Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
12 Kwi, 2017 - 15:24

Pisanki – 10 sposobów na piękne jajka wielkanocne

Urszula Stanisławska-Hunek

Pisanki to odzwierciedlenie wielowiekowej tradycji wielkanocnej. Jak przygotować ciekawe jajka, które będą ozdobą tych świąt? Oto 10 naszych propozycji, wśród których znajdziesz pomysły m.in. na kroszonki (kraszanki), jajka zdobione woskiem, jaja rustykalne i na wesoło. Który pomysł zastosujesz w tym roku?

Klasyczne pisanki – naturalne barwniki

Kolorowe jajka – pisanki to obowiązkowy element każdego wielkanocnego stołu. Jak je przygotować korzystając z naturalnych barwników? Wystarczy ugotować jajka w łupinach z cebuli lub w obierkach buraków. Uzyskają piękny brązowy i czerwony kolor.

Pisanki - naturalne barwniki

Kolorowe jajka – sztuczne barwniki

Jeśli zależy Ci na pięknych, intensywnych kolorach wykorzystaj barwniki dostępne w sklepie spożywczym. Wystarczy rozpuścić każdy kolor w osobnej szklance, dodać łyżkę octu i zamoczyć na kilka chwil ugotowane jajko.

Dowiedz się więcej: Śniadanie wielkanocne – TOP 11 pysznych przepisów >>

Pisanki - kolorowe jajka

Pisanki – zdobienie woskiem

To jeden ze sposobów, z których korzystały nasze babcie. Wystarczy ugotowane jajko za pomocą szpikulca ozdobić płynną parafiną, która na zimnym jajku szybko stężeje, a następnie je zamoczyć w barwnikach, po kilku chwilach wyjąć i usunąć parafinę. Efekt z pewnością Cię zaskoczy!

Dowiedz się więcej: Wielkanocny stół – 7 najpiękniejszych dekoracji >>

Pisanki zdobione woskiem

Kroszonki (kraszanki)

Jednym z bardziej znanych sposobów upiększania jajek wielkanocnych jest drapanie barwionych skorupek. Za pomocą ostrego nożyka w skorupce wydrapuje się różnorodne wzory. Technika stosowana była już przez naszych przodków, jest bardzo czasochłonna, ale daje spektakularne efekty!

Pomysł na pisanki - kroszonki

Pisanka – wzór z liściem

Chcesz cieszyć się niebanalnymi i jednocześnie wyjątkowymi wzorami na pisankach? Zastosuj motywy roślinne. Wystarczy na ugotowane jajko nałożyć liść trawy czy innej rośliny (koniczyna, paproć) owinąć szczelnie jajko pończochą, zanurzyć na kilka chwil w barwniku, zdjąć pończochę i następnie listek. Wzór pięknie odciśnie się na skorupce. Warto spróbować!

Dowiedz się więcej: Przepisy na Wielkanoc bez glutenu – TOP 11 >>

Pisanka z liściem

Pisanki – szybko i nowocześnie

Doskonałą ozdobą jajek wielkanocnych będzie ładna wstążka. Ugotuj najpierw jajko na twardo, wystudź i następnie na środku posmaruj klejem. Potem obetnij odmierzony kawałek wstążki i przyklej w zamierzonym miejscu.

Pomysł na pisanki ze wstążką

Jajko w stylu rustykalnym

Odmianą wcześniej zaprezentowanego sposobu jest wykorzystanie materiałów nawiązujących do rustykalnego stylu – wystarczy użyć naturalnego lnu i następnie przewiązać go wstążką – uzyskasz piękne, naturalnie wyglądające jajko.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze ozdoby wielkanocne – TOP 11 >>

Pisanka - z lnem i sznurkiem

Jajka na wesoło

Wielkanoc to przecież wesołe święto. Zawsze możesz połączyć tradycję z nowoczesnym podejściem okraszonym poczuciem humoru. Wystarczy na ugotowanych jajkach narysować sympatyczne, uśmiechnięte buźki – z pewnością poprawią humor wszystkim domownikom i gościom.

Pomysł na wesołe pisanki

Pisanka – dziecięca  sztuka

Jajka na Wielkanoc mogą także przygotowywać dzieci. Wystarczy, że wezmą farby plakatowe lub wycinanki i ozdobią jajeczko w dowolny wzór.

Pisanka pomalowana farbami

Naklejki na jajka

Nie masz czasu zajmować się zdobieniem jajek? Możesz wykorzystać gotowe termokurczliwe naklejki często sprzedawane w supermarketach. Wystarczy nałożyć je na jajko, zamoczyć w gorącej wodzie i już!

Pisanka z naklejką

ZOBACZ RÓWNIEŻ