Michał Nielub
Michał Nielub
29 Gru, 2018 - 00:00
Origami dla dzieci - zabawa dla całej rodziny

Origami dla dzieci – zabawa dla całej rodziny

Michał Nielub

Wystarczy skorzystać ze wskazówek internetowych samouczków, by pozornie trudne origami dla dzieci stało się sposobem spędzania czasu dla całej rodziny.

Modelowanie kartek i nakładanie na siebie ich kolejnych warstw ma swój początek już w średniowiecznej Azji. Jednak dopiero w XVII wieku, gdy Japończycy sami nauczyli się produkować papier, stało się to ich narodową tradycją i obrządkiem przynoszącym szczęście. Origami to japońska sztuka składania papieru w finezyjny sposób, która umożliwia nadanie mu rozmaitych, często bardzo niespodziewanych kształtów. Liczne zalety origami dla dzieci przekonują coraz większą liczbę rodziców, że zabawa z kartkami może być naprawdę pożyteczna.

Origami – korzyści z zabawy

Pomimo obaw rodziców dzieci w wieku przedszkolnym (nawet kilkulatki) są w stanie na dłuższy czas skupić uwagę na aktywności, której niespodziewanym i zdumiewającym efektem mogą być zwierzęta, ozdoby czy kwiaty z origami. Nie bez powodów mówi się, że mózgi naszych milusińskich są niczym gąbki – chłoną wiedzę o wiele szybciej niż dorośli, a procesy zapamiętywania toczą się ich w umysłach o wiele sprawniej.

Wpływ origami dla dzieci na ich procesy rozwojowe

Efektowne origami z pewnością wymaga pokładów czasu i cierpliwości, a także nieustannego doskonalenia się. Jest to dla dzieci aktywność niezwykle pożyteczna, ponieważ intensywnie stymuluje:

  • koordynację wzrokową,
  • pamięć,
  • percepcję analityczną,
  • orientację zmysłową.

Origami dla dzieci wpływa także na redukcję napięcia mięśniowego, zdolność postrzegania kierunków i koordynację ruchową – zwłaszcza  w przypadku ramienia, dłoni i palców oraz motoryki ręki.

Z badań przeprowadzonych chociażby przez Instytut Pedagogiczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy wynika, iż skutkiem opanowania sztuki origami jest znacznie lepsze przygotowanie szkolne i kształtowanie umiejętności pisania.

Wpływ origami na zmysł artystyczny i kreatywność dzieci

Oprócz dobrodziejstw wynikających z doskonalenia zdolności manualnych, origami jest znakomitą formą zabawy dla dzieci, podczas której poszerza się niewyczerpane pokłady dziecięcej fantazji i kreatywności. Opanowanie podstaw sztuki składania papieru w krótkim czasie pozwala na samodzielne modelowanie i tworzenie swoich własnych innowacyjnych kompozycji poprzez zabawę kolorami, kształtami i wzorami.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zabawki kreatywne – TOP 7

Origami dla dzieci uczy cierpliwości i rozwija kreatywność

źródło zdjęcia: Getty Images / Nadezhda1906

Praktyczny wymiar origami dla dzieci

Origami może stać się wyjątkową podporą w procesie dydaktycznym i terapeutycznym, chociażby jako oryginalna pomoc logopedyczna bądź pedagogiczna. Przykładem może być domek z papieru, stanowiący namacalny przykład stosowania przyimków, nauki słówek w języku obcym czy nawet ułamków.

Finezyjnie zagięte kartki mogą pełnić również funkcję zakładek do książek, nowatorskich kopert i ozdób świątecznych.

Niewiele wysiłku, mnóstwo zabawy

Coraz większą popularnością ostatnimi czasy cieszą się kubki origami, które mają naprawdę wiele zastosowań. Wyściełane odpowiednim materiałem rzeczywiście mogą służyć do picia wody lub jako pojemniczek na drobne elementy.

Ponadto, wiele dzieci tworzy za ich pomocą origami świąteczne albo swój własny zindywidualizowany kalendarz adwentowy, chowając w środku  łakocie lub niewielkie niespodzianki.

Świetnie nadają się także do gry w piłkę oraz do ćwiczeń oddechowych.

Origami dla dzieci na każdą okoliczność

Ważne daty, święta czy nawet symboliczne okresy wyznaczające cykliczność pór roku mogą być znakomitą okazją do spędzania czasu w gronie najbliższych. Dzieci niezwykle cenią sobie chwile, w których uwaga rodziców skupia się właśnie na nich. Wspólne przygotowywanie ozdób lub kartek okolicznościowych z origami to przykład pożytecznej zabawy, która całej rodzinie zagwarantuje wiele radości.

Święta i pory roku

Ciekawymi wśród jesiennych trendów były wesołe duszki z białego papieru i wyrażające emocje dynie na Halloween. Zimą amatorzy origami stawiają na papierowe ozdoby bożonarodzeniowe, które można zawiesić na choince. Wiosennym hitem zazwyczaj są kwiaty origami i motywy wielkanocne. Latem zaś króluje po prostu świeża kolorystyka i nawiązania do wakacji.

Origami w podarunku

Samodzielne przygotowywane prezenty są zawsze najcenniejsze! Serce i wysiłek włożony w stworzenie nawet niewielkiego drobiazgu zdecydowanie podnoszą jego wartość, zwłaszcza gdy są one wykonywane przez dzieci. Origami może stać się rodzajem opakowania prezentu, ale także nim samym! Urocze figurki mogą przybierać kształt na przykład ulubionych przez jubilatów zwierząt.

Dowiedz się więcej: Świąteczne ozdoby z filcu – TOP 7 pomysłów

Origami dla dzieci - z papieru można zrobić niemal wszystko

źródło zdjęcia: Getty Images / Kirbyphoto

Origami dla początkujących i dla pasjonatów

Nad papierowymi dziełami można spędzać całe dnie, ale nie wszystkie wzory wymagają wysiłku i nakładu czasu. Wszystko zależy od umiejętności manualnych i stopnia zaawansowania dziecka.

Przygotowanie do pierwszego origami z papieru

By rozpocząć przygodę z wielowiekową sztuką składania papieru, warto zacząć od origami dla początkujących. Niezbędne będą kartki o wielkości 15 x 15 lub 20 x 20 centymetrów.

Papier do origami powinien być gładki i cienki, ale jednocześnie dość mocny, by poddawał się pracy naszych rąk i nie rwał się. Co ciekawe, żadne inne narzędzia, takie jak nożyczki czy klej, nie są już potrzebne. Wystarczy znaleźć odpowiedni wzór, najlepiej z towarzyszącym mu samouczkiem, który krok po kroku wyjaśni, jak zrobić origami, i zabrać się do pracy.

Miłe dobrego początki, czyli origami dla amatorów

Na początek warto wybrać nieskomplikowane modele, które sprawią, że nasze pociechy zarażą się pasją do origami bez obawy o to, że coś może się nie udać.

Doskonałe będą chociażby statki, które wykonuje się w kilka minut i które można wykorzystać do późniejszej zabawy w piratów. Być może podczas poszukiwań przykładowych figur dla początkujących, niektórzy rodzice chętnie przypomną sobie także zabawę w „Piekło-niebo” – dość prostą konstrukcję czerpiącą właśnie z origami.

Zaawansowana technika origami modułowego

Zaginanie kartek papieru – kolorowego bądź niekiedy ozdobionego wzorami – odbywa się w różnych kierunkach, jednak w myśl zasady linii prostych. Bardziej zaawansowani pasjonaci origami łączą ze sobą pojedyncze elementy i budują z nich fascynujące modele, które śmiało mogą stanowić ozdobę każdego wnętrza.

Dowiedz się więcej: Kolorowanki dla dzieci – jak dobierać, dlaczego są ważne?

Origami dla dzieci - na początku przyda się pomoc rodziców

źródło zdjęcia: Getty Images / vgajic

Blogowe inspiracje origami dla dzieci

W Internecie znajdziemy dzisiaj mnóstwo ciekawych inspiracji, a także instrukcji, jak składać origami. Poniżej podajemy kilka źródeł, które pomogą nam wdrożyć w zabawę nasze pociechy.

Wisząca ozdoba z origami

Autorka bloga Magiczny Domek dzieli się pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni nad dziecięcym łóżeczkiem przy pomocy origami. Papierowe ptaki i łódki zawisły na gałęzi ponad głową malca, nie tylko kreatywnie przyozdabiając dziecięcy pokój, ale także stanowiąc interesujący bodziec sensoryczny.

Papierowy abażur

Kolejnym przykładem wykorzystania origami dla dzieci w praktyce jest uroczy abażur, który może powstać z pomocą papieru do origami, ale wymaga też użycia linijki, nożyczek, sznurka i taśmy klejącej. Gdy zgromadzimy już potrzebne narzędzia, wystarczy zainwestować tylko nieco czasu, by cieszyć się lampą w zupełnie nowej odsłonie. Instrukcję, jak ją wykonać, znajdziemy na blogu Pani Kredki.

Prosty kotek z origami dla maluchów

Na blogu Edukacja Plastyczna jest dużo pomysłów na cuda z papieru dla dzieci, a jednym z nich jest kotek z origami. W klasycznym origami nie jest konieczne stosowanie innych pomocy, jednak prosta kocia konstrukcja wydaje się maksymalnie przystępna nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym, a klej stanowi element tego ułatwienia. Kotek składa się z głowy i tułowia, nie jest zbyt okazały, ale z pewnością dostarczy mnóstwo uciechy. Zwłaszcza gdy pokusimy się o skonstruowanie całej mruczącej rodzinki.

Filmiki instruktażowe dla dzieci

Jeśli opisowe instrukcje wciąż wydają się zbyt zawiłe, istnieje alternatywa. Są nią interesujące filmiki, ukazujące w prosty sposób każdy ruch dłoni podczas składania kartki. Dla dzieci idealnie sprawdzą się filmiki przygotowane przez Wydawnictwo Dlaczemu. Dowiemy się z nich, jak wykonać papierowe rybki, pieski czy żabki, a także wiele innych!

Przygoda z origami dla dzieci jest rozwijająca i… naprawdę zabawna. Niewielki koszt i łatwa dostępność instrukcji powodują, że origami zdobywa coraz większą liczbę pasjonatów – nie tylko wśród najmłodszych, którzy jednak mogą okazać się znakomitymi nauczycielami dla swoich rodziców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ