Michał Nielub
Michał Nielub
14 Lip, 2017 - 07:00

Panele słoneczne – czy się opłacają?

Michał Nielub

Panele słoneczne to urządzenia dostarczające ciepło z odnawialnych źródeł energii. Przy dobrych warunkach mogą zapewnić nam ciepłą wodę przez cały rok. Czy się opłacają w Polsce?

Panele słoneczne najczęściej montowane są na dachach budynków, po najbardziej nasłonecznionej stronie budynku. Są w stanie pozyskiwać ciepło z promieniowania słonecznego nawet przy dużym zachmurzeniu, jednak ich sprawność w takich warunkach jest niewielka.

Od ogniw fotowoltaicznych odróżnia je konstrukcja. Panele słoneczne służą do pozyskiwania ciepła, natomiast ogniwa fotowoltaiczne konwertują ciepło na prąd. Niezbędny w tym celu jest konwerter, stanowiący główną różnicę konstrukcyjną tych dwóch urządzeń.

Montaż

W trakcie montażu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby panele słoneczne zostały umieszczone po najbardziej nasłonecznionej stronie dachu. Ma to na celu uzyskanie jak najwyższej ich sprawności, nawet podczas bardzo pochmurnych dni.

Istotnym elementem podczas montażu jest również sam stelaż, na którym zamontowane zostaną panele słoneczne. Jego konstrukcja musi być stabilna, aby zapewnić ochronę podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Panale słoneczne muszą być przede wszystkim odporne na duże obciążenie, które powstanie podczas intensywnych opadów śniegu. Konstrukcja powinna je również zabezpieczyć przed mocnymi wiatrami – z uwagi na dużą powierzchnię nośną, która zwiększa ryzyko wyrwania tych urządzeń razem z elementami dachu.

Dofinansowania

Zakup i montaż paneli słonecznych nie należy do najtańszych. Można liczyć jednak na wsparcie zewnętrzne. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje wdrożenie programu Bocian, mający na celu utworzenie rozproszonych źródeł energii odnawialnej. Będzie więc istniała możliwość uzyskania pożyczki o atrakcyjnym oprocentowaniu, na wdrożenie rozwiązań proekologicznych w gospodarstwie domowym.

Przedsiębiorcy mają nieco szersze pole manewru, niż osoby fizyczne. W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych pojawiają się nabory wniosków na realizację projektów, polegających m.in. na inwestowaniu w panele słoneczne. Można uzyskać do 85% dofinansowania.

Dowiedz się więcej o kredycie na kolektory słoneczne >>

Czy się opłacają?

Rentowność montażu paneli słonecznych zależy od kilku czynników. Przede wszystkim stopa zwrotu jest wyższa, jeżeli będziemy korzystać z opcji finansowania zewnętrznego. Kolejnym warunkiem jest lokalizacja takiej instalacji. Im większe nasłonecznienie, tym inwestycja w panele słoneczne szybciej się zwróci.

W Polsce, wbrew obiegowej opinii, największe nasłonecznienie nie znajduje się na południu kraju, tylko w Kołobrzegu. Podczas 1620 godzin w roku świeci tam słońce.

Z racji lokalizacji Polski w północnej części Europy, inwestowanie w duże instalacje paneli słonecznych nie jest w naszym kraju rentownym przedsięwzięciem. Rozwiązanie to sprawdzi się natomiast doskonale jako uzupełnienie do równoczesnego zastosowania innych urządzeń, pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych.

Panele słoneczne są w stanie nagrzać wodę nawet w sezonie zimowym, lecz nie zapewnią, niestety, wystarczającej ilości ciepła na ogrzanie całego domu. Niezbędny w tym celu jest równoczesny montaż pomp ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych, a także systemu rekuperacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ