Michał Nielub
Michał Nielub
15 Lis, 2017 - 03:00
Pierwszy samochód - które auto wybrać?

Pierwszy samochód – które auto wybrać?

Michał Nielub

Jak wybrać pierwszy samochód, by spełnił wymagania młodego kierowcy? Przekonaj się, jak wybrać pierwsze auto.

Pierwszy samochód to duże przeżycie dla świeżo upieczonego kierowcy. Jednak aby móc się z niego cieszyć, musi zostać spełnionych szereg warunków. Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie samochodu dla młodych osób z krótkim stażem za kierownicą może być naprawdę drogie. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Pierwszy samochód – tani i bezpieczny

Początkujący kierowca powinien się liczyć z tym, że będzie popełniać błędy w trakcie jazdy. Mogą się one przyczynić do spowodowania kolizji lub wypadku. Z tego powodu pierwsze auto przede wszystkim powinno być tanie w naprawie, a jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo podczas jazdy.

Warto również zwrócić uwagę na kwestie dotyczące zużycia paliwa. Z reguły osoba, która jest świeżo po odebraniu prawa jazdy, dużo korzysta z auta na samym początku. Zatem zapotrzebowanie pojazdu na paliwo jest jednym z kluczowych czynników w przypadku pierwszego pojazdu.

Dowiedz się więcej: Gaz, diesel czy benzyna – co się bardziej opłaca? >>

Ubezpieczenie samochodu

Polisa OC jest kosztem, na który narzekają nawet wieloletni posiadacze samochodów z przyznanymi dużymi zniżkami. W celu obniżenia tego kosztu w przypadku młodego kierowcy, warto pierwszy samochód wziąć na współwłasność np. z ojcem lub dziadkiem. Pozwoli to na znaczące obniżenie kosztów ubezpieczenia OC dla młodych kierowców.

Z tego punktu widzenia warto, by pierwsze auto nie miało zbyt dużego silnika. Jego pojemność i moc jest jednym z głównych czynników determinujących wysokość składki na ubezpieczenie samochodu. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w nieco starsze modele. Im nowszy rocznik, tym wyższa składka OC.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC – jak poszczególne marki samochodów wpływają na wysokość składki OC? >>

A może samochód elektryczny?

Samochód elektryczny jako pierwsze auto? Jest to ciekawa alternatywa dla samochodów spalinowych. Przede wszystkim składki OC obliczane są w tym przypadku w oparciu o moc silników, które rzadko kiedy przekraczają 90 KM.

Jednak największą zaletą jest koszt użytkowania takiego pojazdu. Na niektórych silnikach elektrycznych jesteśmy w stanie pokonać nawet 200 km przy jednym ładowaniu. Wówczas koszt pokonania takiej odległości szacuje się na ok. 10-20 złotych, co jest bardzo dużą oszczędnością względem silników spalinowych.

Wadą może być jednak początkowy koszt takiego zakupu oraz dostępność części. Samochód elektryczny wciąż stanowi swojego rodzaju novum na polskim rynku motoryzacyjnym i przez wiele osób jest bardziej traktowany jako ciekawostka. Alternatywą mogą być tutaj modele produkowane w Polsce przez firmę Romet. Używane modele są dostępne w granicach 10-20 tys. złotych.

Dowiedz się więcej: Wady i zalety samochodów elektrycznych >>

Jaki pierwszy samochód?

Zatem jaki pierwszy samochód wybrać? Odpowiedź na to pytanie pozostaje otwarte. Nie ma idealnych pojazdów, które w 100% są polecane jako najlepsze na pierwsze auto.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na to, by pierwszy samochód wybrać z klasy pojazdów kompaktowych. Są one co do zasady tańsze w zakupie, tanie w eksploatacji, a i ubezpieczenie takiego samochodu nie zetnie posiadacza z nóg. Warto zwrócić uwagę w szczególności na następujące modele:

  • Volkswagen Golf IV lub V,
  • Peugeot 207 lub 208,
  • Volkswagen Polo IV lub V,
  • Toyota Yaris II lub III.

Dowiedz się więcej: Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór najlepszej umowy >>

Pierwszy samochód powinien być przede wszystkim tani w zakupie, tani w eksploatacji i tani w naprawie. Młodzi kierowcy popełniają najwięcej błędów na drogach, w związku z czym ich udział w kolizjach oraz wypadkach jest statystycznie bardzo wysoki. Warto również rozważyć pojazdy o małych litrażach, aby ubezpieczenie samochodu było relatywnie niskie. Alternatywą może być samochód elektryczny, którego koszty użytkowania są niewielkie, zaś składka na OC obliczana jest od zazwyczaj niewielkiej mocy silnika.

ZOBACZ RÓWNIEŻ