ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
23 Paź, 2017 - 09:58
Oszczędzanie pieniędzy – najczęściej popełniane błędy

Oszczędzanie pieniędzy – najczęściej popełniane błędy

ARTYKUŁ PARTNERA

Chcąc podreperować budżet domowy, decydujesz się na oszczędzanie pieniędzy. Wystrzegaj się jednak podstawowych błędów, które mogą doprowadzić do ostudzenia Twojego zapału.

Oszczędzanie pieniędzy może być kłopotliwe. Prowadzone w sposób nieprzemyślany może doprowadzić początkowo do frustracji, a następnie do porzucenia tego zadania. Warto więc poznać najczęściej popełniane błędy, które towarzyszą oszczędzaniu. Dzięki temu odkładanie pieniędzy będzie efektywne, a zawartość naszego konta ulegnie znacznej poprawie.

Oszczędzanie pieniędzy – błędy, których należy unikać

Oto lista działań, których należy się wystrzegać podczas oszczędzania:

1. Brak wyznaczonego celu

Samo oszczędzanie pieniędzy bez wcześniej obranego  celu może być demotywujące i nieskuteczne. Prędzej czy później przyjdzie bowiem moment, w którym zwątpimy w dotychczasowe działania i oszczędzanie stanie się jedynie przeszłością. Jak oszczędzać w sposób skuteczny i regularny?

Przede wszystkim, trzeba najpierw obrać cel oszczędzania. Nie ma tu większego znaczenia czy chcemy kupić nowy samochód, odłożyć trochę pieniędzy na wymarzoną wycieczkę w nieznane, czy może kupić sobie drogi sprzęt elektroniczny. Najważniejsze by cel był realny i możliwy do zdobycia w odpowiednich ramach czasowych.

2. Zamiary nieadekwatne do rzeczywistości

Cel oszczędzania został obrany i z pełnym entuzjazmem czekamy na rezultaty. Niestety, w dość krótkim czasie porzucamy nasze plany z powodu braku widocznych efektów. Taka demotywacja może być wynikiem źle obranego planu działania.

  • Czy rzeczywiście w ciągu roku uda nam się uzbierać wystarczającą kwotę pieniędzy na zakup nowego auta?
  • Być może warto odłożyć mniejszą sumę i spędzić urlop w pięknym miejscu w Polsce, aby dopiero w następnym roku wyjechać na zagraniczne wakacje?

Przede wszystkim, powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Policzmy jak ma się nasza pensja do codziennych wydatków i na tej podstawie wyliczmy ile czasu zajmie nam oszczędzanie, biorąc pod uwagę nasz realny budżet domowy.

Jeżeli pojawią się niezapowiedziane i niecierpiące zwłoki wydatki, w pewnych przypadkach można rozważyć szybkie pożyczki np. z taktofinanse.pl, pamiętajmy jednak o terminowej spłacie.

3. Oszczędzanie z przypadku

Kolejnym błędem, który napotykamy podczas oszczędzania jest próba odłożenia tylko tych pieniędzy, których nie wydamy w przeciągu miesiąca.

Oczywiście, czasami ciężko jest odgórnie odłożyć jakiekolwiek pieniądze, zwłaszcza kiedy budżet domowy świeci pustkami, a my zastanawiamy się jak przetrwać od pierwszego do pierwszego. Jednak w ten sposób nie odłożymy ani grosza. Mija miesiąc za miesiącem i na „czarną godzinę” nigdy nic nie zostanie.

Nie bójmy się jednak eksperymentować. Odłóżmy pewną kwotę (wstępnie niewielką) już na początku miesiąca i zapomnijmy o niej. Spróbujmy przetrwać w ten sposób pierwszy miesiąc, a rezultaty zaskoczą nas pozytywnie. Niemożliwe stanie się możliwym!

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

4. Odkładanie zbyt dużych kwot pieniędzy

Wyżej wymieniony sposób na skuteczne oszczędzanie pieniędzy nie będzie miał racji bytu, jeśli odłożymy zbyt dużo pieniędzy na raz. Dobrze jest mieć cel, jednak nie bądźmy zbyt ambitni. Jeżeli do tej pory nie oszczędzaliśmy w ogóle, to odłożenie wysokiej sumy skończy się na wybraniu tych pieniędzy w połowie miesiąca.

Idealna kwota, jaką powinniśmy przeznaczyć na oszczędzanie powinna wynosić 10% naszego wynagrodzenia. Trzeba więc spokojnie policzyć, ile dokładnie wyniesie w konkretnym przypadku i spróbować wcielić ten plan w życie. Jeżeli się uda, możemy przystąpić do stopniowego zwiększania kwoty np. do 12-15%.

5. Inflacja Twoim wrogiem

Pieniądze schowane w przysłowiowej skarpecie to zdecydowanie zły pomysł na oszczędzanie. Te, ulokowane na zwykłym koncie bądź w skarbonce po pewnym czasie po prostu stracą na wartości, czyli kupimy za nie mniej rzeczy, niż w dniu dzisiejszym. Pamiętajmy, że pieniądze mogą „pracować na siebie”, np. pod postacią lokaty lub konta oszczędnościowego.

Oszczędzanie pieniędzy – najczęściej popełniane błędy - skarbonka

Oszczędzanie pieniędzy bywa w pewnych przypadkach drogą donikąd, dotyczy to zwłaszcza nieprzemyślanych decyzji i impulsywnych działań. Teraz, gdy już znamy najczęściej popełniane błędy w oszczędzaniu, warto wyciągnąć z nich wnioski. Nie sztuką jest bowiem jedynie poznać błędy, ale posiadaną wiedzę wykorzystać w praktyce.

Oczywiście, na początku może to być zadanie niezwykle trudne w wykonaniu. Warto więc stawiać małe kroki i z każdym dniem dążyć do świadomego i planowanego oszczędzania. Dzięki temu unikniemy rozczarowania i ani się obejrzymy, gdy nasz budżet domowy ulegnie poprawie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ