Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
24 Wrz, 2017 - 02:00
Perfekcjonizm niejedno ma imię - poznaj plusy i minusy

Perfekcjonizm niejedno ma imię – poznaj plusy i minusy

Julia Ziółkowska

Czym jest perfekcjonizm i jak wpływa na nasze życie? Czy pod tym słowem kryją się jedynie same pozytywy? Wyjaśniamy.

Trudno o bardziej zachęcające i motywujące słowo: perfekcjonizm. Każdy kto pracuje, doskonali się i podnosi swoje kwalifikacje rozumie doskonale, że to często klucz do sukcesu. Perfekcjonizm posiada jednak zarówno pozytywną, jak i negatywną stronę.

Perfekcja niejedno ma imię

Gdy chcemy być w czymś najlepsi, jest to dążenie do perfekcji. Bardzo przydaje się na studiach lub w wymarzonej pracy – jest wręcz nieodzowne. Ideał, doskonałość, perfekcja. Już starożytni filozofowie, a za nimi średniowieczni teolodzy, zastanawiali się nad ideą doskonałości.

W matematyce liczbę doskonałą określił Euklides, w teologii najwyższą doskonałością jest Bóg, natomiast reszta świata może tylko się do tego ideału zbliżać. Niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie chcemy być najlepsi pamiętajmy, że wyznaczonego ideału uzyskać nam się nie da w 100%.

Dowiedz się więcej: Motywacja do działania – jak ją pielęgnować? >>

Droga do celu usłana jest różami i… ich kolcami

Zrozumienie, że to niedoskonałość rodzi motywację i chęć zmiany jest jednym z najważniejszych kroków na drodze osiągnięcia szczęścia w tym co robimy. Znane są historie ludzi, którzy głównie dzięki wytrwałości i wysokiej motywacji spełniają swoje marzenia i sięgają ku wymarzonym ideałom.

To co widzimy to efekt, jednak na drodze do każdego sukcesu pojawiają się przeciwności. Mądre przysłowie chińskie mówi: „Mistrz doznał więcej porażek niż jego uczeń uczynił prób”. Jest to esencja, gdyż nie każdy podejmowany wysiłek przynosi efekty od razu. Pamiętajmy równocześnie o zachowaniu równowagi – nie każdy cel warty jest wysiłku, łez i bólu.

Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Rozwój osobisty wymaga wyjścia poza sferę komfortu, działań, akcji i trudu, na który trzeba się przygotować. Jeśli chcemy być dobrymi pisarzami lub blogerami nie stanie się to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, tylko dlatego, że tego pragniemy. Musimy przede wszystkim zacząć pisać. Nikt nie został mistrzem olimpijskim w tydzień, tak jak nie można nauczyć się dobrze fotografować lub malować po wykonaniu kilku zdjęć czy rysunków.

Nie bój się krytyki i opinii innych

Co jednak gdy przychodzi nam zmierzyć się z opiniami innych ludzi? Nie każdy, kto nas krytykuje jest przecież tzw. hejterem. Konstruktywna krytyka powinna być przez nas jak najbardziej mile widziana. Trzeba przecież zmierzyć się z rzeczywistością i dążyć do rozwoju osobistego.

Nie każdy sięgnie ideału

Pamiętajmy jednocześnie, że – choć brzmi to okrutne – nie każdy będzie grał na fortepianie jak Rafał Blechacz czy Chopin. Niezależnie od włożonej pasji, wysiłku, prób. Zrozumienie tego jest także częścią życiowej drogi. Czasami wystarczy przecież być w czymś bardzo dobrym, ale nie perfekcyjnym.

Dowiedz się więcej: 9 najlepszych sposobów by zwiększyć swoją kreatywność >>

Cienie perfekcjonizmu

To wspaniałe gdy chcemy uczynić nasze życie pięknym, wartościowym, godnym podziwu. Sięgamy szczytu naszych możliwości, dopinamy wszystko na ostatni guzik, zdobywamy wiele pól dla naszych biznesów, stypendia naukowe, pieniądze… Jednak zbytnie dążenie do perfekcji może być przykre i powodować frustrację.

Perfekcjonizm może hamować rozwój osobisty

Zastanawiamy się czy mamy już to, czego oczekiwaliśmy i ciągle chcemy więcej. To wyścig szczurów. Zauważmy bowiem, że tęsknota za czymś więcej może nam bardzo przeszkadzać w docenieniu tego, co już osiągnęliśmy oraz blokować nasz rozwój osobisty. Nie zapominajmy, że życie już takie jest – czasami coś nie wychodzi. Trzeba to przyjąć jako lekcję pokory i czasami po prostu odpuścić – dla własnego zdrowia psychicznego, a także fizycznego.

Nadmierna ambicja a problemy w życiu osobistym

Sytuacja również się komplikuje, gdy nasze dążenia do perfekcji chcemy przenieść na relację z druga osobą. Początkowa fascynacja partnerem po jakimś czasie mija, a problemy dnia codziennego nie pozwalają cieszyć się byciem z drugą osobom, jak sobie wymarzyliśmy. Niestety, z tego powodu dużo związków rozpada się lub trwa w formie „bycia obok siebie”. Zamiast wsłuchiwać się w drugą połówkę, przelewamy na nią nasze wygórowane oczekiwania. Nigdy one nie będą jednak spełnione, bo druga osoba nie jest w naszym życiu po to, aby spełniać nasze ideały.

Perfekcjonizm może więc odgrywać w naszym życiu (zarówno osobistym ,jak i zawodowym) ogromną rolę. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dążymy do naszych celów i jakie priorytety stawiamy na pierwszym miejscu. Pamiętajmy przy tym, że zawsze warto zachować spokój ducha. Wytrwale dążmy do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów, ale nie za wszelką cenę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ