Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
19 Sie, 2018 - 01:00
Pieluchy tetrowe – jak wybrać najlepsze?

Pieluchy tetrowe – jak wybrać najlepsze?

Mariola Krzyżak

Pieluchy tetrowe to nieodłączny element wyprawki dla noworodka. Jak wybrać najlepsze? Dowiedz się, na co warto zwracać uwagę!

Pieluchy tetrowe to produkt, którego w pielęgnacji noworodka używały już nasze babcie. Są nieocenioną pomocą w wielu codziennych sytuacjach, a ich uniwersalność sprawia, że możemy wykorzystywać je na wiele sposobów. Jak wybrać najlepsze pieluchy dla naszej pociechy? Na co zwracać uwagę przed zakupem? Podpowiadamy!

Pieluchy tetrowe – niezbędnik w wyprawce dla noworodka

Kompletując wyprawkę dla naszej pociechy nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się w przynajmniej kilka egzemplarzy pieluch tetrowych. Przydadzą się one już w pierwszych dniach życia maluszka stanowiąc praktyczny i wielofunkcyjny gadżet.

Wielu rodziców na nowo odkryło jakie zalety niosą ze sobą pieluchy wielowarstwowe, a tetra po wielu latach znów używana jest do przewijania dzieci. Jej stosowanie jest jednak znacznie łatwiejsze i bardziej komfortowe dzięki dostępności tzw. otulaczy, czyli majteczek z nieprzemakalnego materiału, które zabezpieczają przed zamoczeniem ubrań.

Tetrowa szmatka ma jednak także wiele innych zastosowań. Można za jej pomocą wytrzeć brudną buźkę, ochronić ubranie rodzica w razie ulania się pokarmu, otulić w cieplejsze dni stosując jak kocyk, czy zapewnić poczucie bezpieczeństwa podczas kąpieli pokrywając warstwą materiału dno wanienki.

Możliwości jest wiele i każdy rodzic z pewnością bardzo szybko przekona się, że solidna pieluszka powinna być zawsze w zasięgu ręki.

Tetra – dlaczego to idealny materiał dla najmłodszych?

Tkanina tetrowa to naturalny materiał wykonywany z bawełny. Już przed wieloma laty kobiety doceniły jej świetne właściwości w pielęgnacji dzieci. Tetra jest bowiem niezwykle chłonna, co sprawia, że świetnie sprawdza się jako pielucha.

Używanie tetry jako pieluszki sprawia także, że skórze zapewniony jest odpowiedni dopływ powietrza. Jest to także materiał odporny na zniszczenia, dzięki czemu przetrwa częste prania w wysokiej temperaturze. Z łatwością zejdą z niego nawet duże zabrudzenia. Dzięki temu, że tkanina jest w pełni naturalna, można używać jej już w pierwszych dniach życia.

Dowiedz się więcej: Pieluchy od A do Z – rodzaje pieluszek dla dzieci >>

Pieluchy tetrowe – jak wybrać najlepsze?

Pieluchy tetrowe mogą różnić się znacząco pod względem swoich właściwości. Istnieje kilka aspektów, na które należy zwracać uwagę chcąc wybrać model dopasowany w jak najlepszy sposób do naszych potrzeb. Najłatwiejszym sposobem jest robienie zakupów stacjonarnie, dzięki czemu możemy samodzielnie przekonać się o jakości tkaniny poprzez dotyk.

Często jednak zakupy robione przez Internet są znacznie bardziej atrakcyjne cenowo. W takim wypadku warto wiedzieć w jaki sposób producenci oznaczają swój asortyment. W ten sposób znacznie łatwiej będzie można znaleźć model, który będzie pasować do naszych preferencji.

Gramatura

Jedną z najważniejszych informacji na temat materiału z tetry jest jej gramatura. Jest to jednostka oznaczająca masę jednego metra kwadratowego materiału wyrażoną w gramach. Jak łatwo się domyślić, im większa gramatura, tym większa wytrzymałość pieluchy, jej chłonność oraz odporność na zniszczenia.

Decydując się na produkt o wyższej wadze możemy mieć także pewność, że materiał będzie przyjemniejszy w kontakcie ze skórą dzięki swojej miękkości. Gramatura jest najważniejszą informacją jeżeli stosujemy pieluchy wielorazowe.

Cienka tetra może powodować przemakanie, a poprzez mniejszą chłonność może podrażniać skórę naszej pociechy. Za wysoką gramaturę przyjmuje się wartości przekraczające minimum 120 g/m. Nie oznacza to jednak, że tylko wysoka wartość będzie dla nas właściwa.

Jeżeli pieluchy tetrowe będą przez nas używane do wycierania czy jako materiał ochronny, to równie dobrze sprawdzą się te o mniejszej gramaturze. Nie są one bowiem tak sztywne i zajmą nam mniej miejsca.

Rozmiar

Jeżeli materiał będzie używany przez nas jako klasyczne pieluchy tetrowe do przewijania to warto zwrócić uwagę na rozmiar. Dostępne na rynku modele najczęściej można zakupić w wielkości od 60 x 80 cm do 80 x 80 cm.

Taką pieluszkę trzeba będzie odpowiednio złożyć, by pasowała do rozmiaru naszego maluszka oraz np. wielkości otulacza. Niektórym łatwiej będzie poradzić sobie z kwadratową formą, innym z prostokątną. Dlatego na początek warto zainwestować w modele o różnych wymiarach, by drogą praktyki wybrać te najbardziej odpowiadające naszym preferencjom.

Pieluchy tetrowe – ile kupić?

Kompletując wyprawkę, wielu rodziców zastanawia się nie tylko nad tym jakie akcesoria należy kupić, ale także w jakiej ilości. Jeżeli decydujemy, że pieluchy tetrowe będą jedynie gadżetem do pielęgnacji, to około 20 sztuk powinno nam w zupełności wystarczyć.

Zwłaszcza na początku w okresie karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym w zasięgu ręki musi ich być więcej, gdyż ulewanie pokarmu może zdarzać się często. Jeżeli natomiast tetra będzie służyć nam jako materiał na pieluchy to jej ilość musi zdecydowanie się zwiększyć. Noworodek zużywa nawet do 10 pieluszek na dobę.

W przypadku kilkumiesięcznego dziecka ich ilość nieznacznie spadnie, jednak może okazać się, że zajdzie potrzeba składania nawet dwóch pieluszek za jednym razem, gdyż ilość wydzielin u starszego malucha może być większa. Należy więc zaopatrzyć się w minimum 40 sztuk.

Jeżeli wybierzemy tetrę dobrej jakości, powinna nam ona posłużyć przez większość okresu pieluchowania. Jeżeli trafimy na gorszy materiał, musimy przygotować się na uzupełnianie zapasów wraz z zużyciem tkaniny.

Dowiedz się więcej: Przewijanie noworodka – poradnik dla mamy i taty >>

Pieluchy tetrowe – tańszy zamiennik dla jednorazówek?

Używanie tetry w postaci pieluszek niegdyś było koniecznością. Współcześnie wielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że rozwiązanie z przeszłości może świetnie sprawdzać się także w dzisiejszych czasach, a pieluchy wielorazowe posiadają sporo zalet. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju gadżetów, które ułatwiają korzystanie z produktów wielorazowego użytku.

Dzięki otulaczom z zaawansowanych technologicznie materiałów możemy mieć pewność, że ubranka dziecka będą chronione przed zamoczeniem praktycznie tak dobrze jak w przypadku pieluch jednorazowych. Do tego ich wnętrze wyścielone jest tkaniną, która dodatkowo zwiększa chłonność.

W takiej oprawie klasyczna tetra sprawdza się znakomicie. Jej wysoka chłonność świetnie poradzi sobie z wydzielinami, jednak rodzice muszą być znacznie bardziej czujni. Mokra pieluszka może powodować nie tylko dyskomfort, ale także podrażnienia skóry.

Jeżeli jednak nauczymy się używać jej z głową, możemy mieć pewność, że będzie spełniać swoje zadanie w zadowalający sposób. Warto pamiętać, że na sklepowych półkach możemy znaleźć także inne produkty wykonane z naturalnych materiałów.

Na korzyść pieluch tetrowych przemawia także kwestia finansowa. Tkanina umożliwiająca wielokrotne używanie pozwala na zmniejszenie kosztów ponoszonych na pielęgnację dziecka. Należy jednak pamiętać, że do ceny samego materiału należy doliczyć także koszt wykonywania częstego prania, co wiąże się ze zwiększonym zużyciem prądu czy detergentów.

Będziemy musieli zakupić także specjalne otulacze, a także akcesoria typu kosz na pieluchy. Jednak przy odpowiedniej organizacji dodatkowe wydatki można z łatwością ograniczyć do niezbędnego minimum.

Pieluchy tetrowe to produkt, którego nie może zabraknąć w wyprawce noworodka. Nawet jeżeli nie chcemy używać ich jako zamiennik jednorazowych pieluszek, to przydadzą się w codziennej pielęgnacji naszego dziecka, będąc niezastąpioną pomocą w wielu sytuacjach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ