Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
17 Gru, 2017 - 01:00
Paznokcie żelowe - jak zrobić i usunąć, wady i zalety

Paznokcie żelowe – jak zrobić i usunąć, wady i zalety

Mariola Krzyżak

Marzysz o zadbanych, pięknych dłoniach? Paznokcie żelowe to doskonały pomysł na trwałe zdobienie rąk! Sprawdź, jakie są ich wady i zalety.

Piękne, zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Wiele z nas marzy o tym, aby na naszych paznokciach znalazł się cudowny kolor lub wyjątkowe zdobienie, które jednocześnie będzie trwałe i wzmocni oraz pozwoli przedłużyć płytkę paznokcia. Doskonałym rozwiązaniem mogą być paznokcie żelowe. Jak wykonać je samemu i jakie są ich wady i zalety?

Paznokcie żelowe – jak to działa?

Wykonanie tego typu manicure polega na nałożeniu na tips lub płytkę żelu, który nie tylko pozwoli na przedłużenie i wymodelowanie paznokcia, ale także zapewni trwałość wykonanego zdobienia oraz jego odporność na zniszczenie.

Pod wpływem lampy UV do paznokci nałożony na nie żel twardnieje, co sprawia, że całość jest bardzo wytrzymała. Warto wspomnieć, że taka metoda jest nieco mniej odporna na np. uderzenia niż równie popularny akryl. Jednak w porównaniu z tym drugim wygląda znacznie naturalniej i nie jest tak obciążająca dla płytki paznokcia.

Staranne wykonanie takiego manicure pozwala cieszyć się pięknym wyglądem dłoni nawet do 4 tygodni.

Paznokcie żelowe – jaką metodę wybrać?

W zależności od stanu płytki oraz preferencji można zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów wykonywania tego typu manicure. Jedną z popularniejszych są tipsy żelowe. Na płytkę przyklejony zostaje tips, który należy dokładnie dopasować do naturalnego kształtu, a następnie pokryć żelem. W razie potrzeby tips można skrócić do odpowiedniej długości za pomocą specjalnej gilotynki.

Innym sposobem wykonywania tego typu manicure jest przedłużanie paznokci za pomocą specjalnych szablonów. Należy wsunąć je starannie pod płytkę, a następnie całość pokryć żelem. Taka metoda pozwala na samodzielne modelowanie kształtu, przez co całość może prezentować się znacznie naturalniej niż tips.

Wykonanie paznokci żelowych krok po kroku

W salonie

Przedłużanie paznokci żelem wymaga wprawy i cierpliwości. Nie jest to najłatwiejsza metoda, dlatego wiele kobiet decyduje się na skorzystanie z usług salonu kosmetycznego. Wykonanie takiego manicure kosztuje w zależności od miejsca około 100 złotych. Wybierając salon warto kierować się poleceniem lub korzystać z opinii pozostawionych w Internecie, aby mieć pewność, że zdobienie będzie wykonane profesjonalnie.

Najważniejszym kryterium wyboru miejsca wykonania manicure powinny być jednak zasady higieny. Należy zwracać uwagę na sposób dezynfekcji narzędzi i ogólną czystość, gdyż nieprawidłowe warunki panujące w salonie mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Paznokcie żelowe - jak zrobić i usunąć, wady i zalety - lampa uv

W domu

Jeżeli jednak decydujemy się na wykonanie paznokci żelowych w domu będziemy potrzebować do tego następujących narzędzi:

 • płyn do dezynfekcji;
 • patyczki oraz oliwka do skórek;
 • pilnik, najlepiej typu kostka, o różnej gramaturze;
 • tipsy lub szablony do przedłużania paznokcia (w zależności na jaką metodę się decydujemy);
 • tzw. cleaner, który służy do odtłuszczenia płytki paznokcia;
 • primer, czyli baza wzmacniająca przyczepność żelu;
 • żel do paznokci oraz pędzelek do jego nakładania;
 • lampa UV;
 • gilotynka do skracania tipsów.

Przygotowanie do nałożenia żelu do paznokci

Odpowiednie przygotowanie dłoni do wykonania takiego typu manicure może sprawić, że będzie on znacznie trwalszy i będziemy mogły cieszyć się nim dłużej.

Przede wszystkim na początek warto zadbać o ogólny stan paznokci. Ważne, aby płytka była zdrowa, gładka oraz twarda, dzięki temu żel będzie się na niej lepiej utrzymywał.

Pamiętajmy, że stan paznokci jest często odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu, a na jego wygląd może mieć wpływ zbilansowana dieta.

Jeżeli nasze paznokcie są zdrowe, możemy przystąpić do tworzenia na nich wymarzonego manicure.

 1. Pierwszym krokiem będzie zdezynfekowanie dłoni oraz obcięcie paznokci na krótko.
 2. Następnie należy zadbać o skórki. W metodzie żelowej zaleca się ich odsunięcie za pomocą specjalnych patyczków. Nie używamy do tego celu preparatów do manicure biologicznego, gdyż może to mieć zły wpływ na trwałość.
 3. Kolejnym etapem będzie zmatowienie płytki paznokcia. Do tego celu używamy pilnika o średniej gęstości. Powstały pył należy zmieść za pomocą szczoteczki lub pędzelka.
 4. Tak przygotowana płytka wymaga jeszcze odtłuszczenia. Tutaj z pomocą przychodzi tzw. cleaner, czyli płyn pozbawiający paznokieć tłustej warstwy.

 Przyklejanie tipsów

Jeżeli decydujemy się na metodę wykorzystującą tipsy, to kolejnym krokiem będzie ich dopasowanie i umiejętne przyklejenie. Na początek należy dokładnie dopasować rozmiar oraz kształt tipsa  – najlepiej, aby wyglądem przypominał on naturalny paznokieć. W tym celu warto posiłkować się pilniczkiem pozwalającym na stworzenie pożądanego rozmiaru.

Kiedy tipsy są gotowe, wylewamy na nie kropelkę kleju, którą rozsmarowujemy po powierzchni przylegającej do płytki. Tak przygotowany tips dociskamy dokładnie do paznokcia, pamiętając o krawędziach przy skórkach. Tak wykonane paznokcie żelowe będą trwałe, jeżeli pod powierzchnią tipsa nie będą znajdować się żadne pęcherzyki powietrza!

Nakładanie żelu

Największego skupienia będzie wymagało od nas odpowiednie nałożenie żelu. Jeżeli decydujemy się na metodę z szablonem, uprzednio musimy go starannie wsunąć pod płytkę paznokcia, aby móc wykonać przedłużanie.

Na przygotowany tips lub płytkę pędzelkiem nakładamy pierwszą, jak najcieńszą warstwę żelu. Należy robić to precyzyjnymi ruchami po linii prostej  uważając, by nie zalać skórek.

Po nałożeniu żelu paznokcie wkładamy do lampy UV na 2 do 3 minut. Następnie możemy nałożyć w razie potrzeby kolejną warstwę, która pomoże w wyprofilowaniu krzywej C, czyli naturalnego kształtu płytki.

Jeżeli jesteśmy już zadowolone z efektu utwardzamy ostatecznie żel, a następnie przemywamy go cleanerem w celu pozbycia się warstwy dyspersyjnej.

Bardzo ważne podczas nakładania żelu jest używanie jego jak najmniejszej ilości. Dzięki temu nie narazimy się na dyskomfort podczas utwardzania go w lampie. Zbyt duża ilość może bowiem podczas utwardzania powodować uczucie ściągnięcia, które sygnalizuje o uszkadzaniu płytki.

Ostatnim etapem będzie pokrycie skórek oliwką.

Paznokcie żelowe - jak zrobić i usunąć, wady i zalety - paznokcie żelowe krok po kroku

Jak usunąć paznokcie żelowe?

Po nałożeniu tego typu manicure będziemy mogły cieszyć się twardymi i odpornymi na uszkodzenia paznokciami nawet do 4 tygodni. Jeżeli jednak zauważymy, że odrost jest za duży, możemy zdecydować się na uzupełnianie żelu. W razie niezadowolenia możemy także wybrać usunięcie żelu. W tym celu należy go bardzo ostrożnie spiłować uważając, by nie naruszyć naturalnej płytki.

Paznokcie żelowe – zalety

Zaletą przedłużania paznokci żelem jest nie tylko ich piękny wygląd, ale przede wszystkim trwałość. Utwardzona płytka staje się odporna na złamania, co jest świetnym sposobem na zapuszczenie swoich naturalnych paznokci.

Dobrze wykonane paznokcie żelowe prezentują się też bardzo naturalnie, a do tego wykonanie zdobienia w salonie, biorąc pod uwagę jego wytrzymałość, nie kosztuje zbyt wiele.

W końcu tego typu manicure pozwala na cieszenie się nawet bardzo długimi paznokciami.

Paznokcie żelowe – wady

Minusem tej metody może być fakt, że jej wykonanie wymaga sporej wprawy oraz posiadania w domu specjalnych narzędzi.

W zestawieniu z metodą akrylową paznokcie żelowe są również nieco mniej trwałe i mogą pęknąć np. przy uderzeniu. Jeżeli wybieramy przedłużanie tipsami, musimy liczyć się także z tym, że mogą one odpadać.

Dowiedz się więcej: Jak uratować zniszczone paznokcie? >>

Paznokcie żelowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na przedłużanie płytki. Taka metoda wykonywania manicure pozwoli na cieszenie się pięknymi dłońmi na długi czas!

ZOBACZ RÓWNIEŻ