Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
23 Mar, 2018 - 01:00

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego

Julia Ziółkowska

Gdy planujemy ozdoby do pokoju dziecięcego, ważne aby słuchać jednocześnie głosu rozsądku i intuicji. Przedstawiamy najlepsze rozwiązania aranżacyjne, dzięki którym przestrzeń młodego człowieka nabierze wyrazu. Zainspiruj się i odmień pokój Twojego dziecka. Poznaj pomysły, które zachwycą i dorosłych, i dzieci.

Gdy zaczynamy zastanawiać się – Jak udekorować pokój dziecięcy? – stoimy przed nie lada zadaniem, gdyż próbujemy połączyć niskie koszta, estetykę i funkcjonalność. Podpowiadamy jakie ozdoby do pokoju dziecięcego wybrać, aby połączyć te trzy sfery.

Ozdoby do pokoju dziecięcego – uniwersalne czy oryginalne?

Dziecięcy pokój to sfera, gdzie dziecko nie tylko uczy się i bawi, jest to jego lub jej prywatna przestrzeń, gdzie oddaje się marzeniom, spędza czas wolny a nawet zaprasza kolegów i koleżanki. Warto wziąć pod uwagę opinię młodego domownika i urządzić to pomieszczenie tak, aby dziecko było zadowolone.

Przede wszystkim postawmy na dobrej jakości materiały i do pewnego stopnia uniwersalizm. To pewne, że dziecko za kilka lat dojrzeje, a nawet wręcz wyrośnie z pewnych stylistyk. Dlatego rodzice często decydują się na bardziej „dorosłe” ozdoby, tak aby w przyszłości nie stanąć przed kolejnymi wydatkami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pokój dziecka urządzić oryginalnie i bajkowo. Poniżej przedstawiamy różnorodne pomysły na ozdoby do pokoju dziecięcego.

Oryginalne dodatki do pokoju dziecka

Podstawowe kwestie (takie jak np. kolor ścian czy tapety do pokoju dziecka) mają kluczowe znaczenie: styl wnętrzarski jaki wykreujemy w pomieszczeniu zarezerwowanym dla malucha, będziemy mogli następnie rozwinąć w doborze dodatków.

Modne i świetne są na przykład łóżka w kształcie samochodów, pojazdów kosmicznych, łodzi podwodnych.

Możemy posunąć się dalej i wykonać dekoracje tematyczne wokół łóżka. Chmurki jako półki, lampiony-księżyce, różnego typu naklejki na ścianę dla dzieci, będą świetnym pomysłem na wprowadzenie klimatu do tego rejonu.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - tapeta w pokoju dziecka

Wszelkiego rodzaju dywany, na przykład we wzorzyste ulice miasteczka, zasłony z tiulu jak w pałacu księżniczki i tapety ścienne będą idealną ozdobą tego miejsca.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - ozdoby na ścianach

Całość, przy odpowiedniej aranżacji i odrobinie pomysłowości, możemy przerobić np. na:

  • las z namiotami – wigwamami indiańskimi,
  • łąkę, na której przebywają licznie zgromadzone zwierzątka (pod postacią maskotek),
  • magiczną komnatę jak z filmów o Harrym Potterze.

Samodzielnie zbudowane domki mogą służyć jako tajne miejsca spotkań dla dzieci. Wybudowanie takiego domku własnymi siłami nie jest trudne, wystarczą podstawowe umiejętności stolarskie i wolny weekend, który na to przeznaczymy. Domek można też zbudować jedynie z materiału i umieścić na strukturze z drewnianych patyków.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - namiot

Kreatywne ozdoby do pokoju dziecięcego

Kolorowe ramki

Pomysłem na funkcjonalną ozdobę do pokoju dziecka będą kolorowe ramki, w których maluch zawiesi swoje prace, a gdy przyjdzie na to ochota – wymieni je na inne.

Tablica do rysowania

Dzieci często mają wiele ukrytych talentów, pozwólmy im je w sobie odkryć. Gdy dziecko lubi rysować, stwórzmy mu pole do ekspresji, na przykład wstawiając do pokoju tablicę, na której będzie mogło tworzyć rysunki.

Farba tablicowa

Jeszcze lepszym pomysłem będzie cała ściana przerobiona na czarną tablicę, po której będzie można rysować kredą. To świetna zabawa! W osiągnięciu tego efektu pomoże nam specjalna farba tablicowa, dzięki której wyczarujemy niezwykłą przestrzeń zabaw.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - farba tablicowa

Dekoracyjne pudła na wszystkie zabawki dziecka

Ujarzmijmy zabawki, niech nie walają się po kątach. Wygodne pudła na wszelkie dziecięce artefakty nie muszą być nudne. Niech będą to jaszczury połykające klocki i pluszaki albo kosmiczne zasobniki, które swym kształtem ucieszą małych fanów science fiction. To w końcu ważne, aby ozdoby do pokoju dziecięcego były „cool”.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - dekoracyjne pudła i worki

Ozdoby do pokoju dziecięcego a kolory, faktura, stylistyka

Dla dziecka własny pokój to przystań, dlatego warto postarać się o przytulność. Miękkie materiały, łagodne kolory, dopasowane dodatki, stworzą odpowiedni nastrój. W końcu ta przestrzeń to pole dla małych zdobywców świata, marzycieli, naukowców i artystów. Ozdoby do pokoju dziecięcego mają za zadanie spełniać wymogi dziecięcych snów i fantazji.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - łóżko dziecka

Naklejki i tapety do pokoju dziecinnego

Dobrym i gotowym pomysłem na urozmaicenie wnętrza będą naklejki na ścianę dla dzieci. Są dostępne na rynku w wielu wariantach i wzorach. Dzięki nim łatwo uzyskamy pożądany efekt.

Czy będą one duże (w formie fototapety), czy małe (te które dziecko będzie przyklejać samodzielnie), ozdobią one pokój tak, aby na pierwszy rzut oka było widać, że przestrzeń tę zajmuje młody człowiek. Piraci, kreskówki, ulubieni bohaterowie, litery i cyfry, zwierzątka, a nawet całe konstelacje – małe światy, możemy dowolnie je zmieniać i tworzyć razem ze swoją pociechą jej ekosystem.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - fototapeta

Tablica magnetyczna w pokoju dziecka

Gdy dziecko uczy się liczyć i czytać warto, wspomóc tę naukę poprzez magnetyczne literki i cyferki. Całą ścianę możemy uczynić taką tablicą, wystarczy zakupić odpowiednią liczbę magnetycznych pomocy naukowych i wstawić na ścianę tablicę, do której będą one mogły być przyczepiane. Takie ozdoby do pokoju dziecięcego będą nie tylko cieszyć oko, ale także wspomagać rozwój dziecka.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - tablica magnetyczna

Uniwersalne ozdoby do pokoju dla dziecka

Inne dekoracje na ścianę, jakie można często zobaczyć w dziecięcych pokojach to między innymi:

  • plakaty,
  • ozdobne półeczki,
  • zdjęcia zwierzątek,
  • łańcuchy ze światełek lub lampiony,
  • fluorescencyjne gwiazdki,
  • własne zdjęcia.

Warto postawić na ostatnią z tych opcji i zrobić galerię własnoręcznie zrobionych zdjęć. Będą one na pewno powodem do dumy, a zarazem efektem prawdziwej pasji poznawania świata.

Gdy zechcemy czegoś naprawdę oryginalnego, może warto wynająć artystę, aby pokrył ścianę pokoju dziecka freskiem. Jest to niecodzienne, lecz na pewno oryginalne rozwiązanie. Z łatwością znajdziemy kogoś takiego, gdyż istnieją nawet specjaliści w tej dziedzinie mogący pochwalić się dużym doświadczeniem na tym polu.

Dowiedz się więcej: Origami dla dzieci – zabawa dla całej rodziny >>

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - pokój w stylu eko

Pokój dziecięcy dla dziewczynki i dla chłopca

Cały pokój małej księżniczki można zaaranżować jak komnatę w zamku. Wystarczy użyć odpowiedniej ilości draperii, materiałów obić, poduszek i ozdób w formie klejnotów. Dobrym pomysłem może być baldachim nad łóżkiem – nie tylko ozdobi przestrzeń, latem może też pełnić rolę moskitiery.

Dowiedz się więcej: Najlepsze pomysły na pokój dziecięcy dla dziewczynki >>

Z kolei chłopcy lubią artefakty takie jak miecze, mapy świata nad łóżkiem czy  globusy.

Dowiedz się więcej: Najlepsze pomysły na pokój dziecięcy dla chłopca >>

Warto jednak mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach, gdy tradycyjne role męskie i żeńskie nieco się zmieniły, może okazać się, że młode dziewczynki zechcą mieć w pokoju małe laboratorium chemiczne, a chłopcy zaczną interesować się malarstwem i zapragną reprodukcji „Słoneczników” van Gogha nad łóżkiem.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - przytulny pokój

Ozdoby do pokoju dziecięcego to nie tylko kwestia bajkowej zabawy. Wspólnie zaplanowane i przygotowane z dzieckiem mogą być wyznacznikiem jego gustu. Dzieci często przejawiają dużą pomysłowość w tej materii. Nie zdziwmy się więc, gdy zażądają czegoś naprawdę oryginalnego. Pozwólmy im na to. Maski powieszone dość groteskowo, czasem dziwaczne pomysły, a nawet coś, co my dorośli skłonni bylibyśmy uznać za „bazgroły”, są to klucze do dziecięcej wyobraźni. Nie ograniczajmy jej, starając się jednocześnie mieć wpływ na to, jak będzie przedstawiać się ostateczny wygląd pokoju.

Rada: W pokoju dziecka zdecydujmy się na rzeczy, które trudno uszkodzić bądź zbić (aby nie skaleczyć się nimi). Odpadają więc ostre przedmioty – takie jak szpilki (plakaty można zamocować np. za pomocą specjalnej masy mocującej), szklane wazony, antyramy (dostępne są z pleksi), materiały łatwopalne. Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych pociech.

Niesamowite ozdoby do pokoju dziecięcego - pokój w stylu skandynawskim

Niezależnie od tego jaki styl pomieszczenia wybierzemy jako przewodni, odpowiednie ozdoby do pokoju dziecięcego muszą się w nim pojawić. To ważne, aby już na etapie wczesnego dzieciństwa mali ludzie byli otaczani pięknymi rzeczami. Mogą być one wartościowe i „kruche”, takie jak na przykład cyfrowa ramka do zdjęć, ale mieć równie dobrze wartość tylko sentymentalną, tak jak pierwsze rysunki z przedszkola.

Nie bez znaczenia jest też budżet, według którego będziemy urządzać pokój dziecka. Dlatego warto przemyśleć wszystkie działania i dobrze zaplanować zakupy, a przestrzeń udekorować także kreatywnie, przy pomocy otaczających nas przedmiotów. Dobrze dobrane ozdoby do pokoju dziecięcego zadowolą i najmłodszego członka rodziny, i rodziców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ