Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
12 Lis, 2018 - 17:05
Jak spakować walizkę do samolotu - sprawnie i z pomysłem

Jak spakować walizkę do samolotu – sprawnie i z pomysłem

Katarzyna Zet

Dowiedz się, jak spakować walizkę do samolotu, by zmieścić w niej wszystkie potrzebne rzeczy i przejść bez problemu kontrolę bezpieczeństwa.

Podróżowanie samolotem staje się coraz popularniejsze, jednak nie jest pozbawione wad – jedną z nich jest bez wątpienia konieczność dostosowania się do surowych wymogów dotyczących bagażu podręcznego. Poniżej podpowiadamy, jak spakować walizkę do samolotu, by nie tylko spełniała te wymagania i można było z nią bez problemu przebrnąć przez kontrolę bezpieczeństwa, ale także by zmieścić w niej wszystko, co jest naprawdę potrzebne w podróży.

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Zanim przejdziemy do kwestii, jak spakować walizkę do samolotu, przypomnijmy, że w podróż lotniczą możemy zabrać dwa rodzaje bagażu: bagaż podręczny (bagaż kabinowy) i bagaż rejestrowany.

Bagaż podręczny

Jest to bagaż zabierany na pokład samolotu i jego przewóz zazwyczaj jest wliczony w cenę biletu. Poszczególne linie lotnicze określają jego maksymalne wymiary oraz wagę, które średnio wynoszą: 55 x 40 x 20-30 cm oraz 8-10 kg. We wszystkich liniach obowiązują podobne wytyczne dotyczące zawartości bagażu podręcznego, które są narzucone ze względów bezpieczeństwa (patrz niżej). Na pokład można zwykle zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego, choć niektóre linie dopuszczają możliwość zabrania dodatkowo torby z laptopem, czy damskiej torebki.

Dowiedz się więcej: Bagaż podręczny – wymiary i co można spakować

Bagaż rejestrowany

Jest to bagaż przewożony w luku bagażowym, który należy nadać na lotnisku podczas odprawy (check-in). Jego przewóz jest albo wliczony w cenę biletu, albo jest dodatkowo płatny (dotyczy to głównie tanich linii lotniczych). I w tym przypadku poszczególne linie lotnicze określają indywidualnie limity dla bagażu rejestrowanego, które dotyczą przede wszystkim:

 • liczby – w klasie ekonomicznej zwykle dopuszczalny jest 1 bagaż rejestrowany,
 • wagi – przykładowo w liniach LOT jedna walizka może ważyć do 23 kg, a w tanich liniach Ryanair 20 kg (za nadprogramowe kilogramy należy uiścić dodatkową opłatę),
 • wymiarów – w liniach lotniczych LOT wymiary jednej sztuki bagażu rejestrowanego nie mogą przekroczyć 158 cm.

Dowiedz się więcej: 6 sposobów na tanie bilety lotnicze

Bagaż do kabiny i do luku musi mieć określone wymiary

źródło zdjęcia: Getty Images / nortonrsx

Czego nie można zabrać do bagażu podręcznego?

Jak spakować walizkę do samolotu, by spełniała wymogi bezpieczeństwa? To pytanie dręczy większość podróżnych, którzy obawiają się utraty przedmiotów z bagażu podręcznego podczas kontroli bezpieczeństwa. Rzeczywiście, niektóre z nich mogą być skonfiskowane przez kontrolerów, jeśli znajdują się na liście przedmiotów zabronionych.

Na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje ujednolicona lista przedmiotów zabronionych w bagażu podręcznym. Do przedmiotów tych należą:

 • broń palna i innego rodzaju broń (np. kusze, łuki, proce),
 • zabawki i repliki broni, które można pomylić z bronią prawdziwą,
 • urządzenia do unieruchamiania lub ogłuszania (np. paralizator, gaz pieprzowy),
 • przedmioty z ostrym zakończeniem (np. nóż, szpikulec do lodu, korkociąg, nożyczki do paznokci z ostrzem powyżej 6 cm, ostrza do maszynki do golenia),
 • narzędzia robocze (np. wiertarki, wiertła, piły),
 • narzędzia tępe (np. kij do gry w baseball, gumowa pałka),
 • materiały wybuchowe i zapalające (np. dynamit, granat, naboje, w tym także dymne, amunicja).

Płyny, leki  i kosmetyki w samolocie

W przypadku bagażu podręcznego istnieją ograniczenia dotyczące przewozu substancji płynnych takich jak: woda i napoje, perfumy, kremy, odżywki, oliwki, kosmetyki w aerozolu (także w żelu), kosmetyki kolorowe w płynie (np. błyszczyki do ust, podkład, tusz do rzęs), wszelki pasty (np. do zębów), a także płynne produkty spożywcze (np. zupy).

Powyższe substancje mogą być przewożone w bagażu podręcznym tylko i wyłącznie na następujących zasadach:

 • każda substancja zabrana z domu powinna znajdować się w opakowaniu nieprzekraczającym 100 ml i wszystkie powinny być umieszczone w pojedynczej torbie o pojemności do 1 litra,
 • produkty zakupione na lotnisku w strefie duty-free po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa mogą być dowolnej objętości, ale powinny być zapakowane w osobną torbę, w której powinien być umieszczony również paragon ze sklepu z oznaczeniem numeru lotu.

Kosmetyki w bagażu podręcznym w praktyce

Kosmetyki w oryginalnych, dużych opakowaniach można umieścić wyłącznie w bagażu rejestrowanym. Jeśli wybieramy się w krótką podróż i chcemy zabrać wyłącznie bagaż podręczny do kabiny, warto zakupić albo kosmetyki miniaturowe o dozwolonej pojemności, albo zdecydować się na specjalny zestaw opakowań do samolotu.

Zestaw taki składa się z kilku niewielkich buteleczek (do 100 ml) z przezroczystego plastiku, do których możemy przelać np. ulubiony szampon, odżywkę, czy żel pod prysznic. Zestawy są zapakowane w przezroczystą torebkę, która spełnia pozostałe wymogi dotyczące zabierania na pokład samolotu substancji płynnych.

Dowiedz się więcej: Lot samolotem – jak spakować kosmetyczkę do bagażu podręcznego?

Samolotowy zestaw na kosmetyki

źródło zdjęcia: Getty Images / tataks

Leki w bagażu kabinowym

Jak spakować walizkę do samolotu, jeśli chodzi o leki? Ogólna zasada brzmi, że na pokład można zabrać niezbędne lekarstwa, produkty dietetyczne oraz pokarm dla dzieci.

Dla podróżujących na terenie Unii Europejskiej w przypadku leków jedynym ograniczeniem jest ich ilość – powinna ona zaspokajać jedynie potrzeby na czas lotu. Do bagażu podręcznego możemy zapakować zarówno leki w tabletkach, jak i w płynie, mogą to być leki na receptę i leki bez recepty np. środki przeciwbólowe. W przypadku leków na receptę warto mieć przy sobie np. paragon z apteki lub dokument od lekarza uzasadniający konieczność ich przyjmowania.

Uwaga! Przed udaniem się w podróż do kraju spoza UE warto sprawdzić szczegółowe przepisy dotyczące wwożenia na jego teren konkretnych leków. W 2017 roku głośna była sprawa pewnej Brytyjki, która w Egipcie została skazana na karę więzienia za przemyt zakazanego w tym kraju środka przeciwbólowego. Środek ten był kobiecie przepisany przez lekarza w Wielkiej Brytanii i zakupiony w aptece na receptę.

Listy leków zakazanych należy sprawdzić w przypadku podróży do krajów spoza Unii Europejskiej, takich jak Egipt, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, czy Wietnam.

Jak spakować walizkę do samolotu do kabiny? Praktyczne wskazówki!

Największą trudność sprawia spakowanie bagażu podręcznego w przypadku, gdy jest on naszym jedynym bagażem np. podczas krótkiego wyjazdu w delegację lub na weekendową wycieczkę. Zmierzyć się tu musimy z dwoma problemami: jak spakować wszystkie potrzebne rzeczy w zgodzie z przepisami, a także jak uniknąć kłopotliwych sytuacji podczas kontroli bezpieczeństwa, gdy zostaniemy poproszeni o otwarcie walizki i pokazanie jej zawartości.

Przygotowanie zawartości walizki

Zanim zaczniemy planować, jak spakować walizkę do samolotu, warto najpierw przygotować wszystkie rzeczy, które mają się w niej znaleźć. To ułatwi nam pakowanie i pozwoli uniknąć problemu, że o czymś zapomnieliśmy.

Dowiedz się więcej: W co się spakować jadąc w podróż?

Najpierw naszykuj wszystkie rzeczy do zabrania

źródło zdjęcia: Getty Images / cyano66

Co zatem warto wziąć do bagażu podręcznego?

 • Ubrania, buty i bielizna – jeśli bagaż podręczny jest jedynym bagażem, należy w nim zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy, ale w ilości okrojonej do minimum; jeżeli oprócz tego mamy też bagaż rejestrowany, wskazane jest w walizce kabinowej umieścić jedynie lekkie ubrania bez butów i bielizny,
 • kosmetyki – warto wybrać tylko najważniejsze kosmetyki, które należy przelać do specjalnych pojemniczków o pojemności do 100 ml. Można również zabrać ze sobą kosmetyki w saszetkach np. próbki kremów czy maseczki, jakie dostać można w każdej drogerii. W bagażu podręcznym przydadzą się również chusteczki nawilżane oraz chusteczki higieniczne,
 • sprzęt elektroniczny (laptop, telefon), a także ładowarki, powerbanki lub baterie zapasowe (baterie można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym!), w samolocie przydają się także słuchawki, które pozwalają korzystać z multimediów bez przeszkadzania innym pasażerom,
 • ciepły polar, sweter lub cienki koc – w samolotach jest dość niska temperatura, dlatego nawet podróżując latem, warto mieć w bagażu podręcznym coś ciepłego, czym będzie można się okryć w czasie lotu,
 • stopery do uszu – przydają się, jeśli chcemy się w samolocie zdrzemnąć, ponieważ skutecznie tłumią rozmowy współpasażerów.

Dowiedz się więcej: Niezbędnik w podróży: Co zabrać ze sobą w podróż?

Jak spakować walizkę do samolotu do kabiny?

Pakowanie walizki należy rozpocząć od umieszczenia na jej dnie ubrań, bielizny oraz obuwia.

Pakowanie ubrań

Ubrania najlepiej zrolować i umieścić ciasno koło siebie na dnie walizki. Wyjątkiem są tutaj koszule – jeśli potrzebujemy ich np. na wyjazd służbowy, należy je odpowiednio złożyć i zabezpieczyć przed zagnieceniem.

Składanie koszuli do walizki powinno przypominać to, jakie jest stosowane w sklepach: koszulę należy zapiąć i rozłożyć ją równo na płaskiej powierzchni plecami do góry. Kolejnym krokiem jest złożenie jej boków do środka (należy to zrobić na wysokości ramion, tak, by nie złożyć strefy z kołnierzykiem) oraz złożenie rękawów – powinny być one wyprostowane i leżeć równo, każdy na jednej połówce koszuli. Następnie należy koszulę chwycić w dolnej jej części i złożyć na dwa razy do wewnątrz. Tak złożoną koszulę warto włożyć do woreczka z dość grubej folii i umieścić w wewnętrznej, siatkowanej kieszeni walizki.

Obok lub na ubraniach należy ułożyć buty (każdy but warto włożyć do oddzielnej torby foliowej), natomiast bieliznę umieszczoną w woreczku można włożyć w osobną kieszeń wewnętrzną w walizce. Wykorzystajmy każdą wolną przestrzeń między ubraniami – możemy w nich umieścić np. skarpetki, szale, apaszki, a także niewielkie materiałowe woreczki z biżuterią.

Ubrania zroluj i ciasno ułóż w walizce - wykorzystaj każdą wolną przestrzeń!

źródło zdjęcia: Getty Images / Tatomm

Pakowanie rzeczy wyjmowanych podczas kontroli bezpieczeństwa

Warstwę ubrań możemy przykryć szczelnie niewielkim ręcznikiem lub T-shirtem i dopiero na to ułożyć wszystkie rzeczy, które będziemy musieli pokazać podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, czyli np.: laptop, tablet, aparat fotograficzny, woreczek z kosmetykami, woreczek z lekarstwami oraz produkty zakupione w strefie bezcłowej.

Dzięki wyraźnemu oddzieleniu rzeczy podlegających kontroli od pozostałej zawartości walizki szybciej i łatwiej je wyjmiemy na taśmę, a także unikniemy pokazywania rzeczy osobistych innym osobom.

Rzeczy przydatne podczas lotu

W zewnętrznej dużej kieszeni walizki warto umieścić koc lub bluzę, którymi chcemy się okryć podczas lotu, a także książkę oraz napoje i przekąski, które kupiliśmy w strefie bezcłowej. W mniejszej kieszonce można umieścić chusteczki higieniczne i nawilżane, stopery i słuchawki. Dzięki umieszczeniu tych wszystkich rzeczy w zewnętrznych kieszeniach wyciągniemy je w samolocie bez konieczności otwierania całej walizki, nawet wtedy, jeśli będzie ona już umieszczona w schowku nad siedzeniem.

Ważne dokumenty, portfel i karta pokładowa

Dokumenty, czyli dowód osobisty bądź paszport, a także kartę pokładową oraz portfel z pieniędzmi lepiej trzymać przy sobie np. w niewielkiej torebce na ramieniu, w wewnętrznej kieszeni kurtki bądź na torbie na pasku typu nerka.

Przed kontrolą bezpieczeństwa torebkę taką należy zdjąć i umieścić w plastikowym pojemniku na taśmie wraz z urządzeniami elektronicznymi, butami i paskiem. Dokumenty warto trzymać przy sobie, ponieważ możemy być poproszeni przez kontrolerów o ich okazanie.

Dowiedz się więcej: Dziecko w podróży: Dokumenty potrzebne nieletnim za granicą

Przed kontrolą bezpieczeństwa część rzeczy musisz wyjąć z walizki

źródło zdjęcia: Getty Images / tifonimages

Pamiętajmy, że zasady dotyczące bagażu kabinowego mogą się nieznacznie różnić w poszczególnych liniach lotniczych, zwłaszcza jeśli wybieramy się w podróż poza strefę Unii Europejskiej. Z tego względu, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, jak spakować walizkę do samolotu, warto wcześniej dokładnie zapoznać się z tymi zasadami na stronie internetowej linii lotniczych lub zadzwonić na jej infolinię, gdzie otrzymamy odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ