ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
28 Lis, 2017 - 02:00

Płaca minimalna w wybranych państwach na świecie

ARTYKUŁ PARTNERA

Sprawdziliśmy, ile wynosi płaca minimalna w wybranych krajach na świecie. Niestety nie wszędzie jej wysokość zapewnia pracownikom godne życie.

Płaca minimalna, czyli najniższe możliwe wynagrodzenie ustalane w drodze ustawy, obowiązuje w wielu krajach na całym świecie. W Polsce wysokość minimalnej płacy w 2017 r. została podniesiona do 2 000 zł brutto z kwoty 1 850 zł obowiązującej w 2016 r. Do bogatszych krajów UE jest nam wciąż daleko, ponieważ w Niemczech czy Francji najniższa pensja brutto wynosi przeszło 1 400 euro. Na 28 państw Unii Europejskiej tylko 6 nie stosuje płacy minimalnej – a jak to wygląda na świecie? Ile wynosi najniższa krajowa w USA, Chinach, Indiach czy Australii?

Najniższe wynagrodzenie brutto w USA

W Stanach Zjednoczonych od 2009 r. obowiązuje jedna ogólnokrajowa płaca minimalna w wysokości 7,25 dolarów za godzinę, jednak poszczególne stany mogą określać własne stawki. W 2017 r. aż 29 stanów miało ją wyższą od minimalnej płacy federalnej. Żaden stan jednak nie osiągnął jeszcze stawki 15 dolarów za godzinę, o jaką walczą aktywiści związkowi.

Najwyższą płacę oferuje obecnie dystrykt Columbia – 12,5 dol. za godzinę i ma w planach podnieść ją do 15 dolarów za godzinę między 2018 i 2020 rokiem. Plany podwyżek mają również stany Illinois, Maine oraz New York. W Chicago, gdzie mieszka i pracuje wielu Polaków, stawka godzinowa w lipcu 2017 r. została podniesiona do 11 dolarów.

Dowiedz się więcej: Najniższa krajowa – minimalne wynagrodzenie w Polsce >>

Najniższa krajowa w Kanadzie

Kanada czasami nazywana jest Szwajcarią Ameryki, ponieważ jest wysoce rozwinięta gospodarczo i bardzo bogata ze względu na liczne złoża naturalne. Podobnie jak w USA, wysokość płacy minimalnej w Kanadzie określana jest lokalnie – przez 10 prowincji i 3 terytoria. Aktualizacja stawek odbywa się co roku na podstawie różnych czynników m.in. inflacji, bezrobocia oraz sytuacji w sąsiednich jurysdykcjach.

W 2017 roku najwyższą stawkę zaproponowały prowincje:

  • Nunavut (13 dolarów kanadyjskich za godzinę),
  • Alberta (13,60 C$/h),
  • Northwest Territories (12,50 12,20 C$/h).

Z kolei najniższa płaca minimalna została zagwarantowana w prowincji Nowa Szkocja – 10,85 C$/h.

Zarobki w Meksyku

Meksyk to jeden z najlepiej rozwijających się krajów Ameryki Południowej. Mimo to, państwo to boryka się z wieloma problemami. Jednym z nich są właśnie bardzo niskie płace i spadająca siła nabywcza pieniądza. Minimalna płaca w Meksyku określana jest przez rząd centralny i w 2017 roku wyniosła ona 80,04 pesos za dzień, czyli niecałe 4 dolary amerykańskie.

Niestety, choć stawka ta została podniesiona w porównaniu do roku ubiegłego, to wciąż nie pozwala godnie żyć milionom Meksykanów – aż 52,3% obywateli tego kraju żyje poniżej progu ubóstwa.

Płaca minimalna w Chinach

Gospodarka Chin przez ostatnie lata zadziwiała cały świat swoim tempem wzrostu, dlatego trudno się dziwić, że najniższe wynagrodzenie brutto w Chinach także systematycznie rośnie. W Chinach płaca minimalna nie jest jednolita, ponieważ jej wysokość określana jest przez każdy region.

W 2017 roku średnia stawka wynagrodzenia minimalnego wyniosła 2 300 juanów (CNY) na miesiąc, czyli około 1 250 zł (w 2016 wyniosła 2 190 CNY/miesiąc). Aż trudno uwierzyć, że 10 lat temu miesięczna płaca minimalna w Chinach wynosiła zaledwie 750 juanów.

Najmniejsza pensja w Rosji

Wskutek aneksji Krymu i wspierania separatystów na Ukrainie, wiele krajów (w tym Unia Europejska) nałożyło na Rosję sankcje, które dość mocno uderzyły w gospodarkę tego ogromnego kraju. W przeciągu 3 lat realne dochody Rosjan spadły o 19,2% (wg raportu „Ludność Rosji w 2017 r.: dochody, wydatki i socjalne samopoczucie”, sporządzonego przez Wnieszekonombank), głównie ze względu na drastyczne podwyżki cen.

Płaca minimalna w Rosji od lat utrzymywana jest na bardzo niskim poziomie i to niższym od minimum egzystencji. Aktualnie wynosi ona 7 500 rubli miesięcznie (około 500 zł), gdy minimum egzystencjalne szacowane jest na 11 200 rubli. Niestety za taką głodową stawkę pracuje obecnie aż 5 milionów Rosjan.

Minimalna stawka godzinowa w Indiach

Choć Indie uważa się za jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, wciąż jest to kraj kojarzony z ogromną biedą. Aż jedna trzecia obywateli Indii (na ponad miliard mieszkańców!) żyje w skrajnym ubóstwie, często w warunkach urągających ludzkiej godności. Płaca minimalna w Indiach ustalana jest centralnie przez rząd na podstawie ustawy z 1948 roku, jednak stosowanych jest kilka stawek w zależności od regionu oraz wykształcenia pracownika.

W 2017 r. dzienna stawka minimalnego wynagrodzenia dla pracownika niewykwalifikowanego (unskilled) wynosiła od 308 do 341 rupii, natomiast wysoko wykwalifikowanego od 342 do 405 rupii. Dla uzmysłowienia sobie jak niska jest minimalna stawka dzienna w Indiach, wystarczy przeliczyć walutę – około 300 rupii to niecałe 17 zł.

Najniższe wynagrodzenie w Australii

Australia jest uznawana za dość atrakcyjny kraj pod względem rynku pracy i trudno się temu dziwić. Bezrobocie w tym kraju wynosi zaledwie 5,7% (dane z początku 2017 roku), a płaca minimalna wynosi 694,90 dolarów australijskich tygodniowo, czyli ponad 1 800 zł.

Kwota taka z pewnością działa na wyobraźnię, jednak tak naprawdę wysokie koszty życia w Australii pochłaniają znaczną część zarobków. Australia jest trzecim najdroższym krajem świata pod względem cen towarów i usług, dlatego także odpowiednio wyższe muszą być tamtejsze wynagrodzenia.

Na powyższych przykładach doskonale widać, że wysokość płacy minimalnej uzależniona jest przede wszystkim od kondycji gospodarki danego kraju. Niestety w najbiedniejszych państwach, takich jak Indie, najniższe stawki płac ustalane przez rząd nie zaspokajają nawet podstawowych potrzeb pracowników. Można więc powiedzieć, że w ich przypadku państwo przyzwala oficjalnie na wyzysk swoich obywateli.

źródło danych: tradingeconomics.com (sprawdź tutaj), Wikipedia

ZOBACZ RÓWNIEŻ