Joanna Kania
Joanna Kania
01 Sty, 2019 - 00:00
Palmy doniczkowe - TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Palmy doniczkowe – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Joanna Kania

Wybierz najpiękniejsze palmy doniczkowe i stwórz prawdziwy las tropikalny w swoim domu. Ciesz się świeżym, czystym powietrzem we wnętrzu.

Palmy doniczkowe uprawiane w domu robią niezwykłe wrażenie i sprawiają, że czujemy się jak na egzotycznej wyspie. W mieszkaniu wypełnionym efektownymi palmami doniczkowymi będzie nie tylko ładniej i przyjemniej, ale też zdrowiej i czyściej, ponieważ palmy mają moc oczyszczania powietrza. W polskich miastach narażonych na skutki groźnego dla zdrowia smogu jest to wyjątkowo cenna funkcjonalność roślin palmowych.

Podpowiadamy, jakie rodzaje palm najlepiej sprawdzą się w warunkach domowych oraz w jaki sposób zaaranżować niezwykłą, zieloną przestrzeń w domu z wykorzystaniem palm doniczkowych.

TOP 7 – najpiękniejsze palmy doniczkowe

Które palmy będą się czuły dobrze w naszych mieszkaniach? Oto najpiękniejsze rodzaje tych egzotycznych i dużych roślin doniczkowych!

1. Palma koralowa (łac. Chamaedorea elegans)

Palma koralowa, czyli chamedora wytworna, jest jedną z najpopularniejszych palm domowych.

Roślina ta ma piękne, ozdobne, jasnozielone liście wyglądem przypominające pióropusze i jest łatwa w uprawie. Dlatego to dobra propozycja dla początkujących ogrodników. Palma koralowa dobrze radzi sobie w warunkach słabszego oświetlenia i nieco chłodniejszych pomieszczeniach.

Ta pochodząca z Ameryki Środkowej palma w warunkach pokojowych osiąga wielkość ok. 1,5 metra wysokości, ale rośnie bardzo powoli. Bardzo rzadko kwitnie i wydaje owoce, które wyglądają jak pomarańczowe korale. Stąd nazwa tej wytwornej rośliny ozdobnej.

 

2. Areka (łac. Dypsis lutescens)

Ta elegancka palma pokojowa pochodzi z Ameryki Południowej. Czasem nazywana jest też palmą złotą lub palmą motylem.

Roślina uprawiana w domu dorasta do nieco ponad 2 metrów wysokości. Areka ma wąskie liście wyrastające pionowo z zielonych łodyg. Roślina skutecznie oczyszcza powietrze.

Areka jest łatwa w uprawie. Jak większość palm lubi jasne i ciepłe stanowiska, ale nie może być wystawiona bezpośrednio na działanie promieni słońca. Jej podstawowe wymagania to umiarkowane podlewanie oraz zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza.

 

3. Palma kokosowa (łac. Cocos nucifera L.)

Królowa gatunku i jedna z najbardziej znanych palm, czyli palma kokosowa pochodzi z Ameryki Południowej i Azji.

Najlepiej rośnie na słonecznych i piaszczystych plażach. Wydaje charakterystyczne owoce – orzechy kokosowe, z których wykorzystuje się miąższ i wodę kokosową.

Hodowana w warunkach domowych osiągnie 2-3 metry wysokości, ale niestety nie zakwitnie, ani nie wyda owoców. Będzie za to oryginalną ozdobą mieszkania ze względu na dekoracyjne, duże i pierzaste liście. Ciekawostką jest fakt, że palmę tę możemy wyhodować z orzecha kokosowego.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o palmy doniczkowe w domu?

 

4. Karłatka niska (łac. Chamaerops humilis L.)

Tę piękną palmę doniczkową w warunkach naturalnych możemy spotkać w krajach basenu Morza Śródziemnego: Włoszech, Hiszpanii, Grecji, a także w Maroko i Tunezji.

Jej angielska nazwa brzmi „European fan”, czyli europejski wachlarz, ponieważ liście karłatki niskiej wyglądem przypominają rozłożyste wachlarze. Z kolei polska nazwa (karłatka niska) nawiązuje do sposobu wyrastania liści z pnia bardzo nisko nad ziemią.

Karłatka hodowana w domu może osiągnąć aż 4 metry wysokości i bardzo bujnie rozrasta się na boki. Wymaga więc więcej miejsca np. w przestronnym salonie.

 

5. Palma daktylowa (łac. Phoenix roebelenii)

To jedna z najbardziej efektownych palm doniczkowych. W warunkach naturalnych uprawiana jest od wieków w wielu krajach, ale szczególnie popularna jest na Bliskim Wschodzie.

Jako roślina ozdobna palma daktylowa jest hodowana w donicach, ale wygląda jak egzotyczne drzewko ze względu na bardzo dekoracyjny, charakterystyczny pień oraz ozdobne, bardzo wąskie, strzępiaste liście wyrastające z pnia w formie efektownego pióropusza.

Można ją stosunkowo łatwo wyhodować z nasion. Niestety w mieszkaniu nie uda nam się uzyskać owoców, czyli słodkich daktyli. Roślina dobrze czuje się w gliniastej ziemi, w wysokich i wąskich donicach. Daktylowce lubią rozproszone światło i ciepłe stanowiska. Wymagają obfitego podlewania latem.

 

6. Rapis wyniosły (łac. Rhapis excelsa)

Ta niezwykle oryginalna palma doniczkowa pochodzi z Chin i Tajwanu. Pędy z charakterystycznymi, prostokątnymi liśćmi wyrastają bezpośrednio z ziemi.

Odpowiednio nawożony rapis wyniosły zakwitnie i wypuści białe kwiaty. Roślina ta nie tylko pięknie wygląda, ale też bardzo skutecznie usuwa toksyny z powietrza w domu, eliminując m.in.:

 • amoniak,
 • formaldehyd,
 • ksylen,
 • dwutlenek węgla.

Inną odmianą palmy świetnie oczyszczającą powietrze jest palma bambusowa, która wyeliminuje groźne toksyny takie jak dwutlenek węgla, benzen, formaldehyd i ksylen.

Dowiedz się więcej: Kwiaty doniczkowe korzystne dla zdrowia – TOP 12

 

7. Kencja (łac. Howea Forsteriana)

Kencja należy do palm doniczkowych pochodzących z Australii i Hawajów. To stosunkowo łatwa w uprawie roślina, która dobrze znosi niższe temperatury i nie ma szczególnych wymagań w zakresie światła.

Dobrze czuje się w średnio nasłonecznionych miejscach, potrzebuje umiarkowanego podlewania. Palma ma szerokie, piękne, bujnie rosnące liście, które będą doskonałą ozdobą każdego wnętrza.

 

Jak tworzyć kompozycje roślinne z egzotycznych palm?

Palmy doniczkowe idealnie sprawdzą się w takich wnętrzach jak:

 • salon,
 • jadalnia,
 • sypialnia,
 • oranżeria.

Warto tworzyć kompozycje roślinne składające się z wielu różnych drzewek ozdobnych. Łączmy rozmaite odmiany roślin palmowych, a także zestawiajmy ze sobą palmy doniczkowe różnej wielkości. Obok wysokich i rozłożystych kwiatów wieloletnich umieszczajmy młode, rozwijające się palmy lub sadzonki np. w szklanych pojemnikach.

Można też postawić obok palm kwiaty doniczkowe innego rodzaju np. drzewka cytrusowe i inne rośliny egzotyczne oraz draceny i paprocie. Będzie pięknie i oryginalnie.

Relaks wśród egzotycznej zieleni

W otoczeniu roślin palmowych stworzymy zaciszne i intymne miejsce do relaksu. Wystarczy między palmami postawić bujany fotel, niewielką sofę lub powiesić hamak. Zieloną przestrzeń wypoczynkową uzupełni szafka na książki i stolik na sprzęt audio, żeby można było słuchać muzyki lub odgłosów tropikalnego lasu. Efekt będzie fantastyczny!

Palmy doniczkowe w mieszkaniu ekologicznym

Kolekcja palm może być piękną naturalną ozdobą domu. Te egzotyczne rośliny doskonale pasują niemal do każdej aranżacji, ale szczególnie dobrze sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu ekologicznym.

Świetnie wyglądają w zestawieniu z naturalnymi tkaninami, bawełnianymi zasłonami w kwiaty lub lnianymi kanapami i poduszkami. Można je postawić obok mini szklarni oraz donic, w których hodujemy zioła. Postawione na podłodze wyeksponują fakturę drewna na posadzce.

Palmy doniczkowe dla miłośników podróży

Tropikalne palmy przypominające dalekie i egzotyczne kraje są wprost wymarzonym dodatkiem do mieszkań w stylu etno. Będą pięknym tłem dla pamiątek przywiezionych z podróży, podkreślą egzotykę tkanin np. perskich dywanów, tureckich kilimów czy rzeźb przywiezionych z Afryki.

Dowiedz się więcej: Kwiaty egzotyczne – TOP 7 najpiękniejszych propozycji

Palmy doniczkowe sprawdzają się we wnętrzach o różnym stylu

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Dlaczego warto mieć w mieszkaniu palmy doniczkowe?

Bez względu na to, w jakim wnętrzu hodujemy egzotyczne rośliny doniczkowe, korzyści z ich uprawiania są takie same i jest ich bardzo wiele:

 • piękne wnętrze,
 • zielona aranżacja w stylu ekologicznym,
 • lepsze, czystsze powietrze w mieszkaniu,
 • wyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniach,
 • możliwość realizacji swojej pasji,
 • odpoczynek i relaks w trakcie pielęgnacji roślin,
 • radość z obserwowania jak rośliny rosną, rozwijają się, wypuszczają nowe pędy i kwitną.

Z pewnością warto hodować palmy doniczkowe w domu. Zwłaszcza jeśli nie dysponujemy rozległym ogrodem, ale jedynie niewielkim mieszkaniem, a uwielbiamy przyrodę i zieleń. Palmy doniczkowe będą namiastką egzotycznego lasu, a ich uprawianie i pielęgnowanie będzie dla nas przyjemnością i przyniesie nam wiele satysfakcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ