Anna Pawłowska
Anna Pawłowska
23 Cze, 2018 - 01:00
Perlator prysznicowy sposobem na oszczędzanie wody

Perlator prysznicowy sposobem na oszczędzanie wody

Anna Pawłowska

Perlator prysznicowy to najlepszy sposób, żeby zmniejszyć zużycie wody w mieszkaniu, a co za tym idzie – zaoszczędzić pieniądze. Dowiedz się, czym jest perlator prysznicowy oraz jak go wybrać i zainstalować, by płacić mniej za wodę i jednocześnie dbać o środowisko naturalne.

Oszczędzanie wody w domu nie musi wymagać kosztownych i skomplikowanych instalacji. Na przykład perlator prysznicowy to urządzenie bardzo niepozorne. Ot, dodatkowa końcówka instalowana w prysznicu, którą dokupimy za niewielkie pieniądze.

A jednak ta mała część może znacząco zmienić funkcjonowanie całej instalacji. Czym jest perlator prysznicowy i dlaczego warto go zainstalować w swojej łazience? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Poznasz też kilka przydatnych trików, które pozwolą Ci znacząco zmniejszyć rachunki za zużycie wody w gospodarstwie domowym.

Perlator prysznicowy – co to jest?

Perlator to sitko nakładane w miejscu, gdzie wylewana jest woda z prysznica lub kranu. Ma ono kształt pierścienia. Perlator prysznicowy lub kranowy napowietrza wypływającą wodę, co sprawia, że jej strumień jest optycznie powiększony.

Dodatkowo perlator sprawia, że strumień wody jest bardziej skoncentrowany i nie rozpryskuje się. Jednocześnie z punktu widzenia użytkownika nie ma tu żadnych niedogodności – trudno nawet dostrzec, że takie urządzenie zostało zainstalowane.

Do czego służy perlator prysznicowy?

Napowietrzenie ogranicza strumień wypływającej wody. Dzięki temu zużycie wody maleje. Perlator prysznicowy lub kranowy jest więc sposobem na zmniejszenie domowych rachunków za wodę. Na jak duże oszczędności możemy liczyć?

Wszystko zależy od tego, jaki model zainstalujemy. Wedle tego, co deklarują producenci tych urządzeń, oszczędności zaczynają się od 15 proc. i sięgają aż 60 proc. Są to więc wartości niebagatelne, gdy bierzemy pod uwagę domowy budżet.

Oszczędności są tym większe, im więcej osób jest w naszym gospodarstwie domowym. Jednak nawet w przypadku jednej osoby warto zainstalować perlator prysznicowy i kranowy, by już po kilku miesiącach zauważyć, że rachunki za wodę są niższe.

Warto też pamiętać, że oszczędzanie wody jest też istotne z punktu widzenia ekologii – światowymi zasobami wody pitnej powinniśmy gospodarować jak najrozsądniej. Szczególnie, że marnowaniu wody możemy zapobiec, stosując tak proste i niedrogie urządzenie, jak perlator prysznicowy.

Jak wybrać perlator prysznicowy?

To właśnie regularne korzystanie z prysznica odpowiada za dużą część zużycia wody w domu. Wystarczy, że w czteroosobowej rodzinie każdy z domowników weźmie codziennie 10-minutowy prysznic, żeby przez kabinę przepłynęły ogromne ilości wody.

Dlatego właśnie w przypadku prysznica perlator jest szczególnie istotny i szybko przekłada się na zmniejszenie rachunków za wodę. Warto wybrać urządzenie, które gwarantuje maksymalnie duże napowietrzenie strumienia, a co za tym idzie – największe oszczędności.

Dla wzmocnienia efektu możemy też perlator prysznicowy połączyć z wodooszczędną słuchawką, która pozwala na zmianę natężenia strumienia wody.

Nowoczesne perlatory mogą być też wzbogacone o elementy, które wprawdzie nie mają wpływu na oszczędność wody, ale są interesującym urozmaiceniem klasycznej armatury. Najczęściej stosowane są diody, które podświetlają strumień wody. Dioda może być jedna, wówczas płynąca woda zawsze podświetlona jest na konkretny kolor.

Ciekawszym rozwiązaniem jest perlator wyposażony w diody, które podświetlają wodę na inny kolor w zależności od jej temperatury. Zimna woda ma więc barwię niebieską, gdy zostanie ogrzana do 25 stopni Celsjusza staje się zielona. Czerwona dioda sygnalizuje, że woda ma co najmniej 35 stopni Celsjusza.

Uwaga! Kolorowe strumienie wody mogą sprawić, że czas kąpieli najmłodszych członków rodziny znacząco wzrośnie! Warto więc kontrolować maluchy, lub postawić na klasyczne urządzenie bez dodatków.

Dowiedz się więcej: 10 sposobów na oszczędzanie wody >>

Perlator to nie wszystko

Choć perlator prysznicowy lub kranowy pomaga oszczędzić wodę, warto pomyśleć też o innych rozwiązaniach, które sprawią, że zużycie wody będzie jeszcze mniejsze.

Bateria jednouchwytowa

Dziś to w zasadzie standard, ale jeśli mieszkamy w nieco starszym domu, może on być wyposażony w klasyczną baterię z dwoma kurkami. Warto wymienić ją na nową, bo jeden uchwyt oznacza szybkie i sprawne ustawienie pożądanej temperatury wody, więc krócej trzymamy odkręcony kran.

Bateria bezdotykowa

Automatycznie odcina wypływ wody, gdy cofamy ręce. Sprawia to, że nie musimy pamiętać o zakręcaniu wody, by jej zużycie zmalało.

Ekoblokada

Jej zamontowanie ogranicza natężenie strumienia wody. Warto jej używać przede wszystkim tam, gdzie często odkręcamy wodę na krótko i nie potrzebujemy silnego strumienia. Idealnie sprawdzi się w armaturze umywalkowej w toalecie lub łazience.

Oczywiście ekoblokada nie oznacza, że nie możemy odkręcić wody tak, by otrzymać silny strumień – wystarczy ją zwolnić.

Ekoprogramator

Jedno z najnowocześniejszych rozwiązań to zaprogramowanie zużycia wody w domowej łazience. Na czym to polega? Zakładamy z góry, że czas na prysznic to na przykład 10 minut. Kiedy osoba kapiąca się zbliży się do tego limitu, czerwone światło ostrzeże, że zużycie wody jest zbyt duże. Po oznaczonym czasie woda zostanie wyłączona automatycznie.

Wodooszczędna spłuczka

Z toalety korzystamy wielokrotnie każdego dnia. Spłuczka z dwudzielnym przyciskiem pozwoli zaoszczędzić zużycie wody i wybrać, kiedy potrzebujemy mniejszego, a kiedy większego strumienia do spłukania wc.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać wodę latem? >>

Perlator prysznicowy sposobem na oszczędzanie wody - mycie rąk

Ekonawyki – jak oszczędzać wodę w domu dzięki kilku drobnym zmianom

Perlator prysznicowy czy inne wodooszczędne urządzenia z pewnością pomogą nam zadbać o niskie zużycie wody w naszym gospodarstwie domowym. Nie zastąpią jednak dobrych nawyków. O czym warto pamiętać, jeśli chcemy oszczędzać wodę, by żyć w sposób przyjazny dla środowiska i jednocześnie płacić niższe rachunki?

  • Prysznic zamiast wanny – szybkie mycie pod natryskiem oznacza zdecydowanie mniejsze zużycie wody, niż kąpiel w wypełnionej wannie. Miłośnicy kąpieli mogą pomyśleć o napełnianiu wanny mniejszą ilością wody – choć jednorazowa oszczędność nie wydaje się duża, w skali roku znacząco zmniejszymy zużycie wody.
  • Racjonalne korzystanie z pralki i zmywarki – to urządzenia, które powinny być uruchamiane, gdy są całkowicie napełnione. Dlatego warto zadbać o to, by ich wielkość dostosować do potrzeb gospodarstwa domowego. Duża pralka z pojemnym bębnem nie będzie dobrym rozwiązaniem dla singla, podobnie jak obszerna zmywarka. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w urządzenia, które posiadają program „połowa wsadu”.
  • Zakręcanie wody podczas mycia zębów – to drobiazg, ale w skali roku oszczędności będą spore.
  • Mniejszy strumień podczas mycia rąk – to kolejny drobiazg, który na dłuższą metę przełoży się na znaczące oszczędności.
  • Dbanie o uszczelki – cieknący kran to nie tylko irytujący odgłos kapania, ale też litry wody, które są marnowane.
  • Wykorzystanie deszczówki – to idealne rozwiązanie dla posiadaczy ogrodów. Utrzymanie przydomowej zieleni oznacza konieczność zużycia sporych ilości wody, zbieranie deszczówki pozwoli je nieco ograniczyć.
  • Wykorzystanie wody oligoceńskiej – jeśli masz jej ujęcie w pobliżu domu, możesz tam pozyskiwać wodę do celów spożywczych. Warto jednak pamiętać, że woda ze źródła oligoceńskiego nie powinna być używana np. do sprzątania czy podlewania ogródka.

Perlator prysznicowy nie jest więc jedynym rozwiązaniem sprzyjającym oszczędzaniu wody w domu, ale na pewno jego instalacja może być dobrym początkiem do zmiany naszego gospodarstwa domowego w bardziej przyjazne środowisku i naszym portfelom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ