Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
29 Sie, 2018 - 01:00
Pierwsze ruchy dziecka - jak je rozpoznać i kiedy się ich spodziewać?

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać i kiedy się ich spodziewać?

Malwina Tomżyńska

Każda przyszła mama z niecierpliwością czeka na pierwsze ruchy dziecka. Podpowiadamy, w którym tygodniu ciąży możesz się ich spodziewać i jak je rozpoznać.

Bulgotanie, przewracanie, łaskotanie, a może burczenie? W 18., 20. a może dopiero po 23. tygodniu ciąży? Pierwsze ruchy dziecka to moment, który przez wiele przyszłych mam wyczekiwany jest z napięciem i pewną niecierpliwością. To oznaki ciąży, po których stan błogosławiony staje się jeszcze bardziej realny, a dziecko znajdujące się w brzuchu mamy bardziej dobitnie zaznacza swoje istnienie.

Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszych ruchów swojego dziecka i jak odróżnić je od innych naturalnych procesów zachodzących w Twoim organizmie.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Niestety nie jest to łatwe. Jeżeli sądzisz, że pierwsze ruchy dziecka to ostre kopniaki i wbijanie małych piętek w Twoje żebra, to jesteś w błędzie.

Kobiety, które ciążę mają już za sobą, pierwsze ruchy swojego dziecka opisują przeróżnie – przelewanie, przewracanie, muśnięcia, bulgotanie, łaskotanie. To w jaki sposób każda z nas czuje pierwsze ruchy dziecka jest bardzo subiektywnym odczuciem i dla każdej z nas może kojarzyć się z zupełnie innym doznaniem.

Na pierwsze poważne „kopniaki” ze strony naszego dziecka, możemy liczyć dopiero pod koniec 2-go lub na początku 3-go trymestru ciąży. Kopanie, czyli rozpychanie się dziecka, wiąże się z malejącą ilością miejsca w brzuchu (dziecko rośnie znacznie szybciej niż nasz brzuch, przez co w trzecim trymestrze ciąży zaczyna mieć coraz mniej miejsca).

Zdarza się, że kobiety nawet nie zdają sobie sprawy, że to co czują aktualnie w swoim brzuchu to ruchy dziecka, mylnie przypisując „rewolucje żołądkowo-brzuszne” wzdęciom lub pracy jelit.  W zdecydowanej większości kobiety, które są w ciąży drugi lub kolejny raz, szybciej notują pierwsze ruchy dziecka, niż tzw. pierworódki (czyli kobiety, które w ciąży są po raz pierwszy).

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry >>

Co wpływa na aktywność dziecka, czyli od czego zależą ruchy dziecka?

Zarówno pierwsze ruchy dziecka, jak i kolejne zależą od kilku czynników, wśród których można wymienić:

  • przede wszystkim temperament dziecka (pierwsze ruchy dziecka, które pojawiły się stosunkowo wcześnie i późniejsze energiczne kopanie i przewracanie się w maminym brzuchu może świadczyć o nieposkromionym temperamencie malucha),
  • etap ciąży (około połowy ciąży delikatne ruchy dziecka wyczuwane są stosunkowo często, około 7-go miesiąca natężenie ruchów wzrasta, jednak ich częstotliwość maleje – wraz ze zbliżającym się terminem porodu dziecko staje się coraz bardziej niespokojne, przez co ruchy mogą być odczuwane intensywniej),
  • rytm dobowy – podobnie jak w przypadku noworodka czy niemowlaka, tak samo dziecko znajdujące się jeszcze w brzuchu mamy ma swoje okresy zwiększonej aktywności i odpoczynku (w tym czasie z reguły śpi),
  • zachowania rodzica – dziecko uaktywnia się wraz z czasem odpoczynku jego mamy i odwrotnie – uspokaja się np. podczas chodzenia. Spacery lub wykonywanie innych, spokojnych czynności ruchowych powodują, że dziecko w brzuchu odczuwa lekkie kołysanie, które wpływa na nie uspokajająco. Dodatkowo głaskanie brzucha, mówienie do niego, przykładanie słuchawek, z których wydobywają się dźwięki muzyki może wzmagać aktywność lub uspokajać nasze dziecko, w zależności od jego aktualnego samopoczucia.

Pierwsze ruchy dziecka – w którym miesiącu czuć ruchy dziecka?

To kiedy przyszła mama poczuje pierwsze ruchy swojego dziecka (kiedy połączy określone uczucie z ruchem dziecka) jest bardzo indywidualną sprawą.

Kobiety, które mają za sobą już jeden lub więcej porodów, najprawdopodobniej odczują pierwsze ruchy dziecka kilka tygodni wcześniej niż pierworódki (już nawet w 16. lub 17. tygodniu ciąży). Jest to spowodowane przede wszystkim doświadczeniem – kobiety, które były już w ciąży, wiedzą jakich odczuć związanych z pierwszym ruchami dziecka mogą się spodziewać.

W przypadku kobiety, która po raz pierwszy zostaną mamą, pierwsze ruchy dziecka najczęściej są wyczuwalne około 20-go tygodnia ciąży lub nieznacznie później.

 Ciąża tydzień po tygodniu a pierwsze ruchy dziecka

  • 1-16 tydzień ciąży – płód znajdujący się w brzuchu mamy jest zdecydowanie za mały, aby przyszła mama mogła poczuć pierwsze ruchy dziecka;
  • 17-19 tydzień ciąży – to czas, w którym pierwsze ruchy dziecka czują kobiety, które mają już jedno lub więcej dzieci (były już w ciąży, przynajmniej 1 raz);
  • 20-23 tydzień ciąży – w ciągu tych trzech tygodni zdecydowana większość pierworódek zaczyna odczuwać ruchy dziecka lub utożsamia określone uczucie w brzuchu z ruchami dziecka;
  • 24-30. tydzień ciąży – ruchy dziecka są spokojne i delikatne, a przy tym stosunkowo częste;
  • 31-37 tydzień ciąży – to okres w którym nasze dziecko najwięcej rośnie i przybiera na wadze, co powoduje że zdecydowanie zmniejsza się ilość wolnej przestrzeni w twoim brzuchu. To czas, w którym ruchy dziecka mają zdecydowanie większe natężenie (są mocniejsze i bardziej energiczne) jednak mogą występować rzadziej niż w poprzednim okresie ciąży;
  • po 37 tygodniu ciąży – ruchy dziecka charakteryzują się większą częstotliwością, co może być spowodowane szykowaniem się dziecka do porodu.

Ważne: zdecydowana większość maluszków w brzuchach w trzecim trymestrze ciąży ma stosunkowo stały rytm aktywności, który przyszła mamy odgaduje bezbłędnie.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć) >>

Dlaczego pierwsze ruchy dziecka są tak ważne?

Ruchy dziecka przede wszystkim pozwalają zweryfikować, czy dziecko rozwija się poprawnie i czy nie występują jakieś nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Poza tym data pierwszych ruchów dziecka jest ważna z położniczego punktu widzenia – pozwala bardziej dokładnie ustalić termin porodu przyszłej mamy.

Karta ruchów płodu

Jest to narzędzie, które wykorzystywane jest przez przyszłe mamy dopiero w okolicach 30-go tygodnia ciąży lub nieznacznie później (pierwsze ruchy dziecka nie są w niej notowane) Karta ruchów płodu to bardzo dobre rozwiązanie, które może wskazać ewentualnie nieprawidłowości w częstotliwości lub natężeniu ruchów dziecka, które mogą znaczyć o problemach w funkcjonowaniu dziecka w brzuchu mamy i będą podstawą do wykonania badania w ciąży, w postaci KTG i USG.

Zgodnie z zaleceniami twórcy metody Cardiff, przyszła mama prowadzi kartę ruchów płodu, w której zapisuje liczbę ruchów płodu, jaką zanotuje w godzinach od 9 rano do 21 wieczorem. Prawidłowy wynik to 10 ruchów przez pełne 12 godzin. Jeżeli 10-ty ruch płodu zostanie zanotowany zdecydowanie wcześniej, kobieta powinna powiadomić o tym swojego lekarza prowadzącego, który podejmie decyzję o dalszych krokach. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli w ciągu 12 godzin kobieta zanotuje zdecydowanie mniej ruchów niż 10.

O czym jeszce należy pamiętać?

Każde dziecko jest inne, każda ciąża przebiega inaczej i każda przyszła mama jest inna – to, że Twoja koleżanka czuła pierwsze ruchy dziecka już w 17. tygodniu ciąży, a Ty jeszcze nie – nie znaczy, że z Twoją ciążą jest coś nie w porządku!

Kobiety będące w ciąży drugi lub kolejny raz są bardziej wyczulone i doświadczone, przez co mogą poczuć pierwsze ruchy dziecka o kilka tygodni wcześniej niż pierworódki.

Dziecko pokazuje swój temperament, będąc jeszcze w brzuchu mamy (chociaż można spotkać także przesąd, że dziecko bardzo aktywne w brzuchu mamy, będzie spokojne po porodzie i odwrotnie).

Pod koniec ciąży ilość wolnej przestrzeni w Twoim brzuchu zmniejsza się, co może spowodować zmianę stopnia natężenia, w jakim do tej pory odczuwałaś ruchy dziecka.

Jeżeli uważasz, że coś jest nie tak i zanotowałaś dużą zmianę w ruchach swojego dziecka (zmiana dotychczasowych godzin aktywności, nagłe zaprzestanie ruchów, brak ruchów od dłuższego czasu) nie zastanawiaj się i jedź to lekarza lub do szpitala na badanie KTG.

ZOBACZ RÓWNIEŻ