Michał Nielub
Michał Nielub
02 Lis, 2017 - 01:00

Oszczędna jazda samochodem – 7 złotych zasad

Michał Nielub

Jazda samochodem to nie tylko wygoda i szybki sposób przemieszczania się. Poznaj 7 złotych zasad oszczędzania na paliwie.

Jazda samochodem jest ułatwieniem w życiu codziennym. Nie jesteśmy ograniczeni rozkładem jazdy komunikacji publicznej, w każdej chwili możemy przemieścić się w dowolne miejsce. Jednak auto ma tę wadę, że trzeba co jakiś czas uzupełniać paliwo. Poznaj 7 złotych zasad, dzięki którym zaoszczędzisz każdego dnia jeżdżąc samochodem.

7. Tankuj na tanich stacjach

Wybieraj te stacje, które są najtańsze. Jak się okazuje, jakość paliwa wszędzie jest zbliżona, w szczególności w tych sieciowych. Najniższe ceny co do zasady obowiązują na bezobsługowych stacjach paliw. Ta sama zasada dotyczy podróży. Staraj się pozyskać informacje o cenach paliw w konkretnych miejscowościach oraz ich okolicach. Warto tak rozplanować ilość paliwa w zbiorniku, by zalać go do pełna tam, gdzie jest najtaniej.

6. Eco drive

Spalanie aut w niektórych modelach nie należy do najniższych. Aby temu przeciwdziałać, poznaj sposoby na Eco drive. Jazda samochodem w tym stylu przyniesie wymierne korzyści i jest jednym z najlepszych sposobów na to, jak oszczędzać na paliwie.

5. Rozsądna jazda samochodem

Nawet jeżeli nasz samochód dysponuje potężnym silnikiem, używajmy jego możliwości z głową. Okazuje się, że dynamiczne przyspieszanie wpływa negatywnie na spalanie aut. Atuty mocnej jednostki napędowej wykorzystujmy w manewrach wyprzedzania lub w okolicznościach, które to uzasadniają. W większości przypadkach jednak przyspieszajmy stopniowo – im spokojniej będziemy jeździć, tym mniej samochód spali.

Dowiedz się więcej: Jak obliczyć zużycie paliwa >>

4. Hamowanie silnikiem

Jazda samochodem to nie tylko przyspieszanie, ale również umiejętność hamowania. Spuszczenie nogi z gazu, jednocześnie nie wrzucając biegu jałowego, spowoduje hamowanie silnikiem. W takich okolicznościach nie spalamy paliwa – ma to szczególne znaczenie w warunkach miejskich.

Taki styl jest również sposobem na to, jak oszczędzać na częściach eksploatacyjnych, przede wszystkim na klockach i tarczach hamulcowych.

3. Zwróć uwagę na ciśnienie w oponach

Zbyt niskie ciśnienie w oponach wpływa na wyższe spalanie aut. Staraj się dbać o ten aspekt, jeżeli szukasz sposobów na to, jak oszczędzić na paliwie. Zalecaną ilość atmosfer znajdziemy na wlewie paliwa lub na słupku w samochodzie. Jeżeli nie ma tam takich informacji – zawsze pozostaje internet i strona producenta.

2. Dostosuj jazdę do warunków

Jazda samochodem to nie tylko poruszanie się po płaskim terenie. Bardzo często mam do czynienia ze wzniesieniami. Warto zadbać o to, by nie przyspieszać kiedy jedziemy pod górkę i hamować silnikiem, gdy zjeżdżamy.

1. Jazda samochodem – tylko wtedy, kiedy musisz

Jazda samochodem to zdecydowanie przyjemność. Jednak najprostszym sposobem na to, jak oszczędzać jest użytkowanie go wyłącznie wtedy, kiedy naprawdę jest to uzasadnione.

Dotyczy to przede wszystkim krótkich podjazdów np. wyprawy do pobliskiego sklepu – zamiana samochodu na rower przy ładnej pogodzie będzie wówczas przyjemnym doświadczeniem. Samochód pozwala na duże oszczędności czasu. Jeżeli jednak mamy go sporo, a chcemy np. udać się na drobne zakupy – rozważmy inne środki transportu.

Dowiedz się więcej: Automatyczna skrzynia biegów, czyli jak jeździć automatem >>

Jazda samochodem to nie tylko przyjemność, ale i wydatki. Powyższe 7 zasad jest sposobem na to, jak oszczędzać na paliwie. Najbardziej skuteczną metodą jest jednak rozważenie alternatywnych środków transportu. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby jak najszybciej np. zrobić zakupy – pomyślmy o podróży rowerem. Wpłynie to zarówno na oszczędności, jak i na nasze zdrowie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ