RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
14 Wrz, 2018 - 01:00
Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

Oświetlenie ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

RynekPierwotny.pl

Odpowiednie światła na zewnątrz domu to nie tylko bezpieczniejsza droga, zwiększenie praktyczności, ale też piękna dekoracja. Jak zorganizować oświetlenie do swojego ogrodu?

Umiejętne wykorzystanie ciemności to klucz do sukcesu przy dekoracji własnego ogrodu. Z tego względu oświetlenie ogrodowe przydaje się zarówno latem, jak i zimą. W ciepłe wieczory odkrywamy nowe aspekty estetyczne tego magicznego miejsca, a dodatkowo możemy ze spokojem spędzać więcej czasu na zewnątrz – przy ulubionej książce i z herbatą w ręku. Pamiętajmy jednak, że to nie oświetlenie do mieszkania – taką jasność, jak w pokoju dziennym czy salonie trudno będzie osiągnąć w ogrodzie.

Zimowe oświetlenie ogrodu również nada mu nowego designu, a dodatkowo – w związku z tym, że zmrok zapada bardzo szybko – zapewni nam większy komfort poruszania się po terenie działki. Nie wspominamy oczywiście o oświetleniu świątecznym, bo to wydaje się obowiązkowe.

Oświetlenie ogrodowe powinno być przemyślane

Zanim przejdziemy do sprawdzenia konkretnych typów oświetlenia, należy poznać pewne uniwersalne zasady, których powinniśmy przestrzegać przy instalacji zewnętrznych lamp. Po pierwsze – oświetlenie na zewnątrz musi być w pełni bezpieczne. Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby wystawały i zwisały przy nim kable (szczególnie, jeżeli oświetlenie zasilane jest energią elektryczną z gniazdka). Ważna jest odporność oświetlenia na warunki atmosferyczne, żeby ewentualny deszcz nie spowodował awarii i niebezpiecznych dla domu przepięć.

Poza zasadami bezpieczeństwa powinniśmy przemyśleć też cel ustawienia oświetlenia. To ważne, bo światłem możemy podkreślić delikatnie najpiękniejsze miejsca ogrodu, ale z drugiej strony możemy chcieć swobodnie się po nim poruszać. Pamiętajmy jednak, że zbyt mocne oświetlenie będzie pobierać spore zasoby energii, a dodatkowo (jeżeli ustawione jest przy oknach) może utrudniać nam zasypianie.

Zanim więc pójdziemy do sklepu, określmy dokładnie nasze potrzeby i orientacyjnie wybierzmy miejsca, gdzie wybrane przez nas światła powinny się znaleźć. Inaczej oświetlimy chodnik, inaczej donice, a jeszcze inaczej ustawimy światła na oczko wodne.

Oświetlenie ogrodowe elektryczne

Ogrodowe oświetlenie elektryczne ma swoje zalety. Zawsze posiada stabilne zasilanie, a dodatkowo jest mocniejsze od innych typów oświetlenia. Szeroki jest też wybór zastosowania oświetlenia elektrycznego. Coraz popularniejsze są np. latarenki elektryczne. To bardzo gustowne oświetlenie chodników lub schodów.

Wśród dekoratorów dalej swoją rolę odgrywają reflektory ogrodowe. Przy ich zakupie trzeba jednak sprawdzić, czy naprawdę nadają się do zewnętrznej instalacji. Nie polecamy zakupu najtańszych podróbek, które mogą wyrządzić wiele szkód.

Świetną elektryczną alternatywą dla kinkietów są zewnętrzne lampy LED. Często dostaniemy je w postaci taśmy, którą podłączamy do zewnętrznego zasilania. Moc światła takiej listwy przeważnie możemy regulować (niekiedy nawet pilotem). To rozwiązanie, które nie zużywa ogromnych pokładów energii, oraz jest stosunkowo bezpieczne.

Kupując oświetlenie elektryczne, musimy jednak pamiętać, że jego instalacja powinna odbywać się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Nie możemy kabli zostawiać na wierzchu, a każde źródło światła powinno mieć odpowiednie zabezpieczenie. Zwarcia takich lamp mogą powodować nawet pożar. Wadą oświetlenia elektrycznego jest również duży pobór energii (chyba, że mówimy o lampach ledowych).

Zalety? Lampy tego typu pozwalają na swobodne korzystanie z ogrodu i poruszanie się na jego terenie. Dodatkowo są one trwałe. Polecamy je osobom, które preferują intensywne światło, nie chcą oświetlać ogrodu przez całą noc oraz lubią spędzać w nim czas wieczorem i nocą.

Dowiedz się więcej: Altana ogrodowa – 11 pomysłów na aranżację >>

Oświetlenie ogrodowe elektryczne

źródło zdjęcia: Getty Images / getcloser23

Oświetlenie ogrodowe solarne

Oświetlenie ogrodowe, które nie pobiera energii elektrycznej prosto z gniazdka w domu lub na podwórku, to bardzo popularna opcja. W ogrodach możemy zauważyć coraz więcej lamp i lampeczek przewieszanych w wymyślnych miejscach.

Z lamp solarnych wymienimy kilka typów – najpopularniejszym są te wbijane w ziemię. Jest to świetna alternatywa dla ogrodowych reflektorów. Wystarczy, że zakupimy kilka lamp i wbijemy je przy chodniku. Wadą takiego rozwiązania jest to, że umieścimy je tylko w ziemi. Nie pozwolą więc na oświetlenie tarasu. Słabe światło lamp to też ich wada. Przy oświetleniu solarnym nie poczytamy książki.

Popularnym oświetleniem solarnym są też różnego rodzaju kulki lub listwy solarne. Te zasilane są z jednej słonecznej baterii. Będą rozwiązaniem idealnym do dekoracji ławek, stołów lub kwiatów i oczka wodnego. Tu jednak również musimy pamiętać o braku mocy i funkcji dekoracyjnej. Trzeba jednak przyznać, że tego typu oświetlenie ma swój klimat.

Wadą oświetlenia solarnego jest też to, że jego mocowane często nie należy do stabilnych. To może narazić je na zniszczenia (np. przy dużym wietrze) lub kradzieże (a takie niestety ciągle się zdarzają). Oczywiście można spróbować je mocować stabilniej, ale kosztuje to dużo więcej wysiłku, pracy, a dodatkowo nie zapewni już tak dużej estetyki.

Ogromną zaletą oświetlenia ogrodowego zasilanego energią słoneczną jest brak potrzeby zasilania i zerowy pobór prądu. Ustawiając panele raz, nie musimy martwić się ich zasilaniem. Te włączają się zaraz po zmroku i gasną, gdy wychodzi słońce. Lampy tego typu polecane są do dekoracji ogrodu i delikatnego podkreślenia jego wyglądu.

Oświetlenie ogrodowe solarne

źródło zdjęcia: Getty Images / bruev

Oświetlenie ogrodowe na ogień

W wielu ogrodach możemy spotkać jeszcze oświetlenie, którego działanie opiera się na tradycyjnych świeczkach, lub innym rozwiązaniu bazującym na płomieniu. Wśród takowych spotkamy pochodnie na ropę lub latarnie, do których wkładamy świecę.

Pochodnie wyglądają oszałamiająco, a dodatkowo mogą chronić przed komarami. Nadają się na romantyczny wieczór, choć – podobnie jak przy lampach solarnych – ich światło nie da pełnego komfortu użytkowania. Podczas ciepłych wieczorów możemy czuć też dyskomfort, gdyż oświetlenie tego typu zwiększa temperaturę.

Latarnie ze świecami podkreślają romantyczność i piękno ogrodu. Ich światło jest jednak minimalne, więc raczej nie dadzą wielkich możliwości używania zewnętrznej przestrzeni. W latarnię możemy włożyć świecę przeciwko owadom, a to kolejna świetna funkcja takiego oświetlenia. Wiszące latarnie sprawdzą się, gdy chcemy podkreślić piękno np. tarasu.

Zalety takiego rozwiązania są spore – po pierwsze, znikomy pobór energii. Wystarczy wkład świecowy i zapalniczka. Pochodnie należy natomiast nasączać naftą. Dużą zaletą oświetlenia naturalnego jest też wyjątkowy klimat, jaki wytwarza, oraz funkcje takie jak odstraszanie owadów.

Pamiętajmy jednak, że mają też sporo wad. Po pierwsze – ich niestabilność przy złych warunkach pogodowych może powodować pożar. Niekiedy takie oświetlenie przydaje się tylko, gdy jesteśmy w pobliżu. Raczej nie powinniśmy zostawiać takich lamp na całą noc. Kolejną wadą jest słabe światło. Ogranicza to nasze ewentualne ruchy w ogrodzie.

Oświetlenie naturalne będzie więc nadawać się do podkreślenia ogrodu i może np. współgrać z oświetleniem solarnym. Nie polecamy zostawiać go na noc, więc będzie świetnym dodatkiem do wieczornych, romantycznych pobytów na zewnątrz.

Dowiedz się więcej: Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą? >>

Oświetlenie ogrodowe na ogień

źródło zdjęcia: Getty Images / rarrarorro

Kupując oświetlenie zewnętrzne, musimy pamiętać, że najważniejsze są nasze potrzeby i wymagania. Nie patrzmy na cenę – popularność lamp zewnętrznych sprawiła, że dobrej jakości reflektory, solary czy pochodnie można kupić bardzo tanio. Jeżeli nie mieszkamy sami, powinniśmy zapytać o opinię domowników. Być może pomoże to w opracowaniu wspólnych celów oświetlenia ogrodu. Jeżeli wymagania są spore, rozważmy instalację wszystkich trzech typów światła.

ZOBACZ RÓWNIEŻ