Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
18 Paź, 2018 - 00:00
Pierwsza kąpiel noworodka w domu - kiedy i w jaki sposób?

Pierwsza kąpiel noworodka w domu – kiedy i w jaki sposób?

Elzbieta Tchorowska

Pierwsza kąpiel noworodka wzbudza strach w każdym młodym rodzicu. Jak poradzić sobie z tą czynnością? Sprawdź, jak i kiedy wykąpać dziecko po raz pierwszy!

Zaraz po powrocie ze szpitala z nowo narodzonym dzieckiem czeka nas wiele obowiązków, ponieważ maluszek potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedną z takich procedur jest pierwsza kąpiel noworodka, która budzi w świeżo upieczonych rodzicach wiele wątpliwości. Nie chcemy, by stała mu się krzywda, a konieczność włożenia maleństwa do wanienki pełnej wody przeraża. Jak wykąpać noworodka po raz pierwszy, by zarówno dla niego, jak i dla nas była to czysta przyjemność?

Jak kąpiel postrzega noworodek?

Jeśli obawiamy się, że dziecko będzie przerażone włożeniem do wanienki pełnej wody, to jesteśmy w błędzie. Przez całe dziewięć miesięcy niemowlę przebywając w łonie matki, pływało w wodach płodowych. Takie środowisko jest więc dla niego całkowicie naturalne – o wiele bardziej niż suche i zimne powietrze. Niejednokrotnie dzieci przy pierwszej kąpieli są bardziej spokojne, niż leżąc w łóżeczkach.

To również główny powód, dlaczego naukę pływania warto zacząć już od niemowlęctwa. Jeśli więc przy kąpaniu maluszek zaczyna płakać i wierzgać, powodu należy szukać gdzieś indziej. Przyczyn jest niestety całe mnóstwo, a znalezienie tej jednej i najważniejszej może przysporzyć nam wielu problemów.

Kiedy po raz pierwszy wykąpać noworodka?

Zdania dotyczące pierwszej kąpieli są podzielone. Niektórzy lekarze twierdzą, że pierwsza kąpiel noworodka może poczekać nawet dwa tygodnie. To oczywiście nie znaczy, że przez 14 dni należy zostawić dziecko w mazi i krwi poporodowej. Mamy do dyspozycji nawilżane chusteczki i delikatne ręczniki, którymi można oczyścić maluszka.

Z drugiej strony wielu rodziców, szczególnie tych bardziej doświadczonych, załamuje ręce nad taką strategią i twierdzi, że osoby, które tak uważają, same nie mają dzieci. Jak trzymać w domu niemowlę, które wypróżnia się co chwilę, jest pokryte mazią i krwią – także we włosach, które czasami bywają bujne nawet po porodzie – czy właśnie kilka razy zwymiotowało na siebie? I tu właśnie teoria zaczyna walkę z praktyką.

Z reguły niewykonalne jest wstrzymywanie się od kąpieli przez dwa tygodnie. Kiedy więc warto zrobić to po raz pierwszy? Najlepiej wtedy, kiedy będzie to konieczne.

Pamiętajmy, że zabrudzone miejsca, które są trudno dostępne – takie jak szyja, zgięcia ramion i kolan czy rączki zaciśnięte w piąstki są wyjątkowo podatne na różnego rodzaju odparzenia. Brak kąpieli może spowodować gorsze skutki niż teoretyzowana „warstwa ochronna skóry”, którą dziecko nosi na sobie w postaci mazi płodowej.

Jak często kąpać noworodka? Niemowlę należy myć tak często, jak tego wymaga – może być to codziennie lub co drugi dzień, a w razie potrzeby nawet kilka razy na dobę. Szczególnie latem, kiedy na dworze panują upały, częstsza kąpiel może okazać się konieczna. Nie tylko my się pocimy i marzymy o wzięciu ochładzającej kąpieli. Nasz noworodek także, choć nie potrafi tego wyrazić.

Pierwsza kąpiel noworodka to nic trudnego!

źródło zdjęcia: Getty Images / chameleonseye

Czego potrzebujemy do pierwszej kąpieli?

Pierwsza kąpiel noworodka i każda kolejna przez okres przynajmniej kilku miesięcy będzie wymagała od nas kilku podstawowych przedmiotów. Wyprawka dla noworodka powinna więc zawierać:

  • wanienkę dla niemowlaka, do której swobodnie maluch się zmieści,
  • tetrowe pieluszki,
  • zwykłe szare mydło lub mydełko Bambino,
  • ręcznik z kapturkiem.

I to wszystko. Wbrew pozorom do kąpieli noworodka nie są konieczne specjalistyczne kosmetyki. Na razie nie potrzebujemy środków nawilżających, kremów, maści i olejków. Z pewnością jednak będzie nam przydatna cierpliwość i dużo spokoju.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja skóry dziecka – jak dobrać kosmetyki dla maluszka?

 

Pierwsza kąpiel noworodka – jak powinna wyglądać?

Poniżej wyjaśniamy, jak powinna przebiegać pierwsza kąpiel noworodka krok po kroku.

Przygotowanie do kąpieli

Pierwszym krokiem jest przygotowanie wanienki z wodą. Jej środek wykładamy tetrową pieluchą, a w miejscu głowy kładziemy drugą, zwiniętą w rulon. Robimy tak z dwóch powodów. Pierwszym jest zapewnienie dziecku antypoślizgowej powierzchni, dzięki czemu będzie stabilnie leżało w wanience.

Nawet jeśli wanienka dla noworodka jest wyłożona specjalną powłoką antypoślizgową, również warto użyć tetrowych pieluch. Są cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku. Nie pozostawią śladów na delikatnej skórze noworodka.

Tak przygotowaną wanienkę napełniamy wodą, która powinna mieć temperaturę dokładnie 36,6 st. Celsjusza. Potrzebne do kąpieli niemowlęcia przedmioty możemy uzupełnić o termometr, którym możemy to dokładnie zmierzyć.

Innym rozwiązaniem jest sprawdzenie ciepłoty wody za pomocą przedramienia. Dotykając nim powierzchni, nie powinniśmy czuć różnicy temperatur. Wtedy woda jest najlepsza. Nie ma znaczenia, czy pierwsza kąpiel noworodka odbędzie się latem, czy zimą.

Dowiedz się więcej: Zalecana temperatura wody do kąpieli noworodka

Odpuśćmy sobie wkładanie do wanienki zabawek – noworodek nie potrafi się nimi bawić, a będą tylko nam przeszkadzać.

Całość umieśćmy w dogodnym dla nas miejscu koło łóżka lub przewijaka, na którym rozkładamy ręcznik z kapturkiem. Do tak przygotowanej wyprawki kąpielowej wkładamy dziecko.

Temperatura wody w wanience jest bardzo ważna!

źródło zdjęcia: Getty Images / Travelsouls

Jak umyć dziecko?

Z początku przyzwyczajamy noworodka od pobytu w wodzie i w wanience. Dziecko powinno opierać nam się na dłoni lub przedramieniu, które umieszczamy na zwiniętej w rulon pieluszce. Nie możemy dopuścić do tego, by główka lub szyja osunęła się do wanienki.

Kiedy dziecko się już uspokoi, przechodzimy do jego mycia. Najlepiej jest stosować delikatne mydełko typu Bambino albo zwykłe, szare mydło. Możemy użyć delikatnej gąbeczki, ale najlepiej jest umyć dziecko gołą dłonią, zwracając uwagę na wszystkie trudno dostępne miejsca.

Pamiętajmy, że nie zawsze konieczne jest mycie główki. Przyjmuje się, że powinno się to robić 2-3 razy w tygodniu i w razie potrzeby – na przykład, jeśli we włosach znajdą się resztki pokarmu.

Przy pierwszej kąpieli noworodka i kilkunastu kolejnych, przynajmniej do ukończenia pierwszego miesiąca życia, nie powinno się używać żadnych szamponów. Mogą spowodować silne reakcje alergiczne. Do mycia główki dobrze jest użyć zwykłego, szarego mydła. Pianę spłukujemy także ręką. Do włosów możemy wspomóc się kubeczkiem, z którego będziemy polewać główkę.

Po wszystkim dziecko wyciągamy z kąpieli i kładziemy na ręczniku z kapturkiem.

Jak wygląda pierwsza kąpiel noworodka?

źródło zdjęcia: Getty Imagesdragana991

Pielęgnacja po kąpieli

Kapturek zakładamy na główkę dziecka, a ręcznikiem usuwamy wilgoć z powierzchni ciała. Co ważne, nie należy trzeć materiałem o skórę, a jedynie wykonywać ruchy, jakbyśmy chcieli wklepywać wodę.

Ciała noworodka nie trzeba dodatkowo nawilżać oliwkami czy balsamami. Na tym etapie życia naturalnym zjawiskiem jest łuszczenie się naskórka i powstawanie nowej warstwy skóry. Nie hamujmy tego procesu za pomocą sztucznych kosmetyków. Po dokładnym wysuszeniu skóry przewijanie noworodka nie powinno sprawiać nam już problemów.

Dowiedz się więcej: Naturalna pielęgnacja skóry dziecka (metody, kosmetyki i porady)

Warto wiedzieć: Czasem warto skorzystać z porad położnej lub doświadczonej osoby z własnej rodziny. Odpowiednia pielęgnacja jest podstawą zdrowia niemowlęcia. Wszelkiego rodzaju wysypki, wykwity, niepokojące plamki pojawiające się na skórze warto konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Czasem pomaga po prostu zmiana płynu do kąpieli lub proszku do prania. Wszelkich objawów nie należy jednak bagatelizować.

Pielęgnacja noworodka po pierwszej kąpieli

źródło zdjęcia: Getty Images / Sasiistock

Fakty i mity na temat kąpieli noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka jest owiana wieloma tajemnicami i mitami, które warto obalić. Pamiętajmy, by każdą dobrą radę przesiewać przez bardzo grube sito. Mimo XXI wieku dalej wielu rodziców i dziadków stosuje zabiegi pielęgnacyjne rodem ze średniowiecza.

Nie kąp noworodka, zanim nie odpadnie kikut pępowiny

To dość popularny mit, który niestety często jest praktykowany. Jest to o tyle kłopotliwe, że kikut może pozostać na ciele przez nawet miesiąc. Faktycznie pępek noworodka nie powinien być moczony, ale w tym celu wystarczy wlewać umiarkowaną ilość wody do wanienki.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja pępka noworodka od A do Z

Do kąpania wykorzystuj przegotowaną wodę

To także nieprawda. Przegotowaną wodę wykorzystujemy tylko do przemywania twarzy. Do kąpania całej reszty ciała wystarczy zwykła woda z kranu, podgrzana do odpowiedniej temperatury.

Nie kąp noworodka w krochmalu, bo wysusza skórę

To także zabobon. Jest wręcz odwrotnie – krochmal działa nawilżająco. To najlepszy, naturalny kosmetyk, który wspomoże nas w walce z trądzikiem niemowlęcym, potówkami czy odparzeniami.

Pierwsza kąpiel noworodka nie musi być strasznym przeżyciem. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach. Co do zasady, im mniej, tym lepiej. Odpuśćmy sobie wszystkie dziwne kosmetyki dla noworodka. Czysta woda i delikatne mydełko będą najlepsze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ