Michał Nielub
Michał Nielub
22 Lip, 2017 - 06:00
Paysafecard - bezpieczeństwo bez karty kredytowej i konta bankowego

Paysafecard – bezpieczeństwo bez karty kredytowej i konta bankowego

Michał Nielub

Paysafecard umożliwia płatność w Internecie bez konieczności posiadania konta w banku lub karty kredytowej. Dzięki temu jesteśmy pewni, że nasze dane są zawsze bezpieczne. Jak to działa?

Paysafecard to gwarancja bezpiecznych płatności w Internecie. W odróżnieniu od tradycyjnych przelewów oraz płatności za pośrednictwem kart kredytowych, nie musimy podawać swoich danych. Dzięki temu ryzyko ich utraty jest niewielkie, co przekłada się na mniejszą ilość włamań na konta bankowe oraz minimalizację strat finansowych.

Paysafecard – zasady działania

Dzięki paysafecard możliwe jest dokonywanie zakupów w wielu sklepach internetowych bez konieczności używania karty kredytowej, a nawet konta bankowego. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest sposób płatności – następuje natychmiastowo i realizowana jest bezpośrednio.

Koncepcja paysafecard jest dosyć prosta. Płatność w internecie odbywa się w trzech krokach.

  1. Po pierwsze, należy zlokalizować punkty prowadzenia sprzedaży tych kart. Zazwyczaj są to miejsca, w których oferuje się również sprzedaż doładowań do telefonu.
  2. Następnie należy dokonać zakupu paysafecard. Dostępne są wartości: 20, 30, 50, 100 lub 300 złotych.
  3. Ostatnim etapem jest już zakup wybranego w internecie produktu. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia transakcji jest udostępnienie przez wybrany sklep internetowy możliwości zapłatą paysafecard i wprowadzenie 16-cyfrowego kodu PIN.

Pamiętajmy, że nie tylko sklepy internetowe umożliwiają płatność za pomocą paysafecard. Jest to możliwe również w przypadku gier (np. popularna platforma STEAM), portali społecznościowych i zakładów sportowych. Nie mniejszą popularnością cieszą się płatności online dotyczące internetowych komunikatorów, telefonii oraz VoIP (przesyłanie dźwięków poprzez protokół IP – tzw. „telefonia internetowa”).

Dzięki paysafecard, bezpiecznej płatności online możemy dokonać również podczas zakupu usług internetowych oraz podróży. Z platformą współpracują takie firmy, jak Skydraft, DepositFiles czy Dreamload.

Zalety i wady paysafecard

Jeżeli dopiero co zaczynamy swoją przygodę z paysafecard i nie wiemy o niej zbyt wiele, pamiętajmy, że nie jest ona kartą kredytową. Używając karty kredytowej wydajemy pieniądze banku, na które posiadamy określony limit. Korzystając z kolei z paysafecard dokonujemy płatności tylko na wcześniej określoną przez nas kwotę, nie istnieje więc tutaj ryzyko zadłużenia się.

Najważniejszą zaletą paysafecard jest bezpieczeństwo. Użytkownicy nie muszą podawać żadnych swoich danych: czy to osobowych czy związnych z kartą kredytową bądź kontem bankowym. Ponadto realizacja płatności w internecie jest możliwa nawet w przypadku minimalnych kwot (przykładowo, rzędu 1 centa), a do tego jest bardzo prosta – odbywa się poprzez PIN-y (tak jak w przypadku doładowań do telefonów komórkowych).

W przypadku zgubienia paysafecard, tracimy jedynie tę kwotę, która wcześniej została załadowana na karcie, nie więcej. Kolejnym plusem jest powszechność systemu – ten środek płatniczy jest dostępny w ponad 40 krajach na całym świecie.

Jakie są potencjalne minusy? Paysafecard to odpowiednik gotówki – powinniśmy więc mieć się na baczności i pilnować swoich PIN-ów przed osobami trzecimi. Udostępnione innym PIN-y to ryzyko dostępu osób niepowołanych do już zapłaconych środków.

Pamiętajmy też, że od 13. miesiąca, w przypadku kiedy środki nie zostaną wykorzystane, pobierana będzie opłata operacyjna w wysokości 10 zł / miesiąc, a jeżeli użytkownik nie zrealizował żadnej transakcji w przeciągu 12 miesięcy – opłata miesięczna wyniesie wówczas 7 zł.

Warto również wspomnieć, o przygotowanej przez firmie Paysafecard ofercie tradycyjnej, ale przedpłaconej (prepaid) karty Mastercard.

Inne metody płatności online

PayPal

PayPal to darmowy (dla kupujących), łatwy i bezpieczny system płatności internetowych działający bez ujawniania naszych informacji finansowych oraz danych osobowych. Jak działa PayPal? Do konta PayPal wystarczy dodać jednorazowo swoją kartę kredytową lub debetową, a następnie podczas dokonywania płatności przez internet wybrać realizację poprzez to konto. Będziemy musieli jedynie się zalogować i potwierdzić transakcję – procesem płatności zajmie się PayPal.

Karta kredytowa

Paysafecard nie jest jedyną metodą płatności w Internecie. Najpopularniejszą do tej pory jest karta kredytowa. Większość rezerwacji miejsc noclegowych w hotelach (np. na portalu Booking.com) wymaga użycia karty kredytowej w celu zabezpieczenia określonej sumy pieniędzy do momentu zameldowania się gościa i uiszczenia zapłaty w recepcji. Podobna zasada działania ma miejsce w przypadku rezerwacji lotów lotniczych.

Dwie główne marki kart kredytowych to Mastercard i Visa. W 2002 roku Mastercard dokonał fuzji z Europay, dzięki czemu powstała marka Mastercard Worldwide.

Karta kredytowa to niezależny produkt bankowy, która działa na zasadzie przyznania nam pewnej sumy pieniędzy (określonej limitem), która musimy zwrócić w danym okresie rozliczeniowym. Jest to z jednej strony rozwiązanie bardzo wygodne, a z drugiej ryzykowne – osoby, które nieumiejętnie posługują się taką kartą, mogą popaść w spiralę zadłużenia.

Jako, że karta kredytowa nie jest powiązana z naszym rachunkiem osobistym, można się o nią starać w banku, w którym nawet nie posiadamy konta. Operacje dokonywane taką kartą są więc swoistym kredytem konsumenckim, a różnice pomiędzy poszczególnymi kartami uzależnione są od oferty konkretnego banku. Operacje dokonywane taką kartą są więc swoistym kredytem konsumenckim.

W Polsce taka karta kredytowa jest dostępna m.in. w Citibanku, który jest liderem w branży kart kredytowych – w swojej ofercie posiada następujące produkty: City Simplicity, PremierMiles oraz World Mastercard. Każda karta różni się od siebie funkcjonalnością oraz kosztami utrzymania.

Poznaj różnice pomiędzy Mastercard a Visa >>

Payback

Karty Payback cieszą się coraz większą popularnością i są godną uwagi alternatywą dla paysafecard. Jest to system partnerski, polegający na zbieraniu punktów w ramach płatności dokonywanych u Partnerów. Do tego systemu należy coraz więcej firm, przykładowo: stacje BP, portale Booking.com oraz Groupon, salony Hyundai, sklepy Wittchen i EURO RTV AGD. Posiadacze kart Payback mogą zwiększać stan posiadanego konta punktowego poprzez różnego rodzaju oferty, kupony i promocje, a następnie wymieniać zebrane punkty na nagrody bądź kupony rabatowe i płatnicze.

Wadą tego rozwiązania jest, że o ile nie posiadamy specjalnej partnerskiej karty kredytowej to przy użyciu karty Payback możemy dokonywać zakupów wyłącznie w sklepie Payback oraz  u wybranych Partnerów programu.

Jaką metodę płatności on-line wybrać?

Paysafecard z pewnością jest atrakcyjną ofertą dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i wygodę płatności online. Niestety, w wielu przypadkach wymagana jest karta kredytowa, w celu zabezpieczenia odpowiedniej sumy pieniędzy na naszym koncie do momentu faktycznego uiszczenia zapłaty.

Metoda ta jest szeroko stosowana w systemach rezerwacji online. Możliwości takie daje karta Mastercard, oferowana m.in. przez Citibank. Z kolei karty typu Payback dają nam dodatkowe korzyści w zamian za dokonywanie zakupów u Partnerów tego systemu, pod postacią punktów wymienianych na nagrody.

ZOBACZ RÓWNIEŻ