiązaniem rozpocząć zbieranie informacji na temat tego, jak standardowo przebiega akcja porodowa oraz jakie komplikacje mogą przydarzyć się po drodze.

Dowiedz się więcej: Ciąża zagrożona – rodzaje zagrożeń i przebieg ciąży

Pamiętajmy, że sam poród jest kwestią bardzo indywidualną i w szpitalu może zdarzyć się sporo zwrotów akcji, na które potencjalnie nie będziemy przygotowani. Plan porodu powinien więc zawierać takie zapisy, które zwolnią nas z podejmowania wielu decyzji w momencie, kiedy będziemy w ogromnym stresie i będzie dokuczać nam ból. Do spisywania takiego dokumentu warto zaprosić partnera, zwłaszcza w przypadku, kiedy będzie on obecny przy porodzie.

Tego typu plan nie jest w pełni wiążący dla personelu. Nie musimy się więc obawiać, że w przypadku pojawienia się niebezpiecznych komplikacji położna lub lekarz nie będą mogli ratować zdrowia lub życia tylko dlatego, że w naszym dokumencie pojawia się blokujący działanie zapis. W takiej sytuacji personel będzie zobowiązany do poinformowania nas o tym, że powinna nastąpić zmiana decyzji. Etyka medyczna zapewnia, że pracownicy każdej porodówki muszą działać zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą w sposób, który będzie najwłaściwszy w danej sytuacji.

Dobrym pomysłem na ostatni miesiąc ciąży może okazać się wizyta w wybranym przez nas szpitalu. Warto zabrać wtedy ze sobą plan porodu, aby móc się dowiedzieć, co z naszych zapisów będzie możliwe do zrealizowania w danej placówce. Jeżeli nie wszystko będzie pokrywać się z naszymi oczekiwaniami, będziemy mieć jeszcze czas na to, aby zmienić nasze wymagania lub zdecydować się na poród w innym szpitalu.

Dowiedz się więcej: Ciąża i poród bez tajemnic – obalamy mity

Plan porodu – jak powinien wyglądać?

Plan porodu – co może się w nim znaleźć?

Plan porodu warto wyobrazić sobie jako list do personelu medycznego, w którym informujemy go o tym, jak w optymalnej wersji wyobrażamy sobie nasz pobyt w szpitalu. Możemy w nim umieścić wszystko to, co uznamy za ważne i kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia oraz zgody z naszymi osobistymi przekonaniami. Na jakie aspekty warto zwracać uwagę?

Sprawdź, jak powinien wyglądać plan porodu – wzór do pobrania.

Jak chcemy, by wyglądało miejsce porodu?

W pierwszym akapicie listu możemy zaznaczyć, jak powinna wyglądać nasza sala porodowa. Wiele kobiet będzie chciało rodzić w sali pojedynczej, innym nie będzie przeszkadzać obecność innych rodzących. Tutaj możemy także poprosić o możliwość słuchania własnej muzyki, robienia zdjęć czy rodzenia we własnym ubraniu. Możemy zażyczyć sobie także dostępu do prysznica czy osobistej toalety.

Kto może przebywać na sali porodowej?

W dokumencie warto wyraźnie zaznaczyć, kto będzie towarzyszyć nam w całej akcji. Jeżeli będzie to nasz partner, możemy sprecyzować, czy chcemy, by był obecny we wszystkich fazach porodu. Tutaj możemy także wyrazić brak zgody na obecność studentów lub zażyczyć sobie pojawiania się na sali jedynie minimalnej ilości personelu medycznego.

Jak chcę być przygotowana do porodu?

Przed rozpoczęciem samej akcji porodowej personel rozpoczyna przygotowania pacjentki. W tym punkcie możemy określić, czy interesuje nas wykonanie lewatywy lub czy zgadzamy się na golenie kroczaMożemy także samodzielnie zdecydować o tym, czy chcemy mieć założony wenflon zaraz po przyjęciu na oddział.

Jak będzie wyglądać mój poród w poszczególnych fazach?

W standardach opieki położniczej poród dzieli się na trzy fazy. W ten sposób warto też podzielić nasze wymagania. W tym akapicie prawdopodobnie pojawi się najwięcej naszych oczekiwań. Możemy zapisać tutaj wszystkie informacje dotyczące tego, w jaki sposób chcemy być badane oraz na jakie formy znieczulenia się decydujemy lub nie.

Warto tutaj zaznaczyć wyraźnie, na jaki kontakt z rodzącym się dzieckiem chcemy liczyć, czyli np. żądanie dotknięcia pojawiającej się w kanale rodnym główki czy przecięcie pępowiny przez partnera. Pamiętajmy o sprecyzowaniu naszych wymagań dotyczących ewentualnego nacięcia krocza czy wykonywania zabiegów i chwytów przyspieszających narodziny malucha. W planie porodu warto zaznaczyć także nasze oczekiwania dotyczące pozycji, w jakiej chcemy rodzić.

Spisując dokument, nie zapomnijmy o ostatniej fazie, jaką stanowi rodzenie łożyska. Również w tym przypadku warto precyzyjnie określić nasze oczekiwania chociażby względem podawania nam ewentualnych leków naskurczowych.

Dowiedz się więcej: Fazy porodu, czyli czego należy się spodziewać

Co będzie działo się po porodzie?

Po narodzinach dziecka w wielu szpitalach niestety nadal nie są przestrzegane standardy zapewniające szybki kontakt matki z dzieckiem. Warto więc zapewnić sobie kontakt tzw. skóra do skóry, czy też możliwość nakarmienia dziecka jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania wszelkich badań. W dokumencie może pojawić się informacja o tym, czy godzimy się na szczepienia oraz czy chcemy po porodzie przebywać cały czas z naszym maluszkiem.

Dowiedz się więcej: Przygotowanie do porodu krok po kroku

Plan porodu to dokument, który powinna posiadać przy sobie każda kobieta zgłaszająca się na porodówkę. Spisanie wszystkich swoich oczekiwań będzie niezwykle korzystne dla samopoczucia przyszłych rodziców, jak i pomocne dla personelu, który będzie doskonale wiedzieć, jak powinien działać w sposób zgodny z preferencjami pacjentki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ