Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
26 Gru, 2018 - 00:00
Najlepsze ośrodki narciarskie: Włochy

Najlepsze ośrodki narciarskie: Włochy

Mariola Krzyżak

Włochy co roku przyciągają rzesze miłośników białego szaleństwa. Sprawdź, które ośrodki narciarskie Włochy mają najlepsze!

Gdzie są najlepsze w Europie ośrodki narciarskie? Włochy to bez wątpienia jeden z najciekawszych kierunków dla wszystkich miłośników białego szaleństwa! Doskonale przygotowane stoki narciarskie obfitują w biały puch, a kilometry różnorodnych tras zachęcają do emocjonujących zjazdów zarówno początkujących, jak i wytrawnych narciarzy i snowboardzistów. Gdzie na narty we Włoszech wybrać się najlepiej? Podpowiadamy!

Które ośrodki narciarskie Włochy mają najlepsze?

Val Di Sole – Dolina Słońca

Położony w zachodniej części Trydentu region to idealne miejsce na spędzenie urlopu na stoku. Wśród kurortów narciarskich we Włoszech wyróżnia się doskonałymi warunkami pogodowymi.

Śnieg utrzymuje się tutaj dzięki wysokiemu położeniu przez większą część roku, od jesieni aż do wiosny, dlatego szaleństwo na stokach można zaplanować nie tylko tradycyjnie w okresie największych mrozów. Do tego w Dolinie Słońca oprócz białego puchu możemy liczyć także na rozgrzewające twarze promienie słońca, które umilą zjazdy po świetnie przygotowanych trasach.

Val di Sole to aż 150 tras narciarskich o łącznej długości ponad 265 km i dużym zróżnicowaniu pod względem trudności zjazdów. Stoki położone są na wysokości od 800 do 3000 m n.p.m. W regionie znajdują się niezwykle malownicze miejscowości, które oferują także mnóstwo atrakcji apres ski. Należą do nich:

 • Madonna di Campiglio,
 • Folgarida,
 • Marilleva,
 • Pinzolo,
 • Passo Tonale,
 • Pejo.

Bardzo dużą zaletą tego regionu jest dostępność tras o różnorodnym stopniu trudności. Dzięki temu każdy miłośnik białego szaleństwa będzie mógł wybrać spośród nich taką, która będzie odpowiadać jego umiejętnościom. Najbardziej wymagająca to DoloMitica, na której różnica poziomów wynosi ponad 1200 metrów. W regionie znajduje się także kilka snow parków, a jeden z nich, Ursus, należy do piątki najlepszych tego typu obiektów w Alpach.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać narty zjazdowe – poradnik dla początkujących

 

Livignio – mały Tybet

Regiony narciarskie we Włoszech to nie tylko świetne warunki do szalonych zjazdów, ale także klimatyczne miasteczka i atmosfera w stylu klasycznego dolce vita. Dla wielu pasjonatów zimowych sportów Livignio to najlepsze miejsce na narty w Alpach. 

Dzięki lokalizacji w obniżeniu pomiędzy grupami górskimi panuje tu specyficzny mikroklimat, co sprawia, że śnieg leży tutaj od grudnia aż do maja. Położony na niespełna 2000 m n.p.m ośrodek narciarski we Włoszech nazywany jest z tego względu Piccolo Tibet

Pomimo tego, że znajduje się tutaj zaledwie 120 km tras, to Livignio przyciąga co roku rzesze profesjonalistów i amatorów dzięki świetnej atmosferze, doskonałemu zapleczu gospodarczemu oraz genialnym atrakcjom dla snowboardzistów. Ciekawostką jest także fakt, że w dolinie znajduje się strefa bezcłowa, dzięki czemu towary takie jak perfumy czy alkohol są niezwykle tanie.

Dowiedz się więcej: Włochy zimą – TOP 11 atrakcji

Najlepsze ośrodki narciarskie Włochy - Livignio

źródło zdjęcia: Getty Images / GuruJosh

Val di Fiemme – przedsionek Dolomitów

Region jest położony niezwykle malowniczo u wrót jednych z najpiękniejszych na świecie gór. Oferuje ponad 100 km nartostrad, z czego większość jest sztucznie dośnieżana. Na pasjonatów narciarstwa czeka tutaj kilka ośrodków:

 • Alpe Cermis,
 • Alpe Lusia,
 • Passo Lavaze,
 • Passo Rolle,
 • Ski Center Latemar.

W dolinie dominują trasy o łatwym i średnim stopniu trudności, dzięki czemu jest to świetne miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla początkujących narciarzy.

Nie oznacza to jednak, że wytrawni narciarze będą się tutaj nudzić. Dobrze będą bawić się w regionie także snowboardziści, którzy mogą oddać się szaleństwom w kilku parkach. W Val di Fiemme znajdziemy także aż ponad 150 km doskonałych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

 

Cortina d’Ampezzo – królowa Dolomitów

Według wielu osób najlepsze ośrodki narciarskie Włochy oferują w Dolomitach. Rzeczywiście te przepiękne góry obfitują w miejsca, które stanowią prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa.

Swoją sławę region zyskał dzięki organizowanej tutaj w latach 50. ubiegłego wieku olimpiadzie. Znajdziemy tutaj nie tylko ponad 100 km świetnych tras, ale także doskonałą ofertę apres ski. Cortina kojarzy się z luksusem i przyciąga do siebie wiele osób znanych z pierwszych stron gazet. To właśnie w tych okolicach nagrywano sceny do słynnego filmu o Bondzie.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie

Cortina d'Ampezzo - najlepsze ośrodki narciarskie Włochy

źródło zdjęcia: Getty Images / Giacomomo

Val Gardena – narciarski raj

Liczba i różnorodność tras narciarskich w Val Gardena przyprawia o biały zawrót głowy! To właśnie w tej dolinie znajdują się jedne z najbardziej znanych kurortów narciarskich we Włoszech: 

 • Ortisea,
 • Santa Cristina,
 • Selva.

Zapewniają one szereg atrakcji po dniu spędzonym na stoku. W dolinie co roku odbywają się zawody Pucharu Świata w supergigancie, a goście mogą skorzystać z oferty przejażdżki na nartostradzie Saslong, po której ścigają się profesjonalni sportowcy. Wyliczając atrakcyjne ośrodki narciarskie we Włoszech, warto wspomnieć, że to właśnie tutaj istnieje największa możliwość jazdy off-piste.

 

Val di Fassa – narty z widokiem na skalne ściany

Val di Fassa to prawdziwe konsorcjum narciarskie będące jednym z największych włoskich kurortów. Wielbiciele zimowych sportów do swojej dyspozycji otrzymują ponad 200 km wspaniałych tras, na których panują doskonałe warunki do zjazdów.

Jedną z największych zalet są jednak niepowtarzalne widoki na skalne ściany, które w zachodzącym słońcu przybierają imponujący kolor. Wielką atrakcję stanowi największa w Europie karuzela narciarska okalająca masyw Sass Pordoi. Można nią poruszać się w obu kierunkach zgodnie lub w przeciwną stronę biegu wskazówek zegara.

Na każdym kroku możemy tutaj natknąć się na różnorodne trasy do zjazdów, z których większość należy do stoków o średnim stopniu trudności.

Dowiedz się więcej: Bagażnik na narty i snowboard – czy warto i jaki kupić?

 

Kronplazt – narty w Tyrolu Południowym

Swoje ośrodki narciarskie Włochy oferują doskonale przygotowane pod względem tras, jednak ich zaletą jest także niepowtarzalna atmosfera. W pełnej okazałości można poczuć ją regionie Kronplazt. Jest to prawdziwy raj zwłaszcza dla biegaczy, na których czeka ponad 200 km tras o różnej długości.

Stoki ułożono natomiast w ciekawy sposób na górze Plan de Corones, z której szczytu można zjechać w różne strony. Największa liczba tras należy do łatwych, dlatego okolica będzie dobrym wyborem zwłaszcza dla początkujących oraz rodzin z dziećmi.

 

Sestriere – narciarska droga mleczna

Trzeci pod względem wielkości regon narciarski położony na granicy włosko-francuskiej oferuje aż 400 km tras bez potrzeby odpinania nart. To właśnie tutaj profesjonalni narciarze będą mogli cieszyć się prawie 100 km czarnych tras, których pokonywanie zapewni spory zastrzyk adrenaliny.

Na wielu obiektach rozgrywane były konkursy na olimpiadzie Turyn 2006, dlatego szusując po tutejszych stokach, można poczuć się jak mistrz. Położone w regionie miasteczka gwarantują mnogość ofert rozrywki po nartach, a praktycznie każde z nich ma bezpośredni dostęp do stoków. Z łatwością więc można znaleźć tutaj miejsce na wymarzony, zimowy urlop.

Dowiedz się więcej: Odzież narciarska i snowboardowa – przewodnik

Najlepsze ośrodki narciarskie Włochy - Sestriere

źródło zdjęcia: Getty Images / Faabi

Najatrakcyjniejsze ośrodki narciarskie we Włoszech obfitują w miejsca, które mogą stać się rajem dla amatorów białego szaleństwa. Tutejsze kurorty posiadają doskonałe zaplecza gospodarcze, a klimatyczne miasteczka gwarantują błogi relaks po dniu spędzonym na stoku lub udaną zabawę w popularnych barach i dyskotekach. Do tego Italia słynie ze słonecznej pogody także zimą, co dodatkowo umila zjazdy. Jeżeli więc mamy ochotę na narciarski wyjazd, to Włochy mogą oczarować nas od pierwszego wejrzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ