RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
09 Kwi, 2019 - 13:10
Oryginalne i piękne ozdoby do ogrodu

Oryginalne i piękne ozdoby do ogrodu

RynekPierwotny.pl

Jak stworzyć niepowtarzalny ogród? Oczywiście nie obejdzie się bez oryginalnych ozdób! Oto najpiękniejsze dekoracje, które możesz zrobić samodzielnie!

Każdy ogród jest dumą właściciela. Nieważne, w jaki sposób zorganizowany, odpowiednio urządzony przykuwa wzrok i cieszy długi czas. Jak w oryginalny sposób podkreślić kwiatowe czy wypoczynkowe aranżacje ogrodowe?

Możemy skusić się choćby na piękne ozdoby do ogrodu. Pomijamy jednak typowe figurki, skupiając się na nietypowych rozwiązaniach. Jednocześnie powtarzamy jak mantrę zasadę „mniej znaczy więcej”.

Ozdoby do ogrodu a odpowiedni dobór materiałów

Zacznijmy od tego, że rzadko kiedy można spotkać naprawdę oryginalne ozdoby do ogrodu w sklepach i marketach. Zamiast przeszukiwać lokalne markety, warto pomyśleć o tym, co możemy znaleźć w nietypowych miejscach i jak wykorzystać to, co mamy pod ręką.

Idealnymi materiałami, które świetnie będą komponować się w ogrodzie, są na pewno metal, kamień, drewno, a także… guma. Zajrzyjmy zatem na strych, do piwnicy, a nawet na pchli targ, skąd uda nam się wygrzebać rzeczy kompletnie nieprzydatne już do użycia, ale świetnie zdobiące ogród.

Taką nietypową ozdobę zrobimy również sami, bez pomocy jakichś wyspecjalizowanych narzędzi. Możemy pokusić się o zmianę koloru czy kształtu, ale najważniejsze będzie dobranie odpowiednich elementów do ogrodu, aby nie zamienił się w drugą piwnicę.

Od czego zacząć? Oczywiście od wyboru materiałów. Poniżej omawiamy te najbardziej znane, a następnie przedstawiamy nasz Top 7 oryginalnych i pięknych ozdób do ogrodu!

Drewno zawsze na czasie

Naturalny materiał, jakim jest drewno, to często pierwszy wybór, jeśli chodzi o przyozdabianie ogrodów. Z jednej strony wydaje się oklepany i tandetny, z drugiej jednak jego wszechstronne zastosowanie sprawia, że nie wychodzi z mody od wieków.

Czy da się wykonać z drewna oryginalną ozdobę do ogródka? Oczywiście! Wystarczy użyć wyobraźni. Przede wszystkim bardzo łatwo wkomponować stare drewniane meble w ogrodowy wystrój.

  • Rama od obrazu stanowiąca „okno” wśród bluszczu pnącego się po płocie czy ścianie budynku to jeden z przykładów.
  • Kolejnym jest szafka przerobiona na kwietnik. Ze starych dykt można wykonać niewielkie okienka i drzwi, a następnie pomalować je i przymocować do pnia drzewa, tworząc w ten sposób magiczny domek krasnoludków czy elfów.
  • Drewniane wiszące ozdoby przyozdobią drzewka owocowe – ich wykonanie to zabawa dla całej rodziny!

 

Ozdoby z kamienia

Kolejnym naturalnym materiałem do kreatywnego wykorzystania są kamienie. Duże, małe, średnie – zagospodarujemy każde z nich. Z tych mniejszych możemy skleić domek, a nawet miniaturowy zamek!

Atrapa studni to kolejny projekt do zrealizowania. Większe i okrągłe lub owalne kamienie warto potraktować jak pisanki – namalowane na nich wzory oryginalnie przyozdobią kwietnik czy taras.

Z kamieni można utworzyć również granicę kwietników czy wyznaczyć z ich pomocą ścieżki. Z niewielkich kamyków stworzymy ogrodowe mozaiki, a z tych zupełnie wielkich nawet stoliki, na których można ustawić np. doniczki z kwiatami czy inne ozdoby. Kamienie warto również łączyć z innymi materiałami, jak np. drewno.

 

Styl industrialny w ogrodzie: dekoracje metalowe

Metal nie jest materiałem naturalnym, w dodatku wydaje się trudniejszy w kompozycji niż drewno czy kamień, dlatego wiele osób z niego rezygnuje. Jego wielbicielami są z kolei ludzie lubiący bardziej industrialny charakter aranżacji.

Dowiedz się więcej: Styl industrialny w aranżacji wnętrz

Co można wykorzystać? Stary ażurowy klosz na lampy łatwo przerobić na karmnik dla ptaków.

Z kolei rower posłuży za dwa w jednym – na bagażniku przyczepimy doniczkę z kwiatami, a na kierownicy możemy powiesić aż dwie! Warto oczywiście pamiętać o solidnym zamocowaniu roweru, aby był on odporny na wiatr czy deszcz.

Doniczki z puszek po farbie to kolejny świetny pomysł na zagospodarowanie odpadów.

 

Tworzywa sztuczne w ogródku

Coraz częściej w ogrodach widzimy opony. Pomalowane na różne kolory, służą za kwietniki, a nawet za huśtawkę. Z pociętych na fragmenty opon możemy wyczarować rozmaite kształty, które ozdobią nasz ogród.

Opony stają się niewątpliwie ogrodowym hitem, zwłaszcza ze względu na aspekt ekologiczny. Ale ich trwałość również ma tu znaczenie.

Podobnie jak opony, tak i plastik chętniej widywany jest w ogródkach. Mimo jego nienaturalności, ma wszechstronne zastosowanie jako domowe mini szklarnie czy doniczki.

 

TOP 7 oryginalnych i pięknych ozdób do ogrodu

1. Kamienne zwierzątka

Kamienie ułożone w odpowiednie kształty i pomalowane, np. kamienne żaby czy kotki, wydają się świetnym dopełnieniem ogrodu. Dodatkowo całość jest ekologiczna, naturalna i łatwo ją wykonać.

Szukanie, układanie i malowanie kamyków to również rozwijająca, kreatywna zabawa dla całej rodziny na sobotnie popołudnie.

 

2. Filiżanka-doniczka wykonana ze starych opon

Urzekła nas świetnym, oryginalnym, ładnym i praktycznym wykorzystaniem materiału, którego nie można poddać recyklingowi.

 

3. Karmnik dla ptaków

Wykonany z metalowego ażurowego, okrągłego klosza od lampy. Co tu dużo pisać? Idea nadawania drugiego życia starym przedmiotom bardzo nam się podoba!

 

4. Ogródek dla wróżki, gnoma, krasnoludka

W wielkiej donicy (np. z pnia drzewa) umieszczamy miniaturowe roślinki, sukulenty, ale też niewielki domek wykonany z drewna (lub dykty czy płyty pilśniowej).

Można pokusić się o dodanie niewielkiej drewnianej huśtawki czy innych ozdób dopełniających całość. Efekt wart jest poświęcenia dużej ilości czasu!

 

5. Plastikowe doniczki z butelek

Kolejny sposób na zaangażowanie całej rodziny! W naszym ogrodzie często pojawiają się rośliny doniczkowe. Możemy zatem wykorzystać butelki po napojach czy wodzie do stworzenia oryginalnych i pięknych doniczek.

Wycinanie i malowanie królików, kotów czy kwiatów z pewnością spodoba się zwłaszcza dzieciom. Co najlepsze – materiału w różnych kształtach i rozmiarach nigdy nam nie zabraknie!

 

6. Drewniane krzesło oplecione bluszczem

Nadaje niepowtarzalnego klimatu całości, podobnie zresztą jak rama od obrazu wśród kłączy.

 

7. Wodospad DIY

Wykorzystanie garnków i patelni, z których można stworzyć kaskadowy mini wodospad – zazwyczaj materiałów tych używa się jako doniczek, jednak taki sposób ich wykorzystania także nas urzekł.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ