Michał Nielub
Michał Nielub
15 Paź, 2017 - 02:00

Piec koza – poznaj wady i zalety

Michał Nielub

Piec koza coraz częściej kojarzy się pozytywnie, a współczesne formy tych urządzeń pozwalają na aranżację dowolnego wnętrza. Jakie wady i zalety wiążą się z tym elementem wyposażenia? Poznaj wszystkie argumenty za i przeciw oraz zdecyduj świadomie o obecności kominka kozy w Twoim domu.

Piec koza jest kupowany coraz chętniej. Decyduje o tym odejście od stereotypowego kojarzenia tych urządzeń z biednymi gospodarstwami chłopskimi na wsi. Zmienia się również funkcja pełniona przez te piece. Obecnie oferowane modele bywają źródłem ciepła w mieszkaniu, ale nie tylko. Ich forma jest stylizowana i przybiera najrozmaitsze kształty, dzięki czemu mogą się wkomponować z każdą aranżację wnętrz.

Jak działa piec koza

Koza piec kiedyś służył do ogrzewania gospodarstw domowych. W utartym przekonaniu uważa się, że urządzenia te wykorzystywane są jako główne źródło ciepła w tych domach, których właścicieli nie stać na montaż systemu centralnego ogrzewania. O niskich właściwościach grzejnych decyduje kilka czynników.

Przede wszystkim, piec koza jest urządzeniem grzania punktowego – nie istnieje możliwość np. podłączenia do płaszcza wodnego, który będzie stanowić główne źródło ciepła w całym domu. Po drugie, kominek koza posiada niewielkie palenisko. W praktyce można w nim zmieścić polana nie większe, niż 40 cm. Wyklucza to możliwość załadowania większych kawałków drewna, aby np. zapewnić grzanie przez całą noc.

Piec koza – rodzaje

Koza piec pod względem konstrukcyjnym można podzielić na dwa główne rodzaje. Najlepsze właściwości grzejne posiada kominek koza wykonany z żeliwa. Posiada grube ściany, dzięki czemu akumulacja ciepła jest wysoka. W praktyce, oddaje ciepło jeszcze jakiś czas po wygaśnięciu paleniska.

Drugim rodzajem jest piec koza stalowa. Od pieca żeliwnego odróżniają go cieńsze ścianki, niż w piecu żeliwnym. Z tego powodu oddawanie ciepła ustępuje dość szybko po wygaśnięciu paleniska. Jednocześnie jego ciężar jest dużo mniejszy, a także cena jest atrakcyjniejsza.

Dowiedz się więcej: Uchwała antysmogowa – kogo obowiązuje i czym nie palić w piecu >>

Koza piec – wnętrze i obudowa

Oba powyższe rodzaje pieców posiadają tak samo wykonane wnętrze. Tego typu piece wykładane są cegłą szamotową, która wpływa na utrzymanie ciepła jeszcze po wygaśnięciu paleniska. W zależności od przeznaczenia, stosuje się również różne zewnętrzne obudowy.

  • Jeśli kominek koza ma służyć tylko do nagrzania np. warsztatu lub garażu, stosuje się proste konstrukcje, malowane emalią.
  • Jeżeli ma służyć jako element dekoracyjny w domu, stosowane są gładkie okładziny z płyt ceramicznych lub kafli.

Dla kogo piec koza?

Koza piec znajdzie zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Może służyć zarówno jako element dekoracyjny w dowolnej aranżacji wnętrz, jednocześnie pełniąc funkcję dodatkowego źródła ciepła. W przypadku konieczności ogrzania np. niewielkiego warsztatu lub garażu, warto postawić na proste konstrukcje żeliwne, bez dekoracji zewnętrznych. Pamiętajmy, że nie zaleca się korzystania z tego typu pieców jako głównego źródła ciepła dla dużego domu.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Piec koza znajduje coraz szerszą akceptację w stylistyce wnętrza domów. Piece te produkowane są w najrozmaitszych formach, dzięki czemu idealnie wkomponują się zarówno w futurystyczną stylistykę, jak i tradycyjne lub skandynawskie wnętrza. Może również służyć jako dodatkowe źródło ciepła w domu lub idealnie nada się do ogrzania warsztatu lub garażu w trakcie zimy.

Piec koza - poznaj wady i zalety - koza piec w salonie

ZOBACZ RÓWNIEŻ