Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
02 Mar, 2018 - 01:00

Palmy wielkanocne: zrób to sam

Mariola Krzyżak

Palmy wielkanocne to jeden z najpiękniejszych symboli świąt. Sprawdź, jak zrobić je samemu, by zachwycały kolorami i urzekały formą – ich wykonanie w domu to naprawdę nic trudnego. Poznaj oryginalne pomysły na palmy z bibuły, palmy z suszonych kwiatów i gałązek oraz żywych roślin.

Palmy wielkanocne to nieodzowny element polskich świąt. Zachwycają feerią barw i umilają nam oczekiwanie na zbliżającą się coraz większymi krokami noc zmartwychwstania. Są też ważnym symbolem, a tradycja ich wykonywania na Niedzielę Palmową sięga zamierzchłych czasów. Warto więc spróbować wykonać ją samodzielnie, aby móc w pełni cieszyć się radosną, wielobarwną ozdobą. Jak wykonać świąteczną palmę by zachwycała swym wyglądem i pięknie zdobiła nasz dom?

Palmy wielkanocne – symbolika świąt

Palmy wielkanocne to jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych symboli polskich świąt. Są symbolem zmartwychwstania, odkupienia, ale też męki. Dawniej wierzono, że jest ona gwarantem szczęścia oraz bezpieczeństwa rodziny i domostwa. Z tego względu palmą po poświęceniu w kościele matki przed laty kropiły dzieci, a gospodarze poświęcali nimi swe pola oraz zwierzęta domowe. Wszystko po to, by zapewnić sobie pomyślność na kolejny rok. Palmy nie można było też wyrzucić. Jedynym słusznym sposobem na pozbycie się jej po świętach było spalenie lub zaniesienie jej do kościoła.

Dzisiaj palmy wielkanocne to przede wszystkim piękna ozdoba, która jednocześnie jest symbolem pięknych, polskich tradycji kultywowanych w wielu domach. Nie może zabraknąć w niej zielonych gałązek wierzby z baziami będących symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Według zwyczaju dekoruje się je także kolorowymi wstążkami z bibuły, suszonymi kwiatami, ziołami, gałązkami bukszpanu lub jałowca.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze ozdoby wielkanocne – TOP 11 >>

Palmy wielkanocne: zrób to sam - ozdoba z gałązek wierzby

Palmy wielkanocne: Zrób to sam!

Wspaniałą formą celebrowania czasu oczekiwania na święta może być samodzielne przygotowanie tradycyjnej palmy wielkanocnej. Najlepiej do takiej kreatywnej czynności włączyć najmłodszych domowników,  by móc przy okazji przekazać kolejnym pokoleniom obyczaj o pięknej symbolice. Zamiast kupować więc gotowe modele bez wyrazu, warto przygotować ozdobę, którą z dumą będziemy mogli zabrać ze sobą na Niedzielę Palmową.

Wykonanie takiej dekoracji wcale nie musi być trudne, a może stać się doskonałą zabawą! Wystarczy odrobina cierpliwości, trochę chęci i szczypta kreatywności by powstała palma, z której będziemy dumni! Do tego zrobienie jej samemu pozwoli na dostosowanie jej wyglądu do naszych preferencji i sprawi, że ozdoba będzie niepowtarzalna.

Przed przygotowaniem naszej palmy warto zainspirować się tradycjami, które w Polsce wciąż są żywe. Najpiękniejsze modele takich ozdób to palma kurpiowska, góralska czy wileńska. Podpatrując zwyczaje i techniki dekorowania być możne znajdziemy wśród nich styl, który będziemy chcieli powtórzyć w naszej pracy twórczej.

Dowiedz się więcej: Śniadanie wielkanocne – TOP 11 pysznych przepisów >>

Palmy wielkanocne: zrób to sam - palma tradycyjna

Palmy wielkanocne z bibuły

Jednym z najpopularniejszych rodzajów palm są te wykonane z bibułowych kwiatów. Ich przygotowanie wymaga trochę czasu, jednak efekt będzie zachwycający! Taki rodzaj ozdoby będzie idealny do przygotowania z dziećmi – przy okazji maluchy będą mogły poćwiczyć swoje zdolności manualne.

Czego potrzebujemy:

 • bibuła w wielu kolorach (najlepiej krepina)
 • drucik lub sznurek
 • kijek
 • nożyczki

Palmy wielkanocne: zrób to sam - kwiat z bibuły

źródło zdjęcia: guidepatterns.com

Jak wykonać?

 1. Przygotowujemy dużą ilość kwiatów z bibuły. Najprostszym sposobem ich wykonania będzie odcięcie paska bibuły na wybraną wielkość.
  Następnie jeden z brzegów nacinamy w wybrany wzór płatków (mogą być one półokrągłe, spiczaste lub postrzępione).
  Kolejnym krokiem będzie zawijanie paska w koło tak, by powstała forma kwiatu.
  Dół obwiązujemy sznurkiem lub drucikiem. W zależności od preferencji możemy wybrać kilka pasujących kolorów bibuły lub wykonać nieco bardziej pstrokatą, wielokolorową wersję.
 2. Kolejnym etapem będzie mocowanie kwiatów na kijku. Najlepszym sposobem będzie rozpoczęcie przypięcia naszych ozdób od góry obwiązując ściśle każdą z kolejnych warstw tak, by mocno trzymała się trzonu.
 3. Na koniec dół kijka można obwiązać zieloną bibułą by uzyskać estetycznie prezentujący się trzonek. Do kwiatowej dekoracji można dodać także kilka zielonych listków, a całość dodatkowo ozdobić wstążeczkami wyciętymi z bibuły.
Palmy wielkanocne: zrób to sam - palma z bibuły

Palmy wielkanocne z suszonych kwiatów i gałązek

Piękną ozdobą wielkanocną domów może być subtelna palma wykonana z suszonych kwiatów, gałązek i traw. Taka dekoracja prezentuje się bardzo gustownie, a do tego zawiera w sobie elementy o znaczeniu symbolicznym.

Czego potrzebujemy:

 • suszone kwiaty
 • gałązki wierzby lub bukszpanu
 • suszone trawy lub zioła
 • sznurek lub drucik
 • kijek
 • nożyczki
 • kolorowy spray lub farby

Palmy wielkanocne: zrób to sam - suszone kwiaty

Jak wykonać?

 1. Jeżeli chcemy wykonać palmę tego typu samodzielnie od początku, to pierwszy etap musi rozpocząć się odpowiednio wcześnie, od zebrania roślin i ich ususzenia.
  Gotowe suszki z łatwością można jednak znaleźć w kwiaciarniach lub marketach. Jeżeli nasze trawy mają oryginalny kolor, to świetnym pomysłem może być ich zafarbowanie na żywe barwy kojarzące się nam z Wielkanocą.

 1. Kolejnym etapem będzie przymocowywanie naszych dekoracji do trzonu. W tym celu trzeba użyć cienkiego druta lub sznurka i ściśle przymocowywać ozdoby tak, by nie opadały, zachowując jednocześnie minimum 10 cm trzonka u dołu bez żadnych dodatków.
  Dobrym pomysłem może być początkowe przymocowanie gałązek bukszpanu lub wierzby, w które łatwo będzie wpinać poszczególne kwiaty.

Czubek takiej palmy wielkanocnej powinien być udekorowany kolorowymi trawami.

Dowiedz się więcej: Wielkanocny stół – 7 najpiękniejszych dekoracji >>

Palmy wielkanocne: zrób to sam - palma z suszonych roślin

Palmy wielkanocne z żywych roślin

Nieco mniej tradycyjną i trwałą, ale jakże piękną ozdobą może być palma stworzona z żywych kwiatów i gałązek. Taka dekoracja będzie cudowanie prezentować się w flakonie na wielkanocnym stole zachwycając swoim wyglądem i zapachem oraz wprowadzając do wnętrza wiosenny element.

Czego potrzebujemy:

 • żywe, wiosenne kwiaty: żonkile, tulipany, krokusy itp.
 • gałązki wierzby, bukszpanu
 • drucik lub sznurek
 • kijek

Palmy wielkanocne: zrób to sam - gałązki wierzby

Jak wykonać?

Taką palmę tworzy się bardzo prosto, gdyż jej elementy są od razu gotowe do przymocowania wokół naszego kijka. Wystarczy więc na początek opleść go ściśle zielonymi gałązkami, a następnie wpiąć w nie kwiaty według uznania. Pięknie będzie prezentować się dodatek delikatnych, kolorowych wstążek subtelnie podkreślających tradycje wielkanocne.

Dowiedz się więcej: Przepisy na Wielkanoc bez glutenu – TOP 11 >>

Palmy wielkanocne: zrób to sam - palmy z żywych roślin

Palmy wielkanocne z liści sagowca

Biblijnym symbolem niedzieli poprzedzających Wielkanoc były liście prawdziwej palmy. Duże, zielone, rozłożyste rośliny w oryginalnej wersji ciężko jest znaleźć w asortymencie kwiaciarni. Warto jednak wykorzystać łatwo dostępne liście sagowca, które do złudzenia przypominają prawdziwą palmę.

Możemy ograniczyć się jedynie do jednego, symbolicznego liścia (którego dół owiniemy rafią) bądź skusić się na wykonanie subtelnej dekoracji, by nadać całości nieco bardziej ozdobnego charakteru. Wybierzmy więc duży, rozłożysty liść i jego dolną część udekorujmy delikatnymi kwiatami czy wstążkami. Górna część powinna pozostać pusta, gdyż to właśnie zielony element będzie stanowić główną gwiazdę tak przygotowanej palmy.

Palmy wielkanocne: zrób to sam - liść palmy

Palmy wielkanocne to nieodzowny symbol świąt. Ich cudowne kolory przywodzą na myśl budzącą się do życia wiosnę, a ich symbolika pozwala nam na chwilę zadumy. Warto więc podtrzymywać nieco już zapomnianą tradycję samodzielnego wykonywania takiej dekoracji wielkanocnej, by móc potem napawać wzrok pięknem wykonanej przez nas pracy.

Twórcze, kreatywne zajęcie może być doskonałą zabawą zwłaszcza dla najmłodszych domowników, którym przy okazji można opowiedzieć o obyczajach i symbolice towarzyszącym przygotowaniom do jednych z najpiękniejszych świąt w roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ