Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
11 Kwi, 2019 - 00:00
Padwa z dziećmi - TOP 11 atrakcji dla dzieci

Padwa z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

Izabela Krzyczkowska

Włochy przyciągają turystów zabytkami, dziełami sztuki, piękną pogodą i gościną mieszkańców. Padwa z dziećmi to znakomity pomysł na urlop.

Padwa z dziećmi warta jest 2-3 dni zwiedzania, aby pokazać najmłodszym największe atrakcje miasta. Padwa to miejsce wyjątkowe, które łączy w sobie sztukę średniowieczną i renesansową. W Padwie studiowali Kopernik i Kochanowski. Pielgrzymi odwiedzają to miasto, aby lepiej poznać postać św. Antoniego Padewskiego.

Choć w Padwie nie ma zbyt wielu miejsc dedykowanych dzieciom, to i tak warto tutaj przyjechać i poznać to fascynujące miasto z całą rodziną. Tutaj sprawdza się powiedzenie, że podróże kształcą. Artykuł przedstawia najciekawsze miejsca w Padwie, które warto pokazać dzieciom.

Padwa z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla całej rodziny

Padwa to miasto, w którym zobaczymy przede wszystkim mnóstwo dzieł sztuki. Z kolei dzieciom na pewno spodobają się liczne tereny zielone, parki, place i historyczne zakątki miasta. Wakacje we Włoszech to idealna okazja, aby zapoznać dzieci ze sztuką i rozbudzić w nich miłość do malarstwa i rzeźby. Warto jednak znać także miejsca, które zapewnią typową rozrywkę dla najmłodszych.

1. Niezwykle dzieła sztuki – freski

Co warto zobaczyć w Padwie? Padwa to miasto fresków, specjalnego rodzaju malarstwa na świeżym tynku, z którego słyną kościoły i kaplice w tym pięknym, włoskim mieście. Warto je obejrzeć i pokazać dzieciom, ponieważ to dziedzictwo kultury i tożsamości europejskiej.

Podróż do Padwy to wspaniała okazja, aby uwrażliwić swoje pociechy na piękno sztuki. Oglądanie fresków szczególnie polecamy dla rodzin odwiedzających Włochy z dziećmi w wieku 8-15 lat. Gdzie można zobaczyć freski w Padwie? Poniżej przedstawiamy najbardziej znane miejsca, w których znajdują się freski uznawane  za arcydzieła sztuki renesansowej.

Scuola del Santo

To jedno z najważniejszych miejsc w Padwie. Znane przede wszystkim z fresków Tycjana. Jest to jedno z dzieł sztuki, które trzeba zobaczyć podczas wakacji we Włoszech. Uwagę dzieci przykuwa zwykle fresk z postacią niemowlęcia. To scena sporu między rodzicami św. Antoniego, w trakcie którego mały św. Antoni po raz pierwszy mówi „tata”.

Kaplica Scrovegnich

Kaplica Scrovegnich to zdaniem koneserów jeden z najcenniejszych zabytków Włoch. To miejsce, gdzie turyści podziwiają freski Giotta z początku XIV wieku przedstawiające historię życia Maryi i Jezusa oraz Sąd Ostateczny. Najmłodszym warto pokazać freski przedstawiające życie dziadków Jezusa: Anny i Joachima oraz freski ukazujące losy Jezusa od dzieciństwa. Jest to odmienny sposób przedstawienia historii znanej dzieciom z lekcji religii.

Do kaplicy nie wolno wnosić żadnych toreb i plecaków. Zachowany jest tu swoisty mikroklimat, dlatego 15 minut przed zwiedzaniem turyści wchodzą do specjalnej śluzy, gdzie przystosowują się do warunków panujących we wnętrzu.

Oratorium św. Rocha

Jest to ważny zabytek Włoch, w którym zobaczyć można freski przedstawiające żywot św. Rocha. Dla zwiedzających dostępny jest tylko parter budynku.

Przy okazji zwiedzania tego miejsca warto dzieciom opowiedzieć historię świętego Rocha, który jest powszechnie znany jako pielgrzym z psem. Zwierzę uratowało życie św. Rochowi. Kiedy zaraził się on chorobą, zwierzę lizało mu rany i przynosiło chleb. Roch jest bardzo interesującą postacią, a historia jego życia przedstawiona na freskach z pewnością zainteresuje dzieci.

Padwa z dziećmi - kaplica Scrovegnich

źródło zdjęcia: Getty Images / sanniely

2. Polskie akcenty w Bazylice św. Antoniego

Bazylika powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Znajdują się tutaj relikwie św. Antoniego, rzeźby Donatella, freski Altichiera da Zevio i Giusta de’ Menabuoi oraz kilka polskich elementów, dla których warto odwiedzić Padwę z dziećmi.

Polskimi akcentami w tym majestatycznym miejscu są:

  • relikwiarze św. Faustyny oraz św. Jana Pawła II,
  • polska kaplica, gdzie można zobaczyć groby polskich możnych,
  • tablice wotywne,
  • ołtarz św. Stanisława,
  • herby (m.in. województw wileńskiego i kijowskiego),
  • popiersie Jana III Sobieskiego,
  • popiersie i epitafium Erazma Kretkowskiego (autorem epitafium jest Jan Kochanowski),
  • tablicę upamiętniająca Cud nad Wisłą.

Kaplica zamykana jest żelazną kratą z 1925 roku. Po bokach kraty widnieją orły w koronie. Zwiedzanie Bazyliki to znakomity pomysł na przybliżenie najmłodszym fascynującej historii Polski. Dzieci po wakacjach będą mogły opowiadać o swoich przeżyciach i niezwykłych polskich akcentach w Bazylice św. Antoniego.

Padwa z dziećmi - bazylika św. Antoniego kryje w sobie wiele polskich akcentów

źródło zdjęcia: Getty Images / SHansche

3. Rejs statkiem z Padwy do Wenecji

Niezwykłym  przeżyciem dla najmłodszych uczestników wycieczki do Padwy będzie rejs statkiem wzdłuż rzeki Brenta do położonej niedaleko Wenecji. Można wybrać rejs nowoczesnym statkiem lub tradycyjną drewnianą łodzią. Rejs przebiega w zwolnionym tempie, a na pokładzie przewodnik opowiada o historii, sztuce i kulturze Padwy.

To wspaniałe połączenie emocji związanych z rejsem i edukacji. Jest to  znakomita alternatywa dla dzieci i dorosłych, którzy nie przepadają za wielogodzinnym zwiedzaniem zabytków. Na trasie z Padwy do Wenecji podziwiamy piękne krajobrazy i najważniejsze zabytki. Ciekawym zajęciem dla dzieci jest robienie zdjęć w trakcie wycieczki statkiem.

4. Padwa z dziećmi – sklep Dinseya

Padwa z dziećmi nie oznacza, że najmłodsi muszą nudzić się, kiedy rodzice zachwycają się sztuką i zabytkami. Disney Store to miejsce przeznaczone dla dzieciaków, w którym spotkają swoich ulubionych bohaterów, a uśmiech nie będzie schodził nim z buzi.

To sklep z zabawkami, gadżetami i kostiumami z bohaterami kreskówek, miejsce, gdzie można kupić wspaniałe prezenty dla najmłodszych. Panuje tu magiczna atmosfera, wyprowadzająca w świat dziecięcych marzeń. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym będą z pewnością zadowolone z wizyty w sklepie, a zachwycić je mogą nie tylko zabawki, ale także imponujące posągi ulubionych postaci.

5. Prato della Valle – ochłoda podczas upałów

Padwa z dziećmi może zmęczyć, zwłaszcza jeżeli zwiedza się to piękne miasto latem. Dla ochłody warto podejść na Parto della Valle – jeden z największych skwerów miejskich w Europie i największy w Padwie.

To ogromny, owalny plac porośnięty trawą i drzewami. Jest on otoczony fosą, nad którą można przejść jednym z czterech zabytkowych mostów. Fosę otacza 88 białych posągów, upamiętniających wybitnych mieszkańców miasta. Są wśród nich posągi Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego. Na środku jest natomiast piękna fontanna, wokół której odpoczywają mieszkańcy i turyści. Odbywają się tutaj imprezy i targowiska.

Dzieci są zachwycone ogromną trawiastą przestrzenią i możliwością poznania rówieśników z różnych krajów Europy.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Padwa z dziećmi - Prato della Valle

źródło zdjęcia: Getty Images / Madzia71

6. Najstarszy europejski ogród botaniczny

Jednym z ciekawszych miejsc we Włoszech i to znajdującym się w Padwie jest najstarszy ogród botaniczny. Łączy w sobie fascynującą historię z ochroną przyrody. Został założony przez wydział medyczny padewskiego uniwersytetu.

Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powstał w 1585 roku i zobaczyć tutaj można rzadkie i starodawne gatunki roślin. Główną atrakcją jest Palma San Pietro, pochodząca z 1585 roku. Dzieciom przypadną do gustu liczne murki do wspinaczki, małe fontanny i labirynty. Świetne miejsce dla każdego rozbrykanego malca.

7. Obserwatorium atronomiczne La Specola

Obserwatorium astronomiczne w Padwie z pewnością zafascynuje młodych odkrywców. Siedzibą tej instytucji jest wieża więzienna z IX wieku, która od 1761 roku pełni rolę obserwatorium – naukowego ośrodka uniwersytetu. Zamontowano tutaj pierwszy piorunochron. Można tutaj obejrzeć ciekawą kolekcję przyrządów naukowych.

8. Wiekowe mosty

Jedną z atrakcji Padwy są najstarsze mosty. Na pierwszym miejscu pod względem wieku jest most Ponte Molino, ponieważ pochodzi z czasów rzymskich – został wybudowany w I w. p.n.e. Od X do XIX wieku pod jego łukami rozmieszczone były wielkie koła młyńskie.

Z kolei most Porte Sant Agostino był pierwotnie drewniany, ale 1522 r. przebudowano go na most kamienny. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych mostów w mieście i za miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc na urlopie we Włoszech.

Padwa z dziećmi - najmłodszym warto pokazać najstarsze mosty w mieście

źródło zdjęcia: Getty Images / vesilvio

9. Muzeum Edukacji

Będąc w Padwie z dziećmi, warto wstąpić do Muzeum Edukacji. Organizowane są tutaj warsztaty dla dzieci i wycieczki. Zobaczyć można m.in. szkolne meble, materiały, gry i książki z końca XIX wieku. Wizyta w tym muzeum to znakomita rozrywka dla całych rodzin.

10. Rodzinny wypoczynek w Parku Iris

Młodsze dzieci lubią biegać i bawić się na świeżym powietrzu – w Padwie znajdziemy miejsca, które im to umożliwią. Jest nim na przykład Park Iris, gdzie organizowane są gry terenowe dla najmłodszych. Bardzo ciekawym obiektem na terenie parku, który z pewnością zainteresuje dzieci, jest staw z wodospadem pełen żółwi i ryb. Znajduje się tam także ogrodzony wybieg dla psów.

Dowiedz się więcej: Włochy z psem – przewodnik

11. Ogród różany

Niewiele osób wie, że atrakcją Włoch są liczne ogrody botaniczne. W Padwie znajdują się zarówno ogólny ogród botaniczny, jak i ogród różany, w którym można podziwiać różnorodne gatunki róż. Ogród został ulokowany wśród murów miejskich. Niektóre róże noszą imiona osób zasłużonych  dla Padwy.

Padwa to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast we Włoszech, które warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania. Dorosłym spodobają się tutejsze urokliwe wąskie uliczki, zabytki na każdym kroku, mnóstwo kawiarni, restauracji i placów targowych.

Doskonałym pomysłem jest również Padwa z dziećmi, ponieważ oprócz okazji do pokazania najmłodszym największych dzieł sztuki jest tu mnóstwo miejsc zapewniających dzieciom beztroską zabawę i relaks.

ZOBACZ RÓWNIEŻ