Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
10 Maj, 2018 - 01:00
Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać?

Malwina Tomżyńska

Czujesz się inaczej niż zwykle? Jesteś zmęczona, ospała, a może masz poranne mdłości? Podobno pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się tuż po zapłodnieniu. Sprawdź jakie symptomy mogą świadczyć o ciąży, kiedy najlepiej jest zrobić test ciążowy i w którym momencie umówić się na wizytę do ginekologa.

Zdarza się, że pierwsze objawy ciąży zostają zignorowane. Poszczególne symptomy mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, mogą także nie pojawić się wcale. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę oczekując na dwie kreski na teście ciążowym, w jaki sposób potwierdzić wyczekiwaną ciążę oraz kiedy najlepiej udać się na wizytę go ginekologa.

Zanim pojawią się pierwsze objawy ciąży

Oczywiście w pierwszej kolejności musi dojść do zapłodnienia. Dni płodne, czyli czas, w którym z pęcherzyka Graffa zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa przypadają na połowę cyklu (przy regularnych 28 dniowych cyklach, jest to 14 dzień liczony od pierwszego dnia menstruacji). W tym dniu komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 6 do 8 godzin.

Dowiedz się więcej: Najważniejsze objawy owulacji (jajeczkowania) >>

Po zapłodnieniu, powstaje tzw. zygota, która ulega podziałom. Zapłodnione jajeczko zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy (cały proces trwa około 7 dni – 5 dni na przemieszczenie się jajeczka do jamy macicy i około 2 dni na zagnieżdżenie jajeczka). Zmiany w organizmie w kobiety widoczne są dopiero po prawidłowym zagnieżdżeniu jajeczka i ujawniają się w hormonie beta HCG, którego poziom rośnie wraz z rozwojem płodu.

Pierwsze objawy ciąży to bardzo indywidualna kwestia i każda kobieta przechodzi ten czas inaczej. Na co jednak zwrócić uwagę czekając na pojawienie się dwóch kresek na teście ciążowym?

Dowiedz się więcej: Dni niepłodne i płodne – jak je wyliczyć? >>

Najbardziej charakterystyczne pierwsze objawy ciąży

Do najczęstszych wczesnych objawów ciąży zaliczyć można:

 • mdłości,
 • wymioty,
 • brak okresu,
 • obrzęk piersi, nadwrażliwość i ból,
 • nadwrażliwość na intensywne zapachy.

Dodatkowo przyszła mama narażona jest na:

 • ogólne rozdrażnienie,
 • zmiany samopoczucia,
 • wahania nastroju,
 • nadmierną senność lub wręcz odwrotnie – chroniczną bezsenność,
 • brak apetytu lub wzmożony głód,
 • przebarwienia w okolicy tzw. kresy; to symbol ciąży, który może pojawić się na brzuchu przyszłej mamy, tuż pod pępkiem. Linea negra w początkowych stadiach ciąży może być praktycznie niewidoczna, ale wraz ze wzrostem brzucha ciążowego staje się coraz bardziej wyraźna. Często zdarza się, że po ciąży nie znika i zostaje na ciele kobiety.

Dowiedz się więcej: Pierwszy miesiąc ciąży: czego się spodziewać i na co uważać? >>

Pierwsze objawy ciąży a plamienie implantacyjne

Plamienie to bardzo wczesny objaw ciąży, przez wiele kobiet mylony z pojawieniem się okresu. Objaw związany jest z zagnieżdżaniem się jajeczka w jamie macicy i pojawia się, gdy zarodek trafia na naczynie krwionośne. W większości przypadków zagnieżdżenie jajeczka przebiega bezobjawowo.

Krwawienie implantacyjne trwa jednak znacznie krócej niż okres, w trakcie nie pojawiają się skrzepy i nie towarzyszy mu charakterystyczny dla okresu ból w podbrzuszu.

Brak okresu

Brak okresu to jeden z głównych objawów, sugerujących kobiecie ciążę. Przy regularnych cyklach, pierwsze krwawienie powinno pojawić się dwa tygodnie po dniach płodnych (pamiętajmy, że do zapłodnienia dochodzi dopiero po około 7 dniach). Kiedy kilka dni po spodziewanym terminie okres nadal się nie pojawia, dla kobiety jest to pierwszy sygnał do wykonania testu ciążowego.

Ważne! Pojawienie się okresu nie wyklucza ciąży. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, pierwsze objawy ciąży są bardzo indywidualna kwestią. Zdarza się, że kobieta ma regularny (jedynie bardziej skromny) okres przez cały okres trwania ciąży.

Dowiedz się więcej: Ciąża pozamaciczna – objawy ciąży ektopowej >>

Zmęczenie, rozdrażnienie, wahania nastroju, senność

Główną przyczyną powyższych objawów jest wzrost poziomu hormonów w organizmie kobiety (odpowiedzialne są za to głównie: prolaktyna, estrogeny, progesteron, gonadotropina kosmówkowa, hormon wzrostu i inne).

Nadwrażliwość i ból piersi

Nadwrażliwość piersi to częsty objaw na początku ciąży. Piersi kobiety powiększają się, stają się bolesne, naczynia krwionośne zaczynają prześwitywać przez skórę, a brodawki ciemnieją. Nadwrażliwość piersi związana jest ze wzrostem poziomu hormonów.

Dowiedz się więcej: Najczęstsze dolegliwości w ciąży z podziałem na trymestry >>

Nadwrażliwość na zapachy

Objaw związany bezpośrednio z występowaniem nudności. Pojawia się we wczesnych etapach ciąży i często niestety towarzyszy kobiecie nawet przez cały jej pierwszy trymestr (do około 12 – 13 tygodnia ciąży). Kobiety są szczególnie wyczulone na intensywne zapachy np. zapach benzyny, dymu papierosowego, spalin, kawy, ryb.

Dowiedz się więcej: Trymestry ciąży – charakterystyka (to musisz wiedzieć) >>

Wymioty

Przykra dolegliwość, która może pojawić się około 6-8 tygodnia ciąży i nie opuścić kobiety przed końcem drugiego trymestru. Występowanie mdłości i wymiotów, oprócz nadwrażliwości na zapachy związane jest także ze wzrostem progesteronu, którego wysoki poziom wpływa na spowolnienie perystaltyki przewodu pokarmowego, w którym zalega spożywane przez ciężarną jedzenie.

Organizm broniąc się przed niedrożnością przełyku, podejmuje mechaniczne próby wyczyszczenia przewodu pokarmowego.

Zawroty głowy i omdlenia

Objaw związany z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, które dostosowują się do sprawnego przepływu krwi od matki do dziecka. Ciśnienie krwi kobiety obniża się, co powoduje że do mózgu dopływa jej mniejsza ilość, powodując zawroty głowy i ewentualne omdlenia.

Dodatkową przyczyną omdleń i zawrotów głowy jest także zmiana nawyków żywieniowych kobiety. Nadwrażliwość na zapachy, mdłości i brak apetytu może doprowadzić do spadku poziomu we krwi, co może być przyczyną zawrotów głowy.

Dowiedz się więcej: Dieta w ciąży – żywienie przyszłej mamy krok po kroku >>

Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać? - senność

Jak potwierdzić pierwsze objawy ciąży?

Test ciążowy

Niestety zdarza się, że mimo iż przeczuwamy ciążę, test uparcie pokazuje jedną kreskę. Związane jest to z niewystarczającym poziomem beta HCG w naszym organizmie, który odpowiada za pozytywny wynik testu ciążowego.

W pierwszych tygodniach ciąży jego poziom może być znikomy i wcale nie oznacza to, że coś jest nie tak! Po prostu każdy organizm jest inny, a to że twoja koleżanka zobaczyła dwie kreski na teście ciążowym już w 3 tygodniu, nie oznacza że u Ciebie będzie tak samo.

Poziom HCG rośnie wraz z rozwojem płodu, jego wykrywalność zależy w dużej mirze od czułości stosowanego testu ciążowego, a w niektórych przypadkach test może potwierdzić ciążę dopiero w 7 albo 8 tygodniu.

Dowiedz się więcej: Kwas foliowy w ciąży – dlaczego jest ważny? >>

Test z krwi

To metoda, która najszybciej jest w stanie potwierdzić nasz błogosławiony stan. Test z krwi polega na laboratoryjnym zbadaniu poziomu Beta HCG, po wcześniejszym pobraniu krwi od pacjentki. W sytuacji, gdy jego poziom jest znikomy, zaleca się powtórzenie badania po kilku dniach. Jeżeli poziom beta HCG wzrośnie (nawet niewiele) oznacza to, że pacjentka jest w ciąży.

Dowiedz się więcej: Badania w ciąży od A do Z (kalendarz badań w ciąży) >>

Wyniki beta HCG w pierwszych tygodniach ciąży:

 • 3 tydzień ciąży od 5 do 50 mlU/ml,
 • 4 tydzień ciąży od 4 do 426mlU/ml,
 • 5 tydzień ciąży od 18 do 7340 mlU/ml,
 • 6 tydzień ciąży od 1080 do 56500 mlU/ml,
 • 7/8 tydzień ciąży od 7650 do 229000 mlU/ml,
 • 9/12 tydzień ciąży od 257000 do 288000 mlU/ml.

Dowiedz się więcej: Badania prenatalne od A do Z >>

Wizyta u ginekologa

Z tym warto się wstrzymać. Niestety aparatura wykorzystywana w większości gabinetów lekarskich nie jest tak czuła jak test z krwi, a USG jest w stanie wykryć dopiero kilkutygodniową ciążę (minimum 6-7 tydzień ). Dlatego też warto zaczekać, nie warto narażać się na niepotrzebny stres. Czasem ciężko zrozumieć, że na teście pojawiły się dwie kreski, a lekarz ginekolog nie widzi nadal nic na monitorze.

Dowiedz się więcej: USG w ciąży: kiedy, jak często i dlaczego jest ważne >>

Pierwsze objawy ciąży, w szczególności nudności i wymioty często mylone są z zatruciem pokarmowym lub z przeziębieniem (rozdrażnienie, senność, osłabienie, brak apetytu). Dla kobiet oczekujących dziecka powyższe objawy będą powodem do wykonania testu Beta HCG lub testu ciążowego. W przypadku ciąży nieplanowanej może się jednak okazać, że objawy zostaną zbagatelizowane, a ciąża zostanie wykryta na zaawansowanym etapie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ