Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
21 Maj, 2018 - 11:45

Piosenki dla dzieci – które wybierać, na co zwracać uwagę?

Mariola Krzyżak

Jak piosenki dla dzieci wpływają na ich rozwój? Jakie melodie warto wybierać w danym przedziale wiekowym? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Muzyka łagodzi obyczaje i kojąco wpływa na duszę oraz ciało. Podczas słuchania rytmicznych melodii pobudzana jest nasza wyobraźnia, wrażliwość oraz potrzeba ekspresji. Piosenki dla dzieci puszczane naszym pociechom już od samego początku mogą mieć ogromny wpływ na ich rozwój na wielu płaszczyznach.

Dlatego bardzo ważne jest, by muzyka w naszych domach była nie tylko okazją do zwykłej rozrywki, ale także pretekstem do samodoskonalenia. Jak dobierać piosenki dla maluchów w różnym wieku?

Muzyka a prawidłowy rozwój dziecka

Każdy rodzic pragnie, by jego pociecha rozwijała się w zdrowy, prawidłowy sposób. Oprócz zapewnienia dziecku jego podstawowych potrzeb warto korzystać także z wiedzy na temat wpływu muzyki na rozwój malucha.

Działanie muzyki na małego człowieka jest bezpośrednie i natychmiastowe, co oznacza, że nawet niemowlę w brzuchu mamy odbiera bodźce dźwiękowe i reaguje na nie w określony, spontaniczny sposób.

Piosenki dla dzieci stymulują nie tylko ich słuch, uwrażliwiając na określone dźwięki, ale przede wszystkim mózg i układ nerwowy. Liczne badania naukowe prowadzone na tej płaszczyźnie potwierdzają, że melodyczne dźwięki mogą w znacznym stopniu usprawnić działanie tych najważniejszych organów, a także wspomóc budowanie połączeń neuronalnych.

W przyszłości zaowocuje to usprawnionym działaniem pamięci, co w wielu przypadkach może pozytywnie wpłynąć na naukę mówienia, pisania i czytania. Muzyka jest jednym z najbardziej naturalnych łączników pomiędzy ciałem a umysłem, dlatego jej słuchanie ułatwia harmonijną pracę tych dwóch stref.

Warto wspomnieć także o ogromnym wpływie na koordynację ruchową –  kiedy maluch zaczyna tańczyć w rytm melodii zwiększone zostają jego zdolności motoryczne, a także poprawia się zdolność do autoekspresji.

Małe dzieci nie posiadają jeszcze silnie rozwiniętej zdolności do wyrażania siebie poprzez język, dlatego ich naturalnym sposobem ekspresji jest właśnie muzyka. Pomaga im ona w przezwyciężeniu zahamowań czy ograniczeń sprawiając, że będą mogły wyrazić swoje prawdziwe ja.

Dzięki dźwiękom rozwija się także emocjonalność, wrażliwość oraz kreatywność. Wszystkie te czynniki sprawiają, że piosenki dla dzieci puszczane już od najwcześniejszych lat mogą mieć znaczący wpływ na rozwój naszej pociechy.

Piosenki dla dzieci - dziewczynka słuchająca muzyki

Piosenki dla dzieci – relaksujący wpływ muzyki

Piosenki dla małych dzieci mogą być kluczem do ich wyciszania i wprowadzania w stan błogiego relaksu. To właśnie słuchanie muzyki sprawia, że ciało i mózg zaczynają harmonijnie współpracować, dając poczucie spokoju. Jej terapeutyczna siła pozwala na radzenie sobie z nadpobudliwością, a nawet agresją.

Odpowiednio dobrane melodie aktywizują mózg, pozwalając mu na zsynchronizowanie wszelkich działań, co w konsekwencji będzie objawiać się poczuciem relaksu. Przeprowadzane na przestrzeni wielu lat badania wskazały, że niektóre rodzaje dźwięków mogą korzystnie wpływać na dzieci.

Don Campbell udowodnił, że kompozycje Straussa, Beethovena czy Vivaldiego sprawiają, że rytm pracy serca i mózgu jest znacznie lepiej zintegrowany. Warto także wspomnieć o słynnym efekcie Mozarta, który został odkryty przez profesora Tomatis’a.

Wykazał on, że wysokie częstotliwości dźwięków są odbierane przez nasz umysł jako znacznie bardziej dynamizujące i stymulujące impulsy nerwowe niż dźwięki niskie. Muzyką o dużej liczbie wysokich tonów są właśnie kompozycje Mozarta. To one aktywizują fale beta i pozwalają na poprawienie koncentracji.

Wiedząc o tym rodzice mogą w prosty sposób wykorzystać elementy muzykoterapii w przypadku dzieci z problemami z nadpobudliwością. Puszczając im ten rodzaj muzyki poważnej pomożemy w znormalizowaniu napięcia mięśniowego oraz poprawieniu umiejętności koncentrowania się na zadaniu.

Wyciszony w ten sposób maluch będzie znacznie łatwiej przyswajał nową wiedzę bez ciągłego rozpraszania się impulsami z zewnątrz.

Uwaga! Jeśli maluch potrafi już samodzielnie korzystać z telefonu bądź tabletu, warto zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci i zainstalować na sprzęcie elektronicznym specjalne aplikacje, które skutecznie przefiltrują internetowe treści, blokując dostęp do tych niechcianych.

Piosenki dla dzieci w każdym wieku

Muzyka dla dzieci jest bardzo ważnym aspektem ich życia pozwalającym na wspieranie ich prawidłowego rozwoju oraz wspomaganie samoekspresji. Dlatego na każdym etapie dorastania warto sięgać po melodie, które będą odpowiadać specyficznym potrzebom naszej pociechy.

Piosenki dla maluchów w brzuchu mamy

W ostatnich latach bardzo modną praktyką stało się puszczanie muzyki dzieciom, które mieszkają jeszcze w bezpiecznym brzuchu mamy. Maluszek już w 6 tygodniu ciąży zaczyna słyszeć miarowe bicie serca mamy, a 20 tygodni później będzie już w stanie usłyszeć rytm, melodię, a także zmianę tonów.

W ostatnim trymestrze muzyka docierająca z zewnątrz zacznie być przez dziecko zapamiętywana, a po przyjściu na świat znane z życia płodowego melodie będą przez naszą pociechę rozpoznawane.

Wielu badaczy podkreśla, że nie tylko mówienie do bobasa, ale także puszczanie mu piosenek może korzystnie wpływać na jego rozwój, a także minimalizować strach i przytłoczenie nowymi bodźcami po narodzinach. Dlatego już w ciąży warto rozpoczynać umuzykalnianie malucha. Zaleca się jednak wybieranie określonej muzyki.

Rezygnujemy z ciężkich brzmień, które mogą być dla naszej pociechy zbyt agresywne i budzić w niej niepokój. Staramy się więc wybierać muzykę poważną lub relaksacyjną. Według najnowszych doniesień naukowców najlepszym wyborem będą melodie, które podobają się przede wszystkim mamie. Jeżeli poprzez muzykę będzie ona zrelaksowana, to malutki człowieczek znajdujący się jeszcze w jej brzuchu również poczuje spokój i odprężenie.

Jeżeli więc przyszła mama nie przepada za muzyką poważną, to jej wspólne słuchanie nie przyniesie korzystnych efektów pomimo tego, że sama w sobie może przynieść dziecku wiele korzyści.

Dowiedz się więcej: Darmowe aplikacje do słuchania muzyki >>

Piosenki dla dzieci - muzyka w ciąży

źródło zdjęcia: Depositphotos / evgenyataman

Piosenki dla najmłodszych

Tuż po narodzinach dziecko bombardowane jest zewsząd ogromem impulsów, które mogą wywoływać w nim niepokój. To właśnie w tym czasie rola dźwięków jest niezwykle istotna. Jeżeli więc praktykowaliśmy słuchanie muzyki w ciąży, to określone piosenki dla dzieci mogą okazać się sposobem na uspokojenie maluszka.

Dowiedz się więcej: Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać? >>

W tym czasie doskonale sprawdza się także tzw. biały szum, czyli dźwięki naśladujące odgłosy z łona matki. Można je uzyskać włączając suszarkę lub odkurzacz. Łatwiej będzie jednak zaopatrzyć się w aplikację w telefonie lub misia imitującego takie relaksujące dla dziecka odgłosy (poniżej przedstawiamy filmik ilustrujący działanie szumiącego misia).

Dowiedz się więcej: Pluszaki – dlaczego są tak ważne dla dzieci? >>

Piosenki dla małych dzieci

Kilkulatek jest już osobą, która bezsprzecznie potrzebuje w swym życiu muzyki. Maluchy w tym wieku są bardzo ruchliwe i posiadają silną potrzebę ekspresji, która nie zawsze może być zaspokojona werbalnie. Z pomocą przychodzi więc muzyka i jej harmonijny wpływ na ciało i umysł.

Piosenki dla dzieci kilkuletnich powinny być przede wszystkim rytmiczne, by móc rozwijać zdolności motoryczne oraz koordynację ruchową. Już w wieku kilku lat nasza pociecha będzie posiadać określone preferencje, dlatego warto zwracać uwagę także na jej wybory.

Aktywizowanie poprzez ulubioną piosenkę może przynieść świetne skutki w rozwoju mowy, gdyż werbalizowanie słów podczas śpiewu bywa znacznie łatwiejsze.

Na blogu Kakaludek znajdziemy zestawienie najlepszych kanałów na YouTube zadedykowanych polskojęzycznym piosenkom dla dzieci. Jak twierdzi autorka bloga, właśnie na tych kanałach znajdziemy: najlepsze, najładniejsze i najbardziej lubiane utwory dla najmłodszych. Potwierdzamy i zachęcamy do zapoznania się z listą, która zawiera m.in. takie kanały, jak: MINIVEVO, BZYK.tv czy Lulek.tv.

A gdyby tak zakupić dla naszego malucha spersonalizowaną płytę, w której piosenki będą imiennie zachęcały dziecko do poznawania świata, zabawy i nauki? Autorka bloga Coolpaki.pl przyznaje, że taka płyta była jednym z najlepszych prezentów, jakie sprawiła swoim pociechom. Króliczek Bibi i sowa Dudu w zabawny sposób prezentują dziecku otaczający je świat, a co ciekawe – w piosenkach używają spersonalizowanych zwrotów. Jak przyznaje blogerka, Joanna Kołpak, imię jej dziecka na płycie zostało użyte aż 70 razy!

Wspólne śpiewanie z Dudu i Bibi to 12 piosenek nagranych w różnych stylach muzycznych, które skierowane są do dzieci w przedziale wiekowym od 1 do 6 roku życia (sprawdź tutaj).

Z kolei Marta – autorka bloga pipilotka.pl przygotowała zestawienie najlepszych angielskich piosenek dla dzieci w wieku 2-3 lat, które najmłodszym pociechom pomogą osłuchać się z językiem, a jednocześnie wspaniale spędzić czas. W zestawieniu znajdziemy m.in. melodyjną piosenkę o kolorach, podstawowe powitania na wesoło czy słodką piosenkę, której głównym bohaterem jest miś.

Piosenki dla dzieci - muzyka dla małych dzieci

źródło zdjęcia: Depositphotos / CosmoSquirrel

Piosenki dla przedszkolaków

Muzyka w wieku przedszkolnym odgrywa już bardzo ważną rolę. Przede wszystkim dzieci w tym wieku potrafią z łatwością zapamiętywać słowa piosenek, a ich śpiewanie staje się wielką frajdą. Tutaj doskonale sprawdza się pojęcie nauki przez zabawę – wspólne wykonywanie piosenek poprawia zdolność do zapamiętywania ciągu słów oraz ćwiczy aparat mowy.

Do tego skoczne piosenki dla dzieci są świetnym sposobem na rozwijanie poczucia rytmu i wspomaganie wykonywania swobodnych ruchów poprawiających koordynację ruchową.

Muzyka wpływa także doskonale na mózg naszej pociechy. W badaniach dowiedziono, że dzieci w wieku od 4 do 6 lat, które przez 30 tygodni uczestniczyły w zajęciach muzycznych znacznie lepiej wypadły w testach pamięciowych niż rówieśnicy, którzy takich zajęć nie posiadali.

Jakie piosenki będą idealne dla maluchów w tym przedziale wiekowym? Piosenki w stylu Pieski małe dwa, Ogórek wąsaty czy My jesteśmy krasnoludki będą strzałem w dziesiątkę! Ciekawe zestawienie piosenek dla dzieci opracowała księgarnia Natuli.pl (sprawdź tutaj). Jaką muzykę poleca dzieciom i rodzicom?

Na liście znajdziemy m.in. piosenki Marka Grechuty – Piosenki dla dzieci i rodziców, kompozycje Grzegorza Turnau i Magdy Umer – Kołysanki utulanki czy piosenki o różnorodnym przekroju rytmicznym przygotowane aż przez 7 artystów i zebrane na płycie Nie wiem kto? (teksty piosenek to wiersze m.in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy).

Wspólne śpiewanie rozwija także zdolności językowe, w tym łatwość w przyswajaniu obcych kodów. W tym wieku warto wprowadzać np. angielskie piosenki dla dzieci (takie jak np. Twinkle, Twinkle, Little Star, Old MacDonald czy Alphabet Song), by móc od najwcześniejszych lat oswajać przedszkolaka z brzmieniem i rytmiką języka obcego.

Od czego zacząć? Na blogu MamaCarla.pl poznamy 5 skutecznych sposobów, aby nauczyć angielskiego przedszkolaka. Blogerka proponuje konkretne bajki, karty obrazkowe, zagadki i zabawy po angielsku, a także śpiewanie anglojęzycznych piosenek. Mama Carla szczególnie poleca zakup książki z płytą CD Angielski dla dzieci. Piosenki (Kapitan Nauka), gdzie znajdziemy 15 melodyjnych piosenek (także w wersji karaoke) rozpisanych w kolorowej książeczce z podziałem na tekst angielski i polski, oraz dodatkowo zapis nutowy. Przykładowego nagrania możemy posłuchać tutaj.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego dla dziecka – jak i kiedy zacząć? >>

Piosenki dla dzieci - muzyka dla przedszkolaka

źródło zdjęcia: Depositphotos / FamVeldman

Piosenki na dobranoc dla dzieci – dlaczego warto?

Kołysanki dla dzieci śpiewane przez rodziców są nie tylko doskonałym sposobem na wyciszenie malucha przed snem i ułatwienie zasypiania, ale także świetną opcją na budowanie więzi. Nucenie melodii wybranych piosenek koi emocje naszej pociechy, a nasz głos staje się wyznacznikiem bezpieczeństwa.

Dlaczego śpiewanie działa właśnie w taki sposób? Jeżeli maluszek jest pobudzony, to uspokajanie go rozmową może przynieść zupełnie odwrotny skutek. Miarowa melodia, płynny ton i ściszony głos zadziałają zdecydowanie lepiej zwłaszcza, jeżeli będziemy powtarzać taką czynność każdego wieczoru.

Odtwarzana lub śpiewana piosenka pozwala na rozwijanie zdolności poznawczych, a także uczy skupiania uwagi. Warto pamiętać, że kołysanka powinna być melodią spokojną, wolną, a jej warstwa językowa powinna przenosić maluszka w spokojny świat, w którym będzie czuć się bezpiecznie.

Dowiedz się więcej: Piosenki na dobranoc dla dzieci – które będą najlepsze? >>

Interesujące zestawienie kołysanek przygotowała autorka bloga smakimacierzynstwa.pl. Na jej stronie znajdziemy listę piosenek wraz z tekstami, które skutecznie zrelaksują i wyciszą dziecko. Szczególnie polecamy utulanki Był sobie król, Ach śpij, kochanie i ponadczasowe Aaa, kotki dwa. Warto sprawdzić jednak pozostałe propozycje!

Dowiedz się więcej: Kołysanki dla niemowląt – dlaczego warto je śpiewać? >>

Piosenki dla dzieci - muzyka dla niemowlaka

źródło zdjęcia: Depositphotos / belchonock

Piosenki dla dzieci – jak wybierać odpowiednie?

Poszukując utworów dla naszych brzdąców warto zwracać uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich będzie wiek dziecka – im młodsze, tym piosenki powinny być bardziej rytmiczne i mniej skomplikowane pod względem słownictwa.

Warto także zwracać uwagę na cel, w jakim puszczamy muzykę. Jeżeli chcemy zachęcić naszą pociechę do aktywności jaką jest taniec, wybierajmy piosenki o wyraźnym rytmie, który pomoże w dopasowaniu ruchów do słyszanych dźwięków. Natomiast w przypadku kiedy pragniemy, by nasz maluch się zrelaksował i wyciszył – wybieramy utwory spokojne.

Pamiętajmy także o warstwie językowej. Bardzo często zdarza się tak, że piosenki dla dzieci nie są w tej kwestii zbyt wartościowe. Jeżeli zależy nam więc na jakości, sięgajmy po klasykę. Dobrym wyborem zawsze będzie śpiewana poezja dla najmłodszych. Znajdujące się w takich utworach rymy umożliwiają łatwiejsze zapamiętywanie słów i ich wspólne odśpiewywanie.

Przeszukując więc przygotowywane specjalnie dla dzieci składanki pamiętajmy, że nie wszystkie ze znajdujących się w nich piosenek muszą okazać się wartościowe. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by puszczać naszym pociechom muzykę, której słuchamy sami. Pamiętajmy jednak, że u najmłodszych warto zrezygnować z ostrzejszych brzmień, które mogą wywoływać w nich niepokój.

Dobrym pomysłem może być także radio dla dzieci, w którym puszczane są ciekawe audycje i hity, które cieszą się uznaniem wśród brzdąców. Na koniec warto zaznaczyć, że już kilkulatek będzie posiadał swoje określone preferencje muzyczne, które warto mieć na uwadze.

Piosenki dla dzieci są niezwykle ważnym aspektem wpływającym na ich prawidłowy rozwój. Odpowiednio dobrana muzyka może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie naszej pociechy na wielu płaszczyznach. Jest naturalnym sposobem na wyrażanie siebie i ekspresję odczuć. Dlatego tak ważne jest, aby wesołe melodie towarzyszyły maluchom na co dzień i pozwalały im na harmonijne dorastanie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ