Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
15 Paź, 2018 - 00:00
Plamienie i upławy w ciąży: czy to normalne?

Plamienie i upławy w ciąży: czy to normalne?

Elzbieta Tchorowska

Czy upławy w ciąży są normalne? Dowiedz się, co najczęściej powoduje plamienie i upławy w ciąży, a także kiedy wymagają one wizyty u lekarza.

Delikatne plamienie – zwłaszcza we wczesnej ciąży – nie musi oznaczać żadnego stanu chorobowego lub nieprawidłowości związanej z płodem. Dla pewności jednak zawsze warto udać się do lekarza, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Z upławami jest podobnie – tylko niektóre ich rodzaje wymagają konsultacji. Czy wiesz, które upławy w ciąży są normalne, a które mogą być spowodowane przez rozwijającą się chorobę?

Plamienie w ciąży – to warto wiedzieć

Każde krwawienie w ciąży powinno stanowić przesłankę do skonsultowania tego z lekarzem, choć bardzo często jest to zwykła reakcja organizmu. Dlatego, zanim udamy się do ginekologa, powinnyśmy sprawdzić, jak bardzo jest obfite i jak często występuje. Skąpa krew w kolorze brązowym na samym początku najprawdopodobniej nie oznacza niczego złego.

Plamienie a krwawienie – czym się różnią?

Należy rozróżnić od siebie dwa pojęcia, które choć podobne, oznaczają coś innego – plamienie i krwawienie. Pierwsze z nich jest delikatne i bezbolesne, pojawia się sporadycznie i powoduje jedynie delikatne zabrudzenie bielizny. Krwawienie to wydalanie krwi w jasnym lub ciemnym kolorze w dość sporej ilości.

Plamienie w pierwszym trymestrze

Bardzo wiele kobiet doznaje plamienia na samym początku ciąży. Często są to pierwsze objawy ciąży, które występują w ciągu pierwszych dwóch tygodni od owulacji. Nie możemy wtedy mieć stuprocentowej pewności, czy doszło do zapłodnienia, trudno więc mówić tutaj o konieczności udania się do lekarza.

Bardzo często takie plamienie mylone jest z miesiączką, co niejednokrotnie sprawia, że planowanie ciąży staje się nie lada wyzwaniem. Ten rodzaj krwawienia nazywany jest plamieniem implantacyjnym i trwa nawet do 3 dni. Jest skąpe, a barwa wydzieliny jest jasnoczerwona lub brązowa.

Plamienie może być objawem ciąży

źródło zdjęcia: Getty Images / gpointstudio

Przyczyny krwawienia w ciąży

Plamienie w dalszych etapach ciąży stanowi większy powód do niepokoju. Tutaj także wyznacznikiem jest obfitość wydzieliny. Nieznaczne ilości mogą stanowić o przechodzeniu choroby, takiej jak:

 • nadżerki,
 • infekcji dróg rodnych,
 • polip,
 • odklejenia łożyska.

Ostatnia z przyczyn jest szczególnie groźna i może występować z reguły pod koniec ciąży. Pozostałe ze schorzeń są jak najbardziej wyleczalne bez konsekwencji dla życia i zdrowia dziecka. Jest tylko jeden warunek – musimy zgłosić się do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy.

Kiedy do lekarza?

Do lekarza powinnyśmy się zgłosić zawsze, kiedy uznamy to za konieczne. Jeśli jakikolwiek objaw jest dla nas niepokojący, możemy udać się do ginekologa w celu rozwiania obaw. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie konieczna jest natychmiastowa interwencja. Plamienie w ciąży może być jedną z oznak poronienia lub ciąży pozamacicznej.

Poronienie objawia się dodatkowo bardzo silnym i nagłym bólem dolnej części pleców i podbrzusza. Rozpoczynają się nagle i gwałtownie.

W przypadku ciąży pozamacicznej także pojawiają się bóle, ale stopniowo i coraz bardziej się nasilają. Dodatkowo możemy zaobserwować:

 • przyspieszoną akcję serca,
 • bladość,
 • poty,
 • duszności,
 • wymioty.

W obu przypadkach wczesna diagnostyka jest kluczowa dla życia matki i dziecka. Nie należy więc bagatelizować żadnego przypadku krwawienia.

Dowiedz się więcej: Ból brzucha w ciąży: czy to normalne?

Krwawienie i bóle w ciąży to objawy poważniejszej choroby

źródło zdjęcia: Getty Images / AntonioGuillem

Upławy w ciąży – to warto wiedzieć

Upławy, czyli gęsta wydzielina z pochwy jest jak najbardziej naturalnym elementem w każdej ciąży. Pojawiają się już na początku i będą nam towarzyszyć przez następne dziewięć miesięcy. To wcale nie oznacza, że wszystkie upławy w ciąży są normalne. Musimy nauczyć się rozróżniać stany chorobowe i wydzielinę z pochwy, która świadczy o nieprawidłowości.

Białe upławy są całkowicie normalne

Biała wydzielina z pochwy jest nie tylko normalna, ale i bardzo przydatna. Chroni układ rodny przed infekcjami i sprawia, że bakteriom i wirusom trudniej przedostać się do wyższych części tego układu. Szczególnie widoczne są we wczesnej ciąży. Mają kolor biały i nie są zbyt gęste, natomiast potrafią być bardzo obfite.

Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy są często mylone z plamieniem i odwrotnie. Jeśli z pochwy wydostaje się niewielka ilość brązowej krwi i następuje wymieszanie ze śluzem – może on mieć brązowawy kolor. W początkowym okresie ciąży jest to normalne zjawisko.

Niepokój powinny wzbudzić upławy o barwie:

 • szarej,
 • żółtej,
 • brązowej,
 • zielonej.

Jeśli dodatkowo towarzyszą im pieczenie i swędzenie, to znak, że najprawdopodobniej cierpimy na infekcję dróg rodnych. Śluz ma często także nieprzyjemny, drażniący zapach.

Upławy mogą świadczyć także o innych chorobach, niebezpiecznych dla matki i dziecka. Brązowa wydzielina z pochwy zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Kiedy należy się niepokoić?

Każdy objaw jest dobrym pretekstem, by udać się do lekarza. Będąc w ciąży, nie ma pytań dziwnych i trudnych. Najczęstszymi chorobami, które pojawiają się wraz ze śluzem o dziwnym kolorze i zapachu, są:

 • grzybica pochwy,
 • rzęsistowica,
 • waginoza bakteryjna.

W każdym z tych przypadków konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia, choć z drugiej strony nie możemy panikować. Stres także jest niewskazany.

Lekarz prowadzący zleci niezbędne badania w ciąży, jak chociażby odpowiednie badania krwi czy moczu, a także wykona USG, by sprawdzić, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Dowiedz się więcej: USG w ciąży: kiedy, jak często i dlaczego jest ważne

Niektóre objawy wymagają konsultacji z lekarzem!

źródło zdjęcia: Getty Images / JackF

Czop śluzowy, czyli poród tuż-tuż

Tuż pod koniec ciąży może dojść do dziwnego rodzaju upławów, które są jednorazowe. Mowa tu o wydostaniu się czopa ciążowego, który chroni świat nienarodzonego jeszcze dziecka przed infekcjami czy innymi zagrożeniami, które mogą nadejść ze strony pochwy.

Na kilka dni przed porodem czop ulega samoistnemu wypadnięciu, co jest całkowicie normalne i nie stanowi powodów do obaw. Nie musimy także od razu pakować się i jechać do szpitala. Między wypadnięciem czopa a właściwą akcją porodową może minąć nawet tydzień. Z pewnością jednak to znak, że koniec ciąży już jest bliski i trzeba szczególnie na siebie uważać.

Dowiedz się więcej: Termin porodu – to musisz wiedzieć!

Zapobieganie najlepszym lekarstwem

Najlepiej jest zapobiegać różnego rodzaju dolegliwościom, niż leczyć choroby, które je przyniosły. Plamienia są w dużej mierze niezależne od nas, natomiast co do upławów – można zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Wystarczy dokładna i systematyczna higiena miejsc intymnych.

Pamiętajmy, że z jednej strony należy o siebie dbać w tym kierunku, ale z drugiej, nie możemy kąpać się czy podmywać przesadnie często, gdyż może dojść do zmian w naturalnej florze bakteryjnej pochwy. Kobiety ciężarne powinny stosować specjalne płyny do higieny intymnej, które pozwolą na utrzymanie kwaśnego pH w drogach rodnych.

Zwróćmy uwagę, by prawidłowo się podcierać – zawsze w stronę odbytu i nigdy odwrotnie. W przeciwnym wypadku przenosimy groźne bakterie i wirusy z okolic odbytu w kierunku wejścia do pochwy. Nośmy bawełnianą bieliznę i używajmy naturalnych przyborów kosmetycznych – łącznie z papierem toaletowym, a upławy w ciąży nie będą nas niepokoić.

Upławy w ciąży - zrób komplet badań!

źródło zdjęcia: Getty Images / jarun011

Plamienie i upławy w ciąży mogą zdarzać się całkowicie naturalnie. To, czy powinnyśmy zasięgnąć natychmiastowej konsultacji lekarskiej, zależy w głównej mierze od intensywności wydzieliny, która się wydostaje. Za każdym razem sprawdźmy dokładnie jej kolor i zapach – dostarczymy w ten sposób bardzo potrzebnych lekarzowi wskazówek, które pomogą mu postawić prawidłową diagnozę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ