Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
26 Lis, 2018 - 20:40
Pielęgnacja paproci domowej krok po kroku

Pielęgnacja paproci domowej krok po kroku

Mariola Krzyżak

Jak powinna wyglądać pielęgnacja paproci domowej, aby odwdzięczyła nam się pięknym wyglądem i okazałym kształtem? Dowiedz się więcej już teraz!

Odpowiednia pielęgnacja paproci domowej gwarantuje, że w naszym domu pojawi się piękna, żywa dekoracja w soczyście zielonym kolorze, która w doskonały sposób ożywi nasze wnętrza. Rośliny porastające w naturalnym środowisku zacienione runa lasów oraz regiony tropikalne wyróżniają się okazałymi kształtami i oryginalnym pokrojem. Należy jednak zapewnić im właściwe warunki, aby mogły zdrowo rosnąć i w pełni ukazywać swoje piękno.

Pielęgnacja paproci domowej – poradnik krok po kroku

Paproć domowa stanowiąca jeden z najpopularniejszych gatunków roślin ozdobnych w naszych domach nie jest wymagająca w hodowli. Większość odmian doskonale radzi sobie we wnętrzach, jednak wszystkie z nich wymagają zapewnienia im specyficznych warunków, które pozwalają na prawidłowy rozwój. Jak dbać o paprotkę?

Wybieramy odpowiednie stanowisko

Najważniejszym aspektem w pielęgnacji paproci, o który musimy zadbać tuż po zakupie nowego egzemplarza, jest wybór właściwego miejsca, w którym nasza roślina nie tylko będzie pięknie się prezentować, ale także dobrze czuć. Ten gatunek jest pod tym względem wymagający.

Nasłonecznienie

Większość odmian źle znosi bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne. Ze względu na to, że w naturalnym środowisku paprocie zazwyczaj osłonięte są koronami wyższych drzew, znacznie lepiej czują się na stanowiskach lekko zacienionych, o rozproszonym dostępie do światła.

Jeżeli decydujemy się na ustawienie naszych okazów na parapecie, należy zdecydować się na okno wychodzące na północ lub wschód. Rośliny będą czuć się dobrze także na półkach w głębi pomieszczenia. Niektóre z nich świetnie poradzą sobie nawet z małym dostępem światła. Warto pamiętać, że wrażliwe liście o zazwyczaj dużej powierzchni są niezwykle wrażliwe na poparzenia słoneczne, które mogą powodować odbarwienie.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe cieniolubne (TOP 11)

Temperatura

Systematyczna pielęgnacja paproci może zdać się na nic, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią temperaturę otoczenia. Większość odmian nie znosi towarzystwa kaloryferów oraz pieców. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że powietrze przy dopływie ciepła jest zbyt suche.

Pamiętajmy także, że część odmian paproci pochodzi z tropików, gdzie temperatury są wysokie. Dla takich rodzajów warto wybierać pomieszczenia, w których jest ciepło, a temperatura utrzymuje się między 18 a 21 stopni Celsjusza. W okresie zimowego spoczynku wartość ta może być niższa.

Przeciągi

Paproć domowa bardzo źle znosi przeciągi. Nie powinniśmy jej więc ustawiać na parapetach okien, które są często otwierane. Pamiętajmy także o tym, że roślina postawiona w kuchni nie powinna mieścić się blisko wyziewów, czyli obok okapów czy kuchenek gazowych.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Pielęgnacja paproci - najlepsze będzie stanowisko zacienione

źródło zdjęcia: Getty Images / Karen McFarland

Nawadnianie paprotek

W prawidłowym pielęgnowaniu paproci musimy poświęcić sporo czasu na dostarczanie roślinie odpowiedniej ilości wody oraz wilgoci. Bez tego nasze okazy nie będą mogły dobrze się rozwijać i szybko zauważymy, że ich liście żółkną i usychają. Jak wykonywać więc te czynności prawidłowo?

Podlewanie paproci

Dostarczanie wody dla wszystkich odmian rośliny musi odbywać się systematycznie i często. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. W okresie wegetacji czynność należy wykonywać nawet co 3 dni.

Warto zwracać uwagę także na to, jakiej wody używamy. Powinna być ona raczej miękka i niezbyt zimna. Do podlewania doskonale sprawdza się deszczówka.

Bardzo ważne będzie także zapewnienie odpowiedniej warstwy drenażowej, która zapobiegnie zatrzymywaniu nadmiaru wody w glebie. W tym celu na spodzie doniczki warto wysypać warstwę żwiru lub keramzytu.

Zapewnienie właściwej wilgotności

Wysoka wilgotność powietrza jest czynnikiem, który najlepiej wpływa na zdrowy rozwój rośliny. Z tego powodu wiele odmian będzie doskonale czuć się w łazienkach lub kuchniach, w których naturalnie występuje zwiększona wilgotność.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do łazienki – TOP 7

Pielęgnacja paproci jest natomiast najbardziej utrudniona zimą, kiedy w naszych domach działa ogrzewanie, a powietrze staje się bardzo suche. Właśnie wtedy należy szczególnie zadbać o nasz kwiat.

Najlepszym sposobem na zapewnienie właściwych warunków dla rośliny jest jej regularne zraszanie. W tym celu wykorzystujemy dyfuzor z wodą taką jak do podlewania. Strumień wody kierujemy na liście oraz wokół paproci.

Dobrym pomysłem będzie także ustawienie doniczki na podstawce wypełnionej wodą i keramzytem, dzięki czemu para wodna zwiększy wilgotność. Obok naszego okazu możemy ustawić także nawilżacz powietrza. Warto mieć na uwadze fakt, że w momencie, kiedy wilgotność będzie mała, a temperatura wysoka, nasze paprotki szybko uschną lub zachorują.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Podłoże dla paprotek i nawożenie

Paproć domowa wymaga żyznego podłoża. Świetnie czuje się w ziemi kompostowej, dobrze przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze jest, kiedy gleba bogata jest w próchnicę i torf. W sklepach ogrodniczych z łatwością znajdziemy odmiany ziemi skomponowane specjalnie dla tych roślin.

Pielęgnacja paproci powinna także przewidywać ich nawożenie, które pomoże w odżywieniu kwiatów w okresie ich wzmożonego wzrostu. W tym czasie dobrze sprawdzają się nawozy z dodatkiem azotu, które należy rozpuszczać w proporcji 1:1. Na sklepowych półkach warto poszukiwać preparatów, które nie są tak bogate w składniki odżywcze, gdyż paprotki nie preferują ich nadmiaru.

W zimie, kiedy większość odmian przechodzi w stan spoczynku, nawożenie może zostać ograniczone lub możemy z niego zupełnie zrezygnować.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie paproci krok po kroku

Pielęgnacja paproci - ważne jest regularne podlewanie i zraszanie

źródło zdjęcia: Getty Images / mettus

Choroby paproci

Rośliny tego gatunku często zapadają na różne choroby, które sprawiają, że przestają prezentować się tak atrakcyjnie, a czasem zupełnie usychają. Winna jest najczęściej nieprawidłowa pielęgnacja paproci, która nie pozwoliła im rozwijać się w odpowiednim dla siebie środowisku.

Szczególną uwagę należy więc zwracać na wygląd liści, po których szybko poznamy, że nasze działania przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Jeżeli zauważymy, że końcówki liści oraz ich brzegi brązowieją, usychają lub zamierają, możemy przypuszczać, że korzenie gniją od zbyt obfitego podlewania lub nasza roślina ma zbyt mało wilgoci.

Nadmierne podlewanie może objawiać się także zaatakowaniem paproci przez grzyby. W jednym i drugim przypadku niezbędne będzie pozbycie się zmienionych chorobowo liści oraz wyeliminowanie błędów w pielęgnacji paproci

Bardzo często rośliny tego gatunku atakowane są także przez małe szkodniki zwane tarcznikami. Żerują one najczęściej na spodniej części liści, co często umyka uwadze hodowców. Pierwszym objawem świadczącym o zarażeniu są pojawiające się na liściach żółte plamki, które w kolejnych fazach rozlewają się po całej powierzchni. W celu pozbycia się szkodników należy przemywać pędy szmatką nasączoną w wodzie z dodatkiem szarego mydła lub denaturatu.

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie

Pielęgnacja paproci domowej nie należy do skomplikowanych i łatwo jest pojąć najważniejsze zasady. Jednak jeżeli chociaż jedna z nich nie będzie przez nas przestrzegana, nasza roślina szybko da nam o tym znać. Początkujący hodowcy powinni więc bacznie zwracać uwagę na zachowania paprotki, by móc w porę wychwycić pojawiające się oznaki niezadowolenia naszego okazu. Jeżeli jednak zadbamy o odpowiednie warunki, roślina odwdzięczy się nam pięknym wyglądem i okazałym kształtem, a my szybko zapragniemy posiadania w naszych czterech kątach kolejnych, coraz bardziej wymagających odmian.

ZOBACZ RÓWNIEŻ