ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
28 Sie, 2017 - 04:00

Perfumy szyprowe – dlaczego są aż tak wyjątkowe?

ARTYKUŁ PARTNERA

Zapachy szyprowe to specyficzna i dość rzadko spotykana grupa zapachów, która budzi dość skrajne emocje – od niekontrolowanej niechęci po obsesyjną fascynację. Co to jest szypr i do kogo pasują perfumy o szyprowym aromacie?

Szypr – co to takiego?

Szypr, wbrew pozorom, nie jest pojedynczym składnikiem, lecz złożoną z kilku składników kompozycją zapachową. Stanowi on doskonale wyważone połączenie słodkich, kwiatowo-owocowych nut z tajemniczymi nutami drewna i mchu.

Pierwsze perfumy szyprowe trafiły na rynek w 1917 roku – był to zapach Chypre, który stworzył Francois Coty. To właśnie on jako pierwszy połączył cytrusowe nuty bergamotki z akordami żywicy, mchu dębowego i piżma, uzyskując to, co dzisiaj nazywamy klasyczną, szyprową wonią.

Jak pachną perfumy szyprowe?

Najbardziej klasyczne perfumy szyprowe mają dość ściśle określoną recepturę:

  • nuta bazy – powinien się w niej znajdować najbardziej charakterystyczny dla szyprowych perfum zapach, czyli mech dębowy, zwany również mąklą tarniową. W klasycznych perfumach szyprowych nutę bazy uzupełniano też często absolutem labdanum, który nadawał im nieco cięższy, subtelnie żywiczny aromat.
  • nuta serca – akord serca stanowi pole do popisu dla perfumiarzy, ponieważ w nim dopuszczana jest największa dowolność – to właśnie nuta serca najbardziej odróżnia od siebie poszczególne perfumy szyprowe. W klasycznych perfumach z tej grupy stosowano tu jednak obowiązkowo absolut jaśminu i olejek różany.
  • nuta głowy – w tym akordzie szyprowych perfum zdecydowanie nie może zabraknąć cytrusowych nut. Najczęściej spotykana jest bergamotka, można w nich jednak znaleźć także inne cytrusy – cytrynę, pomarańczę czy kumkwat.
Perfumy szyprowe – dlaczego są aż tak wyjątkowe? - 1

Klasyczne perfumy szyprowe zawierały również akordy zwierzęce – najczęściej w postaci piżma, kastoreum lub hyraceum. Później perfumiarze odeszli od tej tradycji na rzecz bardziej żywicznych nut o tajemniczym, zmysłowym charakterze. Odzwierzęce nuty można jednak wciąż spotkać w nieco starszych perfumach o szyprowym charakterze.

Perfumy szyprowe mają w sobie urzekającą tajemnicę, która zachwyca na każdym etapie ich rozwoju. Często określa się je jako niejednoznaczne, ponieważ na początku kuszą one cytrusową świeżością, później oszałamiają zastrzykiem kwiatowej mocy, a na koniec koją łagodnym, żywiczno-drzewnym aromatem mchu. Słodycz i gorycz łączą się w nich idealnie, sprawiając, że ciężko je przypasować do konkretnej kategorii – wymykają się one utartym podziałom.

Perfumy szyprowe – dlaczego są aż tak wyjątkowe? - 2

Do sztandarowych propozycji perfum szyprowych można zaliczyć bez wątpienia Miss Dior, Mademoiselle od Coco Chanel oraz Dzing L’Artisan Parfumeur. Nieco uwspółcześnione nuty szyprowe możesz znaleźć np. w kolekcjach Calvina Kleina, Guerlain czy Ermenegildo Zegna.

Do kogo pasują nuty szyprowe?

Perfumy o szyprowym zapachu doskonale pasują do pewnych siebie, silnych kobiet, które stawiają w sobie w życiu wyzwania i konsekwentnie dążą do ich pokonywania. Szyprowe akordy są niezwykle wyszukane – świetnie sprawdzą się one na eleganckich wyjściach, pozwalając czuć się jeszcze bardziej kobieco i oryginalnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ