Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
05 Mar, 2017 - 16:42
Oryginalne pomysły na wykorzystanie fototapety we wnętrzach

Oryginalne pomysły na wykorzystanie fototapety we wnętrzach

Urszula Stanisławska-Hunek

Fototapety to sposób na efektowną dekorację ścian, która doskonale podkreśla charakter wnętrza. Oto kilka inspirujących pomysłów na wykorzystanie ich w dekorowaniu domu.

Co to jest fototapeta?

Fototapety to nowoczesne dekoracje domu, które zastępują tradycyjne tapety. Jest to także doskonały i zaskakująco prosty sposób na odmianę praktycznie każdego wnętrza. Wytwarzane są one z wytrzymałych i odpornych na działanie promieni słonecznych materiałów, takich jak: fizelina lub lateks. Dostępne są również fototapety foliowe.

Dekorowanie domu przy ich użyciu to prawdziwa przyjemność. Co ważniejsze, nie musimy przy tym znać się na stylizacji wnętrz. Wystarczy nasza wyobraźnia i chęć wprowadzenia do swojego wnętrza powiewu świeżości.

Wbrew temu co może nam się wydawać, fototapety to nie tylko sposób na pomysłowe dekorowanie domu. Mogą one pełnić też funkcję „terapeutyczną”. Takie zadanie doskonale realizują tapety z motywami roślinnymi i przyrodniczymi. Pastelowe czy utrzymane w jasnej kolorystyce fototapety pomagają z kolei powiększyć optycznie przestrzeń, a te w ciemnych barwach i tonacjach mogą ją zmniejszyć. Widniejące na nich motywy 3D dodają przestrzeni.

 

Gdzie stosować fototapety?

Tego rodzaju dekoracje domu znajdą swoje zastosowanie w dowolnym wnętrzu:

  • tapety w łazience – jako dekoracja ściany z WC, przed umywalką lub w miejscu, gdzie znajduje się prysznic; najczęstsze motywy to woda, kamienie, natura oraz wszystko, co kojarzy się ze spokojem, relaksem, SPA; w tym przypadku jako dekoracje ścian zaleca się wykorzystanie fototapety laminowanej – wytrzymałej na wilgoć, szorowanie czy kontakt z chemikaliami;
  • tapety w kuchni – zazwyczaj pojawia się jako nadruk na szkle, wypełniając przestrzeń między blatem a linią górnych szafek;

  • tapety w sypialniach – dekoracje ścian w tego typu wnętrzu sprzyjają podsycaniu namiętności lub ułatwiają wprowadzenie mieszkańców w przyjemny relaks; najlepiej sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju motywy roślinne, erotyczne czy krajobrazy;
  • tapety w pokoju dziecięcym – fototapety do tego rodzaju pomieszczeń powinny być jak najbardziej wesołe i żywe, dzięki czemu będą nie tylko pełniły funkcję dekoracyjną, ale również będą służyły pobudzeniu dziecięcej wyobraźni; idealnie nadają się tu tapety z ukochanymi bohaterami dziecięcych kreskówek czy bajek; w przypadku starszych pociech warto wykorzystać postacie znanych sportowców czy ulubionych idoli muzycznych;
  • tapety w salonie – najbardziej sprawdzą się fototapety na całą ścianę; bardzo ciekawy efekt uzyskamy, gdy sięgniemy na przykład po motyw z klimatyczną uliczką czy wejściem do lasu; romantycy mogą sięgnąć po swoje własne zdjęcia, a podróżnicy po fotografie z najbardziej ulubionego zakątka.
  • tapety w przedpokoju – najlepiej sprawdzają się fototapety fizelinowe z dodatkiem winylu, gdyż są najtrwalsze oraz łatwe w utrzymaniu w czystości (można je myć); oryginalnie będą się tu prezentowały fototapety 3D lub dające wrażenie dodatkowej przestrzeni.

Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – najciekawsze pomysły >>

 

Wystrój wnętrz z wykorzystaniem fototapet to zadanie, którego może podjąć się każdy, nie tylko architekt czy dekorator. Jedyne ograniczenie do ich wykorzystania stanowi nasza własna wyobraźnia oraz to, jaki efekt chcemy ostatecznie uzyskać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ