Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
24 Lis, 2018 - 16:35
Paproć domowa – najpiękniejsze odmiany (TOP 7)

Paproć domowa – najpiękniejsze odmiany (TOP 7)

Mariola Krzyżak

Paproć domowa to roślina, która pięknie ozdobi każde pomieszczenie. Sprawdź, jakie są jej najpiękniejsze odmiany i wybierz idealną dla siebie!

Paproć domowa należy do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które zdobią nasze cztery kąty. Jej pięknie, zielone liście mogą stanowić wspaniałą dekorację. Dawniej pojawiała się w każdym domu jako obowiązkowy akcent wystroju wnętrz. Na jakiś czas straciła swoją dobrą sławę, kojarząc się z czasami PRL-u. Teraz wraca do łask, a jej urok i stosunkowo niewielkie wymagania hodowlane warto docenić! Zanim więc zdecydujemy się na zakup paprotki, warto poznać jej najpiękniejsze odmiany, by wybrać spośród nich tą najbardziej odpowiadającą naszemu gustowi.

Paproć domowa – najpiękniejsze odmiany

7. Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Najbardziej znana w rodzinie paproci domowych odmiana może stać się fantastyczną ozdobą każdego wnętrza. Jej okazałe, soczyście zielone, gęste liście tworzą imponującą bryłę, która jest niezwykle atrakcyjna. Dla wielu z nas kojarzy się głównie z wystrojem domów sprzed kilkudziesięciu lat, jednak warto zachwycić się nią na nowo.

Niezwykle dekoracyjne liście mogą sięgać nawet od kilkudziesięciu centymetrów do nawet metra, a ich jasnozielony odcień pięknie ożywi nasze cztery kąty. Paprotka doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji wiszących z pięknie opadającymi wachlarzami zielonych pędów.

Pielęgnacja paproci nie jest skomplikowana, jednak należy zapewnić jej odpowiednie warunki, które umożliwią zdrowy wzrost. Najważniejszym aspektem jest wybór właściwego miejsca. Roślina powinna stanąć w półcieniu, z dala od bezpośredniego dopływu światła słonecznego. Nie powinno więc stawiać się jej na parapetach okien. Bardzo źle znosi także nadmierne ciepło i nie wolno umieszczać jej w pobliżu kaloryferów. Nefrolepis bardzo lubi wilgoć, dlatego należy zapewnić jej częste podlewanie tak, by podłoże nie wysychało oraz zraszać lekko liście.

Dowiedz się więcej: Niewymagające kwiaty doniczkowe dla początkujących hodowców

Paproć domowa - nefrolepis wyniosły

źródło zdjęcia: Getty Images / krblokhin

6. Podrzeń garbaty (Blechnum)

Paproć domowa przypominająca wyglądem tradycyjne nefrolepis to piękna odmiana, która świetnie sprawdza się w domowych warunkach. Wyróżnia się rozłożystym pióropuszem postrzępionych liści, które mogą osiągać imponujące rozmiary. Swoim wyglądem znacznie bardziej upodabnia się do paproci leśnych, które można podziwiać w jej naturalnym środowisku, dzięki czemu zyskuje powiew egzotyczności.

Kwiaty doniczkowe tej odmiany wymagają zapewnienia dużej wilgotności, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju rośliny. Należy więc często ją zraszać oraz zadbać o stale wilgotne podłoże. Paproć nie znosi przeciągów i najlepiej czuje się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, ale nie w bezpośredniej ekspozycji na słońce.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie paproci krok po kroku

 

5. Orliczka kreteńska (Pteris cretica)

Oryginalna paproć domowa o ciekawych, jasnozielonych pędach ozdobionych dwoma rodzajami liści. Większe, podłużone zakończone są kępkami małych listków tworzących ciekawy pióropusz. Jest to odmiana niezwykle dekoracyjna, której pędy mogą sięgać od 30 do 40 centymetrów. Pięknie prezentuje się w prostych doniczkach o stonowanej kolorystyce. Sprawdzi się świetnie w nowoczesnych wnętrzach, zapewniając oryginalny, żywy akcent.

Podobnie jak większość gatunków paproci orliczka preferuje stanowiska lekko zacienione, bez bezpośredniego dopływu ostrych promieni słońca. Należy jej także zapewnić dużą dawkę wilgoci. Idealnie sprawdzi się jako roślinna dekoracja do łazienek, w których wilgotne środowisko sprzyja wzrostowi. Można postawić ją także w kuchni uważając, aby nie sąsiadowała np. z okapem lub kuchenką gazową.

 

4. Łosie rogi (Platycerium)

Wyjątkowa odmiana swym wyglądem nie przypomina innych paproci. Na pierwszy rzut oka mało kto rozpozna w niej siostrę popularnych roślin. Jest to natomiast okaz niezwykle oryginalny, które liście o ciekawym przekroju faktycznie kojarzą się z rogami łosia. Niebanalny kształt liści, które tworzą na końcach charakterystyczne rozgałęzienia, jest niezwykle atrakcyjny i przyciąga wzrok. Taka paproć z pewnością zachwyci koneserów tej rodziny roślin.

Łosie rogi nie są odmianą wymagającą i z łatwością z jej hodowlą poradzi sobie każdy początkujący ogrodnik. Należy jednak pamiętać, że w naturalnym środowisku występuje ona w klimacie tropikalnym i podobnych warunków będzie wymagać także w naszych domach.

Pamiętajmy więc, by ustawić ją z dala od bezpośredniego padania promieni słonecznych, daleko od kaloryferów oraz w miejscu, w którym nie będzie narażona na przeciągi. Pamiętajmy także o zapewnieniu jej stosunkowo wysokiej temperatury w pomieszczeniu, a także wysokiej wilgotności.

Dowiedz się więcej: Kwiaty pnące – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Paproć domowa - łosie rogi

źródło zdjęcia: Getty Images / chaiyon021

3. Zanokcica (Asplenium)

Odmiana paproci, którą doceni każdy wielbiciel tego gatunku kwiatów doniczkowych. Swoją atrakcyjność zawdzięcza ciekawemu pokrojowi: soczyście zielone liście wyrastają bardzo gęsto z jednego kłącza, tworząc rozetę. Każdy z nich jest lekko pofalowany, co sprawia, że całość nabiera oryginalnego wyglądu. Taka roślina wspaniale prezentuje się w prostych, białych lub miedzianych doniczkach, które stanowią jedynie tło dla jej piękna.

Zanokcica nie należy do najłatwiejszych w uprawie paproci, gdyż często boryka się z różnymi chorobami. Najłatwiejszą w uprawie odmianą jest zanokcica gniazdowa, z którą z powodzeniem poradzi sobie każdy amator domowych ogrodów. Podobnie jak w przypadku innych paproci, także tutaj niezbędne będzie półcieniste stanowiska, stosunkowo wysoka temperatura pomieszczenia oraz wysoka wilgotność. Warto także zadbać o stale niskie pH podłoża, co zapewnimy, używając odpowiednich nawozów.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o kwiaty doniczkowe pokojowe

Paproć domowa - zanokcica

2. Niekropień (Adiantum)

Wyjątkowa paproć domowa o uroczych liściach składających się z drobnych listków o delikatnych ząbkach na końcu. Piękne, pierzaste kępy nie wyrastają zbyt wysoko, co sprawia, że stosunkowo mała roślina jest bardzo ustawna. Swą dekoracyjność roślina zawdzięcza przede wszystkim faktowi, że jej pędy są niezwykle cienkie, praktycznie niewidoczne, dzięki czemu na pierwszy plan wychodzą żywo zielone listki. Jej korzeń znajduje się dość głęboko w ziemi, co warto mieć na uwadze, wybierając doniczkę.

Wymagania rośliny są podobne do wszystkich innych paproci domowychW tym przypadku warto jednak pamiętać o tym, że odmiana ta nie lubi zmieniania stanowiska, dlatego dobrze jest wybrać dla niej miejsce, w którym będzie mogła stać na stałe.

Dowiedz się więcej: Miniaturowe rośliny doniczkowe, czyli mini-ogródek zrób to sam

 

1. Flebodium (Phlebodium)

Na pierwszym miejscu listy najpiękniejszych paproci domowych znalazło się okazałe flebodium. Roślina jest niezwykle charakterystyczna i dekoracyjna. Tworzy mocne, lekko złociste kłącza, na których pojawiają się ciemnozielone, silnie powycinane liście, które dodatkowo mają tendencję do falowania. W ten sposób pokrój rośliny jest wyjątkowo oryginalny i niepowtarzalny.

W naturalnym środowisku przybiera ogromne rozmiary. W domach jej wielkość może sięgać nawet 100 cm, dlatego warto przygotować jej sporo miejsca i odpowiednio dużą doniczkę.

Flebodium należy traktować tak jak inne paprotki. Bardzo istotne dla rośliny będzie regularne podlewanie oraz niedopuszczenie do bezpośredniej ekspozycji na słońce, gdyż jej liście szybko ulegają odbarwieniom po poparzeniach. W upalne dni, a także w momentach, kiedy powietrze jest suche od kaloryferów, należy zapewnić jej codzienne zraszanie. Przyda się także zasilanie gleby nawozami. Pomimo atrakcyjnego wyglądu liści pod żadnym pozorem nie wolno ich nabłyszczać żadnymi preparatami.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kwiaty do pokoju – TOP 7

 

Paproć domowa to gatunek roślin ozdobnych, który od lat pobija serca miłośników amatorskiego ogrodnictwa. Kwiaty doniczkowe tego typu pięknie zdobią wnętrza, a do tego nie są nadmiernie wymagające. Różnorodność odmian sprawia, że każdy z nas znajdzie wśród nich taki, który będzie pasować do wystroju naszych czterech kątów oraz naszych preferencji wobec tych zielonych ozdób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ