Martyna Markiel
Martyna Markiel
14 Maj, 2017 - 00:00

Paryż na wakacje – najważniejsze atrakcje

Martyna Markiel

Paryż, stolica Francji, od ponad 2000 lat to jedno z najważniejszych miast na świecie. Bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, zarówno zimą jak i w lecie.

Często nazywany miastem miłości i miastem światła. Paryż jest dziś jednym z wiodących centrów biznesowych, mody, rozrywki, sztuki i kultury na świecie. Nawet mała wzmianka o Paryżu wywołuje u nas wspomnienia światowej sławy zabytków, muzeów i katedr.

Nazywany również stolicą mody, Paryż kojarzony jest także z najlepszymi na świecie projektantami, takimi jak Yves Saint-Laurent, Lancôme, L’Oréal i Christian Dior. Planujesz zakupy w Paryżu? Liczne centra handlowe i targi na świeżym powietrzu, butiki i pchle targi – każdy zajdzie tu coś dla siebie. A co oprócz tego? Poznaj najważniejsze atrakcje turystyczne w Paryżu!

Paryż – najważniejsze atrakcje 

Moulin Rouge

 

Rok 1889 w historii Paryża kojarzony jest głównie z datą wybudowania jednej z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji na świecie – Wieży Eiffla. To także rok, w którym swoje drzwi do świata rozrywki otworzyło Moulin Rouge. Kultowe miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić, chociażby oglądając je z zewnątrz.

To właśnie pracujące w Moulin Rouge kurtyzany odpowiedzialne były za powstanie kankana – tańca, który wywoływał początkowo oburzenie obrońców moralności. Również dzisiaj Moulin Rouge pozostaje najważniejszym miejscem rozrywki w Paryżu, chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców jak i turystów z całego świata. Moulin Rouge znajduje się w dzielnicy czerwonych latarni, niedaleko Montmartre.

Dowiedz się więcej: Po czym poznać najlepsze biura podróży? >>

Pantheon

 

Panteon to kultowe miejsce, gdzie pochowani zostali znani francuscy obywatele. Wzorowany na rzymskim Panteonie, stanowił on pierwotnie kościół pod wezwaniem św. Genevieve, patronki Paryża. Kościół odbudowany został następnie w stylu neoklasycystycznym przez króla Ludwika XV, aby podziękować Bogu za powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie.

W czasie Rewolucji Francuskiej Pantheon zmieniony został na mauzoleum na cześć rewolucyjnych męczenników. To tu pochowani zostali między innymi Voltaire, Victor Hugo i Marie Curie.

Cmentarz Pere Lachaise

 

Najczęściej odwiedzany cmentarz w Paryżu. Pere Lachaise stał się cmentarzem miejskim w 1804 roku, za czasów panowania Napoleona. Jest to miejsce spoczynku wielu sławnych ludzi, w tym Jima Morrisona, Oscara Wilde i czy też wielkiej Edith Piaf.

Jako że każda rodzina zmarłego starała się przebić bogactwem pomniki innych zamożnych rodzin, na cmentarzu znajdziemy także wiele pięknych rzeźb. W rezultacie Pere Lachaise pełen jest spektakularnych dzieł sztuki, które są równie interesujące, co groby znanych osób.

Conciergerie

 

Conciergerie, imponująca budowla znajdująca się na wysepce Ile de la Cite, została zbudowana w X wieku i służyła początkowo jako główny pałac dla dynastii Merowingów a następnie innych francuskich królów. W XIV wieku zamieniona została jednak na ponure więzienie, będąc świadkiem najmroczniejszych chwil Rewolucji Francuskiej. To w Concriergerie, w najgorszych warunkach osadzani byli wrogowie rewolucji, którzy w większości skazani zostali na śmierć.

Spośród słynnych więźniów wyróżnić możemy przykładowo królową Francji Marię Antoninę oraz takie postaci jak Danton oraz Robespierre. Conciergerie stanowi dzisiaj popularną atrakcję turystyczną w Paryżu, nadal służy także jako sąd. Aktualny cennik oraz godziny otwarcia znajdują się na stronie internetowej (sprawdź tutaj).

Palais Garnier

 

Podczas projektowania Palais Garnier w XIX wieku architekt Charles Garnier nie oszczędzał na ozdobnych szczegółach i bogatych dodatkach. Być może dlatego budynek stał się najdroższym w swojej erze.

W przeznaczonym dla ponad 2000 osób gmachu aż do czasu powstania Opéra Bastille znajdowała się Opera Narodowa. Dziś w Palais Garnier obejrzeć możemy przedstawienia baletu. Jeden z najładniejszych i najbardziej eleganckich skarbów Paryża.

Disneyland

 

Marzysz o wycieczce do Disneylandu? Zamiast lotu do Los Angeles, warto odwiedzić Disneyland Paris (sprawdź tutaj). Najbardziej i najchętniej odwiedzany park rozrywki w Europie cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Disneyland Paris jest czymś więcej niż tylko parkiem tematycznym z spektakularnymi karuzelami i diabelskimi młynami.

Jest to ogromny ośrodek z hotelami, sklepami i całą masą różnorodnych atrakcji. W 1992 roku paryski Disneyland stał się drugim otwartym poza terytorium Stanów Zjednoczonych parkiem Disneya. Niezwykły park znajduje się około 30 km od centrum Paryża. Warto poświęcić dzień albo dwa i udać się do paryskiego Disneylandu!

Most Aleksandra III

 

Co może być bardziej romantyczne w mieście, w którym panuje romantyczna atmosfera niż Pont Alexandre III – most, który uważa się za najbardziej ekstrawagancki i ozdobny w Paryżu? Nazwany na cześć rosyjskiego cara, ten stalowy most łukowy rozciąga się nad Sekwaną, łącząc dzielnice Champs-Elysees, Les Invalides i Wieżę Eiffla.

Most stanowi swoistą galerię sztuki. Wielu francuskich rzeźbiarzy ozdobiło go znakomitymi posągami, w tym między innymi skrzydlatymi końmi, nimfami czy też cherubinami, które zdobią szczyty mostu.

Ogrody Luksemburskie

 

Ogrody Luksemburskie to drugi co do wielkości park publiczny w Paryżu. Usytuowany u styku Dzielnicy Łacińskiej i Saint-Germain-des-Prés. Odwiedzający mogą udać się tutaj na piknik lub po prostu pospacerować wśród pięknych alejek, ogrodów czy też sadów owocowych, pośród których znajdziemy wiele artystycznych posągów i fontann.

Znajdują się tu także ścieżki do biegania, korty tenisowe i sprzęt do ćwiczeń. Dzieci mogą bawić się na ogromnym placu zabaw, jeździć konno, obejrzeć pokaz marionetkowy i sterować małymi łodziami w stawie. Idealne miejsce na odpoczynek w Paryżu!

Les Invalides

 

Położony na lewym brzegu Sekwany Pałac Inwalidów to kompleks budynków wybudowanych na cześć francuskiego wojska. Przeznaczony jako szpital i pensjonat dla inwalidów wojennych Les Invalides powstał w 1670 roku. Również dzisiaj służy on jako krajowa instytucja dla niepełnosprawnych weteranów wojennych.

W Pałacu znajdziemy także największe na świecie muzeum armii – Musée de l’Armée (sprawdź tutaj), Musée de l’Ordre de la Liberation (sprawdź tutaj), Musée des Plans-Reliefs (sprawdź tutaj). Dopełnieniem kompleksu jest znajdujący się w kościele Dôme des Invalides grób Napoleona Bonaparte.

Champs-Elysées

 

Reprezentacyjna Avenue des Champs-Elysees jest najbardziej znaną ulicą Paryża. Została ona nawet określona, jako najpiękniejsza aleja świata. Rozciągające się na odcinku trzech kilometrów Pola Elizejskie łączą Łuk Triumfalny i Place de la Concorde – Plac Zgody. Szykowna i elegancka ulica z restauracjami, ekskluzywnymi butikami, muzeami i klubami nocnymi.

To tu odbywa się Dzień Bastylii – najbardziej widowiskowa defilada wojskowa w Europie, a swój koniec ma tu Tour de France. Pięknie oświetlone Pola Elizejskie przyciągają zarówno w ciągu dnia jak i po zmroku.

Rejs po Sekwanie

 

Długa na blisko 800 km Sekwana płynie przez północną Francję uchodząc do kanału La Manche. Rejs po rzece to niewątpliwie jedna z najbardziej romantycznych atrakcji Paryża. Malownicza trasa, która biegnie pod licznymi mostami pozwoli nam podziwiać takie zabytki jak Luwr, katedra Notre Dame i Wieża Eiffla. Magiczny rejs trwa około godziny. Jest to również idealny sposób na poznanie uroku Paryża po zmroku.

Pałac wersalski

Pałac wersalski stanowił początkowo zameczek myśliwski. Ze względu na swój urok oraz znakomite położenie szybko stał się jednak rezydencją, a następnie pałacem mieszczącym królewski sąd. Wspaniała, bogata i bajecznie ozdobiona budowla to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków Paryża.

Znajdziemy tu nie tylko cudowne ogrody, ale również najpiękniejszą salę pałacową na świecie – Galerię Luster, w której docierając przez 17 wielkich oszklonych drzwi światło tworzy magiczny efekt i odbija się w znajdujących się w tym miejscu 357 lustrach. Położony na przedmieściach Paryża Pałac wersalski przestał być królewską rezydencją podczas Rewolucji Francuskiej. Obecnie odwiedza go około 10 milionów turystów rocznie.

Centre Pompidou

 

Zaprojektowane w stylu high-tech, Centrum Pompidou jest instytucją kulturalną w regionie Beaubourg w 4. dzielnicy. Znajduje się w nim ogromna biblioteka publiczna, Musée National d’Art Moderne, największe muzeum sztuki współczesnej w Europie, księgarnia, kino i taras panoramiczny.

Biblioteka zajmuje pierwsze trzy kondygnacje budynku, a stała kolekcja muzeum znajduje się na 4 i 5 piętrze. Pierwsze i najwyższe piętro wykorzystywane jest do dużych ekspozycji. Nazwa centrum pochodzi od nazwiska Georges Pompidou, prezydenta Francji od 1969 do 1974 roku, który zlecił wykonanie budynku.

Notre Dame

 

Żadna wycieczka do Paryża może być kompletna bez wizyty w światowej sławy katedrze Notre Dame. Ten wspaniały kościół uważany jest za najznakomitszy przykład francuskiej architektury gotyckiej. Położona na wyspie na Sekwanie katedra Notre Dame znajduje się ponad 120 metrów nad poziomem morza, z dwoma wysokimi wieżami i iglicą – nie trudno jej nie zauważyć.

Zwiedzanie tego XIII-wiecznego arcydzieła pozwoli nam podziwiać zachwycające rozety, gotyckie rzeźby, imponujące organy czy też zbiór reliktów. Wstęp do katedry jest bezpłatny. Za wejście do krypty czy też na wieże przyjdzie nam jednak zapłacić około 7,50 euro.

Łuk Triumfalny

 

Jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Paryżu! Łuk Triumfalny zbudowany został w 1806 roku w celu upamiętnienia wygranych bitew Napoleona Bonaparte. Wysoki na 51 i szeroki na 44,9 metrów łuk pełen jest bogatych zdobień przedstawiających zwycięskie bitwy i dzieje armii francuskiej, a także wygrawerowanych nazwisk członków armii napoleońskiej.

Pod łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza symbolizujący nieznane ofiary pierwszej wojny światowej. Warto udać się na platformę widokową, skąd rozciąga się przepiękny widok na całe miasto.

Wieża Eiffla

 

Tej atrakcji Paryża nie trzeba nikomu przedstawiać. Najbardziej charakterystyczny symbol Paryża. Wysoka na ponad 300 metrów Wieża Eiffla waży około 10500 ton i skonstruowana została przez Gustave’a Eiffela na paryską wystawę światową w 1889 roku. Jedna z najczęściej fotografowanych atrakcji turystycznych na świecie!

Znajdująca się na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego Wieża Eiffla przyciąga miliony turystów zarówno w dzień, jak i w nocy. Na pierwszy oraz drugi poziom wieży możemy wejść schodami lub wjechać windą. Na trzeci poziom dostaniemy się tylko i wyłącznie windą. Niezapomniane wrażenia i najbardziej kultowa atrakcja Paryża!

ZOBACZ RÓWNIEŻ