Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
30 Paź, 2018 - 00:00
Pierwszy trymestr ciąży – przebieg i porady

Pierwszy trymestr ciąży – przebieg i porady

Mariola Krzyżak

Pierwszy trymestr ciąży to czas wielkiego szczęścia i jeszcze większych wyzwań. Dowiedz się więcej o tym, jaki jest jego przebieg.

Pierwszy trymestr ciąży to czas, z którym wiążą się ogromne emocje. Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że pod sercem mamy rozwija się mały człowiek, a tak przełomowa informacja sprawia, że nasze życie wywraca się do góry nogami. Przebieg pierwszych trzech miesięcy bywa również niezwykle burzliwy ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, które mogą doskwierać przyszłej mamie. Warto więc dokładnie zapoznać się z tym, jak będzie wyglądać ten okres, aby móc przygotować się na wszelkie zmiany w naszej nowej rzeczywistości.

Jak przebiega pierwszy trymestr ciąży?

Początki ciąży to czas, w którym zarówno w ciele kobiety, jak i dziecka zachodzi mnóstwo procesów, które zaowocują przygotowaniem na przyjście na świat nowego człowieka. Okres ten często bywa wielką tajemnicą dla przyszłych rodziców, którzy w pierwszych kilku tygodniach nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co dzieje się w brzuchu mamy.

Jak rozwija się dziecko w pierwszym trymestrze?

Do właściwego poczęcia dochodzi właściwie najczęściej w 3 lub 4 tygodniu ciąży. Od tego czasu rozwój płodu odbywa się niezwykle szybko. To właśnie wtedy dojrzała komórka jajowa ulega zapłodnieniu i przedostaje się pomału w kierunku macicy, w której niedługo ulegnie zagnieżdżeniu. Na początku nasze dziecko jest jedynie zarodkiem, w którym w początkowej fazie dochodzi do intensywnych podziałów. W wyniku tych procesów powstaną tzw. listki zarodkowe, z których zaczynają specjalizować się tkanki i organy.

W kolejnych tygodniach nasz maluch będzie wyglądać niczym kijanka z nieproporcjonalnie dużą głową, w której bardzo szybko rozwija się mózg, tworząc ponad 100 nowych komórek w ciągu zaledwie 1 minuty! Powstałe z zalążków serce bije niezwykle szybko.

Do ukończenia pierwszego trymestru w ciele dziecka na właściwym miejscu znajdują się już praktycznie wszystkie narządy, chociaż ich odpowiednie ukształtowanie będzie trwać jeszcze długo. Pod koniec tego okresu nasz maluch będzie mierzyć już około 60 mm i ważyć od 10 do 14 g. Warto także pamiętać, że im bliżej drugiego trymestru tym mały człowiek coraz bardziej reaguje na bodźce zewnętrzne.

Dowiedz się więcej: TOP 5: Darmowe aplikacje ciążowe dla przyszłych rodziców

Pierwszy trymestr ciąży – jak rozwija się dziecko?

Co dzieje się z ciałem kobiety?

Dla przyszłej mamy początek ciąży w większości przypadków jest najtrudniejszy. W ciele kobiety zachodzi bowiem prawdziwa rewolucja, a jej organizm całą swoją uwagę przenosi na zapewnienie rozwijającemu się pod sercem płodowi jak najlepszych warunków. Wczesne objawy ciąży bywają niezwykle uciążliwe i u części kobiet mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Zanik miesiączki

Jednym z pierwszych objawów, który najczęściej skłania kobiety do wykonania testu ciążowego, jest brak miesiączki w spodziewanym terminie. Jeżeli krwawienie się nie pojawia, zawsze warto wykonać badanie przy użyciu testu ciążowego nawet w przypadku, kiedy nie podejrzewamy ciąży. Warto także natychmiast po zorientowaniu się, że opóźnienie występuje, wdrożyć profilaktykę w postaci zrezygnowania z używek i trybu życia na mniej forsowny.

Dowiedz się więcej: Kiedy zrobić test ciążowy, aby był miarodajny?

Wczesne objawy ciąży

Na początku ciąży większość kobiet odczuwa silne symptomy, które są objawem intensywnie zachodzących w ich ciele zmian oraz burzy hormonalnej. Do najpopularniejszych należą:

  • nudności,
  • wymioty,
  • rozdrażnienie,
  • ból i obrzmienie piersi,
  • ból w dole brzucha,
  • senność,
  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
  • zawroty głowy.

Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny i odczuwane przez inne kobiety symptomy u nas mogą w ogóle nie występować lub przebiegać znaczne gwałtowniej. Jeżeli borykamy się z intensywnymi objawami, warto zastanowić się nad tym, czy zwolnienie lekarskie w ciąży na tym etapie nie będzie dobrym pomysłem. Warto więc zwrócić się z prośbą do lekarza prowadzącego o radę. Zrezygnowanie na ten okres z pracy może być także wskazane w przypadku, kiedy nasza ciąża obarczona jest ryzykiem poronienia.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry

Huśtawki nastrojów

Hormony szalejące w ciele pań w tym okresie dają się silnie we znaki. Pierwszy trymestr ciąży bywa więc czasem częstych zmian nastroju. Odpowiadają za to nie tylko odmienne procesy chemiczne, ale także fakt, że informacja o tym, że jesteśmy w stanie błogosławionym to nie tylko wielkie szczęście, ale także strach. Przyszła mama popada więc od euforii po panikę.

Warto jednak pamiętać, że zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje w tym czasie są zupełnie normalne. Należy dać sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją i nie odsuwać od siebie gorszych myśli, ale przyjąć je i zaakceptować. Wraz z przyzwyczajaniem się do nowej rzeczywistości będziemy w stanie coraz lepiej radzić sobie z nowymi wyzwaniami.

Niezwykle ważne w tym okresie będzie z pewnością wsparcie naszych najbliższych, dlatego nie bójmy się rozmawiać także o naszych niepokojach.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać?

Pierwszy trymestr ciąży – badania

Pierwszy trymestr ciąży – badania

Ze wszystkich trymestrów ciąży ten pierwszy jest najważniejszy pod względem wykonywanej diagnostyki lekarskiej. Jest ona niezwykle istotna w tym okresie, gdyż na etapie wczesnego rozwoju płodu współczesna medycyna jest w stanie wykluczyć lub potwierdzić występowanie wad genetycznych.

Badania prenatalne należą do zaawansowanej diagnostyki, na którą kierowana jest część kobiet o specjalnych wskazaniach, u której istnieje uzasadnione ryzyko urodzenia dziecka chorego. W pierwszym trymestrze można zlecić biopsję kosmówki, którą wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodni, i która jest w stanie wykryć m.in. zespół Downa czy Edwardsa. Badanie to jest zaliczane do diagnostyki inwazyjnej.

W tym okresie kobieta jednak będzie musiała wykonać także szereg badań nieinwazyjnych, na czele z badaniem USG.

Dowiedz się więcej: Badania w ciąży od A do Z (kalendarz badań w ciąży)

Jak zorganizować pierwszy trymestr ciąży?

Dieta i ćwiczenia

Zajście w ciążę powinno wiązać się z częściową zmianą trybu naszego życia oraz przyzwyczajeń. Przede wszystkim wraz z pojawieniem się wiadomości o odmiennym stanie musimy zrezygnować z wszelkich używek. Papierosom i alkoholowi mówimy więc stanowcze nie!

Warto przyjrzeć się bliżej także naszej diecie. W początkowym okresie bardzo ważna jest suplementacja kwasu foliowego według zaleceń lekarza. Dobrym pomysłem będzie jednak urozmaicenie naszej diety o produkty, które go zawierają. Starajmy się także spożywać posiłki bogate w witaminy i minerały. Należy jednak pamiętać, że dieta w ciąży powinna być lekkostrawna, aby nie nasilać naszych problemów z mdłościami.

Jeżeli przed ciążą kobieta prowadziła aktywny tryb życia i uprawiała sport, po konsultacji z lekarzem może robić to dalej, jednak w granicach zdrowego rozsądku i mniej ryzykownie. Jeżeli jednak wcześniej nie podejmowałyśmy się sportowych rozrywek, warto zaniechać podejmowania prób wzmożonego wysiłku.

Dowiedz się więcej: Joga w ciąży – dlaczego warto i jak ją praktykować

Proś o pomoc!

Kobieta w ciąży zwyczajowo otaczana jest zewsząd opieką i troską. Nie warto więc wstydzić się prosić o pomoc, zarówno w domu, jak i w pracy. Odmienny stan wymaga często zwolnienia tempa i poświęcenia większej uwagi chwilom relaksu i odpoczynku. Dokuczliwe dolegliwości pierwszego trymestru mogą skutecznie ograniczać normalne funkcjonowanie, dlatego na ten okres warto zorganizować sobie wparcie bliskich osób, które odciążą nas z codziennych obowiązków i pozwolą nam skupić się na zdrowiu swoim i naszego dziecka.

Pierwszy trymestr ciąży dla wielu przyszłych rodziców to prawdziwa, emocjonalna mieszanka wybuchowa. Warto więc odpowiednio przygotować się na ten czas, by móc jak najpełniej przeżywać jedne z najpiękniejszych chwil w naszym życiu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ