Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
30 Lip, 2018 - 01:00
Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać?

Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać?

Mariola Krzyżak

Pierwszy miesiąc ciąży jest czasem ogromnego szczęścia i jednocześnie strachu. Na co należy uważać i czego można się spodziewać? Dowiedz się więcej!

Pierwszy miesiąc ciąży bywa momentem przełomowym w życiu przyszłych rodziców. To właśnie wtedy dowiadują się o istnieniu pod sercem mamy nowego życia, które już niedługo pojawi się na świecie. Na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski i staje się jasne, że kolejne miesiące będą stanem wyjątkowym, pełnym radości zmieszanej z niepokojem. Jak wygląda pierwszy miesiąc ciąży?

Pierwszy miesiąc ciąży

Początek ciąży w medycynie liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Pomimo tego, że do zapłodnienia dojdzie dopiero kilka lub kilkanaście dni później, to właśnie data menstruacji będzie kluczowa do obliczenia terminu porodu.

Pierwszy miesiąc obejmuje więc czas bezpośrednio przed i po zapłodnieniu. Najczęściej bywa tak, że kobieta nawet nie jest jeszcze świadoma, że doszło do poczęcia nowego życia. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby przyszli rodzice, którzy planują powiększenie rodziny już dużo wcześniej podjęli działania profilaktyczne, które przygotują ich organizmy na przekazanie nowego życia.

Dowiedz się więcej: Kwas foliowy w ciąży – dlaczego jest ważny? >>

Początek ciąży tydzień po tygodniu

Pierwszy miesiąc ciąży to niezwykle ważny moment z punktu widzenia prawidłowego rozwoju zarodka. Powinien być on więc czasem, w którym przyszła mama zachowa szczególną ostrożność, by zapewnić rozwijającemu się nowemu życiu jak najlepsze warunki.

Pierwszy tydzień ciąży

Jest czasem liczonym od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Fizjologicznie do zapłodnienia jeszcze nie doszło. Jeżeli jednak planujemy zajście w ciążę to moment poprzedzający powinien być stanem wyjątkowym, w którym zarówno kobieta, jak i mężczyzna będą dbali o swój organizm.

Aby zwiększyć szanse na szczęśliwe poczęcie należy więc wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Dobrym pomysłem może być wykonanie podstawowych badań, dzięki którym będziemy mieć pewność, że nasze ciało jest w dobrej formie.

W przypadku nieprawidłowości czy infekcji będzie można wyleczyć je jeszcze przed zajściem w ciążę, dzięki czemu unikniemy kłopotów związanych z koniecznością podawania leków już w odmiennym stanie.

Kobieta powinna także rozpocząć suplementację kwasu foliowego. Związek ten nie jest wytwarzany samodzielnie przez nas organizm, dlatego należy dostarczać go wraz z pożywieniem lub w postaci tabletek. W okresie poprzedzającym zapłodnienie warto zadbać o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze i witaminy. Pamiętajmy także o zrezygnowaniu z używek.

Dowiedz się więcej: Zdrowe odżywianie – poradnik >>

Drugi tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży fizjologicznej rozpoczyna się zazwyczaj właśnie w drugim tygodniu, kiedy to dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Proces ten zachodzi zazwyczaj po 14 dniu cyklu, kiedy pojawia się owulacja.

Właśnie wtedy występują dni płodne. Jeżeli cykle kobiety nie są regularne to można skorzystać z pomocy tzw. testów owulacyjnych, które ułatwią ustalenie płodności.

Dowiedz się więcej: Najważniejsze objawy owulacji (jajeczkowania) >>

Trzeci tydzień ciąży

Z fizjologicznego punktu widzenia można przyjmować, że to właśnie w tym czasie następuje poczęcie nowego życia. Komórka jajowa zostaje zapłodniona, dzięki czemu powstaje zarodek. Zaczyna on swoją wędrówkę w kierunku macicy, gdzie dojdzie do zagnieżdżenia. Proces ten ma miejsce na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca.

Czwarty tydzień ciąży

O tym, że pierwszy miesiąc ciąży już się zaczął kobieta dowiaduje się zazwyczaj właśnie w czwartym tygodniu. Zarodek zagnieździł się już w macicy, a poziom hormonu hCG wzrósł na tyle, że nowoczesne testy ciążowe będą mogły go wykryć.

Jeżeli jednak nie widzimy jeszcze dwóch kresek, warto poczekać kilka dni i powtórzyć badanie. Innym sposobem na potwierdzenie, że doszło do zapłodnienia może być wykonanie morfologii krwi.

Czwarty tydzień jest niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju płodu. To właśnie w tym momencie dochodzi do intensywnych podziałów komórkowych i kształtowania się tzw. listków zarodkowych, z których w kolejnym miesiącu wyspecjalizują się poszczególne tkanki i organy. Prawidłowy przebieg tego procesu będzie mieć duży wpływ na zdrowie maluszka.

Dowiedz się więcej: Przyrost wagi w ciąży – ile powinna przytyć przyszła mama? >>

Pierwszy miesiąc ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

Pierwszy miesiąc ciąży – na co trzeba uważać i jakich zasad przestrzegać?

Pierwsze objawy ciąży bywają niejednoznaczne i bardzo często zdarza się, że kobieta nie jest świadoma tego, że w jej ciele pojawił się już zarodek. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby świadomie kontrolować sygnały swojego ciała.

Przyszłe mamy, które planują ciążę powinny traktować czas po każdym współżyciu w trakcie owulacji jako potencjalną ciążę. W ten sposób będzie można stosować zasady profilaktyki, które mogą mieć ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka.

Zdrowa dieta

Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za doskonałe przygotowanie organizmu kobiety do ciąży jest przestrzeganie zasad zdrowej diety. Bardzo ważne jest, aby wraz z pokarmem dostarczać odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin.

Zbilansowana dieta powinna opierać się na zaleceniach z najnowszej piramidy żywieniowej WHO. Najważniejszą substancją, której nie może zabraknąć przyszłej mamie jest kwas foliowy. Jego suplementację należy wdrożyć do diety jeszcze przed zajściem w ciążę, a najpóźniej po jej potwierdzeniu.

Dowiedz się więcej: Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej >>

Pierwszy miesiąc ciąży - dieta w ciąży

Rezygnacja z używek

Pierwszy miesiąc ciąży mija często bez świadomości tego, że pod sercem mamy rozwija się nowe życie. Dlatego jeżeli planujemy powiększenie rodziny, to warto już wcześniej zrezygnować lub ograniczyć używki, takie jak alkohol czy papierosy.

Ich stosowanie w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na procesy zachodzące w tym czasie w ciele zarodka. Mocna kawa w ciąży również nie jest zalecana. Warto zastąpić ją jej zbożowym odpowiednikiem. Najlepiej zupełnie wyeliminować napoje zawierające kofeinę.

Przyjmowanie leków

Na początku ciąży należy zrezygnować z przyjmowania wszelkich leków. Jeżeli medykamenty musimy przyjmować na stałe, to należy niezwłocznie po potwierdzeniu odmiennego stanu skontaktować się ze swoim lekarzem, którzy dobierze leczenie tak, by nie stanowiło zagrożenia dla płodu.

Zabiegi kosmetyczne

Pierwszy miesiąc ciąży, podobnie jak dwa następne, obarczony jest dużym ryzykiem poronienia. Dlatego też należy unikać wszelkich czynników mogących wywoływać niepożądane skurcze. Jednym z nich mogą być np. olejki eteryczne stosowane w wielu zabiegach kosmetycznych. Należy także unikać bardziej inwazyjnych ingerencji przeznaczonych do pielęgnowania ciała.

Dźwiganie ciężarów

Bardzo niebezpieczną czynnością zwłaszcza na początku ciąży jest dźwiganie ciężkich rzeczy. Należy więc zaprzestać robienia dużych zakupów czy unikać podnoszenia przedmiotów, które ważą nieco więcej. Nagły ruch może w najgorszym przypadku zakończyć się bowiem poronieniem.

Wysoka temperatura

W I trymestrze ciąży należy unikać wysokich temperatur. Kąpiel nie może być więc zbyt gorąca. Nie wolno także korzystać z sauny czy ciepłego jacuzzi. Zaleca się, aby temperatura wody lub powietrza nie przekraczała 38,5 stopnia Celsjusza.

Dowiedz się więcej: Ciąża a upały – jak przetrwać upał w ciąży? >>

Uprawianie sportu

W całym pierwszym trymestrze ciąży należy unikać uprawiania ryzykownych, wysiłkowych sportów. Lekarze jednak podkreślają, że ruch jest niezwykle ważny i może mieć w przyszłości wpływ na to, w jaki sposób zniesiemy poród. Zaleca się więc uprawianie jogi, pływanie czy długie spacery.

Dowiedz się więcej: Joga w ciąży – dlaczego warto i jak ją praktykować >>

Pierwszy miesiąc ciąży – ćwiczenia

Pierwszy miesiąc ciąży to moment wielkiego szczęścia, kiedy przyszli rodzice stoją dopiero u progu wielkiej przygody, jaką będzie przyjście na świat potomstwa. Warto przygotować się do tego czasu jak najlepiej, by móc przeżywać go bez zbędnego niepokoju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ