Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
21 Sie, 2018 - 02:00

Pieluchy wielorazowe – które wybrać i ile kupić?

Mariola Krzyżak

Czy warto zainwestować w pieluchy wielorazowe? Ile trzeba ich kupić i jakie wybrać? Przeczytaj artykuł i umiejętnie zaplanuj swoje zakupy.

Wielu przyszłych rodziców nie wyobraża sobie opieki nad maleństwem bez użycia popularnych pieluszek typu pampers. Kojarzą się one z wygodą i oszczędnością czasu. Jednak pomimo wielu zalet jednorazowych środków higieny, do łask powracają pieluchy wielorazowe. Po latach ponownie dostrzegane są ich plusy, a zaciekawieni opiekunowie bobasa coraz chętniej sięgają do unowocześnionych rozwiązań tego rodzaju pieluch.

Jak wybrać odpowiednie pieluchy wielorazowe i na czym polega ich stosowanie?

Pieluchy wielorazowe – powrót do korzeni

Bardzo często słysząc hasło pieluchy wielorazowe na myśl automatycznie przychodzą nam nieestetyczne, tetrowe szmatki, które nie wywołują w nas zaufania pod względem ich czystości i bezpieczeństwa dla maluszka. Jednak czasy, w których to właśnie tego typu pieluchy spełniały funkcję wielorazowego użytku odeszły w zapomnienie.

Współczesna wielorazówka to nowoczesny produkt, który spełnia wszelkie wymogi bezpiecznego użytkowania zapewniając dziecku komfort podczas noszenia oraz uniemożliwiając przeciekanie wydzielin. Do tego producenci tego typu pieluszek dbają o to, by również ich wygląd budził pozytywne odczucia.

Być może używanie pieluszek wielorazowych wiąże się z nieco większym wysiłkiem ze strony rodziców, jednak z perspektywy maluszka wygoda noszenia jest taka sama lub lepsza jak w przypadku modeli jednorazowych. Dużą zaletą jest także z pewnością możliwość zaoszczędzenia dużych sum pieniędzy oraz fakt, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku.

Jak wyglądają pieluchy wielorazowe?

Nowoczesne pieluchy wielorazowe wyglądem bardzo przypominają klasyczne pampersy. Patrząc na nie szybko pozbywamy się wszelkich skojarzeń ze starodawną tetrą. Współczesne produkty tego typu to zaawansowane technologicznie modele, do tworzenia których wykorzystuje się najwyższej jakości materiały, a także rozwiązania mające na celu zwiększenie komfortu użytkowania.

Do rąk rodziców trafiają więc pieluszki, które pod wieloma względami sprawdzają się znacznie lepiej niż jednorazówki. Przyglądając się im baczniej szybko możemy zauważyć, że sama konstrukcja takiego modelu oraz jakość jego wykonania są znacznie bardziej zaawansowane niż pampersy.

Nic dziwnego, inwestując w pieluchy wielorazowe możemy zakładać, że posłużą one naszemu dziecku przez cały okres pieluchowania. Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że przebieranie pieluch tego typu będzie wymagało od nas znacznie więcej wysiłku. Nic bardziej mylnego!

Nowoczesne modele są bowiem wyposażone w praktyczne napy lub rzepy, a mocowanie jest odpowiednio regulowane tak, by można było dostosowywać je rosnącego ciała malucha. Do tego rodzice mogą wybierać wśród wielu różnych rodzajów, dzięki czemu model będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Pieluchy wielorazowe – które wybrać i ile kupić - nowoczesne pieluchy

źródło zdjęcia: Depositphotos / katdom

Rodzaje pieluch wielorazowych

Na rynku można z łatwością znaleźć kilka modeli pieluch, wśród których każdy wyróżnia się nieco innymi udogodnieniami i odpowiada na różne oczekiwania opiekunów. Zanim więc zdecydujemy się na wybór konkretnej pieluchy, warto przeanalizować odmienne produkty.

Dobrym pomysłem może być także zakupienie, na początek przygody z ekologicznymi rozwiązaniami, kilku modeli, z których wybierzemy ten najlepiej pasujący do naszych preferencji.

Pieluszka z kieszenią

Tak zwany pocket jest najpopularniejszym modelem wielorazówek. Jak sama nazwa wskazuje pieluchy wielorazowe tego typu posiadają w środku specjalną kieszonkę, do której wkłada się chłonną wkładkę. Zewnętrzną warstwę tworzy materiał PUL, czyli specjalny poliester, który doskonale chroni przed zamoczeniem ubrania.

We wnętrzu pielucha wyścielona jest zazwyczaj odpowiednim rodzajem polara, który sprawia, że płyny mogą przenikać do wkładki, a skóra naszego dziecka pozostaje sucha. Taki model jest bardzo praktyczny w użyciu przede wszystkim ze względu na łatwość w utrzymywaniu go w czystości.

Wkładkę można bowiem prać osobno, co pozwala na ponowne użycie pieluchy od razu ponownie, jeżeli nie została zabrudzona. Do tego produkt wyróżnia się uniwersalnością. Sami możemy zdecydować o tym, jakiego rodzaju wkładki użyjemy. Mogą być one wykonane z bambusa, bawełny czy mikrowłókien.

Warto także wspomnieć o tym, że wielu producentów oferuje modele one size, czyli takie, które będą rosnąć wraz z naszą pociechą.

Pieluchy all-in-one (AIO)

Pieluchy wielorazowe „wszystko w jednym” to zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze modele. Wkładka pochłaniająca wydzieliny jest w nich wszyta na stałe, dzięki czemu ich używanie jest praktycznie tak proste jak w przypadku jednorazówek. Jest jednak pewien minus tego typu rozwiązania: wszyta na stałe wkładka chłonna powoduje, że po praniu pieluszka schnie znacznie dłużej.

Pieluchy formowane

Tego typu model wyróżnia się bardzo dużą chłonnością, dzięki czemu świetnie nadaje się do zadań specjalnych. Posiadają specyficzną formę w kształcie litery T, co znacznie ułatwia zakładanie ich na pupę malucha.

Rodzice mogą wybierać spośród różnych, naturalnych materiałów, z których wykonano produkt. Dużą popularnością cieszą się pieluchy bambusowe, bawełniane czy z konopi. Możemy mieć więc pewność, że skóra naszego dziecka będzie miała zapewniony najwyższy komfort. Jeżeli obawiamy się zabrudzenia ubranek, warto uzupełnić tego typu pieluchę o zabezpieczający otulacz.

Pieluchy wielorazowe składane

Wielu rodziców obawia się trudności w składaniu klasycznych pieluch wielorazowych, jednak przy odrobinie wprawy cała czynność nie zajmuje dużo czasu. Największą zaletą jest natomiast ogromna oszczędność pieniędzy, gdyż pieluchy tetrowe czy pieluchy flanelowe są stosunkowo tanie. Materiał musimy więc złożyć w odpowiedni sposób, a następnie nałożyć otulacz, który utrzyma wszystko w miejscu.

Pieluchy wielorazowe – ile kupić i jak o nie dbać?

Jedną z największych zalet zrezygnowania z popularnych pampersów jest fakt, że pieluchy wielorazowe to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne. Pomimo tego, że pojedyncza sztuka kosztuje znacznie więcej, to w końcowym rozrachunku możemy zaoszczędzić nawet 60% wydatków na środki higieniczne.

Używając bowiem wielorazówek zmniejszamy wydatki nie tylko na pieluchy, ale także na środki na odparzenia. Liczba pieluch, które musimy kupić zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy oszacować wstępnie czas, jaki możemy poświęcić na ich pranie. To z kolei uzależnione jest w dużej mierze od rodzaju pieluch na jakie się zdecydujemy.

Warto także pamiętać o tym, że nie wszystkie rodzaje wystarczą nam na cały okres pieluchowania, w wielu przypadkach będziemy musieli uzupełniać zapasy o większe modele. Ogólnie można przyjąć, że już około 20-30 pieluszek będzie liczbą wystarczającą. Na sam początek będziemy zużywać ich dziennie nieco więcej, gdyż zabrudzenia mogą pojawiać się nawet po każdym posiłku.

Wielu rodziców pomaga sobie w tym okresie specjalnymi, jednorazowymi papierkami, które w przypadku zrobienia kupki nie zanieczyszczą materiału pieluchy umożliwiając jej dalsze stosowanie.

Jak prać pieluchy wielorazowe?

Przed oczami wielu rodziców biorących pod uwagę wybór wielorazówek, bardzo często pojawia się niepokojąca wizja sterty prania piętrzącego się codziennie w łazience. Faktycznie, decydując się na ekologiczne pieluszki nie unikniemy częstego korzystania z pralki, jednak przy odrobinie zdolności organizacyjnych możemy opracować taki system, który ułatwi nam dbanie o czystość naszych produktów.

Przede wszystkim musimy być w posiadaniu odpowiedniej liczby pieluch, dzięki czemu zawsze będziemy mieć zapas na przebranie. Należy pamiętać, że po zakupieniu nowego produktu wielu producentów zaleca jego wypranie jeszcze przed pierwszym założeniem, gdyż dopiero wtedy pielucha zyska właściwą chłonność.

Kiedy nasza wielorazówka została już użyta i pojawia się na niej zabrudzenie, możemy pozbyć się zanieczyszczonej wkładki, lub, w razie potrzeby, całej pieluszki – umieszczając ją w szczelnie zamykanym koszu. Nie zaleca się natomiast wstępnego namaczania. Kiedy liczba produktów w koszu będzie już wystarczająca, wykonujemy pranie dodając dawkę detergentu mniejszą o połowę od tego, co zalecają producenci.

Nie dodajemy natomiast środków zmiękczających czy wybielających, gdyż mogłyby one obniżyć chłonność. Wielu rodziców obawia się, że samo pranie nie będzie w stanie dokładnie oczyścić produktu z niebezpiecznych bakterii. Jest to jednak mylne przekonanie.

Bakterie coli giną już w 60 stopniach Celsjusza, innym wystarczy nawet 40 stopni. Dla pewności możemy jednak zdecydować się na stosowanie dodatkowego środka sanityzującego lub np. olejku herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Pamiętajmy, że nieodpowiednie pranie może spowodować utratę chłonności, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń producenta.

Jak suszyć pieluchy wielorazowe?

Bardzo ważną czynnością jest także odpowiednie suszenie. Najlepszym sposobem jest wystawianie pieluch na słońce. Ciepłe promienie nie tylko przyspieszają wysychanie materiału, ale powodują także, że żółte przebarwienia znikają, a produkt znów staje się biały. Niektóre z modeli można wkładać także do suszarek, jednak nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.

Jeżeli zależy nam na jak najdłuższej żywotności naszych pieluch, warto więc trzymać się tradycyjnych metod suszenia. Również prasowanie nie jest najlepszym pomysłem. Czynność tą wykonujemy tylko w przypadku, kiedy nasz maluszek jest chory.

Pieluchy wielorazowe – dlaczego warto?

Jeszcze do niedawna popularne pieluchy jednorazowe nazywane potocznie pampersami uchodziły za nowoczesny wynalazek, który zrewolucjonizował opiekę nad maluchami, czyniąc ją znacznie łatwiejszą. Po latach okazuje się jednak, że rozwiązanie to ma sporo minusów.

Przede wszystkim warto wspomnieć o jakości materiałów, z których wykonywane są takie produkty. Są to sztuczne tworzywa, które w kontakcie ze skórą bardzo często powodują odparzenia. Pampersy są także bardzo chłonne, co skłania do ich rzadszego zmieniania, co w konsekwencji prowadzi nie tylko do odparzeń. Naszemu maluchowi dużo trudniej jest zrezygnować z noszenia pieluch, kiedy skóra pozostaje w nich dłużej sucha i nie pojawia się dyskomfort.

Oprócz zdrowia naszych pociech ważnym argumentem jest także kwestia finansów. Kupowanie jednorazówek znacznie uszczupli nasz portfel. Wystarczy przeliczyć liczbę pieluch, które będziemy musieli zużyć przez kilka lat. Nie możemy zapomnieć także o środowisku. Każdy pampers zwiększa ilość długo rozkładających się śmieci i prowadzi do niszczenia naszej przyrody.

Wymieniając wady pieluch jednorazowych bardzo łatwo jest dostrzec zalety ich wielorazowych odpowiedników. Pieluszka wykonana z naturalnych, przyjaznych dla skóry materiałów zapewnia znacznie większy komfort noszenia. Rodzice stosujący takie rozwiązanie znacznie rzadziej muszą borykać się z problemami skórnymi swoich pociech.

Wielu z nich idzie także o krok dalej i zachęceni ekologicznymi rozwiązaniami rezygnują także ze stosowania jednorazowych, nawilżanych chusteczek. Pielęgnacja dziecka staje się więc w konsekwencji znacznie tańsza.

Nie produkujemy także codziennej góry śmieci o nieprzyjemnym zapachu, które będą zalegać w naszym środowisku jeszcze przez wiele długich lat. Do tego pieluchy wielorazowe, jeżeli dbamy o nie we właściwy sposób, posłużą nam przez cały okres pieluchowania, a nawet mogą zostać wykorzystane przy kolejnym dziecku.

Pieluchy wielorazowe to dla wielu świadomych rodziców najlepszy wybór. Jeżeli mamy pewne obawy dotyczące ich stosowania na początek możemy skusić się na jeden model, który wypróbujemy w dogodnej dla nas sytuacji. Być może okaże się, że strach miał nieco większe oczy niż przewidywaliśmy, a korzyści płynące z korzystania z nowych rozwiązań mogą być na tyle satysfakcjonujące, że pozostaniemy przy ekologicznych i ekonomicznych rozwiązaniach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ